Mezi jedním z nejčastějších důvodů, proč lidi necestují bývá neznalost jazyka. Nemůžu někam jet, když se tam nedomluvím. Procestovala jsem spoustu zemí a musím říct, že tohle je víc výmluva, než reálný problém. Přestože umím dobře anglicky a španělsky a trochu francouzsky a německy, dostala jsem se nesčetněkrát do situace, kdy jsem se v zahraničí domlouvala rukama nohama. Protože v komunikaci jsou vždycky minimálně dva a můžete umět 20 jazyků, ale když musíte mluvit třeba s člověkem, co mluví jenom persky, je vám to k ničemu.
Tím chci říct jen to, že odkládat cestování kvůli neznalosti jazyka není potřeba. Ale zároveň, zejména co se týká angličtiny, znalost jazyků otevírá i mnohé dveře, nejen ty do letadla. OnlineJazyky.cz jsou platforma na učení jazyků, která je kompletně online a v učení jazyků pomůže. Od úplných začátků až po zvládnutí jazyka na úrovni, kdy se plynně domluvíte o jakkoliv složitých záležitostech.
- Jazyky a cestování
- Jak se naučit cizí jazyk
- Proč se učit s OnlineJazyky.cz
- Jak rychle se naučím jazyk s OnlineJazyky.cz
- Jak začít s OnlineJazyky.cz
- Kolik OnlineJazyky.cz stojí
- Jak probíhá výuka s OnlineJazyky.cz
- Každodenní studium
- Výhody učení se s OnlineJazyky.cz
- Tipy pro používání
- Jak studium s OnlineJazyky.cz doplnit
- Jak si připomenout jazyk před dovolenou
- Jde se naučit rychle jazyk před dovolenou, když neumím ani slovo?
Jazyky a cestování
Znalost jazyka není nutná pro přežití a dá se bez toho cestovat, dodá mi ale určitý klid a všechno zjednodušuje. Umožní řešit i složitější problémy než se jen najíst a přenocovat, umožní získávat informace i nečekat ve frontě a koupit si lístky online, jet na výlet s průvodcem. A hlavně, umožní mluvit s místními, dozvědět se tak mnohem víc a objevit toho víc.
Těm co neumí žádný jazyk, ale chtějí cestovat do zahraničí bych doporučila dvě věci:
- jeďte do země, kde se běžně anglicky nemluví, nedomluvíte se slovy úplně stejně, ale nebudete si připadat blbě, že je to vaše chyba,
- začněte se hned učit jazyk, bez ohledu na to, kolik na to máte času.
Když dva chtějí, dorozumí se vždycky. Umět jazyk je ale komfortnější. Jídlo si objednáte vždycky, stačí ukázat. Do hotelu se dostanete vždycky. Cestu taky nějak pochopíte a na zjištění kolik máte zaplatit většinou stačí prsty ruky (nebo číslo napsané na papír/mobil). I náročnější rozhovor dneska zvládnete s Google překladačem.
Vždycky, když někam jedu, snažím se naučit alespoň pár základních slovíček v místním jazyce. Některé jazyky jsou tak krkolomné, že nemám ambice na víc než „děkuji“, ale v některých zemích se naučím set základních slovíček i základních vět. Není lepšího pocitu než to vítězství, když si zvládnu v lokálním jazyce plně objednat co potřebuju. A i na těch lidech, s kterými se bavíte je často vidět, jak hodně ocení i jen to „děkuji“, které jste se naučili.
Jak se naučit cizí jazyk
Naučit se jazyk není v zásadě nic těžkého. Všichni jsme zvládli jeden jazyk a zvládneme i další, dva, tři, pět. Někdo má talent a půjde mu to rychleji, ale podstatné je, že naučit se nový jazyk zvládne úplně každý, pokud bude chtít. Recept je taky celkem jednoduchý, stačí pár ingrediencí:
- začít – a začít hned, neváhat, není na co čekat, každý den vás posune blíž k cíli.
- motivace a cíl – nikdy jsem nebyla v učení španělštiny pilnější než měsíc před odletem do Španělska, ale na naučení jazyka je potřeba hodně měsíců a pokud tam neplánuju jezdit co dva měsíce, je potřeba si motivaci udržet jinak. Vědět proč se učím, mít cíl a jít si za ním.
- dobrý výukový plán – který je ucelený a zajistí, že se naučíte vše, v ideálním pořadí a budete si to dostatečně dlouho opakovat, aby se vám jazyk dostal pod kůži.
- pravidelnost a vytrvalost – jsou věci, co jdou řešit nárazově a velkými posuny najednou, ale učení jazyků k nim nepatří. Jazyk se učí postupně, v malých dávkách, ale pravidelně, nejlíp každý den.
Proč se učit s OnlineJazyky.cz
OnlineJazyky.cz poskytnou dobrý výukový plán, plnohodnotnou učebnici a cvičebnici. Umožňují nastavit si vlastní tempo, obsahují prvky, které brání nudě i udržují motivaci.
Přesto jste v tom ale kompletně sami, musíte mít aspoň elementární vůli a snahu se učit a hlavně mít vnitřní motivaci.
Jak rychle se naučím jazyk s OnlineJazyky.cz
Pro jednotlivé úrovně kurzů OnlineJazyky.cz používají standard CEFR (The Common European Framework of Reference for Languages) a rozděluje tak jazykové úrovně:
- A1 – začátečník – používáte velmi základní fráze. Rozumíte zhruba 500+ slovíčkům.
- A2 – základy – dorozumíte se v běžných jednoduchých denních tématech. Rozumíte zhruba 1000+ slovíčkům.
- B1 – mírně pokročilý – zvládnete většinu situací, které mohou při cestování do zahraničí nastat. Rozumíte asi 2000+ slovíčkům.
- B2 – středně pokročilý – dokážete plynně konverzovat na spoustu témat i s rodilými mluvčími. Znáte asi 4000+ slov.
- C1 – pokročilý – vyjadřujete se plynule bez viditelných chyb. Znáte asi 8000+ slovíček.
- C2 – expert – rozumíte prakticky všemu. Znáte asi 16000+ slovíček.
Pro srovnání, jako rodilý mluvčí aktivně používáte asi 20 až 35 tisíc slovíček, pasivně jich znáte (rozumíte při čtení nebo poslechu, ale sami je v řeči spíš nepoužijete) asi 40 až 75 tisíc.
Aby to nebylo úplně jednoduché, každý jazyk je jinak složitý, má jiné množství gramatiky, jinak bohatou morfologii i jiné množství slov.
Doba potřebná k dosažení každé úrovně se může dost lišit podle předchozích zkušeností s učením jazyků, intenzity studia, věku, jazykových schopností a vystavení se jazyku. OnlineJazyky.cz u většiny kurzů uvádějí odhadovanou délku studia, která bývá pro jednotlivý kurz (jednu úroveň) zhruba v rozsahu 3 až 6 měsíců. Mně třeba A1 úroveň španělštiny trvala asi 35 hodin, což je při 20 minutách denně něco přes 3 měsíce.
Jak začít s OnlineJazyky.cz
Hlavně bych řekla hned, neváhat, není na co čekat, každý den kdy to odkládáte vás posouvá dál od splnění cíle a každý den kdy se učíte navíc o kousek vylepší vaší radost z komunikace s cizinci.
Jaké jazyky se můžete s OnlineJazyky.cz učit
OnlineJazyky.cz nemají pro všechny jazyky všechny úrovně a u některých jazyků naopak rozdělují začátečnické úrovně na dvě.
- angličtina – A1-, A1+, A2-, A2+, B1-, B1+, B2-, B2+, C1, C2, také jsou tu kurzy slovíček, kurzy pro děti, příprava na anglické zkoušky, obchodní angličtina a angličtina na cesty,
- němčina – A1-, A1+, A2, B1, B2 a slovíčka pro jednotlivé úrovně,
- francouzština – A1, A2, B1, B2, slovíčka pro jednotlivé úrovně a francouzština na cesty,
- španělština – A1, A2, B1, B2 a 1000 španělských slovíček,
- ruština – A1, A2 a 1000 ruských slovíček,
- italština – A1-, A1+ a 1000 italských slovíček.
Výběr jazyka
Hádám, že tušíte, jakým jazykem se chcete naučit mluvit, pokud ne, tak malá nápověda:
- Neumíte žádný cizí jazyk a chcete cestovat? Nebo chcete mít přístup k mnohem většímu množství informací ve vašem oboru? Začněte s angličtinou, s angličtinou je největší šance, že se domluvíte.
- Mluvíte už anglicky a chcete přidat druhý jazyk? Pro cestování se vedle angličtiny nejvíc hodí španělština, kterou mluví Španělsko a celá latinská a jižní Amerika, kromě Brazílie (i v Brazílii a Portugalsku vám španělština pomůže, protože má s portugalštinou hodně společného, hlavně teda v psané formě).
- Máte jako srdcovku zemi, kde se mluví jiným jazykem? Pak už jste nejspíš neváhali a začali se ho učit.
Výběr úrovně jazyka – rozřazovací test
Pokud nejste v jazyce úplní začátečníci (tj. začnete A1) a netušíte svou úroveň, OnlineJazyky.cz mají vstupní rozřazovací test, pracuje se tu s rámcem CEFR, který popisuje jednotlivé úrovně zvládnutí jazyka (A1, A2, B1, atd.). Podle výsledku testu, který přijde zdarma na e-mail si pak vyberete už konkrétní kurz.
Ukázková lekce
Než si kurz koupíte, můžete si vyzkoušet ukázkovou lekci, abyste věděli, co vás čeká. Pak už si lekci koupíte a začínáte studovat.
Kolik OnlineJazyky.cz stojí
Máte dvě možnosti, jak jazyky studovat:
- koupíte si jednotlivý kurz – jedna úroveň kurzu (jedna „učebnice“) stojí 2490 Kč jednorázově,
- koupíte si měsíční předplatné – stojí prvních 14 dní 1 Kč a pak 299 Kč měsíčně.
Co je lepší? Jednoduchou matematikou si spočítáte, že měsíční předplatné se vyplatí, pokud kurz zvládnete za méně než 8 měsíců. Což byste při studiu 20 minut denně měli zvládnout i s velkou rezervou.
Jakmile ale nebudete studovat pravidelně, občas se na to třeba na pár dní nebo týdnů vykašlete nebo nemáte ambice studovat víc jak jednu úroveň jednoho jazyka, je lepší si koupit celý jednotlivý kurz. Budete ho mít k dispozici už napořád. Jednotlivý kurz jde koupit taky jako dárek.
Já vyzkoušela obě varianty, angličtinu B2+ jsem si koupila už v roce 2014, ale ještě jsem ji nedotáhla do konce. Měsíční předplatné na studium španělštiny mě víc kope do zadku, protože vím, že mě každý promarněný týden něco stojí. Taky se mi celkem líbí, že s měsíčním předplatným mám přístup ke všem kurzům, takže před cestou do Itálie jsem si mohla odskočit do kurzu italštiny.
Každopádně obojí je podstatně levnější než individuální kurz s lektorem i než skupinový kurz. Levnější je jazyková učebnice, ale tam dost podstatně chybí opakování a procvičování gramatiky i slovíček. Mimochodem předplatné Online jazyků stojí jako Netflix, ale je mnohem užitečnější.
Jak probíhá výuka s OnlineJazyky.cz
Jakmile máte svůj kurz, můžete se pustit do studia.
Nastavení denního plánu studia
Na začátku si nastavíte plán, tempo, jakým se chcete učit. Může to být 5 až 60 minut denně každý den nebo jen ve vybrané dny. Pravidelnost učení je základ a OnlineJazyky.cz si na tom zakládají. Bude vás motivovat nepřerušit řadu a dokončit denní objem. Mobilní aplikace vám bude posílat notifikace, abyste dnes nezapomněli.
Zvažte dobře kolik zvládnete, ať vás nedemotivuje příliš ambiciozní plán. Optimum, s kterým budete postupovat rychle a bezpečně si na to najdete čas je 20 minut denně. Doporučuju nastavit si plán na každý pracovní den, já plánuju učení na každý den, včetně víkendů, ale samozřejmě záleží, jak a kde trávíte víkendy.
Každodenní studium
Každý den vás čekají 3 oblasti, kterým se budete věnovat:
- procvičování slovíček – obracíte karty s jednotlivými slovíčky a odklikáváte jestli víte. Pokud si nejste jistí, můžete si kartu obrátit a podívat se, co slovíčko znamená nebo jaký je překlad. Vždycky máte možnost poslechnout si výslovnost. Směr procvičování (např. ze španělštiny do češtiny nebo naopak) si můžete nastavit, já mixuju oba směry, což je samozřejmě nejlepší.
- upevnění znalostí – na různých typech cvičení budete procvičovat co už umíte. Cvičení kombinují i poslech a psaní.
- pokračování ve studiu – učíte se nové věci, dostanete nová slovíčka, novou gramatiku, která je vždycky podrobně vysvětlena i s příklady.
Střídání různých typů cvičení
Nevím kolik různých typů cvičení OnlineJazyky.cz mají, asi desítky. Jsou tvořená jazykovými experty a střídání jednak zamezuje nudě, jednak rozvíjí jazyk mnoha různými způsoby.
- klasické překlady celých vět, překlady slov, přiřazování slov (později vět) k obrázkům, výběr správného slova do věty, výběr co někam nepatří, křížovky,
- doplňování podle poslechu, stavění vět pomocí skládání připravených slov,
- v pokročilejších lekcích už je i porozumění psanému textu, tedy dostanete delší odstaveček a k němu doplňující otázky.
- je tu i nahrávání, dostanete konverzační téma, na které máte něco říct (třeba něco popsat). Nahrajete si to, pak si to pustíte a vidíte, jak pěkně mluvíte (nebo jak za každým druhým slovem půl minuty přemýšlíte), ale není tu nikdo, kdo by vás případně opravil.
- na konci okruhu je vždycky i malý test, který je i na rychlost, musíte ho splnit v limitu, jinak se sám vyhodnotí (ten limit není nijak šibeniční, je to třeba 10 minut na 15 vět, ale je tam).
Za každým cvičením dostanete okamžitě procentuální ohodnocení toho, jak se vám to povedlo, můžete si zobrazit a projít chyby a pak teprv pokračovat dál. V součtu pak vidíte i procento za celý den i celý kurz. Mezi cvičeními můžete i přeskakovat, ne je brát popořadě jak je OnlineJazyky.cz servírují, ale nevidím k tomu důvod. Někdy to ale taky udělám, když jsem se horko těžko přemluvila se jít učit a dostanu cvičení co se mi nelíbí, tak si vyberu něco co mám radši.
Splnění denního plánu
Jakmile všechny úkoly (slovíčka, opakování i novou látku) splníte, systém vám to oznámí (oznámí to u každé z těchto 3 oblastí) máte splněno a můžete skončit nebo studovat dál, pokud máte ještě chuť. Toho doporučuju využít, protože jindy přijdou horší dny.
Na konci kurzu vás pak čeká celkové opakování, v některých kurzech tomu přímo říkají závěrečný test. Tady si potvrdíte, že opravdu ovládáte danou úroveň jazyka a můžete pokračovat na další level!
Výhody učení se s OnlineJazyky.cz
- krátká cvičení – každé cvičení zabere maximálně asi 2 až 3 minuty, takže i když mě jedno třeba nebaví nebo mi úplně nejde, rychle z toho vyváznu a můžu jít dál s něčím dalším.
- dynamika – cvičení je opravdu hodně různých typů, které se střídají, takže se nenudíte, chvíli doplňujete podle poslechu a za chvíli už vyplňujete křížovku.
- učíte se v češtině – platforma je česká, což je výhoda proti zahraničním platformám jako například Duolingo (kde se učíte v angličtině), zejména pokud se chcete učit svůj první jazyk.
- velká zásoba a variabilita cvičení – různých cvičení je tolik, že vás neotravuje pořád jedna věta, jak se mi to stávalo u jiných programů (350x za den jsem řešila věty s jablkem a nic jiného jsem neuměla). A to dokonce ani když už jsem se některého cvičení fakt chtěla zbavit, protože mi nešlo, OnlineJazyky.cz to servírují tak chytře v omněnách a s pauzami mezi cvičeními, že jsem se cvičení nebyla schopná naučit nazpamět a musela jsem se fakt naučit tu potřebnou gramatiku.
- motivace – je tu spoustu motivačních prvků, které vás mají udržet ve hře. Včetně povzbuzování krátkými videi. Ta jsem si po pár dnech vypla, protože už mě to otravovalo, ale myslím, že na start kurzu než se zorientujete a získáte vlastní sebevědomí, že se posouváte jsou tahle pochvalná videíčka fajn.
- sledování pokroku – mě nejvíc motivují výsledky. Vlastní vnitřní motivaci nejvíc sbírám v zahraničí, když rozumím nebo promluvím a ono to funguje. Druhá nejlepší motivační věc pro mě jsou čísla. A o to se OnlineJazyky.cz starají skvěle. Kdykoliv se můžete podívat kolik už umíte slovíček (a jak moc je máte zažitá), kolik % kurzu už máte odstudování, jaká je vaše úspěšnost nebo kolik dní v řadě už studujete.
- online a každý den – jsem pořád na cestách, takže jiné než online studium pro mě ani nedává smysl, protože studium jazyka, pokud se chci posouvat rychle a hodně, buď musí být inzentivní a nebo každý den. Neříkám, že chodit do kurzu nebo k lektorovi jednou týdně je k ničemu, ale zejména při tom úvodním nadšení kdy jsem natěšená, jak se budu učit a najednou musím vždycky čekat týden, to moje nadšení často rychle ochladí.
- když přestanu, můžu se kdykoliv vrátit – kurz mám koupený napořád. OnlineJazyky.cz mě nechají zopakovat hezkou hromádku slovíček, aby se ujistily, že jsem nic nezapomněla a jedem dál. Tohle u běžných kurzů většinou nefunguje a jako falešný začátečník postupně nastupujete znovu a znovu mezi skupinu začátečníků.
- mobilní aplikace – studovat se dá i tak, aby vás to nestálo žádný čas navíc. Ve frontě na banány, v autobuse, při čekání u doktora (jen s vypnutým zvukem, že). Já si to i tak většinou nechávám „na doma“, v klidu u počítače, ale v appce si opakuju aspoň slovíčka, zvlášť ve dny, kdy moc nestíhám.
- kompletní naučení jazyka – kurzy jsou stavěné tak, že když jimi projdete, budete teoreticky zvládat celou úroveň jazyka. Říkám teoreticky zvládat, protože vedle toho je potřeba jazyk používat, číst knihy místo krátkých vět a odstavců ve cvičení, poslouchat co říkají lidi, reagovat a mluvit.
- podpora – support OnlineJazyky.cz celkem promptně vyřídí vše, pokud máte nějaké problémy nebo nejasnosti. Já si třeba omylem blbě koupila kurz a peníze jsem měla zpět na účtě už druhý den. K dispozici je taky možnost napsat dotaz lektorovi, to jsem zatím nezkoušela.
Nevýhody OnlineJazyky.cz
- cena jednoho kurzy – může se zdát jednorázově vysoká (ale zase máte kurz na celý život), ale pokud máte odhodlání kurzem projít a dokončit ho, tak se to samozřejmě mnohonásobně vyplatí.
- málo interaktivní – děláte mraky cvičení, ale pořád jsou to jen cvičení. Prakticky se nesetkáte s tím, že byste museli vytvořit větu co potřebujete říct, něco vysvětlit, reagovat. Tohle je třeba lepší u kurzů s lektorem. Proto je studium dobré o tuhle stránku doplnit nějak svépomocí. Přímo OnlineJazyky.cz na to mají konverzační kluby.
- málo jazyků – já se teda zatím nedostala nikam, kde by mi najednou chyběl další kurz, ani nemám ambice učit se další jazyk mimo tyto hlavní. Snad možná portugalštinu. Ale umím si představit, že kdybych někam cestovala na dýl, tak už by se mi chtělo. Víc bych ale ocenila takové ty úplně základní kurzy pro naučení pár základních slovíček, číslovek a frází na cesty, nejlíp do všech zemí.
- nepromíjení překlepů – strašně mě vytáčí, když cvičením neprojdu kvůli chybám, které jsou fakt překlepy. Technicky samozřejmě chápu, že ten systém nemá jak poznat, jestli to neumím nebo jen zrovna píšu nepozorně, ale když je to třeba u jmen osob, které se ani nepřekládají, jen opisují z překládané věty, tak to se trošku rozčiluju.
Tipy pro používání
- Typicky mi bylo jasný, že časování konkrétního nepravidelného slovesa dřív nebo později zapomenu, jak mi vypadne z častějšího opakování. Proto jsem si začla z gramatických částí dělat screenshoty a ukládat je. Pro učení by bylo asi ještě lepší vypsat si to do sešitu, to jsem dělala na začátku, ale pak už jsem na to byla líná. Přímo OnlineJazyky.cz na to mají funkci záložky, kdy si jde každou gramatiku nebo slovíčka vytáhnout a pak se procházet jen uloženými záložkami.
- Když jsem byla bloklá a nedokázala sebrat dostatečně pevnou vůli abych se už pár týdnů ke kurzu na pravidelné bázi vrátila, gamechanger pro mě bylo snížit čas pro splnění denního cíle, místo 20 minut jsem dala 10 minut a rázem to šlo. Ta představa 10 minut nebyla tak hrozná a nakoplo mě to opět studovat pravidelně a později i denní cíl zvýšit. Minimum je 5 minut, což už musí člověk najít kdykoliv, stačí jen začít. Pokud vás motivuje nepřerušená řada, je to cesta.
- Ve cvičeních se vždycky snažím najít něco, co bych mohla reálně použít. Přímo věty z cvičení jsou prakticky použitelné málokdy (jako kde budu asi lidem říkat „Juan je hloupější než Paquita“). Tím, že jsem velmi často při učení měla i tu příležitost jazyk použít třeba druhý den se mi to mnohem lépe zarývá do paměti a zvyšuje mi to sebevědomí při používání jazyka.
Jak studium s OnlineJazyky.cz doplnit
Kurzy jsou plnohodnotné a k naučení dostačující, v čem jsou ale z podstaty limitované je konverzace a poslech. To je věc, které je málo i v jazykové škole a je potřeba se tomu při učení jazyka věnovat vždycky navíc a pokudmožno hodně. Přímo OnlineJazyky.cz na to mají konverzační klub, což jsou pravidelné lekce po Skypu s lektorem a pár studenty.
- Za celý kurz si prostě ve studovaném jazyce s nikým nepopovídáte. Rozmluvit se musíte sami – ideálně vyražte do cizí země, kde se jazykem mluví, nebo vyražte tady v Čechách do podniku nebo na akci kam chodí cizinci. A nebo si přímo zaplatit hodiny konverzace.
- U všech slovíček si samozřejmě můžete přehrát výslovnost a jsou tu i poslechová cvičení, ale na naposlouchání jazyka mi to přijde málo. Poslech přitom pomůže jak s porozuměním řeči, tak i s vlastní výslovností. Doporučuju k tomu koukat na filmy a seriály v jazyce (klidně s českými titulky). To ani nedá žádnou práci, je to zábava, navíc pochytíte nové fráze a obraty a nejspíš i trochu hovorovější řeč. S pokročilejší znalostí můžete i poslouchat podcasty.
- Kdysi jsem někde četla, že po prvních 100 stránkách knihy to najednou přepne a jazyk vám jde mnohem
Jak si připomenout jazyk před dovolenou
Pokud jazyk trochu ovládáte, ale nejste tak pevní v kramflecích, aby se vám trochu neorosilo čelo, když máte vyrazit do zahraničí, OnlineJazyky.cz na to mají speciální kurzy:
Bohužel teda jenom pro angličtinu a francouzštinu. Jsou to kurzy speciálně zaměřené na situace, které budete muset cestou řešit. Od orientace na letišti, komunikaci na přepážce i bezpečnostní kontrole, přes ubytování, restaurace a nákupy, až po řešení problémů, zejména zdravotních.
Jde se naučit rychle jazyk před dovolenou, když neumím ani slovo?
Pokud se chcete naučit základy jazyka pro vycestování do cizí země, s OnlineJazyky si úplně nevystačíte. Teda takhle, záleží kolik tomu dáte času. OnlineJazyky.cz se prostě zaměřují na to, abyste se naučili jazyk od začátku do konce systémem pravidelného učení, ne na cestovatele rychlokvašky. Všechno, co potřebujete k dorozumění se při cestování samozřejmě v kurzech je. Pokud se ale bavíme o situaci, kdy máte třeba dva týdny do odjezdu, chcete se v základu dorozumět a teď neumíte nic, slovíčka důležitá při cestování mohou být až v lekcích, ke kterým už nestihnete dojít.
Doporučuju určitě hned skočit do kurzu, nejlíp i s nějakou vyšší intenzitou, kterou po ten kratší čas zvládnete udržet.
Co budete ale potřebovat studovat navíc, paralelně vedle toho, je slovní zásoba zaměřená na cestování, která v těch úvodních lekcích není úplně dostatečně obsáhlá. Když říkám slovíčka zaměřená na cestování, myslím tím zejména zaměřené na schopnost:
- zeptat se na cestu a pochopit kam jít – kudy, kam, doleva, doprava, rovně, dolů, nahoru, základní typy budov a míst (hotel, restaurace, letiště, nádraží, zastávka, pláž, lékárna), atd.
- objednat si jídlo – zorientovat se v jídelním lístku (polévky, předkrmy, nápoje) a základních potravinách (zejména pak doporučuju zaměřit se na ty, co nemáte a máte rádi)
- nakoupit a zaplatit – číslovky (i ty vyšší, nejen základní), kolik to stojí, můžu si vyzkoušet, máte prosím, atd.
- nebýt za burana – dobrý den, děkuju, prosím, moc dobré, jsem z Česka, nashledanou.
Vždycky můžete na cestách použít online slovník, ale třeba jídelní lístek byste překládali hodinu, tak je lepší mít to nejpoužívanější zvládnuté a doplňovat jen jednotlivé drobnosti. Představte si celou svou dovolenou, kam budete chodit, co budete řešit, co budete hledat a naučte se slovíčka podle toho. OnlineJazyky.cz mají i samostatné kurzy zaměřené jen na učení slovíček, jmenují se 1000 slovíček (1000 anglických slovíček, 1000 španělských slovíček, atd.). Tady je jak už název napovídá 1000 důlěžitých slovíček a ta jsou rozdělená do tematických oblastí – z nich je Dovolená u moře a Ve víru velkoměsta, dobré na slovíčka pro orientaci a navigaci. Na jídlo tam ale nic moc není.