Singapur: co vidět

Singapur je moje oblíbené místo v Jihovýchodní Asii. Když to jen trochu jde, plánuju si cestu do Asie se zastávkou právě v Singapuru. Singapur multikulturní město plné chutí a streetfoodu celé Asie, zároveň je to ale moderní a čisté město, kde si můžete užít spoustu luxusu.

Kde je Singapur

Singapur je městský stát a leží na jižním cípu Malajského poloostrova, od Malajsie je oddělen Johorským průplavem (nebo chcete-li řekou Johor), hranice mezi Malajsií a Singapurem prochází právě středem tohoto vodního předělu. Od Indonésie na jihu je Singapur oddělený Riauským průlivem.

Singapur je ostrov, respektive hlavní Singapurský ostrov (Palau Ujong) a ještě dalších 63 malých ostrovů okolo. S Malajsií je ale spojen pozemní cestou, mostem přes Johor.

Singapur je výjimečný svou vysoce urbanizovanou strukturou a je jedním z nejhustěji osídlených míst na světě. Je globálním finančním centrem, významným přístavem a má jedno z nejvyspělejších hospodářství na světě. Díky strategické poloze na námořních obchodních trasách mezi Indickým oceánem a Jihočínským mořem se stal klíčovým hráčem v mezinárodním obchodu a logistice.

Singapur: Gardens by the Bay
Gardens by the Bay

Jak se dostat do Singaporu

Do Singaporu se nejčastěji dostanete při cestě do Jihovýchodní Asie. Z Prahy se tu nejčastěji přestupuje při cestě do Indonésie (na Bali), Na Filipíny nebo do Austrálie. Při těchto cestách dává smysl naplánovat si tady dvoudenní zastávku nebo ocenit delší přestup. Už tak při sedmihodinovém přestupu se vyplatí jít se podívat do města.

Z mezinárodních aerolinek sem létají z Prahy Air France, Swiss Air, Turkish Airlines, KLM, Finnair, Qatar, Emirates, Austrian Airlines nebo Etihad. Národní aerolinkou jsou Singapore Airlines, které jsou hodnocené jako z nejlepších aerolinek na světě.

Singapur: Staré a nové město
Singapur: Staré a nové město

Jak se dostat z letiště do centra

Letiště je s centrem spojené metrem, vede sem zelená East West Line, ze zastávky Tanah Merah. Z té se buď dostanete přímo na zastávky Raffles place nebo City Hall.

Nebo můžete přestoupit na zastávce Expo na modrou Downtown line a vystoupit buď přímo na Promenade, Downtown nebo Chinatown, podle toho kam se vám to nejvíc hodí.

Můžete si také objednat taxíka přes aplikaci Grab, cesta do centra trvá asi půl hodiny a bude stát kolem 400 – 500 Kč.

Jak se dopravovat

Doprava v Singapuru je extrémně jednoduchá. Metro, MRT (Mass Rapid Transport) vás jednoduše doveze na všechna důležitá místa (nebo poblíž), navigace je výborná, metro je klimatizované a ani není potřeba řešit lístky – zaplatíte jednoduše kartou při vstupu do metra.

Navíc je tu bohatá síť autobusů, ty jsou dvoupatrové a i tady zaplatíte kartou. V Singapuru se jezdí vlevo, takže na to pamatujte, až budete hledat zastávku správným směrem.

Platba jízdy kartou funguje bezkontaktně tak, že při vstupu do autobusu nebo v metru u turniketů jen přiložíte kartu (telefon), jako byste platili. Částka se strhne až na konci dne, kdy se částky za jízdy nasčítají. Jízdné se odvíjí od počtu stanic, které najezdíte. Samozřejmě se dá koupit normální předplacená jízdenka (kartička), ale to mi přijde úplně zbytečné, když je to kartou tak jednoduché.

Singapur: Staré a nové město
Singapur: Staré a nové město

Kde se ubytovat

Ubytování v Singaporu je obecně drahé. Samozřejmě je velký zájem o ubytování a volný přístup k výhledu a infinity poolu přímo v hotelu Marina Bay Sands, ale není to nejlevnější. Ještě dvakrát dražší je další ikonický hotel Raffles, kde se zrodil Singapore Sling. Když už jsme u těch drahých hotelů, tak co se týká kvality, tak lepší než tyto dva proslavené je luxusní hotel Mandarin Oriental, který je v Marina Bay s výhledem na Marina Bay Sands. Nemá sice „ikonický nádech“, ale má nejlepší výhled a je skvěle moderně vybavený. Obecně Marina Bay je skvělá lokalita, pokud chcete být v centru dění.

Singapur: Hotel Marina Bay Sands
Hotel Marina Bay Sands

Z opačné strany spektra, pokud hledáte spíš levné ubytování, tak Chinatown je nejlepší volba, pokud chcete zůstat poblíž centru a mít poblíž zároveň levné jídlo, protože v oblasti je několik hawker center. V Chinatownu jsou defacto jen menší hotely, domy tu většinou nemají víc jak 3 patra. Také dostupné, ale dál od centra je ubytování u Orchard road, což je nákupní ulice a je tu hodně hotelů, nebo v okolí Arab street.

Pokud chcete bydlet v nejživější oblasti plné barů, obchodů a lepších hotelů, pak u řeky v oblasti Clarke Quay.

Capsulové hotely

Singapur a jeho poměrně drahé ubytování (zvlášť pokud cestujete sólo) mě naučil na kapsulové hotely. Jsou to hostely, kde ale máte k dispozici vlastní kapsuli (není to otevřená postel, ale pevná, ze všech stran uzavřená buňka), kam si můžete zalézt a mít plné soukromí, vlastní světlo, zásuvku, atd. Zároveň je takových kapsulí ale na pokoji více, máte společné koupelny, prostě jako na hostelu. Capsulové hotely v Singapuru jsou často dost moderní, až boutiquové. Poměr cena/výkon je skvělý, zvlášť když potřebujete jen přespat. Často mají i capsule pro páry, které jsou dvojnásob větší a můžete tam být ve dvou.

Tipy na ubytování v Singapuru

  • Jyu Capsule Hotel – v Chinatownu, krásný a čistý hotel. Kromě zamykatelné skříňky na zavazadlo je i uzamykatelný boxík přímo v capsuli, capsule jsou trochu širší než postel, takže je tu i prostor na věci.

Co vidět v Singapuru

Singapur je super město na pěší procházení, město je hodně rozmanité, jednotlivé části se od sebe výrazně liší, jak vizuálně, tak tím co tu najdete za jídlo, obchody nebo památky.

Marina Bay Sands

Marina Bay Sands je ikonický hotel, který dominuje singapurskému panoramatu. Jeho nejznámější atrakcí je Skypark, který nabízí úchvatný výhled na město a Infinity Pool, nejdelší venkovní bazén ve výšce na světě. Dole je také luxusní obchodní centrum The Shoppes s řadou obchodů známých značek nebo restaurací známých šéfkuchařů.

Je tu třeba čokolatérie Le Chocolat Maxime Frédéric at Louis Vuitton nebo Bread Street Kitchen Gordona Ramsayho.

Hotel má 3 věže s 55 patry. Věže podpírají obrovský, 340 metrů dlouhý, rooftop, který představuje loď. Tím odkazuje na historii města jako důležité obchodní a námořní křižovatky.

V zásadě jsou 3 možnosti, jak se dostat k výhledu z Marina Bay Sands:

  • ubytujete se v hotelu Marina Bay Sands – jako hoteloví hosti budete mít přístup do Infinity poolu (tam se neubytovaní dostat vůbec nemůžou),
  • půjdete na drink do baru (nebo kafe nebo i jídlo) – můžete navštívit restauraci Cé La Vi nebo Spago ve 3. věži nebo italskou restauraci LAVO v 57. patře 1. věže, koktejl vás vyjde zhruba na tolik co vstupenka do Skyparku,
  • zaplatíte si vstup do Skyparku – vstup je z 3. věže.

Gardens by the Bay

Zahrada na 101 hektarech za Marina Bay Sands. Je to nový model městské zeleně, futuristický park je známý svým inovativním designem a ekologickými funkcemi.

Do zahrady jako takové je vstup zdarma, placené jsou až některé jednotlivé atrakce. V zahradě je hned několik věcí, které stojí za pozornost.

Singapur: Gardens by the Bay
Gardens by the Bay

Supertree Grove

Nejvýraznějším prvkem celé Gardens by the Bay je 18 obřích stromů, které dosahují výšky až 50 metrů. Jejich „kmeny“ jsou obrostlé rostlinami a květinami. V noci jsou navíc osvětlené. Je tu skvělý výhled jak celé zahrady, tak na Marina Bay Sands.

Skyway

Mezi několika supertrees se ve výšce 22 metrů táhne vyhlídkový most s výhledem na zahradu a město.

Singapur: Gardens by the Bay (Skyway)
Gardens by the Bay (Skyway)

Cloud forrest

Obrovský skleník ve kterém je umělá hora pokrytá tropickou zelení s vnitřním vodopádem. Jsou tu zavěšené chodníky s výhledem na rostliny.

Flower Dome

Další skleník se sbírkou rostlin z mírného klimatu z celého světa. Skleník je rozdělen do několika tematických zahrad, které prezentují různé ekosystémy a kulturní krajiny.

Dragonfly & Kingfisher Lakes

Jezera, která jsou součásti ekologické udržitelnosti zahrad.

Herritage Gardens

Čtyři tematické části zahrady, které vyprávějí o historii a kultuře Singapuru a jeho hlavních etnických skupinách.

Merlion

Před Marina Bay Sands je jeden z nejznámnějších symbolů Singapuru, socha Merliona. Mytický tvor je napůl ryba a napůl lev, který chrlí vodu. Socha je vysoká skoro 9 metrů.

Z tohoto místa je taky super výhled na Marina Bay a večer na barevnou fontánu před ní.

Singapur: Merlion
Merlion

Chinatown

Chinatown bývá nejživější a nejrozmanitější čtvrtí a nejinak tomu je i v Singapuru. Dříve tu byly streetfood stánky přímo na ulicích, dnes jsou přemístěné do hawker center a přímo v ulicích je to o to méně zajímavé, ale pořád je tu mraky stánků se zbožím, které může být hezkým suvenýrem i spoustou dalších věcí. Krásná je i samotná architektura a fasády a Chinatown a ulice zdobené typickými čínskými červenými lampiony.

Buddha Tooth Relic Temple

Chrám Buddhova zubu je jedním z nejvýznamnějších buddhistických chrámů v Singapuru. Je celkem nový, postavený v roce 2007 a slouží jako domov Buddhova zubu. Buddhův zub je považován za jednu z nejposvátnějších relikvií v buddhismu, protože se věří, že je to přímý fyzický odkaz na Buddhu Siddhárthu Gautamu.

Singapur: Buddha Tooth Relic Temple
Buddha Tooth Relic Temple

Chrám je typickou architekturou dynastie Tang, což se považuje za období vrcholu čínské kultury a umění. Vícevrstvené střechy jsou pokryté tmavě zelenými taškami se zlatými ornamenty. Zdobené okraje střech jsou zakončené zvířecími figurami a dračími motivy. To je mimojiné symbolika chránící před zlými duchy. Chrám samotný je zdobený červeně a zlatě, což jsou tradičně barvy vyjadřující štěstí a prosperitu.

V hlavním sále jsou bohatě zdobené oltáře s Buddhovými sochami. Vnitřek je fakt nádherný, patří to k nejkrásnějším chármům co znám. Samotný Buddhův zub je v posledním patře, ale přístup veřejnosti je možný pouze za určitých podmínek a během speciálních obřadů.

Na střeše chrámu (4. patro) je střešní zahrada s orchidejemi.

Chrám je přímo u stanice Maxwell, vstup je zdarma (ale zavírá v 17 hodin). Šátky na zahalení jsou k dispozici na půjčení.

Maxwell food centre

Velké hawker centrum hned u stanice metra. Ve 3 řadách stánků najdete všechny možné lokální speciality a je tu několik stánků zmíněných v Michelinském průvodci, včetně stánku oceněného za kávu. Je tu také vyhlášený (modrý) stánek s Hainanese chicken, který nejspíš poznáte podle hodně dlouhé fronty v exponované časy.

Hong Lim Market

Menší hawker centrum, méně turistické. Je tu pár stánků, ale všechny bývají v obležení lidí. V komplexu jde koupit také čerstvé ovoce, mořské plody a další suroviny pro domácí vaření.

Little India

Typicky barevná indická čtrvť. Jsou tu indické resturace i obchody se zlatem. Mezi Indy stále funguje systém kast, takže v téhle čtvrti potkáte jen chudé Indy, ti bohatí by sem nešli.

Singapur: Little India - Tan Teng Niah Villa
Little India – Tan Teng Niah Villa

Tan Teng Niah Villa

Nepřehlédnutelná čínská vila v indické čtvrti. Je to asi nejbarevnější barák. Postavil to v roce 1900 čínský obchodník Tan Teng Niah, který obchodoval s cukrem, což byla důležitá komodita pro indickou komunitu, proto tu tolerovali čínský dům.

Singapur: Little India - Tan Teng Niah Villa
Little India – Tan Teng Niah Villa

Arab Street a Kampong Glam

Kampong Glam je historická čtvrť, která byla původně přidělena malajskému a muslimskému společenství v Singapuru. Centrem čtvrti je Masjid Sultan, nádherná mešita s pozlacenou kupolí. Okolo mešity je síť ulic plných obchodů s textiliemi, koberci, parfémy a tradičními arabskými suvenýry.

Singapur: Arab street / Kampong Glam
Arab street / Kampong Glam

Čtvrť působí podstatně bohatším stylem než Little India, je tu spoustu krásně pomalovaných fasád a tady a v okolí jsou i hezké moderní kavárny a dobré restaurace. Tuhle oblast mám po Gardens by the bay v SIngapuru možná nejradši.

Singapur: Kampong Glam
Kampong Glam

Haji Lane je „slavná“ úzká ulička v Kampong Glamu, která je známá svými butiky, vintage obchody, kavárnami a bary. Je to místo pro nakupování a je celkem fotogenické.

Singapur: Kampong Glam
Kampong Glam

Boat Quay a Clarke Quay

Od Merlionu je hezká procházka kolem řeky (Singapore river). Přes řeku je pár pěkných mostů jako jeden z nejstarším mostů v Singapuru Cavenagh bridge nebo elegantní a velký most Anderson bridge, přes který prochází i trať Singapurské Grand Prix Formule 1.

Cesta kolem řeky dál vede oblastí Boat Quay, což je taková náplavka se spoustou restaurací a Clarke Quay, což je taky náplavka se spoustou podniků a nočních barů, už míň tradiční a víc turistická.

Singapore zoo

Singapore má jednu z nejlepších zoologických zahrad na světě. K vidění je tu přes 2 800 zvířat v jejich přirozeném prostředí. Je tu také Night Safari, která je první světovou noční zoologickou zahradou, kde se dá pozorovat noční chování zvířat.

East Coast Park

Pokud jste tu na delší čas, oceníte i trochu relaxu u pláže. East Coast Park je pobřeží, které se táhne od centra směrem k letišti. Vede tudy cyklostezka, jsou tu pláže a spoustu kaváren i menší hawker centrum nebo pobočka Jumbo seafood.

Singapur: Pláž u East Coast Park
Pláž u East Coast Park

Hawker centra a streetfood

Klíčová součást místní gastronomické scény jsou hawker centra. To jsou velké kryté tržnice se spoustou stánků. Hawker centra jsou tu čistá, dobře organizovaná a podléhají celkem přísným hygienickým standardům.

Singapur: Lau Pa Sat
Lau Pa Sat

Jednoduché pravidlo je vyberte si stánek, kde je dlouhá fronta místních a dejte si co si dávají. Ceny jsou tu podstatně nižší než za jídla v restauracích. Vyhlášená centra jsou Lau Pa Sat, což je takové řekla bych nejmodernější, Maxwell centre a Hong Lim Market, ten je menší a řekla bych i nejmíň turistický.

V roce 2020 byla singapurská hawker centra uznána jako nehmotné kulturní dědictví lidstva Unesco, což je uznání jejich jedinečného přínosu k městské kultuře.

Co ochutnat v Singapuru

Singapur je gastronomický ráj plný hawker center, kde můžete ochutnat rozmanitý streetfood. Díky střetu mnoha kultur na tomhle malém území tu můžete ochutnat prakticky na co si vzpomenete z asijské kuchyně, zejména ale z malajsijské, čínské a indické.

Při návštěvě Singapuru byste neměli vynechat Hainanese Chicken Rice, i když původně čínské jídlo je považované za Singapurské národní. Kuřecí maso je vařené v kuřecím vývaru a podávané s rýží. Vyhlášený je chilli crab, celý krab vařený v pikantní chilli omáčce. Najdete po celém městě, ale za přeborníka je považováno Jumbo seafood s několika pobočkami po městě.

Pro dobrý streetfood, ať už si objednáte cokoliv, musíte navštívit některé hawker centrum.

Kam pro dobrý výhled

Pro nejlepší výhledy v Singapuru sem:

  • Sands Skypark Observation Deck nebo restaurace Lavo nahoře na hotelu Marina Bay Sands, s výhledem na jedné straně na město a na druhé straně na Gardens by the bay a pobřeží za zahradami,
  • 1-Altitude – nejvyšší střešní bar v Singapuru, v 63. patře One Raffles Place. Má 360° stupňový výhled na město.

Na skok do Malajsie

Singapur je maličký, takže podívat se do sousední země je celkem rychlovka. Malajsijské město přímo u hranic se Singapurem je Johor Bahru, což je moderní město, kde ale nic moc extra zajímavého co by stálo za speciální cestu není. Pokud tedy nejste fanoušci lega, je tu Legoland Malaysia.

Mezi Johor Bahru, konkrétně nádražím JB Sentral a Singapurem, konkrétně stanicí Woodlands jede vlak. Cesta je jen 2 kilometry přes „řeku“ a trvá 5 minut. Vlaky (Shuttle Tebrau, provozováno KTM) jezdí několikrát denně, ale doporučuju koupit předem, bývají vyprodané. Do Woodlands se dostanete s linkou MRT Thomson-East Coast Line (hnědá), z metra na vlak ještě jede kousek autobus, ten jezdí pořád.

Z Woodlands nebo Johor Bahru v Malajsii můžete jednoduše pokračovat vlakem nebo busem třeba do Melaky nebo i Kuala Lumpur. Já jela tu trasu v opačném směru a je to pohůdka.

Rate this post

Diskuse a zkušenosti