Co ochutnat v Singapuru a kde jsou vyhlášená hawker centra

Singapur je multikulturní město a to se odráží i v kuchyni, která je hodně rozmanitá, najdete tu kuchyně spousty národností i jejich fúze. Je tu hodně zakořeněná kultura hawker center, vyhlášených míst se streetfood stánky s obrovskou nabídkou hlavně singapurských, malajských, čínských a indonéských jídel. Zároveň je to ale moderní město s prvotřídními fine-diningovými podniky.

Historie singapurské kuchyně

Singapur byl součástí Malajsie až do roku 1965, takže kořeny kuchyní obou zemí jsou společné a jí se tu svým způsobem to samé, základem obou kuchyní jsou podobné ingredience i techniky vaření, s odlišností řekněme spíš jako na úrovni regionální kuchyně.

Současně je ale v Singapuru, jakožto klíčovém asijském přístavu, hodně migrantů z mnoha koutů světa a to má na místní gastronomickou scénu velký vliv.

Koření v Singapuru
Koření v Singapuru

Hawker centra

Klíčovou součástí kulinářské kultury v Singapuru jsou hawker centra. Jsou to takové velké zastřešené tržnice se spoustou stánků, které se typicky specializují na jedno nebo několik jídel. Některé z těchto stánků si dokonce vysloužily ocenění v Michelinském průvodci. V roce 2020 byla dokonce singapurská hawker centra zařazena na seznam nehmotného dědictví Unesco.

Jak to funguje v hawker centru

Uvnitř hawker centra je spousta stánků, z nichž každý se specializuje na určitý typ jídla – od tradičních singapurských a malajsijských pokrmů po indické, čínské a další asijské speciality. Co stánek nabízí je jasně viditelné, napsané, většinou i s obrázkem.

Singapur: hawker stánek s kachnou
Hawker stánek s kachnou

V Singapuru není klasické pouliční jídlo – jakože stánky přímo na ulici. To úplně zmizelo během covidu, kdy se všechen streetfood přesunul do hawker center, kde platí i poměrně přísná hygienická pravidla. Takže je to oproti zbytku jihovýchodní Asie asi nejčistší streetfood.

Platíte přímo u stánku, možnosti placení jsou různé, někde hotovost, někde přes QR kód a někde normálně kartou. Stolečky jsou mezi uličkami nebo vprostřed hawker centra a nejsou přiřazené konkrétnímu stánku. Sednout si můžete kamkoliv a nanosit si tam jídlo a pití z víc stánků. Typické jsou stolečky pro 6 a běžně se sdílí s cizími lidmi. Rezervace stolu (“chope“) může probíhat kapesníčkama nebo jinýma drobnostma.

Singapur: Maxwell Food Centre
Maxwell Food Centre

Po dojedení byste měli odnést tácy a nádobí do stojanů (jako klasicky v jídelně), dokonce je na to prý docela vysoká pokuta, ale jako nepozorného turistu při prvním prohřešku vás čeká maximálně tak napomenutí, pokud vůbec budete přistiženi. Ale tak chováme se slušně, že.

Vyhlášená hawker centra

  • Maxwell Food Centre – přímo na stanici metra Maxwell (hnědá linka East Coast Line) v Chinatown, přes ulici od chrámu Buddhova zubu (Buddha Tooth Relic Temple). Jsou tu 3 dlouhé řady stánků, mezi nimiž je sezení a je tu spousta slavných stánků, např. modrý stánek Tian Tian Hainanese Chicken Rice, který v exponovanějších hodinách neomylně poznáte podle dlouhé fronty.
  • Lau Pa Sat – historické a zároveň bych řekla nejmodernější, přímo v srdci finančního centra, takže sem běžně chodí na oběd lidi v oblecích z kanceláří. Večer jsou tu i venku podél centra stánky, kde se griluje satay (marinované maso na špejlích).
  • Hong Lim Market & Food Centre – trošku menší, narozdíl od předchozích dvou mi přišlo, že tam bylo podstatně míň turistů, ve výsledku asi autentičtější. Vyhlášené stánky jsou tu Famous Sungei Road Trishaw Laksa s pikantní kokosovou polévkou laksa a Ah Heng Duck Rice s kachnou.
  • Chinatown Complex Food Centre – s 260 stánky je největší hawker centrum v Singapuru.
  • Tekka Centre – je v Little India a vedle malajských a singapurských jídel je tu velká převaha indických jídel jako curry nebo biryani.
Singapur: Lau Pa Sat
Lau Pa Sat

Co ochutnat v Singapuru

Hainanese chicken rice – singapurské národní jídlo

Singapurská kuchyně čerpá z celého světa, hlavně asijského a tak se stalo, že i za národní jídlo je tu považované jídlo pocházející od čínských imigrantů. Je to kuře vařené (blanšírované) tak, aby kůže zůstala pevná a kuře šťavnaté. S rýží, která se vaří v kuřecím vývaru s pandanovými listy. Na rozdíl od verze z Hainanu bývá kuře kořeněnější a rýže aromatičtější, ale jinak žádný evidentní rozdíl. V Singapuru se podává častěji se zeleninou (okurka) a dalšími omáčkami.

Singapur: Hainanese chicken
Hainanese chicken (a tofu)

Chili crab

Jedno z nejoblíbenějších singapurských jídel jak mezi místními, tak turisty. Jde o celého kraba vařeného v husté omáčce z rajčat, chili pasty a dalších ingrediencí vytvářejících dohromady sladkokyselou pikantní omáčku. Podává se s houskou (manta), která se namáčí do omáčky. Je k dostání jak v hawker centrech, tak v top restauracích. Vyhlášený podnik je v tomhle ohledu Jumbo Seafood, který má po městě několik poboček, třeba v Boat Quay.

Singapore Sling

Jeden ze slavných světových koktejlů, považovaný zá národní koktejl Singapuru. Vzniknul na začátku 20. století v hotelu Raffles, respektive v hotelovém baru Long Bar. Původně byl navržený jako módní nápoj pro ženy, ale získal si oblibu i mezi muži. Je to alkoholický koktejl na ginu s ovocnými šťávami.

Koktejl je světově proslulý, takže dát si ho můžete celkem běžně i mimo Singapur. V Singapuru stále můžete zajít do Long Baru v hotelu Raffles, je to z tohohle důvodu dost turisticky oblíbené místo, takže tam bývá fronta, rezervace dělat nelze. Já spíš doporučuju jít do baru Cé La Vie nebo Lavo v Marina Bay Sands a užít si ho tam i s výhledem.

Singapore Sling
Singapore Sling

Laksa

Laksa je oblíbená polévka v jihovýchodní Asii, původem z malajsijské kuchyně. Jsou to nudle s pikantní (curry) polévkou z kokosového mléka, do toho se přidává například kuře, mořské plody a bylinky.

Kaya toast – singapurská snídaně

Klasickou oblíbenou snídaní v Singapuru je toast namazaný máslem a kaya džemem, což je taková marmeládka z kokosového mléka, cukru a vajec. K tomu se ještě podává vejce v sojové omáčce (buď jako volské oko nebo vařené s měkčím žloutkem).

Singapur: Kaya toast
Kaya toast

Čínský hot pot

V Singapuru je taky hodně oblíbený čínský hot pot, což pro mě byl třeba velký zážitek a určitě doporučuju, i když to nepatří k levnějším možnostem jak se v Singapuru najíst.

Čínský hot pot spočívá v tom, že si u stolu “sami vaříte” jídlo tak, že do vývaru (pod kterým je stále zatopeno) přidáváte suroviny (zelenina, houby, maso) a pak je společně s polévkou jíte. Je to zábavné a interaktivní, ideální když je vás víc.

Singapur: čínský hot pot
Čínský hot pot

Z menu si vyberete typ vývaru a suroviny, které budete přidávat. K tomu jsou další přílohy a omáčky, typicky formou bufetu. My jsme byli v CouCou hot pot v nákupním centru Suntec city a bylo to báječný.

Rate this post

Napsat komentář