Palma de Mallorca: co vidět v hlavním městě Mallorky

Na Mallorce jsem jednou strávila měsíc, abych ji pořádně procestovala, z toho asi týden jsem byla přímo v Palmě, kam jsem se i jednou vrátila lodí při okružní plavbě. Je to fakt krásné městečko, které má tu smůlu, že je na Mallorce, kde je těch míst tolik, že ve výsledku není čas se tu zdržovat moc dlouho, aby člověk stihl „všechnu“ tu nádheru.

Kde je Palma de Mallorca

Palma je hlavním městem Mallorky a zároveň hlavním městem Baleárských ostrovů, které patří Španělsku. Je přímo u moře a je to i významný přístav nejen pro plavby mezi ostrovy, ale i pro plavby na pevninu.

Kde se v Palmě ubytovat

V centru Palmy je spoustu krásných hotelů i hostelů a pokud jste tu na jednu dvě noci, dává největší smysl ubytovat se tady. Pokud pak (nebo předtím) míříte po ostrově autobusem, tak nejlépe v okolí Plaza de España, kde je i nádraží.

Pokud chcete být u moře, tak podél pláže Playa de Palma je dá se říct hotelová zóna se spoustou velkých i menších hotelů. Od centra je to dál, ale vede tudy hezká cyklostezka po pobřeží, po které jste v centru za chvilku.

Palma de Mallorca: Cyklostezka podél Playa de Palma
Cyklostezka podél Playa de Palma

Jak se do Palma de Mallorca dostat

Pokud nepojedete trajektem z Menorcy nebo Ibizy nebo z pevniny například v Valencie nebo Barcelony, dostanete se sem nejspíš letecky, z Prahy nebo Vídně, odkud sem létají přímé lety 2,5 hodiny. Létá sem nejlevněji Ryanair a Smartwings.

Přímo z letiště do centra jezdí autobus A1 za 5 eur, který má zastávky na trase prakticky kolem dokola ohraničující historické centrum. Staví např. na Plaça d’Espanya, odkud pak jezdí i autobusy po celé Mallorce.

Co vidět v Palma de Mallorca

V Palmě se lidi často zastaví jen v den příletu nebo odletu nebo ji dokonce jen rychle prolítnou na autobus někam jinam na Mallorcu. Je to škoda, Palma je krásné město a i když, pravdaže, den na to abyste viděli to hlavní stačí, dá se tu dobře užít i delší čas.

La Seu, katedrála Panny Marie v Palmě

Ikonická dominanta Palmy, gotická katedrála La Seu, se začala stavět už v roce 1229 a stavěli ji skoro 400 let. Jsou tam nádherné vitráže nebo slavný svícen od Antoni Gaudího. Patří k největším katedrálám na světě, délka hlavní lodě je 121 metrů, šířka 55 metrů, výška 44 metrů. Je tu i obrovské rozetové okno o průměru 12 metrů.

Palma de Mallorca: katedrála La Seu
Katedrála La Seu

Katedrála je krásně viditelná už z dálky z moře a i z promenády kolem pobřeží. Je to prakticky u centra, 10 minut pěšky z Plaza Mayor.

Parque del Mar u katedrály

Přímo pod katedrálou La Seu je krásný park, který svůj název (Mořský park) má z toho, že byl postaven v místech, kam dříve sahalo moře. Dneska je už moře daleko, odděleno od parku velkou silnicí. V parku je ale vybudované umělé jezírko, které má napodobovat blízkost mořské hladiny.

Palma de Mallorca: katedrála La Seu
Katedrála La Seu a jezírko

Z parku je samozřejmě krásný výhled na katedrálu, je to ideální místo pro procházku nebo piknik a konají se tu i různé akce. V noci je park krásně nasvícený, a zvlášť odrazy katedrály v jezírku vytváří působivou scenérii.

Casco Antiguo a uličky historického centra

Podobně jako v jiných španělských městech, historické centrum Palmy de Mallorca je labyrint úzkých, klikatých uliček, které nabízejí kouzelnou atmosféru plnou historie a středomořského života. Tato část města, Casco Antiguo, je jednou z nejstarších čtvrtí a kromě historických domů je tu spoustu kaváren a restaurací a je tu prostě živo.

Plaza Mayor

Čtvercové náměstí Paza Mayor je centrem města. Budovy s arkádamy na náměstí mají zelené okenice a balkonky, což je typické pro mallorskou architekturu. Kolem dokola náměstí jsou kavárny, restaurace a galerie.

Během roku zde probáhají různé trhy, umělecké výstavy i festivaly. O Vánocích jsou tu také tradiční vánoční trhy.

Palma de Mallorca: Plaza Mayor
Plaza Mayor

Palau de l’Almudaina

Královský palác kombinující arabskou a evropskou architekturu je hned vedle katedrály La Seu. Historie paláce se táhne až do středověku, kdy tu stál arabský alcazár, opevněné sídlo v době arabské nadvlády.

Průchod několika styly je znát na první pohled. Zatímco zvenčí je to spíš gotická stavba, nádvoří s klenutými oblouky a vnitřními dvory jsou spíš maurské rysy. Nejhezčím prostorem paláce je právě jeho nádvoří s krásnými zahradami a výhledem na moře.

Dnes je palác oficiální rezidencí španělské královské rodiny při návštěvě Mallorky, ale moc často se nevyužívá.

Zahrady S’Hort del Rei

Hned pod královským palácem jsou zahrady S’Hort del Rei (v překladu králova zahrada). Dříve tu byly sady a pole, kde se pěstovalo ovoce a zelenina pro královský dvůr.

Později se zahrady změnšily, na jejich místo se rozrostlo město a nyní pěstitelství neslouží, byly přetvořeny tak, aby připomínaly maurské a andaluské zahrady. Takže jsou tu vodní plochy, fontánky a cypřišové aleje.

Passeig des Born

Taková hlavní ulice a nákupní třída Mallorky. Široký bulvár lemovaný stromy mezi Plaza de la Reina a Plaza Joan Carles I. Jsou tu historické budovy, kavárny, restaurace a obchody luxusních značek.

Na obou koncích Passeig des Born jsou sfingy, které tuhle část města chrání.

Mercat de l’Olivar

Velký tradiční trh v Palma de Mallorca je kousek od Plaza de España. Trh je doslova plný pestrobarevných stánků s rybami, humry, krevetami a dalšími plody moře, které jsou dodávány přímo z místních přístavů.

Trh má několik malých barů a restaurací, kde můžete ochutnat tapas, smažené kalamáry nebo grilované krevety, vypít sangriu a užít si atmosféru trhu.

Llotja de Palma

Bývalá obchodní burza, známá také jako Sa Llotja, patří k vrcholu místní architektury. Je blízko přístavu u promenády Paseo Marítimo, a je symbolem ekonomického rozkvětu Mallorky ve středověku. Dnes slouží jako prostor, kde se konají umělecké výstavy a kulturní akce.

Hrad Bellver

Castell de Bellver ze 14. století je na kopci nad městem. Má kruhový půdorys, což v evropské hradní architektuře není obvyklé. Své jméno „Bellver“ dostal od katalánského výrazu „krásný výhled“, takže asi tušíte, kvůli čemu sem vyrazit.

Z centra sem jede asi 20 minut autobus č. 4, pak musíte něco přes půl kilometru do kopečka.

Palma de Mallorca: Přístav a hrad Bellver na kopci
Přístav a hrad Bellver na kopci

Palma Aquarium

Nedaleko pláže Playa de Palma je akvárium s více než 8 000 mořských živočichů z 700 různých druhů, které pocházejí z různých částí světa.

Akvárium je rozdělené do tematických sekcí, které představují Středozemní moře, Indický oceán, Atlantský oceán a Karibik. Každá část má specifické druhy ryb, korálů a dalších mořských tvorů, které žijí v těchto regionech. Mezi nejpůsobivější patří korálové útesy, které jsou replikou skutečných ekosystémů.

Kam v Palmě na jídlo a kafe

Palma má gastronomickou nabídku skvělou a i kavárenská scéna je tu na španělské poměry dost na úrovni.

Začnu takovou Palmskou topkou a tou je pekárna Fornet de la Soca, patrně už jste na ni narazili, protože sem vás pošle každý průvodce, ale fakt to není jen přehnaně vyhajpované turistické místo. Je to taková stará pekárna se skvělou nabídkou jak na chuť, tak na pohled.

Palma de Mallorca: Fornet de la Soca
Pekárna Fornet de la Soca

Co se kafe týká, tak skvělé kavárny jsou Mistral Coffee Banc, malá kavárnička s pár místy uvnitř a lavičkou před dveřmi. Pak Café Riutort, kde se můžete i najíst. La Finca Corner je skvělé místo jak na kafe tak na snídani, podobně jako NOTI – coffe & kitchen.

Na zmrzlinku do Rivareno nebo Gelateria Ca’n Miguel.

Dobrůtky v pekárně Fornet de la Soca (Palma de Mallorca)
Dobrůtky v pekárně Fornet de la Soca

A konečně na jídlo Botanic (ne není vegetariánská), malé bistro Toque de Queda, La Vieja de Jonay Hernandez nebo Stagier Bar.

Rate this post

Diskuse a zkušenosti