Broumovsko: Adršpašské a Teplické skály, Klášter Broumov

Broumovsko je chráněnou krajinnou oblastí a nabízí toho opravdu hodně. Krásné výhledy, obrovské skalní útvary, jezera a lesy.

Dům hostů a Working retreat

Jako ubytování na Broumovsku jednoznačně doporučuju Dům hostů v Broumovském klášteře. Nečekejte žádnou pětihvězdu ani moderní designový hotel. Je to ubytování v mnišských celách, jednoduché, čisté, se sdílenou koupelnou. Zkrátka z tohohle pohledu už jste nejspíš zažili i větší komfort. Ale! To ubytování má velkou atmosféru, procházíte dlouhými chodbami kláštera, dbá se tu na ticho a připravují tu skvělé snídaně. Nádvoří kláštera se později odpoledne už zamyká a hlavní brána kláštera se zamyká na noc, takže  možná největší zážitek pro mě byl vracet se  později večer a odemykat si celý ten obrovský klášter vlastním klíčem. Navíc jsou tu dvě coworkingové místnosti a místnost na jógu.

Broumovský klášter
Broumovský klášter

Přímo v areálu kláštera je kavárna Café Dientzenhofer, kde mají super kafe i dortíky. Asi 50 metrů od hlavní brány už mimo klášter je restaurace U tří růží, kde úplně skvěle vaří a pivaři by asi potvrdili i že tu mají dobré místní pivo (Opat). Kavárna i restaurace patří pod stejnou “síť”, stejně jako i další podniky v okolí Dvora Králové. Ja se cestou stavila ještě v Místo s chutí a zámku Kuks a tam to bylo také skvělé.

Broumovský klášter

Když už jsem tu byla, šla jsem i na prohlídku s průvodcem, což normálně skoro vůbec nedělám, ale tu člověk nějakou dobu žije, začne být trochu zvědavý a komplex kláštera je opravdu veliký. Průvodce byl opravdový nadšenec do kostelů a historie, pyšný na místní lokalitu. Kostel Sv. Vojtěcha, který se nebál nazvat bazilikou je prý podobný těm, co můžeme vidět v Lombardii, ale takovou výzdobu nám tam mohou závidět. To můžu potvrdit, zejména stropní fresky a sošky andělíčků (omg kdo se dělá takhle se stropy ve 21 metrů vysokém kostele!) jsou fakt nádherné.

Zadní část Broumovského kláštera
Zadní část Broumovského kláštera

Z kostela jsme šli gotickým schodištěm nahoru do patra do jídelny, kde se drželo ticho, aby se mniši při jídle nehádali a jedli zdravě. Dalším highlightem byla knihovna, to jsem si připadala jak v nějaké pohádce a skutečně tady i proběhlo nejedno natáčení filmu.

Knihovna Broumovského kláštera
Knihovna Broumovského kláštera

Adršpašské skály

Adršpašské skály - Starosta a Starostová
Adršpašské skály – Starosta a Starostová

Asi nejrozmanitšjší skalní město je u Adršpachu. Kromě spousty vysokých skal a vyhlídek jsou tu i jezera a vodopády. Okruh vede přímo mezi skalami a někdy i hodně natěsno. Do průchodu Myší dírou jsem se bála, že se nabalená v zimní bundě možná ani nevejdu (ale vešla).

Adršpašské jezero
Adršpašské jezero

Jedno jezero je hned u jednoho z vstupů do parku, kolem dokola vede okruh a stojí za to si to obejít, protože pohled z každé strany je jinak krásný. Uprostřed je ostrůvek. Druhé jezero je ve vzdálenější části okruhu, ale za to si tam můžete půjčit lodičku a projet se (když není zrovna zamrzlé).

Adršpašské jezero
Adršpašské jezero

Teplické skály

Teplické skály jsou takový bráška (asi upřednostňovanějších) Adršpašských skal, ale skály má stejně majestátné. Aby ne, je to kousek od sebe a do Adršpašských skal se odtud dá projít Vlčí roklí, je to asi 4 kilometry. Musím říct, že z kraje jsem se dost bála, že to bude docela nuda. Byl krásný slunečný den a já šla lesem, kam moc sluníčko neproniklo. Docela dlouho. První náznak možné zábavy a hezkých výhledů byla odbočka na 300 schodů na zříceninu hradu Střmen. V dobré víře jsem odbočila a prvních asi 200+ schodů to byla pohůdka, ale pak začly dřevěné schody s ledovkou nad dírou mezi skalami a to už mi moc komfortní nepřišlo. Nahoru ještě docela dobrý, já se vždycky víc bojím při cestě zpět. Vyhlídka nahoře jsou kameny, které byly zrovna zasněžené s ledovkou, ale výhled krásný. Pro lidi co nejsou poseroutky jak já nebo nepůjdou po namrzlých a zasněžených schodech je to úplně standardní vyhlídka, žádný strach.

Teplické skály
Teplické skály

Pak následoval ještě kus cesty lesem, občas vykoukla velká skála a pak to teprv začne. Cesta je krásná, skály obrovské, výhledy dechberoucí. Kombinace sluníčka a sněhu to ještě dokonale podtrhla. Obešla jsem značený okruh a cestu si fakt užívala.

Teplické skály
Teplické skály

Ruprechtický Špičák

Asi 30 metrů vysoká rozhledna Ruprechtický Špičák nabízí prý krásný výhled do okolí. Říkám prý, protože když jsem tam šla já, během cesty se slunečný den proměnil v nepropustnou mlhu a měla jsem co dělat, abych viděla vůbec samotnou rozhlednu. Je prakticky hned vedle hranic s Polskem, kousek od ní dokonce vede oplocení.

Rozhledna Ruprechtický špičák v mlze
Rozhledna Ruprechtický špičák v mlze

Vyhlídka Hvězda a kostel Panny Marie Sněžné

Kostel Panny Marie Sněžné na vyhlídce Hvězda
Kostel Panny Marie Sněžné na vyhlídce Hvězda

Na vrchu zvaném Polická hora je chata Hvězda a vyhlídka Hvězda. Vyhlídka je z ochozu barokního kostela Panny Marie Sněžné, je to krásný kostelíček se zlatou hvězdou na špici. Kaple má půdorys pěticípé hvězdy a projektoval ji Kilián Ignác Dientzenhofer. Tenhle výlet je vhodný i pro lenochy, od parkoviště je to ke kostelu sotva pár set metrů po cestě.

Výhled z vyhlídky Hvězda
Výhled z vyhlídky Hvězda

Stolová hora Ostaš

Další skalní útvary. Autem se dá dojet až k parkovišti u chatové osady Ostaš, dál vedou dva okruhy Horní labyrint a Dolní labyrint (do 3,5 km) a nahoře je vyhlídková plošina Krtičkova vyhlídka s pěkným výhledem. Už po cestě jsou zase moc pěkné skály, výhled na les i do okolí.

Cestou na Stolovou horu Ostaš
Cestou na Stolovou horu Ostaš

Další výlety po Broumovsku

Cestou na Ostaš
Cestou na Ostaš
  • Mlýn dřevíček – mlýn s možností prohlídky, provází přímo mlynář
  • Vyhlídka Koruna
5/5 - (6 votes)

Napsat komentář