5 tipů jak získat v letadle sedadlo u emergency exitu

Moje oblíbená disciplína v létání je získat místo na exitu. Daří se mi to na víc než polovině letů a už je to takový malý kolorit.

Proč chtít sedadlo u exitu

Sedadlo na exitu má výrazně více prostoru mezi řadami než standardní sedadla. Je to proto, že touto řadou musí být exit dobře přístupný, kdyby něco, tak je tam prostě víc místa, aby snadno každý prošel. Je to prostě pohodlnější, na letech na krátké vzdálenosti, kde jsou byznysová sedadla jen první 4 řady standardních sedadel je často dokonce více místa na exitu než v byznysu. To je důvod proč chci to sedadlo já, mimo to je ale v této části letadlo stabilnější a jsou tu méně cítit turbulence. A v neposlední řadě, kdyby bylo potřeba emergency exit skutečně využít, nemusíte ho složitě hledat.

Kdo může sedět u exitu

Na tohle sedadlo si úplně každý sednout nemůže. Musí to být starší 18 let, s plně pohyblivými rukami a nohami a nesmí být obézní. Prostě musí tam sedět člověk, který kdyby něco, tak bude schopný pomoci, ne že situaci z podstaty svého omezení nezkomplikuje. Zároveň musí umět anglicky (nebo se asi toleruje i jazyk posádky, pokud je to na krátkém letu a celá posádka mluví česky a vy taky).

Co obnáší sezení na exitu

Když sedíte na exitu, přijímáte odpovědnost za to, že pokud bude třeba, na příkaz posádky (a pouze na příkaz posádky) otevřete nouzový východ. To po vás samozřejmě nemá ale právo nikdo chtít, takže pokud s tím nesouhlasíte, stačí říct a letuška vás posadí jinam.

Zároveň na exitu platí jiná pravidla pro osobní zavazadlo (batůžek nebo kabelku), které při vzletu a přistání nesmí být ani pod sedadlem před vámi, ani vedle, ani na klíně. Musí být v přihrádce nad hlavou. Vzlet a přistávání jsou dvě nejrizikovější fáze letu, a kdyby bylo potřeba emergency exit využít, nikdo nestojí o to, aby tomu bránily kabelky.

Kde se v letadle sedadla na exitu nachází

Jsou to sedadla ve střední části letadla, vždycky na křídlech, obvykle dvě řady za sebou, většinou kolem řady 12 u Airbusu A320 nebo kolem 18 u Boeingu A737. Dvě řady, tedy třeba u klasického Airbusu A320 je to celkem 12 míst v řadě u emergency exitu.

Jak získat sedadlo u exitu

Způsobů, jak a kdy sedadlo u exitu získat je několik. Důležité ale je mít na paměti tři zásadní věci, které vás dostávají do výhody:

  • Sedadlo u okýnka v exit row musí být obsazené – aby ty dveře mohl v případě potřeby někdo otevřít, musí tam někdo sedět, člověk, který bude sedět na emergency exitu je pro letadlo důležitý.
  • Solo traveler – jak říkám, to jedno sedadlo musí obsadit. Jedno sedadlo, jeden člověk, takže nejjednodušší je dát tam někoho, kdo sedí sám. Bez šance je rodina s dětmi.
  • Úsměv – to platí na všechny výhody na letu, o které stojíte a nejinak tomu je i u exitu. Jen hádám, ale kromě fyzických předpokladů je žádoucí, aby člověk splňoval alespoň elementární psyickou rovnováhu. Prostě k čemu je posadit tam dobře pohyblivého člověka, když to bude debil, co se bude hádat s letuškou jestli už otvírat nebo ne. A řekla bych, že úsměv a slušné chování je základní předpoklad, abyste měli šanci. Aspoň já, když si jdu pro exit, jsem ten nejmilejší člověk na světě (ostatně jako skoro vždycky).

1. Sedadlo v exit row jde koupit

Nejjednodušší varianta jsou samozřejmě peníze. Sedadla si lze normálně koupit při on-line check-inu. Kvůli výše zmíněným výhodám sedadel jsou ale dost slušně naceněná. Na jednom letu třeba kolem 350 korun. To mě až tolik nebaví, navíc by mi to kazilo radost z toho krásného sportu.

2. Frequent flyers mohou mít sedadlo zdarma

Podobně, pokud často lítáte s nějakou aerolinkou, mohou vám v rámci věrnostního programu nabídnout tato sedadla zdarma. To se ale taky týká jen vyvolených, takže slibuju, teď už přejdeme k možnostem, na které si sáhne každý a zdarma.

3. Zkusím vybrat sedadlo při on-line checkinu

Pokud si při on-line check-inu vybíráte sedadla, máte k dispozici plánek letadla, kde jsou různé možnosti sedadel různě zpoplatněné. Včetně těch na exitu. U některých aerolinek ale rovnou nabídnou sedadla na exitu u okýnek zdarma (čili v letadle, kde jsou 3 a 3 sedadla v řadě to budou A a F), zatímco ta ostatní exitová sedadla jsou draze zpoplatněna. Tohle je šance pro ty, kdo letí sami si takové sedadlo vybrat. Jsou tam 4.

Air France - check-in sedadla u emergency exitu
Air France – check-in sedadla u emergency exitu

Tady na obrázku z letu Air France je vidět, jak jsou sedadla u okýnek na exitu označená modře, zatímco ostatní na exitu jsou označená červeně jako nadstandardní, “extra leg room” a jsou zpoplatněna 348 Kč. ČSA měli dokonce za 600.

4. Zeptám se na přepážce u odbavení

Když už musím na letišti k odbavení, probíhá to tak, že nejmilejší Péťa ever přijde na přepážku, předloží doklady a zeptá se, jestli by úplně náhodou nebylo volné sedadlo na exitu. Nebo i lepší – ano, tohle už je výjimečné, ale nestalo se mi to jen jednou, mohou vás i zdarma upgradovat do vyšší třídy (protože se jim to nejspíš z nějakého důvodu taky hodí). Tady platí být tam včas, když je ještě šance, že sedadla nejsou obsazená. Ale žádný strach, často nejsou obsazená ani když už jsou všichni odbavení a nastupuje se do letadla.

5. Zeptám se letušky v letadle

I když už jste v letadle, stále není nic ztraceno. Pokud procházím kolem stále prázdného exitu, můžu se letušky zeptat (nejmilejší na světě). Já každopádně vždycky letušku pozdravím (každou, nejen tu u exitu), usměju se a už se mi tak i stalo, že se mě sama zeptala, jestli cestuju sama a umím anglicky, jestli nechci k okýnku na exit.

Paradoxně ale možná nejčastěji se mi povedlo získat exit až v letadle tak, že jsem letěla nějakým lowcostem, kde byl zpoplatněný výběr i standardních sedadel a tudíž si lidi v páru měli snahu přesedat a dělali akorát zmatek, takže pro letušku bylo nejjednodušší posadit nějaké dobráky solo travelery na exit.

Jak sedadlo u emergency exitu nezískat

Návod jak si spolehlivě znepřátelit letušku je prostě se nikoho na nic neptat a na sedadlo na exitu si sednout. Téměř s jistotou vás odtamtud letuška vykáže, protože moc dobře ví, že sedadlo nebylo zabookované a tohle ji většinou akorát naštve a jen z principu vás tam nenechá sedět, i když je místo volné. Taky jsem viděla už několikrát.

Rate this post

Napsat komentář