Co vidět v Římě: nejlepší místa co musíte navštívit

Všechny cesty vedou do Říma a po letech sem znovu vedla i ta moje. A musím říct, že je to další z měst, které přidávám na seznam “chci tu aspoň měsíc žít”.

Tip: Vyhněte se frontě a rezervujte si dopředu Colosseum a Sixtínskou kapli a Vatikánská muzea.

Vstupenky Řím

Řím je velmi vyhledávaná turistická destinace, proto určitě doporučuju koupit si vstupenky předem on-line. Umožní vám to nečekat frontu a neztratit tak desítky minut, které by vám na prozkoumávání Vatikánu a Říma mohly chybět.

V Říme budete nejspíš shánět tyto vstupenky:

Jak se do Říma dostat z letiště Fiumicino

Nejrychlejší dopravou do centra Říma je vlak, kterým to trvá asi půl hodiny, stojí ale 14 euro. Pomalejším vlakem a 8 euro trvá cesta asi hodinu a nejlevnější, i když nejméně pohodlnou možností je letištní shuttle express za 6 euro. Ten staví přímo před Mercato Centrale, kde se můžete rovnou po příjezdu do Říma (nebo před odletem z Říma) dobře najíst.

Tip: Pokud bydlíte blíž Vatikánu nebo chcete ušetřit čas, můžete shuttlem z letiště rovnou do Vatikánu za 7 eur.

Doprava po Římě

Město je perfektní pro pěší turistiku. Jednotlivé památky jsou vždycky maximálně pár set metrů od sebe (asi proto, že je jich tu fakt hodně), takže pokud bydlíte docházkové vzdálenosti do centra, jinou dopravu ani nepotřebujete. Možná jen pro přesun na první místo dne, což může být kvůli velkému vytížení Vatikán, který můžete mít zrovna trochu dál. Římem samozřejmě jezdí metro i autobusy.

Metro v Římě

Metro má 3 linky, A (oranžová), B (modrá) a C (zelená). Jednosměrný lístek stojí 1,50 eur. Následující stanice se vám budou hodit nejspíše:

  • Roma Termini (linka A a B) – autobusy z/na letiště, vlaky z/na letiště a do dalších měst v Itálii.
  • Ottaviano (linka A) – Vatikán.
  • Spagna (linka A) – Piazza di Spagna pod Španělskými schody, Villa Borghese, Fontana di Trevi (5 minut pěšky).
  • Barberini (linka A) – Piazza Navona, Pantheon.
  • Colosseo (linka B) – Colosseum.

Kde se v Římě ubytovat

Ideálně v centru. Do Říma nejspíš přijedete na nádraží Roma Termini a odtud už je to do centra pěšky. Takže ideálně někde poblíž, ve směru do centra. Čím blíž, tím samozřejmě pravděpodobně dražší. Počítejte s tím, že hezké bydlení v centru Říma pro dva začíná spíš tak na 3 tisících.

Tipy na ubytování v Římě

  • Boutique Hotel Galatea – krásný designový hotel na půl cesty mezi nádražím Termini, kam do Říma nejspíš přijedete a historickým centrem. A s fakt skvělou snídaní.
  • Sunshine Apartment – zhruba na půl cesty mezi Španělskými schody a fontánou di Trevi. Na ubytování ve čtyřech to vyjde už i celkem levně.
  • Relais San Lorenzo in Lucina – výjimečně pěkné ubytování v římském stylu kus od Španělských schodů.

Co vidět v Římě

Vatikán

Městský stát Vatikán má rozlohu 0,49 km² a ani ne 1000 obyvatel. Vatikán tvoří úzamí ohraničující baziliku sv. Petra, Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, Sixtinská kaple a Vatikánské zahrady. Z centra je to trochu dál, pokud nechcete jít pěšky tam nebo zpět, poblíž je zastávka metra Ottaviano, jednorázové jízdenky koupíte snadno v automatu přímo tam. Hranice Vatikánu na Svatopetrském náměstí jsou nestřežené, samozřejmě volně projdete aniž byste postřehli, že jste na území jiného státu.

Vatikán - výhled od kopule Baziliky Sv. Petra
Vatikán – výhled od kopule Baziliky Sv. Petra na náměstí Pia XII. se Sloupem Svatého Petra

Fontana di Trevi

Barokní fontána na Piazza di Trevi je turisty obležené místo. Přes rameno, s očima zavřenýma, sem lidé házejí mince, aby se jim splnilo přání, našli lásku a aby se do Říma vrátili. Minimálně to poslední funguje, protože poté, co jsem před více než 10 lety hodila do fontány svou minci jsem se opravdu nyní vrátila. I tu lásku jsem vlastně od té doby našla, nejednou.

Jediný čas, kdy můžete Fontanu di Trevi vidět bez obrovského obležení turisty je opravdu brzy ráno, před sedmou hodinou nebo i dříve. Po osmé už tu začínají proudit davy a nepolevuje to minimálně do půlnoci.

Ročně prý ve fontáně skončí 1,5 milionu eur a vybírat je může jen město, jinak je to zločin. Dříve putovaly na charitu, ale v roce 2019 je Římská radnice použila na opravy města.

Řím - Fontána di Trevi
Řím – Fontána di Trevi

Park Villa Borghese

V severní části Říma za Pincijskými zahradami je krásný rozlehlý park. Jsou tu muzea, galerie, sochy, jezero, letohrádky, altány, fontány a také Villa Borghese. V Galleria Borghese najdete sbírky barokního a renesančního umění. Ve Villa Giulia sídlí Národní etruské muzeum. Celý park má po obvodě 6 kilometrů a plochu přes 80 hektarů. Větší parky v Říme jsou jen Villa Doria Pamphili a Villa Ada. Je tu také nejstarší italská ZOO, Bioaparco di Roma, založená roku 1911.

Park Villa Borghese
Park Villa Borghese
Park Villa Borghese
Park Villa Borghese

Na úplném kraji parku, směrem k řece nad Piazza del Popolo, je krásná vyhlídka nejen na náměstí s monumentálním egyptským obeliskem, ale také na celý Řím a nedaleký Vatikán. Ještě jedna vyhlídka je pak na stejné straně dále směrem ke Španělským schodům.

Španělské schody – Scalinata di Trinità dei Monti

Vedou od náměstí Piazza Spagna až k francouzskému kostelu Trinità dei Monti odkud se nabízí nádherný výhled na Řím. Španělské schody se staly slavnými také díky svým zobrazením v mnoha filmech a knihách a staly se tak symbolem Říma po celém světě.

Řím - Španělské schody
Řím - Fontana della Barcaccia před Španělskými schody
Fontana della Barcaccia před Španělskými schody
Řím - Španělské schody

Colosseo

Původně Amphitheatrum Flavium je asi nejznámnější římskou památkou. Sloužilo ke gladiátorským zápasům, popravám nebo rekonstrukcí bitev pro až 50 tisíc sedících diváků. V současnosti je už jen turistickým cílem, ale na Velikonoce, každý Velký pátek, sem papež vede Křížovou cestu. Koloseum mimo jiné najdete vyobrazené na italských pěticentech. Elipsovité Koloseum má po obvodu 527 metrů, na výšku 48,5 metru.

Tip: Ušetřete čas a pořiďte si vstupenku skip-the-line (přeskoč řadu) na vstup do Colosseum, Forum Romanum a Palatin i s průvodcem.

Řím - Colosseum
Řím – Colosseum

Mercato di Testaccio

Nejlepší tržiště v Římě je sice trochu dál od centra, takže cestu tam jsem si prostě musela udělat, ale vede kolem řeky. Od Colossea je to asi 2 kilometry. Trh má prosklenou střechu, takže je hezky prosvětlený. Stánky s čerstvou zeleninou a ovocem tu zastihnete spíš jen dopoledne, ale je tu hromada stánků se skvělým jídlem.

Těstoviny v Mercato di Testaccio
Uzeniny v Mercato di Testaccio

Asi by bylo potřeba zůstat tu aspoň měsíc a ochutnat ze všech stánků, protože všechno vypadalo moc dobře. Vyzvdihla bych Altro pasta e vino (č. 30), kde mají spoustu druhů čerstvých těstovin, které si můžete vzít s sebou nebo nechat uvařit a sníst na místě. Já tu měla geniální ravioli plněné ricottou s lanýži, s omáčkou carbonara a houbami porcini.

Podobné věci mají hned vedle v Le mani in pasta, tam jsem nic nezkoušela, musím příště! V Mordi & Vai, Panino Romanesco (15) mají  čerstvé plněné bagety. V Supplizio několik druhů božských arancini, smažených rýžových koulí plněných různými náplněmi. A v Da Teo (16) se prodává pinsa, což je něco jako pizza, ale je oválná, křupavější, lehčí, zdravější a vyrábí se trochu jinak.

Mercato Centrale

Druhý trh, který stojí za zmínku je naopak po ruce, hned vedle hlavního vlakového nádraží Roma Termini. Je mnohem menší než Testaccio a nejsou tu vůbec stánky s čerstvými potravinami, jen malé restaurace na rychlé jídlo a dezerty. Pozor, sice je tu otevřeno už od 8 ráno, ale většina stánků se probouzí až kolem oběda. Otevřeno mají ale až do večera.

Fontána Quattro Fiumi na Piazza Navona

Fontana di Trevi je sice nejslavnější (proslavila se i ve filmu Dolce Vita Federica Felliniho), ale ne jedinou fontánou v Římě. Řím je fontán plný. Pro mě za pozornost stojí Fontána dei Quattro Fiumi (Fontána čtyř řek) na náměstí Piazza Navona, která pochází dokonce ze 17. století (tedy skoro o 100 let starší než Fontana di Trevi). Fontána stojí před kostelem Sant’Agnese in Agone a korunuje jí egyptský obelisk. Na obou koncích podlouhlého náměstí jsou další dvě menší fontány.  Hezké jsou i menší Fontana del Nettuno (Neptunova fontána) na Piazza del Popolo a Fontana della Barcaccia přímo pod Španělskými schody.

Řím - Quattro Fiumi na Piazza Navona
Quattro Fiumi na Piazza Navona

Řeka Tibera a Tiberský ostrov

Římem protéká řeka Tibera, přes kterou vede řada krásných i docela obyčejných mostů. Mezi dvěma mosty, Ponte Fabricio a Ponte Cestio je 270 metrů dlouhý ostrov Isola Tiberina. Podle legendy vzniknul když byl král Lucius Tarquinius Superbus svržen do řeky (někdy 500 př.n.l.), začaly se na jeho tělo usazovat říční nánosy, které vytvořily ostrov. Ten původně sloužil jako karanténní území a nyní je na něm nemocnice. Pohled na ostrov je z Ponte Garibaldi.

Řím - Tiberský ostrov
Řím – Tiberský ostrov

Castel Sant’Angelo (Andělský hrad)

Kruhový hrad Castel Sant’Angelo je známý také jako Hadriánovo Mauzoleum, které dal postavit římský císař Hadrián v roce 139. Stojí přímo na pravém břehu Tibery, přes řeku k němu vede most Ponte Sant’Angelo, zdobený sochami. Původně hrad sloužil i jako papežská pevnost a s Vatikánem byl propojen tunelem v hradbách. Název Andělský hrad pochází z legendy, kdy se nad hradem zjevil archanděl Michael oznamující konec morové epidemie. Na památku toho je na vrcholu hradu socha archanděla Michaela.

Dnes slouží jako muzeum, kde můžete navštívit i bývalé papežské komnaty a císařské mauzoleum. Z ochozů je krásný výhled na Řím a Vatikán.

Řím - Castel Sant'Angelo
Řím – Castel Sant’Angelo

Pantheon

Pantheon je jednou z nejslavnějších památek starověkého Říma, nachází se na náměstí Piazza della Rotonda a vstup je zdarma. Byl postaven za vlády císaře Hadriana kolem roku 126 n. l. a dodnes se zachoval v dobrém stavu, je jednou z vůbec nejlépe dochovaných antických památek na světě. Stavba byla původně chrámem všech bohů, odkud název “Pantheon” – pochází ze starořeckých slov “panta” (všechno) a “theos” (bůh).

Řím - Pantheon
Pantheon

Interiér Pantheonu je impozantní svým velkým kruhovým prostorem s kupolí a centrálním otvorem na stropě, kudy sem proudí denní světlo. Otvor také sloužil jako symbol slunce a nebes. Na stěnách Pantheonu jsou umístěny sochy a reliéfy zobrazující antické bohy a významné postavy římské historie.

Forum Romanum

Antické centrum města a všeho dění. Bylo umístěno v srdci Říma a konaly se zde trhy, slavnosti,  průvody, ale i soudy nebo volby. Odehrávalo se tu také divadla a souboje gladiátorů. Tyto události přitahovaly tisíce diváků a staly se oblíbenou zábavou pro římský lid.

Řím - Forum Romanum
Řím - Forum Romanum

Pokud budete chtít z Colossea utéct před davy lidí, hned přes ulici začíná park Parco del Colle Oppio, kde je dost kontrastní klid.

Bocca della Verita – Ústa pravdy

Podle legendy, když dovnitř strčíte ruku a lžete, tak vám ji ukousnou. Nemůžu potvrdit, páč nelžu. Ale za mě je to vynechatelný zážitek. Jednak je trochu mimo hlavní trasny, jednak tam prostě přijdete, je tam fronta lidí, až přijdete na řadu, je tam týpek, kterému můžete dát telefon a on vás vyfotí, jak tam strkáte ruku, čímž je to celé lehce degradované.

Co dalšího vidět v Římě

  • Via del Corso – Hlavní třída s obchody a restauracemi, taková římská Pařížská.
  • Il Monte Aventino – kopec, z kterého je krásný výhled na město.
  • Via Appia Antica – jedna z nejstarších ulic v Římě.
  • Via del Governo Vecchio – římská ulička s typickými domy a nádvořími.
  • Trastevere – čtvrť s hodně bary a restauracemi, kde to žije.
  • Terme di Caracalla – římské termální lázně (vykopávky).

Kam v Římě za dobrým jídlem

Kromě Mercato di Testaccio a Mercato Centrale, kde by se asi dalo jíst pořád si můžete zajít na malou svačinku velikosti oběda si kousek od fontány di Trevi do Pane e Salame. Zaměřují se tu na plněné chleby a jsou vážně dobré, plné šťavnaté náplně jako je uzený sýr, porchetta nebo artičokový krém.

Vlastně po poslední návštěvě jsem usoudila, že nutně potřebuju žít nějakou dobu v Itálii, právě kvůli jídlu. Miluju ty pekárny na každém rohu, kam vejdete a máte obrovský výběr slaného i sladkého pečiva, dezertů, plněných panini a několik druhů skvělé pizzy po porcích. Jednou takovou je Antico Forno Roscioli.

Na večeři skvělá Osteria Oliva, kde vaří lokálně a mají i malý bar. Na kafe do Faro – Caffè Specialty. A super zmrzlinu měli ve Venchi 1878.

Pane e Salame
Pane e Salame
Pane e Salame
Pane e Salame
Zmrzlina v Římě
Zmrzlina v Římě

Kam se vydat z Říma na výlet

  • Tivoli – městečko jen půl hodiny vlakem z Říma. Je tu Villa Adriana, bývalý letohrádek císaře Hadriana.
  • Ostia Antica – antické město u pobřeží Tibery, kde můžete prozkoumat římské ruiny, jako jsou městské brány, tržiště a divadlo.
  • Národní park Circeo – překrásný přírodní park s výhledy na moře a starověkými ruinami.
  • Sperlonga – malebné pobřežní město s bílými domečky a krásnými plážemi.
  • Bracciano – město u jezera s krásným hradem Orsini-Odescalchi.
  • Castelli Romani – série malebných horských měst v blízkosti Říma, kde můžete prozkoumat starověké ruiny a ochutnat místní víno.
  • Orvieto – krásné město na vrcholu skály s bohatou historií a architekturou.
  • Neapol – do Neapole je to vlakem něco přes hodinu. V okolí můžete navštívit i Pompeje, sopku Vesuv nebo pobřeží Amalfi. My jsme to udělali tak, že jsme koupili letenky do Neapole, v okolí strávili pár dní a pak vlakem přejeli do Říma, ten si prošli a z Říma letěli zpět domů.

Řím – mapa památek a kam na jídlo

Tipy na cestování nejen do Říma

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

4.6/5 - (5 votes)

Napsat komentář