Budapešť: tipy co vidět

Budapešť mi hodně připomíná Prahu. Městem protéká řeka (Dunaj), přes kterou je několik krásných mostů a uprostřed je ostrov. Je tu krásná historická architektura a krásné výhledy na město z kopce i věží. Budapešť je ideální pro procházení po městě, všechna hlavní “must see” místa se dají obejít pěšky. A je tu mraky příjemných kavárniček a skvělá gastronomie. Budapešť taky miluju!

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Budapešti.

Jak se dostat do Budapešti

Zpáteční letenky z Prahy do Budapešti se dají velmi často sehnat pod 1500, lítají sem nízkonákladovky jako Ryanair a Wizzair. Let trvá hodinu a čtvrt, takže pokud se vám příčí několikohodinové posezení ve vlaku nebo autobuse, může to být dobrá alternativa.

Já nejradši jezdím vlakem, z Prahy to je sice 7 hodin, ale na nádraží to mám o dost blíž než na letiště, takže to není zas o tolik delší, a cestou pracuju, případně se kouknu na film, tak mi cesta rychle utíká. Vlak je o dost pohodlnější než autobus. Z Brna to vlakem trvá 4 hodiny.

Auto bych v případě Budapešti volila jen pokud chci cestovat i po okolí, jinak je Budapešť skvěle zvládnutelná pěšky a mít tu auto znamená akorát řešit parkování.

Termální lázně v Budapešti

Budapešť má více než 100 termálních pramenů, které poskytují bohaté zdroje minerální vody s léčivými vlastnostmi. Jejich historie sahá až do římských dob, v nichž byly vybudované mnohé lázně, některé z nich fungují dodnes.

Termální lázně tu nabízejí širokou škálu služeb, jako jsou horké a studené bazény, sauny, parní lázně, masáže, bahenní terapie a další wellness procedury. Některé horké bazénky jsou i venku, což je fajn zážitek i v zimě, zvlášť když je okolo nasněženo.

Co vidět v Budapešti

Central Market

Tržnici v Budapešti mám moc ráda. Jestli tu budu někdy třeba aspoň na měsíc bydlet a vařit si (a já myslím, že se to jednou nevyhnutelně musí stát), chtěla bych bydlet poblíž. Tržnice je obrovská, se spoustou čerstvého ovoce, zeleniny, sýrů a proslulých maďarských klobás a čabajek. Je tu obrovský výběr sušeného ovoce a oříšků. V patře jsou bufety s hotovým jídlem, výrobky i hadry.

A samozřejmě tuny papriky. Když jsem v Budapešti byla poprvé, bylo mi 8 a přijeli jsme spolužáka ze školy (a mojí velkou dětskou lásku), který se sem s rodiči přestěhoval. Tenkrát jsme si odvezli recept na maďarský guláš a taky papriku v tubě, které jsme doma říkali “potřeba”, když jsme ji přidávali do guláše. Tu samou tubu v téměř nezměněném designu tu mají pořád. Dávno už je sice dostupná i u nás v obchodech, ale stejně si ji radši koupím v Budapešti.

A protože papriku si musí z Maďarska odvézt každý, rovnou dávám pro tip: sladká “édes”, pálivá “csípős”.

Szimpla Kert

Budapešťská hipsteřina, bar v ruinách. Průchodem s popsanými zdmi vstoupíte do dvora (původně to byla továrna) pod širým nebem, po schodech můžete ještě do patra “na pavlač”. Nábytek a vybavení posbíraný z různých míst, barevné židle, barevné plachty, hromada doplňků z nichž některé by se mohly zdát asi nevkusné, ale díváte se na celek a ten má perfektní atmosféru.

Můžete si tu dát drink a nebo přijít na nedělní trhy.

Szent István Bazilika — Bazilika Sv. Štěpána

Jediné místo, kvůli kterému jsem kdy v Budapešti musela do bankomatu. Ten výhled z věže každopádně stojí za to.

Citadella

Citadella se tyčí na druhé straně řeky. Za mne vynechatelná památka, ale ta cesta tam nahoru stojí za to, krásné výhledy na řeku, mosty a celou Pešť.

Halászbástya — rybářská bašta

Na druhé straně řeky, s nádherným výhledem na Pešť a Parlament, který je prakticky přímo naproti. Ve středověku tu byl rybí trh. Je to celkem atypická rozsáhlá stavba se spoustou věžiček.

Budínský hrad

Dřívější uherské sídlo králů.

Országház — Parlament

Jak už jsem zmínila, nejhezčí výhled je přes řeku. Buď ze shora z kopce od rybářské bašty nebo přímo z náplavky. To místo má svoje kouzlo a je hezký i pro západ slunce. Sednu si na patník a klidně hodinu koukám přes řeku a poslouchám hudbu nebo podcast. Ale je to i super piknikový místo.

Parlament je obrovský.

Margaretin ostrov

Vajdahunyad hrad a park Városliget

Sziget Eye

Obří kolo jak v Londýně.

Karaván

Mosty

Řetězový most (Széchenyi Lánchíd) není úplně starodávný, byl postavený v roce 1849 a přesto je prvním mostem, které spojuje obě části Budapešti, Budu a Pešť.

Most Svobody (Szabadság híd).

Matyášův chrám

Náměstí hrdinů (Hősök tere)

Boty na břehu Dunaje

Umělecká instalace jako památka na oběti holocaustu.

Tipy na cestování nejen do Budapešti

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

➡️ Kdy jet do Budapešti?

Jaro a podzim jsou ideální, když je hezké počasí a méně turistů.

➡️ Co přivézt z Budapešti?

Papriku. Sušenou, sladkou, pálivou, jako koření, jako pastu. A klobásky, paprikové.

➡️ Co ochutnat v Budapešti?

Lángoš, maďarský guláš, hortobagyi palacsinta (palačinka s masem a omáčkou).

➡️ Kde nakupovat v Budapešti?

Váci utca, Andrássy út, WestEnd City Center a centrální tržiště.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář