Michelinské restaurace v Praze v roce 2024

V roce 2024 je v průvodci Michelin zmíněno 26 pražských restaurací. Přestože sekce Česká republika průvodce Michelin Main Cities of Europe zatím hodnotí pouze restaurace v Praze, mnoho restaurací na stejně vysoké úrovni existuje i mimo Prahu, zejména v Brně nebo Olomouci. Určitě by mohly mít šanci i brněnský Ateliér nebo olomoucký Entrée.

Co je Michelinský průvodce

Michelin Guide je prestižní průvodce restauracemi uvedený poprvé v roce 1900 firmou Michelin (ano, ty pneumatiky). Původně pro řidiče automobilů, aby je motivoval k cestování (a opotřebovávání pneumatik), informoval o místech na jídlo, spánek a podobně.

Nejznámnějším oceněním Michelinského průvodce pro restaurace a šéfkuchaře jsou Michelinské hvězdy, ale různých ocenění Michelinu a restaurací zmíněných v průvodci je více:

  • Michelinská hvězda – nejprestižnější ocenění pro vynikající kvalitu kuchyně. Restaurace může získat jednu, dvě nebo tři Michelinské hvězdy, kdy 3 hvězdy už jsou opravdu jen pro velmi výjimečné restaurace.
  • Bib gourmand – ocenění za vynikající jídlo za přijatelné ceny se uděluje od roku 1997. Kromě hodnocení jídla a prostředí tu jde i o cenu, za kterou je možné se v restauraci najíst. Cenový limit se liší v závislosti na regionu a místních cenových hladinách.
  • The plate – ocenění pro restaurace, které nesplňují kritéria pro Michelinskou hvězdu nebo Bib gourmand, ale přesto nabízí skvělé jídlo, které stojí za pozornost.
  • Zelená hvězda Michelin – ocenění udělované od roku 2020 restuaracím, které významně dbají na udržitelnost. Může být uděleno současně k jednomu z předchozích 3 ocenění. Celosvětově drží toto ocenění 490 restaurací.

Jak používám michelinského průvodce při cestování

Obvykle vysloveně nevyhledávám Michelinky, ale často nakouknu, abych se inspirovala. Michelinské hvězdy ale spíš přeskakuju, jako už moc fine-dining, který si užiju spíš pro speciální příležitost. Na cestách jsou mým cílem typicky nejčastěji bib gourmand restuarace, které bývají skvělé, ale nejsou přehnaně drahé. Ostatní, The plate restaurace taky projdu, ale i tady už pak jsou restaurace vyšší cenové kategorie nebo restaurace, kde byste spíš chtěli strávit celý (slavnostní) večer než se jít jen najíst.

2 Michelinské hvězdy v Praze

Dvě restaurace, které si udržely své již dříve získané Michelinské hodnocení, byly La Degustation Bohême Bourgeoise a Field. Obě restaurace jsou asi 600 metrů od Staroměstského náměstí. Každá má jednu hvězdu, která označuje „velmi dobrou restauraci ve své kategorii“.

La Degustation Bohême Bourgeoise

Restaurace spadá pod síť oblíbených restaurací Ambiente, šéfkuchařem je Oldřich Sahajdák. Zaměřuje se na moderní interpretaci české kuchyně, vaří z lokálních a sezónních farmářských surovin. Michelinskou hvězdu drží od roku 2012.

K večeři nabízí pětichodové degustační menu za 2450 Kč (bez nápojů, s možností doplnit o vinné nebo nealko párování). Přijít můžete i na oběd na tříchodové menu.

Field

Restaurace se zaměřuje na moderní kuchyni a nepřikrášlenou prezentaci surovin. Šéfkuchařem je Radek Kašpárek, známý jako poradce oblíbené kuchařské soutěže Masterchef a také nově v další světoznámé show Pekelná kuchyně. Michelinskou hvězdu drží od roku 2016.

Restaurace nabízí desetichodové degustační menu za 4000 Kč, případně kratší šestichodové za 2900 Kč. Obojí s možností vinného nebo nealko párování a vegetariánské varianty. K obědu je na výběr dvou nebo tříchodové menu.

Pražské restaurace s oceněním Bib Gourmand

Další michelinské ocenění, Bib Gourmand, které se uděluje restauracím s „výjimečně dobrým jídlem za přijatelné ceny“, má 5 restaurací:

  • Divinis – italská restaurace Zdeňka Pohlreicha, šéfkuchařem je tu Miro Čornanin.
  • Eska – restaurace s pekárnou ze sítě Ambiente. Šéfkuchařem je tu Martin Štangl a asi nejvíc známý chod jsou brambory v popelu s uzenou rybou. Já do Esky chodím ráda hlavně na snídaně a občas pro nějaké to pečivo nebo větrníček.
  • Na Kopci – česká a francouzská kuchyně, šéfkuchařem je Petr Vlk. Když jsem ještě bydlela a pracovala na druhé straně řeky, chodila jsem sem dost často. Hlavně na dobrý tatarák.
  • The Eatery – vychází z tradiční české kuchyně, šéfkuchařem je Pavel Býček (dříve šéfkuchař v michelinském Alcronu).
  • Dejvická 34 – moderní kuchyně, zejména italská. Šéfkuchařem je Tomáš Černý.

Pražské restaurace s oceněním The Michelin Plate

Michelin Plate – udělovaný za interiér, kvalitu služeb a atmosféru, s menším zaměřením na haute cuisine (vysokou kuchyni) – získalo 25 restaurací v Praze. Nejlepšího výsledku dosáhl Alcron se 3 covers (symbol vidličky a lžíce) z maximálního počtu 5, zatímco obě michelinské restaurace získaly pouze 2.

Dalšími restauracemi oceněnými Michelin plate jsou:

  • Aromi – italská restaurace s šéfkuchařem Riccardo Lucque, zaměřuje se na ryby a mořské plody.
  • Benjamin – staré české regionální recepty v moderním a netradičním provedení, malá zážitková restaurace, kde se jí fine-dining „na baru“, kde je jen 10 míst a je nutná rezervace. Za restaurací stojí Štěpán Návrat (také Cafe Buddha a Pru58).
  • Bockem – kombinace tradičních a moderních metod. Za mě ale skvělý podnik na snídani, mají tu nejlepší krupicovou kaši.
  • Café Imperial – tradiční česká kuchyně v historickém secesním interiéru. Restaurace je součástí hotelu Imperial a ráno je tu (i pro nehotelové hosty) k dispozici snídaňový bufet, ale i snídaně a la carte. Skvělé místo pro brunch.
  • Café Savoy – restaurace sítě Ambiente, kde stojí za pozornost také secesní interiér a snídaňové menu. Na menu je převážně tradiční česká kuchyně. Restaurace má i svou vlastní cukrárnu, do které je i přes sklo vidět jak cukráři připravují dezerty.
  • Casa de Carli – italský šéfkuchař Matteo de Carli a jeho autentická italská kuchyně.
  • CottoCrudo – moderní italská restaurace v pražském hotelu Four Seasons.
  • George Prime Steak – americký steakhouse nabízí prvotřídní steaky.
  • Grand Cru – moderní evropská kuchyně.
  • Kalina Anežka – inovativní interpretace tradičních českých jídel. Šéfkuchařem je Mirek Kalina.
  • Kampa Park – restaurace na břehu Vltavy s krásným výhledem na Pražský hrad. Šéfkuchařem je Marek Raditsch.
  • La Finestra in Cucina – italská restaurace, stejně jako Aromi Riccarda Locqueho, tady se ale specializují na stařená masa. Hned vedle restaurace je i italský obchod La Bottega di Finestra.
  • La Veranda – moderní evropská kuchyně.
  • Monarch – americké steaky ze stařeného masa.
  • Portfolio – mezinárodní kuchyně.
  • Pot au Feu – francouzská kuchyně.
  • Salabka – vinařství a restuarace designovaná jako útulné podkroví, obklopená vinicemi, s krásným výhledem na Prahu.
  • SaSaZu – asijská fusion v Holešovické tržnici.
  • Spices – malostranská hotelová restaurace v hotelu Mandarin Oriental, vaří asijskou kuchyni.
  • Terasa U Zlaté Studně – mezinárodní kuchyně a skvělý výhled na celou Prahu.
  • V Zátiší – česká i mezinárodní kuchyně.
  • Yamato – japonská restauarace, kde si můžete dát sushi, steak Kobe nebo saké,
  • Zdenek’s Oyster Bar – ideální místo pro milovníky mořských plodů, ústřic a šampaňského.

Čeští kuchaři s Michelinskou hvězdou

Kreativní směr kuchyně a výsledná jídla určuje šéfkuchař a Michelinská hvězda, i když se dává restauraci, je uznáním umění šéfkuchaře i celého jeho týmu. Je považován za klíčovou osobu, která dovedla restauraci ke získání hvězdy, ale když restauraci opustí, hvězda zůstává v restauraci. Související „slávu“ si ale jeho jméno nese s sebou dál.

Michelinskou hvězdu zatím pro své restaurace získali 3 čeští šéfkuchaři v restauracích v Praze. Mimo Prahu nebo mimo Česko žádnému českému šéfkuchaři udělena nebyla, i když hodně českých kuchařů v Michelinských restauracích pracovalo.

  • Roman Paulus – restaurace Alcron (2012)
  • Oldřich Sahajdák – La Degustation Bohême Bourgeoise (2012)
  • Radek Kašpárek – Field (2016)

Radek Kašpárek v prosinci 2023 otevřel v Praze svou druhou restauraci, 420. Je přímo na Staroměstském náměstí v moc pěkném prostoru s prosklenou střechou a nejspíš si v budoucnu na Michelinskou hvězdu bude mít šanci dosáhnout také.

Moje Michelinky

Nevím, jaká jsou přesně kritéria výběru restaurací, které dostanou Michelinskou hvězdu a další ocenění. Nikdo to neví, protože veřejné to není. Kdyby se mě ale michelinský inspektor ptal na názor, poslala bych ho v Praze ještě do:

  • El Camino – španělská tapas restaurace u Jiřího z Poděbrad,
  • Dian – asijská restaurace včetně koktejlů trochu dál od centra na Brumlovce.
  • Alma – restaurace zaměřená na kreativní fúze české a mezinárodní kuchyně.
  • 420 – nová restaurace Radka Kašpárka otevřená v prosinci 2023 v krásném prostoru přímo naproti orloji na Staroměstském náměstí.

Pražská Michelinská scéna v kontextu Evropy a světa

Na celém světě je okolo 3500 restaurací, které mají jednu, dvě nebo tři Michelinské hvězdy. Nejvíce hvězd má Francie, Japonsko, Itálie, Španělsko a USA. Těch tříhvězdičkových je na světě jen 142.

V České republice jsou Michelinská ocenění udělována zatím pouze v Praze. V gastronomicky významnějších zemích je to geograficky rozmanitější, proto také mají celkově více hvězd. Praha má se svými dvěma hvězdami ke špici hodně daleko, gastronomická scéna je tu sice významná, ale nemá takovou diverzitu a rozsah jako v jiných evropských metropolích. Nejvíce Michelinských restaurací má z měst japonské Tokio, skoro stokrát tolik. Dalšími velikány jsou v tomto ohledu Paříž, Kyoto, Osaka, New York nebo Hongkong.

Historie Michelinských restaurací v Praze

První restaurací, která získala michelinskou hvězdu, bylo Allegro v hotelu Four Seasons v roce 2008 pod vedením šéfkuchaře Andrey Accordiho. Tato restaurace byla oceněna hvězdou třikrát, ale později byla uzavřena. Michelinskou hvězdu v roce 2009 získala také restaurace Maze v hotelu Hilton s šéfkuchařem Gordonem Ramsayem, ale tato restaurace byla uzavřena ještě před vyhlášením ceny. Restaurace Alcron měla michelinskou hvězdu šest let (2012–2017), ale v roce 2018 o ni přišla. Žádná restaurace v Praze (a tedy ani v celé ČR) nikdy nezískala více než jednu hvězdu.

Sansho přišel o Bib v roce 2021, Bistrøt 104 v roce 2019. Sasazu a Aureole přišli o Bib Gourmand v roce 2018. Maso a Kobliha byla v roce 2018 uzavřena.

V roce 2023 kolem Michelinského průvodce byla v ČR vášnivá debata, protože stát váhal jestli zaplatit 10 milionů ročně, aby sem vůbec michelinští komisaři jezdili a české restaurace mohly být v průvodcích. Velká část veřejnosti byla proti (protože proč by se z „jejich peněz“ měl platit nějaký profit pro restaurace, které ani nenavštíví). Nakonec stát zaplatil a mohlo by to snad mimojiné znamenat i víc ocenění pro mimopražské restaurace.

Více informací o michelinských restauracích v Praze na stránkách Michelin Guide.

Diskuse a zkušenosti