Poprvé na letišti

Letíte poprvé a netušíte, co vás na letišti čeká? Nebojte, je to jednoduché a kdyby něco, vždycky se najde někdo, kdo vám poradí. Jestli ale chcete být raději připraveni než překvapeni, mám tu podrobný popis toho, na co byste měli myslet předem a co se na letišti bude dít.

S nákupem letenky

Už s nákupem letenky byste měli vědět, jaká máte v rámci letenky zakoupená zavazadla. Rozlišují se 3 základní typy zavazadel:

  • malé příruční zavazadlo – osobní taška, kabelka, malý batůžek, je to zavazadlo, které se vejde pod sedadlo před vámi a mělo by vážit většinou do 2 až 3 kg, s rozměry 45x25x20 cm.
  • velké příruční zavazadlo – kufřík, cestovní taška nebo batoh, který si s sebou berete na palubu a dáváte ho do přihrádky nad hlavou, měl by vážit většinou do 7 až 10 kg s rozměry 55x40x20 cm.
  • odbavené zavazadlo – kufr, který si s sebou neberete na palubu a odevzdáváte ho na odbavovací přepážce, většinou do hmotnosti kolem 20 kg.

Rozměry a váhu berte orientačně, protože se u jednotlivých společností mírně liší. U každé společnosti tu informací najdete na jejich webu (někdy i v e-mailové komunikaci).

Liší se také, co je v základní ceně letenky. Vždycky je to minimálně malé příruční zavazadlo. U nízkonákladových společností (např. Ryanair, Wizzair, Easyjet) to tím ale končí a vše ostatní si musíte přikoupit.

Do kterého zavazadla co sbalit

Některé věci mají svá pravidla ohledně toho, jak mají být sbalena:

  • elektronika a nabíječky nesmí být v odbaveném zavazadle, musíte si je vzít s sebou na palubu,
  • tekutiny (šampón, krém, nápoje) o objemu lahvičky větším než 100 ml nesmí jít s vámi na palubu, musí být v odbaveném zavazadle,
  • tekutiny o objemu lahvičky menším než 100 ml by měly být vloženy společně do průhledného sáčku a dohromady by měly mít maximálně 1 litr. Sbalte si je někam po ruce, na letišti je budete vyndavat.

Než vyrazíte na letiště

Pokud letíte nízkonákladovou společností, měli byste mít už check-in. Ten se obvykle otvírá 48 až 24 hodin před odletem. Check-in na letišti by byl zpoplatněný. Pokud si nejste jistí, stačí jít na web (nebo do mobilní aplikace) společnosti, s kterou letíte a tam bude v navigaci odkaz check-in, rezervace nebo odbavení, kde buď check-in rovnou uděláte nebo vám to napíše, odkdy to bude možné nebo, že to možné není. Možné to není typicky u letů mimo schengenský prostor.

Nazapomeňte si dvakrát zkontrolovat, jestli máte potřebné doklady:

  • občanku – pokud cestujete do EU,
  • pas – pokud cestujete mimo EU,
  • víza – pokud jsou pro danou destinaci potřeba a nelze je obstarat na letišti po příletu,
  • řidičský průkaz, případně mezinárodní řidičský průkaz, pokud plánujete v cílové destinaci řídit.

Tip: informace o odletu z Prahy SMSkou

Na stránce odletů se můžete pod tlačítkem “hlídat” přihlásit k odběru informací o vašem letu, stačí vyplnit telefonní číslo. Let tu bude k dispozici cca 24 hodin před plánovaným odletem. SMSkou vám pak přijdou všechny informace týkající se letu, např. číslo odbavovací přepážky a její otevření, zpoždění, změna gatu nebo informace o zahájení nástupu do letadla. Informace většinou SMSkou chodí ještě o chvilku dřív, než se zobrazí na informační tabuli na letišti.

Cesta na letiště

Na letiště v Praze byste měli dorazit 2 hodiny předem, pokud vás čeká odbavení. Pokud již máte online check-in a nemáte žádná zavazadla k odbavení, stačí i hodinka, ale pokud jedete poprvé, dejte si radši rezervu. Větší rezervu si nechte pokud na letiště jedete z větší dálky a na velká mezinárodní letiště, s kterými nemáte zkušenost.

Jak se dostat na letiště Václava Havla v Praze

  • Z Hlavního nádraží autobusem Airport Express – jezdí každou půl hodinu, každý den od 5.30 do 22.00. Lístek stojí 100 Kč a kupuje se u řidiče (v hotovosti nebo kartou). Cesta trvá půl hodiny.
  • Z Nádraží Veleslavín na metru A autobusem 119 – 17 minut.
  • Ze Zličína na metru B autobusem 100 – 16 minut.
  • Z Knížecí (Anděl) na metru B autobusem 191 – 51 minut.
  • V noci autobusem 910 (na trase … Kačerov … I.P. Pavlova … Karlovo náměstí) nebo 907 (na trase … Na Knížecí … I.P. Pavlova … Hlavní nádraží … Náměstí republiky) – oba autobusy mají spoustu zastávek a jedou docela dlouho.
  • Taxíkem (Uber, Bolt) z širšího centra zhruba za 350 – 500 Kč, podle špičky.
  • Autem.

Příjezd na letiště v Praze – terminály

Pražské letiště má dva terminály, T1 a T2. Každý je určený pro jiné lety, pravidlo je celkem jednoduché:

  • Terminál 1 – lety mimo schengenský prostor. Tedy lety mimo Evropu a EU a do Bulharska, Rumunska, Velké Británie, Irska a na Kypr.
  • Terminál 2 – lety do zemí schengenského prostoru. Včetně zámořských území: Madeira, Azorské ostrovy, Kanárské ostrovy.

Pokud máte let s přestupem, jdete na terminál podle destinace vašeho prvního letu, ne podle cílové destinace. Pokud letíte například do USA s přestupem v Paříži, jdete na T2.

Na mnoha zahraničních letištích může být přesun mezi terminály časově náročný, někdy je potřeba jet i autobusem nebo rychlovlakem. V Praze když se spletete se nic neděje, oba terminály jsou od sebe vzdálené asi 5 minut pěšky.

Odbavení na letišti

Pokud nemáte on-line check-in nebo máte zavazadlo k odbavení, musíte jít na odbavovací přepážku. Při vstupu do letiště je vždycky na několika místech velká informační tabule s jednotlivými odlety. Stačí najít ten váš a pokud je již přepážka otevřená (na pražském letišti obvykle 2 hodiny před odletem), bude tam číslo přepážky. K té přijdete a postavíte se do fronty. Až se dostanete na řadu, tak na přepážce už budete postupovat podle pokynů. Čeká vás tam:

  • předání cestovního dokladu (občanka, pas) – to stačí k tomu, aby našli vaši rezervaci a vytiskli vám papírové letenky.
  • v případě, že je to vyžadováno, prokážete, že máte víza (to se týká jen opravdu málo destinací, kde jsou nutná víza a zároveň není možné udělit víza po příletu)
  • zvážení a odevzdání kufru k odbavení – kufr položíte na pás, kde se sám automaticky zváží, pokud nedejbože přesáhnete limit a bude to o tolik, že to pracovník na přepážce nenechá projít, buď si kufry přeskládáte (se spolucestujícím, přesunem do příručního zavazadla nebo na sebe) a pokud ani to nebude stačit, zaplatíte případně poplatek za nadlimit. Ale to by se vám stát nemělo, není nic jednoduššího než si doma zavazadlo zvážit.
  • dostanete také nálepku k odbavenému zavazadlu – tu budete potřebovat pouze v případě, že by se vaše zavazadlo ztratilo.

Pokračujete do letištního prostoru.

Vstup do letištního prostoru

Pro vstup musíte projít turniketem, kde naskenujete vaší letenku – buď tu papírovou, co jste dostali u odbavení nebo tu v mobilu. U letů mimo schengenský prostor ještě projdete pasovou kontrolou (automatické naskenování pasu).

Bezpečnostní kontrola

V Praze na T1 je bezpečnostní kontrola bezprostředně za turniketem, tady se zařadíte do fronty. Na T2 je bezpečnostní kontrola až na gatu, to znamená, že pokud máte v tuhle chvíli ještě spoustu času, spíš si třeba ještě dáte někde na letišti kafe nebo svačinu nebo půjdete do letištního salónku a pak až na gate a k bezpečnostní kontrole.

Co se děje na bezpečnostní kontrole?

  • všechny věci dáte do plastového boxu (boxů), které projedou rentgenem,
  • sundáte hodinky, vyndáte drobné, klíče, mobil a případně další kovové předměty z kapes,
  • vyndat ze zavazadla byste měli: notebook, fotoaparát, tekutiny v plastovém sáčku,
  • do boxu dáte také bundu nebo mikunu a můžete být vyzváni i si sundat boty (to v případech, kdy máte fakt vysokou podrážku nebo podpatek nebo kovové části bot),
  • pak sami bez věcí projdete na vyzvání rámem, vaše věci mezitím projíždí na jezdícím páse rentgenem,
  • pokud není žádný problém, vezmete si svoje věci, poskládáte si je zpátky do batohu a jdete,
  • může se stát, že se kontrole něco ve vašem zavazadle nezdá, zavolají si vás abyste třeba otevřeli batoh, vy si vzpomenete, že jste tam zapomněli láhev s vodou, vyndáte, batoh projede znovu rentgenem a hotovo,
  • může se stát, že vás vyberou k dodatečné kontrole (je náhodná) na drogy nebo výbušniny, to je jen stěr papírkem vyhodnocený obratem.
5/5 - (1 vote)

Napsat komentář