Jak funguje Uber v Praze i zahraničí / recenze 2024

Většinou v zahraničí využívám místní dopravu včetně cesty z letiště. Někdy to ale taky nevyjde, potřebuju někam rychle nebo brzo ráno či pozdě večer, tak raději využiju taxík. Z Prahy jsem ale naučená taxíka z ulice (zvlášť na místech jako je Václavák) nebrat, protože cena může skončit nepříjemným překvapením. Proto i v zahraničí vždycky raději sáhnu po appce, kde znám cenu předem. Někdy existuje i místní appka, ale ve většině zemí ve velkých městech funguje Uber. Jezdím s ním i v Praze, takže jsem zvyklá ho používat, vím, jak funguje.

Proč použít Uber v zahraničí

 • Znám dopředu cenu – to je v zahraničí nejdůležitější, protože typicky neznáte cenovou hladinu místních taxíků. I když Uber nakonec nepoužiju a jedu shuttle busem, můžu si aspoň ověřit, kolik by to stálo.
 • Platím tu cenu, co mi to na začátku slíbilo – toho se vždycky děsím, že mi taxikář na konci cesty řekne nějakou nesmyslně vysokou částku a já se s ním budu dohadovat, když ani neumí anglicky někde v cizím městě, v noci, na ulici. S Uberem vím, že cena je daná.
 • Nepotřebuju místní měnu – přes appku zaplatím vždycky jednoduše kartou, nemusím řešit, jestli mám dost hotovosti a hlavně nemusím vybírat a nosit hodně hotovosti, když vím, že budu chtít využít taxík.
 • Mám kontakt na auto, kterým jsem jela – když si něco v autě zapomenu, můžu se zpátky dopátrat řidiče. Nestává se mi to, ale jsem klidnější, že tam ta možnost je. Zkuste shánět v cizím městě taxík, na kterého jste si mávli na ulici a domáhat se zpátky svého batůžku.
 • Při více lidech může být levnější než jiný transport – Nikdy to nebude levnější než lokální MHD, ale například Airport Express bus v Praze stojí 100 Kč za jednoho, zatímco jízda Uberem z centra může stát 350 Kč. Ve 3 až 4 lidech se to pak už vyplatí. V zahraničí letištní autobusy stojí různě, ale kolem 5 eur je to běžná cena.

Jak Uber funguje

Nejdřív je potřeba založit si účet a zadat osobní údaje. Pak už můžete jezdit.

 1. Zadám místo odjezdu – appka automaticky umí použít vaši aktuální polohu, ale pokud jsem třeba zrovna v hotelu, dávám si pozor, aby mě to nehodilo do ulice na druhou stranu od vstupu. I do místa odjezdu radši zadávám konkrétní adresu nebo název hotelu / restaurace.
 2. Zadám cílové místo – většinou jde zadat přímo název hotelu, baru nebo památky kam chcete jet.
 3. Aplikace ukáže cenu, čas dojezdu a čas čekání na auto – když mi vyhovuje, beru a objednávám.
 4. Platba – mám nastaveno Apple pay, takže jednoduše hned zaplatím. Jsou tam i možnosti nahrávat kredit předem do Peněženky nebo platit hotově, ale to nevyužívám, zaplatit kartou přímo z mobilu je nejjednodušší.
 5. Čekání – počkám na sjednaném místě až mě taxík vyzvedne. V aplikaci vidím jeho SPZ i značku a barvu vozu, takže do jiného auta nenastupuju.

Příklady cen za dopravu Uberem v roce 2024

Ceny se dost liší podle toho, jaká je špička.

 • z Václaváku na Žižkov po setmění – 90 Kč,
 • z letiště na Žižkov – 350 Kč.

Jak se připravit na cestu do zahraničí

 • Stáhněte si appku Uber a vše nastavte, ať to neřešíte až při objednávání auta. I když ji nebudete chtít použít, je lepší mít ji připravenou jako nouzové řešení než si pak třeba nechat uletět letadlo.
 • Ověřte si, jestli v dané lokalizě Uber jezdí. Můžete se podívat přímo na stránky Uberu a nebo si jednoduše zadáte do aplikace nějaké dva body v místě. Buď vám to ukáže cenu nebo vám to řekne, že v daném místě není Uber k dispozici.
 • Ověřte si cenu na trase, kde budete chtít eventuálně Uber využít. Například z letiště do hotelu. Ať víte, kolik by vás to stálo a můžete cenu porovnat s alternativními možnostmi transportu. Někdy, když jedete ve více lidech, třeba ve třech, už to může vyjít srovnatelně jako 3 jízdenky na letištní autobus a ještě vás to dopraví až na místo.

Komplikace, které mohou nastat

Ne vždycky to proběhne hladce, mohlo by vás zaskočit:

 • špička – někdy se stane, že auto poptáváte ve špičce, kdy je méně aut než lidí, co chtějí jet. Málokdy to znamená, že nedostanete auto, ale může se stát, že budete čekat déle a hlavně cena se upravuje podle zvýšené poptávky a bude hned vyšší. Pokud máte čas, můžete zkusit třeba za 10 minut, jestli se cena nesníží. Běžně v takových situacích otevřu ještě další appku, například Bolt, pokud v tom místě funguje a porovnávám ceny.
 • řidič nejede – v appce přímo vidíte objednané autíčko jak přijíždí a kde právě je (i kolik času zbývá). Víte tak, kdy je na čase zvednout se od baru, vyjít z bytu a podobně. Někdy se stane, že vidíte jak autíčko stojí a nic se neděje nebo dokonce jede na druhou stranu. Jízdu můžete kdykoliv zrušit a když je to buď hned po objednání nebo odůvodněné (že fakt dlouho čekáte), peníze se automaticky vrátí zpět.
 • nemůžete se s řidičem najít – někdy se teda stane, že je zmatkář řidič, někdy to popletete vy a někdy jste prostě na složitém letišti kde není přesně jasné kde kdo z vás stojí. Vy ho sice vidíte v appce na místě, ale on je třeba v nadjezdu o patro výš. Na letištích jsou v appce vždycky na výběr konkrétní stanoviště (např. před východem E), tak se snažím nejdřív najít stanoviště, abych měla jistotu, že budu čekat správně a pak teprv objednávat taxík.

Alternativy k Uberu

 • Taxík z ulice – jak už jsem říkala, tohle beru jako až poslední možnost, ale jsou na světě místa, kde je tohle naprosto bezpečné a dokonce někdy i levnější než Uber, tohle platí třeba pro Dubaj. Pokud tedy od někoho vím, že je to dobrá volba, využiju to, problém je, že většinou jedu někam, kde nikoho místního, kdo by mi poradil neznám (a zkušenosti z internetu typu “jednou jsem tam jel a neokradli mě” jsou mi k ničemu).
 • Bolt – prakticky totéž co Uber, rozdíl je akorát pokrytí. Bolt nenajdete v tolika městech jako Uber, ale určitě je výhodnější mít v záloze další appku.
 • Místní taxi aplikace – ve spoustě zemí jsou pak lokální aplikace, které jsou tam typicky používanější, proto mívají i trochu lepší cenu a víc aut, takže i rychlejší dojezdy. Například ve Španělsku je to Cabify. Před cestou (zejména pokud ví, že tam není Uber) vždycky googlím “taxi app [město]”.
Rate this post

Napsat komentář