Budapešť: tipy co vidět a co dělat v hlavním městě Maďarska

Budapešť mi hodně připomíná Prahu. Městem protéká řeka (Dunaj), přes kterou je několik krásných mostů a uprostřed je ostrov. Je tu krásná historická architektura a krásné výhledy na město z kopce i věží. Budapešť je ideální pro procházení po městě, všechna hlavní „must see“ místa se dají obejít pěšky. A je tu mraky příjemných kavárniček a skvělá gastronomie. Budapešť taky miluju!

Tip: Rezervujte si předem plavbu lodí po Dunaji a vstup do lázní Szécheny.

Jak se dostat do Budapešti

Zpáteční letenky z Prahy do Budapešti se dají velmi často sehnat pod 1500, lítají sem nízkonákladovky jako Ryanair a Wizzair. Let trvá hodinu a čtvrt, takže pokud se vám příčí několikohodinové posezení ve vlaku nebo autobuse, může to být dobrá alternativa.

Já nejradši jezdím vlakem, z Prahy to je sice 7 hodin, ale na nádraží to mám o dost blíž než na letiště, takže to není zas o tolik delší, a cestou pracuju, případně se kouknu na film, tak mi cesta rychle utíká. Vlak je o dost pohodlnější než autobus. Z Brna to vlakem trvá 4 hodiny.

Auto bych v případě Budapešti volila jen pokud chci cestovat i po okolí, jinak je Budapešť skvěle zvládnutelná pěšky a mít tu auto znamená akorát řešit parkování.

Budapešť
Budapešť

Kde se v Budapešti ubytovat

Budapešť je kompaktní jako Praha, dá se tu krásně všude dojít pěšky, případně si cestu zkrátit tramvají. Centrum je pro ubytování ideální a zároveň nemusí být až tak drahé.

Tipy na ubytování v Budapešti

Termální lázně v Budapešti

Budapešť má více než 100 termálních pramenů, které poskytují bohaté zdroje minerální vody s léčivými vlastnostmi. Jejich historie sahá až do římských dob, v nichž byly vybudované mnohé lázně, některé z nich fungují dodnes.

Termální lázně tu nabízejí širokou škálu služeb, jako jsou horké a studené bazény, sauny, parní lázně, masáže, bahenní terapie a další wellness procedury. Některé horké bazénky jsou i venku, což je fajn zážitek i v zimě, zvlášť když je okolo nasněženo.

Tipy na vstupenky do lázní v Budapešti:

Budín, Starý Budín a Pešť

Budapešť má 3 historické části města – Budín (Buda), Starý Budín (Óbuda) a Pešť (Pest).

Budín leží na západním (pravém) břehu Dunaje, na zeleném kopci a jsou tu hlavní historické památky jako Budínský hrad, Matyášův chrám, Rybářská bašta nebo Gellértova hora. Pokud se vám na kopec nechce šlat pěšky, jede sem autobus č. 16 nebo lanovka z Clark Ádám tér.

Výhled z Rybářské bašty na Budapešť
Výhled z Rybářské bašty na Budapešť

Starý Budín je nejhistoričtější část města, celkem poklidná, jsou tu římské ruiny a Kiscelli muzeum v bývalém klášteře.

Pešť je centrální část Budapešti na východním (pravém) břehu Dunaje. Tady jsou restaurace, obchody, noční život. Z památek je tu Parlament, Bazilika Sv. Štěpána, Andrássyho třída (bulvár zapsaný v Unesco od cventra až na Náměstí hrdinů), Tržnice nebo židovská čtvrť.

Co vidět v Budapešti

Budapešť je město, které krásně projdete pěšky, nabízí spoustu pěkných výhledů a pohledů, zvlášť v oblasti centra v okolí Dunaje.

Szent István Bazilika — Bazilika Sv. Štěpána

Římskokatolická bazilika se nachází v samém centru Budapešti a je pojmenovaná po prvním maďarském králi, svatém Štěpánovi (Szent István), který je také patronem Maďarska.

budapest bazilika svateho stepana

Bazilika má impozantní kopuli ve výšce 96 metrů a je to tak jedna z nejvyšších budov v Budapešti. Na kopuli je vyhlídková plošina, odkud je dostupný výhled na Budapešť, k němuž vede 364 schodů, ale i výtah.

Budapešť - Výhled z baziliky
Výhled z baziliky

Ve speciální kapli tu je uložená relikvie – pravá ruka Sv. Štěpána. V interiéru jsou sochy, vitráže a mozaiky zobrazující biblické postavy. Do baziliky je vstup zdarma, ale na vyhlídkovou plošinu se vstup platí.

Országház — Parlament

Stojí přímo u břehu Dunaje a nejhezčí výhled je právě přes řeku. Buď ze shora z kopce od Rybářské bašty nebo přímo z náplavky. To místo má svoje kouzlo a je hezký i pro západ slunce. Sednu si na patník a klidně hodinu koukám přes řeku a poslouchám hudbu nebo podcast. Ale je to i super piknikový místo.

Budapešť - Maďarský parlament
Maďarský parlament

Parlament je obrovský, jedna z vůbec největších parlamentních budov na světě. Budovu navrhl architekt Imre Steindl v neogotickém stylu, inspirovaném britským Westminsterem, ale s výraznými maďarskými prvky (sochy maďarských vůdců, květinové a geometrické vzory). Budova je 268 metrů dlouhá a 123 metrů široká. Centrální kopule dosahuje výšky 96 metrů. Fasáda je zdobená maďarskými panovníky a vůdci, kterých je tu přes 90.

Parlament je přístupný veřejnosti v rámci organizovaných prohlídek. Vidět tu můžete korunovační klenoty (včetně svatováclavské koruny), impozantní velkou halu s kopulí a vitrážemi, kde se konají ceremonie a státní akce, zasedací místnost parlamentu (mimo zasedací hodiny) nebo expozici maďarské historie.

Budapešť - Parlament
Parlament

Symbolické číslo 96 – Výška kopule parlamentu je 96 metrů, což odkazuje na rok 896, kdy se Maďaři usadili v Karpatské kotlině. Tohle číslo se objevuje i v dalších částech budovy, například v počtu schodů vedoucích do hlavní síně.

Halászbástya — rybářská bašta

Na druhé straně řeky, s nádherným výhledem na Pešť a Parlament, který je prakticky přímo naproti, stojí Rybářská bašta. Ve středověku tu byl rybí trh. Je to celkem atypická rozsáhlá stavba se spoustou věžiček a oblouků.

Budapešť - Rybářská bašta
Rybářská bašta

Budínský hrad

Dřívější uherské sídlo králů je na kopci na pravém břehu Dunaje v historické čtvrti Budín. V královském paláci je nyní maďarská národní galerie s rozsáhlou sbírkou maďarského umění od středověku po současnost. Je tu i budapešťské historické muzeum věnované dějinám města od pravěku po dnešek.

Szechenyiho knihovna obsahuje cenné historické rukopisy, knihy a mapy. Matyášova fontána na nádvoří Budínského hradu zobrazuje krále Matyáše Korvína na lovu.

Budapešť - Budínský hrad
Budínský hrad

Matyášův chrám

Na hradním vrchu v Budínské čtvrti je také Matyášův chrám, původně gotický kostel z 13. století. Ten byl v 16. století po nájezdu Turky dokonce přestavěný na mešitu, ale po osvobození byl opět přestavěn zpět. Jsou tu uložené korunovační klenoty a konají se tu varhanní koncerty (kostel má perfektní akustiku).

Budapešť - Matyášův chrám
Matyášův chrám

Kostel má věž s placeným vstupem odkud je krásná vyhlídka na město.

Gellértova hora a Citadela

Citadella se tyčí na druhé straně řeky. Za mne vynechatelná památka, ale ta cesta tam nahoru na Gellértovu horu stojí za to, krásné výhledy na řeku, mosty a celou Pešť. Říkají hora, ale je to takový kopeček, jen 235 metrů vysoký.

Výhled z Gellértovy hory na Budapešť
Výhled z Gellértovy hory na Budapešť

K vrcholu Gellértovy hory vede několik stezek hezkými parky. Cestou potkáte i Sochu Svobody a jeskynní kapli. Na úpatí hory jsou také Gellértovy termální lázně.

Budapešť - Gellértova hora
Gellértova hora

Central Market

Tržnici v Budapešti mám moc ráda. Jestli tu budu někdy třeba aspoň na měsíc bydlet a vařit si (a já myslím, že se to jednou nevyhnutelně musí stát), chtěla bych bydlet poblíž. Tržnice je obrovská, se spoustou čerstvého ovoce, zeleniny, sýrů a proslulých maďarských klobás a čabajek. Je tu skvělý výběr sušeného ovoce a oříšků. V patře jsou bufety s hotovým jídlem, výrobky i hadry.

Budapešť - Central market
Central market

A samozřejmě tuny papriky. Když jsem v Budapešti byla poprvé, bylo mi 8 a přijeli jsme navštívit spolužáka ze školy, který se sem s rodiči přestěhoval. Tenkrát jsme si odvezli recept na maďarský guláš a taky papriku v tubě, které jsme doma říkali „potřeba“, když jsme ji přidávali do guláše. Tu samou tubu v téměř nezměněném designu tu mají pořád. Dávno už je sice dostupná i u nás v obchodech, ale stejně si ji radši koupím v Budapešti.

A protože papriku si musí z Maďarska odvézt každý, rovnou dávám pro tip: sladká „édes“, pálivá „csípős“.

Szimpla Kert

Budapešťská hipsteřina, bar v ruinách. Průchodem s popsanými zdmi vstoupíte do dvora (původně to byla továrna) pod širým nebem, po schodech můžete ještě do patra „na pavlač“. Nábytek a vybavení posbíraný z různých míst, barevné židle, barevné plachty, hromada doplňků z nichž některé by se mohly zdát asi nevkusné, ale díváte se na celek a ten má perfektní atmosféru.

Budapešť - Szimpla kert
Szimpla kert

Můžete si tu dát drink a nebo přijít na nedělní trhy.

Budapešť - Trh na Szimpla kert
Trh na Szimpla kert

Margaretin ostrov

Uprostřed Dunaje je 2,5 kilometrů dlouhý Margitsziget, Margaretin ostrov, pojmenovaný po svaté Markétě, dceři uherského krále Bély IV., která zde žila v dominikánském klášteře ve 13. století.

Jsou tu parky, zahrady a louky, ideální místo pro piknik, procházky nebo běhání. Je tu také hudební fontána, která pravidelně předvádí světelné a hudební show. Na ostrůvku je také malé zoo, růžová zahrada a japonská zahrada.

Na Margaretině ostrově je také jeden z nejstarších plaveckých bazénů v Budapešti, Alfréd Hajós, pojmenovaný po slavném maďarském plavci a termální lázně Palatinus, s venkovními i krytými bazény, saunami a dalšími wellness službami.

Hrad Vajdahunyad a park Városliget

V srdci parku Városliget je hrad Vajdahunyad, který byl postavený na konci 19. století pro oslavy tisíciletí Maďarska v roce 1896. Architekt Ignác Alpár vytvořil tuto stavbu jako poctu různým architektonickým stylům a historickým památkám Maďarska. Kombinuje prvky románského, gotického, renesančního a barokního stylu a je inspirovaný hlavně slavným hradem Hunyadi v Transylvánii.

Dnes tu sídlí zemědělské muzeum s expozicemi zaměřenými na historii zemědělství, lesnictví, vinařství a rybářství v Maďarsku.

Ve velkém parku je kromě hradu spoustu zajímavých věcí. Jednak budapešťská zoologická a botanická zahrada. Jedny z největších evropských lázní Széchenyiho termální lázně s horkými prameny a rozsáhlými lázeňskými zařízeními. V zimě kluziště a v létě místo pro pořádání akcí Városligeti Műjégpálya.

Karaván

Oblíbený street food market v židovské čtvrti. Je tu spousta stánku jako Lángos stand s langoši, Zing Burger s hamburgery, Las Vegan’s s nabídkou veganských jídel nebo Töltő s klobásami. Otevřeno je obvykle od poledne do půlnoci.

Budapešť - Karavan
Karavan

Náměstí hrdinů (Hősök tere)

Náměstí na počest tisíciletí příchodu Maďarů do Karpatské kotliny bylo postavené v roce 1896 je na konci Andrássyho třídy.

Je tu hned několik památek, které odráží historii Maďarska jako památník tisíciletí, což je monumentální sloup, na jehož vrcholu stojí socha archanděla Gabriela, který drží korunu svatého Štěpána a apoštolský kříž. V kolonádě jsou sochy králů, státníků a vůdců, kteří hráli klíčové role v maďarských dějinách. Každá socha je doplněna reliéfy, které zobrazují významné události spojené s těmito osobnostmi.

Boty na břehu Dunaje

Památník obětí holocaustu z roku 2005 tvoří 60 párů bot (dámských, pánských i dětských) rozestavěných na břehu Dunaje. Symbolizují boty těch, kteří byli nuceni se zout než byli zastřeleni a jejich těla spadla do řeky. Najdete je nedaleko od budovy parlamentu.

Mosty v Budapešti

Části Buda a Pešť rozděluje řeka a znovu je spojují mosty přes ní. Kromě toho, že jsou důležitým prvkem místní dopravy jsou některé i historické a krásné.

Budapešť - Most svobody
Most svobody
  • Řetězový most (Széchenyi Lánchíd) není úplně starodávný, byl postavený v roce 1849 a přesto je prvním mostem, které spojuje obě části Budapešti, Budu a Pešť. Je to krásná konstrukce s kamennými věžemi a řetězovými prvky, v noci je most osvětlený.
  • Most svobody (Szabadság híd), původně Františkův most (Ferenc József híd) má secesní design s ornamentálními věžičkami a lampami. Most spojuje Gellértovy lázně na budínské straně s centrem Pešti a je jedním z nejhezčích v Budapešti.
  • Alžbětin most (Erzsébet híd) pojmenovaný po císařovně Alžbětě (Sisi) je visutý most, který spojuje Pešťské náměstí (Erzsébet tér) s Gellértovou horou a je významným dopravním uzlem Budapešti.
  • Margitin most (Margit híd) spojuje pešťskou část města s Margaretiným ostrovem a dále s budínskou částí, je druhým nejstarším mostem v Budapešti. Most zalomený tvar, který umožňuje přístup na ostrov.
budapest alzbetin most

Co ochutnat v Budapešti

Maďarská kuchyně je známá svou bohatostí, chutí a hlavně paprikou. Určitě byste neměli vynechat guláš, který je v Maďarsku jako hustá polévka s masem, zeleninou, bramborami a nočky a pörkölt, který je spíš podobný českému guláši. Samozřejmostí je langoš s různým dochucením, ale v nejtradičnější podobě se zakysanou smetanou a strouhaným sýrem.

Paprikás csirke je dost podobný našemu kuřeti na paprice a konečně jídlo, jehož českou obdobu snad nemáme je hortobágyi palacsinta, palačinka plněná masem a zalitá paprikovou omáčkou a zakysanou smetanou. A nakonec plněná kapusta nebo plněné papriky.

Ze sladkých jídel bych vyzdvihla dobos torta, vrstvený čokoládový dort s karamelovou polevou. A tvarohové knedlíčky v opečené strouhance túrógombóc.

Tipy na cestování nejen do Budapešti

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Diskuse a zkušenosti