Vietnamská kuchyně

Vietnamská kuchyně je jednou z nejrozmanitějších a nejchutnějších kuchyní na světě. Je to výsledek bohaté historie, geografické polohy, klimatu a přírodních zdrojů, které jsou k dispozici v různých regionech země. Tato kuchyně je známá pro své svěží, aromatické a zdravé pokrmy, které se skládají z mnoha čerstvých ingrediencí, jako jsou bylinky, koření, ryby a mořské plody, zelenina, rýže a nudle.

Suroviny vietnamské kuchyně

Vietnamská kuchyně vychází ze tří hlavních směrů: severovietnamské, centrální a jižní. Každý region má své specifické chutě a techniky vaření, které jsou ovlivněny místním klimatem, geografií, zdroji potravin a kulturními tradicemi.

Mezi základní suroviny patří rýže, ovoce a zelenina, ale také ryby a mořské plody, hovězí, vepřové a drůbeží maso. Nejoblíbenější koření jsou česnek, zázvor, koriandr, římský kmín a chilli papričky. Důležité jsou také bylinky, jako jsou koriandr, bazalka, máta, citronová tráva a zelená cibule. Základním zdrojem sacharidů v vietnamské kuchyni je rýže, ale také se používají nudle, knedlíky a další zdroje sacharidů.

Vietnamská kuchyně je bohatá a plná zajímavých chutí a vůní. Suroviny používané ve vietnamské kuchyni jsou zdravé, čerstvé a plné chuti. Bylinky a koření hrají důležitou roli v mnoha pokrmech a dávají jim charakteristickou chuť.

Regionální rozdíly ve vietnamské kuchyni

Severovietnamská kuchyně se soustředí na jednoduché, ale chutné pokrmy, které se vaří výhradně z místních surovin. Mezi oblíbené pokrmy patří Pho (polévka z rýžových nudlí s hovězím masem), Bun Cha (grilované vepřové maso s nudlemi a zeleninou) a Nem (rolky z rýžového papíru s masem a bylinkami).

Centrální kuchyně se zaměřuje na pikantní a kořeněné pokrmy, jako je Banh Xeo (palačinka s krevetami a masem), Bun Bo Hue (pikantní nudlová polévka s hovězím masem) a Cao Lau (nudle s grilovaným vepřovým masem a zeleninou).

Jižní kuchyně je známá pro své sladké a kyselé chutě a používání kokosového mléka v mnoha jídlech. Mezi nejpopulárnější jižní pokrmy patří Banh Mi (sendvič s pečivem, masem, zeleninou a omáčkou), Com Tam (jasmínová rýže s grilovaným vepřovým masem, nakládaným zelím a fazolemi) a Canh Chua (kyselá polévka s rybou, okurkou a ananasem).

Regionální rozdíly ve vietnamské kuchyni jsou výrazné a odlišují se podle klimatu, zeměpisné polohy a dostupnosti surovin. Kuchyně v severním Vietnamu se soustředí na rýžová jídla a polévky, zatímco v jižním Vietnamu jsou oblíbená jídla s mořskými plody a kokosovým mlékem. V centrálních oblastech Vietnamu se používají mnoho zeleniny, křupavých plodů a ryb a maso se jí zde méně.

Vzhledem k tomu, že Vietnam byl ovlivněn mnoha kulturami, včetně čínské a francouzské kuchyně, mnoho vietnamských jídel je kombinací různých kulinářských stylů. Například Banh Mi, vietnamský sendvič, byl ovlivněn francouzskou kuchyní, ale má charakteristickou vietnamskou chuť díky použití bylinek a omáčky.

V posledních letech se vietnamská kuchyně stala populární po celém světě. V mnoha zemích jsou vietnamské restaurace a street food stánky oblíbeným místem pro chuťové zážitky. Pokud byste chtěli ochutnat něco nového a zajímavého, vietnamská kuchyně by mohla být skvělou volbou.

Zvyklosti stolování ve Vietnamu

Vietnamské stolování se obvykle odehrává kolem velkého společného jídla, kdy se rodina a přátelé sejdou u jednoho stolu. Většina jídel je servírována v misách a každý si vezme porci z těchto mis. Často se používají i chopsticks (páčidla), ale lžíce jsou také běžným nástrojem pro jídlo.

Vietnamské pokrmy jsou obvykle lehčí a méně mastné než například české jídlo. Ingredience jsou často čerstvé a zdravé, s důrazem na zeleninu a bylinky. Většina jídel se vaří rychle, aby se zachovala čerstvost ingrediencí a aby se zachovala chuť a textura jídel.

Pho

Vietnamská polévka, která se obvykle podává s nudlemi a hovězím nebo kuřecím masem. Je bohatá na bylinky a koření, jako jsou koriandr, citronová tráva, zázvor a chilli papričky.

Bun Cha

Kombinace grilovaného vepřového masa a rýžových nudlí, servírovaných s omáčkou z ryb a bylinami. Toto jídlo je oblíbené zejména v Hanoji.

Banh Mi

Vietnamský sendvič, který se skládá z pečiva, plátků vepřového nebo kuřecího masa, nakládané zeleniny a bylinek, mayonézy a chilli papriček. Je to oblíbené street food jídlo po celém Vietnamu.

Bun bo nam bo

Bun Bo Nam Bo je dalším populárním vietnamským jídlem, které stojí za zmínku. Je to salát z rýžových nudlí, grilovaného hovězího masa, bylinek, nakládané mrkve a opečených arašídů, který se podává s omáčkou na bázi ryb. Toto jídlo pochází z jižního Vietnamu a díky svému osvěžujícímu a chutnému charakteru je velmi oblíbené mezi místními i turisty.

Goi Cuon

Vietnamské letní závitky, které se skládají z rýžového papíru, zeleniny, bylinek, rýžových nudlí a kousků masa nebo mořských plodů. Podávají se s omáčkou z ryb.

Com Tam

Vietnamská rýžová mísa, která se skládá z loupání rýže, grilovaného vepřového masa, nakládané zeleniny a omáčky z ryb.

Ca Kho To

Kandovaný křupavý filet ryby, který se podává s karamelizovanou omáčkou z ryb, kokosového mléka, zázvoru a česneku. Je to oblíbené jídlo v jižním Vietnamu.

Banh Xeo

Vietnamská křupavá placka, která se skládá z rýžové mouky, kokosového mléka, vepřového masa nebo krevet a nakládané zeleniny. Podává se s omáčkou z ryb.

Bun Bo Hue

Pálivá polévka, která se obvykle podává s hovězím masem, rýžovými nudlemi a bylinkami. Toto jídlo je oblíbené v centrálním Vietnamu.

Cha Ca

Grilovaný kousky ryb, které se podávají s rýžovými nudlemi, nakládanou zeleninou a bylinkami. Je to oblíbené jídlo v Hanoji.

Banh Cuon

Tenké rýžové placky plněné mletým vepřovým masem a drcenými houbami, podávané s jemnou omáčkou na bázi ryb a oslazené cukrem. Je to oblíbené snídaně jídlo v severním Vietnamu.

Bun Thit Nuong

Grilované vepřové maso, které se podává s rýžovými nudlemi a nakládanou zeleninou.

Ca Phe Trung

Výborná vietnamská káva s přidaným vejcem, které se šlehá a vytvoří pěnu, podává se s kondenzovaným mlékem.

Banh Beo

Krevetové placky, které se podávají v malých miskách, podobné jako dim sum, a polévají se omáčkou z ryb a nakládanou zeleninou.

Goi Ga

Vietnamský kuřecí salát, který se skládá z kuřecího masa, nakládané zeleniny, bylinek a arašídy.

Ca Tim Kho To

Kandované lilek, který se podává s omáčkou z ryb a nakládaným zelím.

Nem

Vietnamské závitky, které se podávají s omáčkou z ryb a nakládanou zeleninou.

Bun Rieu

Vietnamská polévka s rajčatovou základnou, plněná kraby a rýžovými nudlemi.

Balut

Jedním z kontroverznějších pokrmů v vietnamské kuchyni je jídlo známé jako „balut“ nebo „hột vịt lộn“ v vietnamštině. Jedná se o nezralé kachní vejce, ve kterých se už vyvíjí embryo kachňátek. Tyto vejce se vaří v páře nebo se vaří ve vodě a obvykle se podávají s solí, pepřem a citronovou šťávou.

Balut je populární v mnoha zemích jihovýchodní Asie, včetně Vietnamu, ale také v Thajsku, Kambodže, Filipínách a Laosu. Je to také oblíbený snack v mnoha vietnamských uličních stáncích, kde se prodává jako levný a výživný zdroj potravy.

Je třeba poznamenat, že Balut je pro mnoho lidí kontroverzní pokrm kvůli tomu, že obsahuje živý živočišný zárodek, který už začal růst. Mnoho lidí se kvůli tomu snaží tuto pochoutku nejíst, zatímco jiní ji konzumují jako oblíbený a tradiční pokrm.

Vietnamské dezerty a sladkosti

 • Che – sladká rýžová kaše podobná pudingu, která je typicky připravována s rýžovými nudlemi a různými druhy fazolí.
 • Chè chuối – dezert z grilovaných banánů s kokosovým mlékem, fazolemi a tapiokovými kuličkami.
 • Kem – zmrzlina, která se obvykle prodává v malých množstvích na ulicích. Oblíbené příchutě zahrnují kokos, kávu a čokoládu.
 • Bánh bò – dezertový koláč vyrobený z rýžové mouky a kokosového mléka.
 • Bánh chuối nướng – směs grilovaných banánů a rýžové mouky, která je podávána s kokosovým mlékem a sezamovými semínky.
 • Chè ba màu – sladká kaše s třemi vrstvami, které představují tři různé příchutě. Kaše obsahuje fazole, agar agar a kokosové mléko.
 • Bánh pía – sladké pečivo plněné fazolemi a maltou.

Vietnamská snídaně

Vietnamská snídaně se liší od západních snídaní, jako jsou vajíčka, slanina a tousty. Většina Vietnamců si ráno nevydává tolik času a energie na přípravu snídaně, jako tomu bývá v západní kultuře. Namísto toho si často dopřávají různé druhy polévek, rýže s masem a zeleninou nebo jiných lehkých jídel, které se podávají v malých porcích.

Mezi nejčastější druhy vietnamské snídaně patří:

 • Phở – tradiční vietnamská polévka, která se obvykle podává s nudlemi, hovězím nebo kuřecím masem, bylinkami a omáčkou z rybího lejna.
 • Bánh cuốn – rýžové placky plněné mletým vepřovým masem, krevetami, houbami a cibulí. Podávají se s omáčkou na bázi rybího lejna a limetkou.
 • Cháo – rýžová kaše, která se vaří s kuřecím nebo hovězím masem a bylinkami. Často se podává s osmaženou cibulí a jarní cibulkou.
 • Bún bò Huế – pikantní polévka s nudlemi, hovězím masem, vepřovým masem, krevetami a zeleninou. Podává se s bylinkami a omáčkou z rybího lejna.
 • Bánh mì – křupavá bageta plněná masem, zeleninou a bylinkami. Některé verze mohou také obsahovat vejce nebo paštiku.
 • Xôi – lepkavá rýže, která se vaří s kokosovým mlékem a sladkou nebo slanou přísadou, jako jsou fazole, kukuřice nebo masové kousky.

Vietnamská káva

Vietnamská káva je známá pro své jedinečné aroma a silnou chuť. Je to silná káva, která se obvykle podává s kondenzovaným mlékem, které dodává sladkou chuť a zjemňuje hořkou chuť kávy.

Vietnamská káva se také často podává s kostkami ledu, aby se ochladila. Tato varianta se nazývá Ca phe sua da a je oblíbená hlavně v horkých letních měsících.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář