Fuerteventura: co vidět na největrnějším Kanárském ostrově

Fuerteventura může na první pohled působit trochu jako nekonečná pustina. Já mám ale tenhle typ pouštní krajiny, která za každým rohem skrývá překvapení v podobě krásných výhledů, útesů a pláží ráda. Na Fuerteventuře dost fouká a ani si nepamatuju, jestli jsem vůbec byla v moři, každopádně to moře a pobřeží je nádherné na pohled.

Kde je Fuerteventura

Fuerteventura je jedním z Kanárských ostrovů, které jsou v Atlantském oceánu, přibližně 100 km západně od Afriky (Maroka). Kanárské ostrovy i když jsou u Afriky a daleko od Španělska, tak patří Španělsku. Fuerteventura je druhým největším ostrovem souostroví (největší je Tenerife).

Nejblíže má Fuerteventura k Lanzarote, které je asi 12 kilometrů severně a snadno si sem můžete udělat výlet trajektem. Cesta mezi přístavy Corralejo a Playa Blanca na Lanzarote trvá přibližně půl hodinky.

Druhý nejbližší ostrov je Gran Canaria asi 100 kilometrů západně. I sem plují několikrát denně trajekty, mezi Puerto del Rosario na Fuerteventuře a Las Palmas na Gran Canarii cesta trvá 2 až 3 hodiny. Tady dává smysl ze stejných měst i letět, to trvá jen 40 minut.

Počasí na Fuerteventuře

Kanárské ostrovy jsou známé svým příjemným teplým a celkem konstantním podnebím v průběhu roku. To znamená, že tam prakticky můžete přijet v kterémkoliv měsíci a počasí bude podobné. Nicméně mezi jednotlivými ostrovy se to trochu liší.

Fuerteventura je nejsušší ostrov z Kanárských ostrovů, jsou tu rozsáhlé písečné duny, pouštní krajina, vyprahlá půda a poměrně málo lesů a vegetace. Fuerteventura je také největrnější ostrov z Kanárských ostrovů, pasáty foukají od severovýchodu a nejsilnější jsou v letních měsících, kdy dosahují 20 – 40 km/h. Největrněji je na jihu ostrova. Ostatně samotný název ostrova se dá přeložit jako „silný vítr“.

Může to zdát, že kvůli počasí by třeba Fuerteventura nemusela být dobrá volba. Ale za mě je to super ostrov svou odlišností od jiných destinací právě díky sopečné krajině, ideální je také pro milovníky vodních sportů jako windsurfing a navíc jsou tu jedny z nejkrásnějších pláží Kanárských ostrovů. A navíc je tu méně turistů.

Fuerteventura: Risco de las Peñas
Risco de las Peñas

Jak se dostat na Fuerteventuru

Nejjednodušší cesta je samozřejmě letecky, přímý let z Česka trvá zhruba 5 hodin. Přílet je na letiště El Matorral (FUE), které je asi 5 km od hlavního města ostrova Puerto del Rosario.

Přímých letů ale nebývá tolik (a jsou dražší), takže alternativně se nabízí lety s přestupem, nejlépe přes španělská města Madrid, Barcelona nebo Malaga (můžete si i lety rozdělit a strávit třeba 2 dny v pevninském Španělsku). Alternativně také můžete hledat letenky na jiný z Kanárských ostrovů (nejlépe Lanzarote nebo Gran Canarii) a odtud cestovat trajektem nebo krátkým letem mezi ostrovy.

A konečně pokud cestujete na delší dobu a jste fanoušci roadtripů, můžete to vzít i trajektem z pevninského Španělska, konkrétně z města Huleva nebo Cádiz. Většinou trajekdy nemíří přímo na Fuerteventuru a budete muset přestoupit například na Gran Canarii, ale to už je v rámci tak velké cesty maličkost.

Silnice na Fuerteventuře
Silnice na Fuerteventuře

Co vidět a dělat na Fuerteventuře

Na Fuerteventuře jsou k vidění hlavně přírodní krásy, i když při projíždění po ostrově možná budete mít místama pocit, že je to země nikoho, jen vyprahlá půda. Ale dřív nebo později vždycky narazíte na krásné scenérie.

Fuerteventura: Výhled z Morro Velosa
Výhled z Morro Velosa

Přírodní park Corralejo

Písečné duny (Dunas de Corralejo), pláže a vulkanická krajina na severu ostrova poblíž města Corralejo. Vidět je odtud také blízký ostrov Lobos a na horizontu i Lanzarote. Dvě hlavní pláže podél dun jsou Playa del Moro a Playa del Burro.

Jednou z nejznámějších sopek v této oblasti, která je stále relativně dobře zachovaná, je Calderón Hondo. Kráter je snadno přístupný pěšky a jsou odtud krásné výhledy.

Fuerteventura: Playa de Corralejo
Playa de Corralejo

Parque Natural de Jandía

Přírodní park na jihu ostrova je okolo nejvyšší hory Fuerteventury, Pico de la Zarza (807 m n. m.). Výšlap na tento vrchol nabízí nádherné výhledy na pláž Cofete a pobřeží ostrova. Po cestě můžete obdivovat různé druhy endemických rostlin a divokou přírodu.

Betancuria

Historické srdce ostrova a první hlavní město Fuerteventury, založené v roce 1404. Je tu moc pěkný kostel Santa María, hlavně při pohledu z dálky, v krajině, malé muzeum a starobylé uličky. Městečko leží v údolí obklopeném sopečnými horami.

Fuerteventura: Betancuria
Betancuria

Antigua

Antigua je asi 20 km od hlavního města Puerto del Rosario ve střední části ostrova. Je známá jako jedno z nejlepších míst na ostrově, kde můžete vidět tradiční větrné mlýny (Molino de Antigua), které hrály důležitou roli v zemědělství Fuerteventury.

Fuerteventura: Molino de Antigua
Molino de Antigua

Fuerteventura měla kdysi stovky větrných mlýnů, které zajišťovaly mletí obilí a také výrobu gofia (kanárské mouky). Dneska jsou mnohé zrekonstruované a slouží jen jako památka.

Je tu Museo del Queso Majorero, muzeum slavných kozích sýrů Majorero a botanická zahrada kaktusů a sukulentů, malá, ale fakt hezoučká, jako fanoušek kaktusů jsem byla nadšená. U muzea je i restaurace a obchod.

Fuerteventura: Kaktusy v Antigua
Kaktusy v Antigua

Aloe Vera farmy

Fuerteventura je jedním z hlavních míst na Kanárských ostrovech, kde se pěstuje aloe vera. Můžete navštívit místní farmy a naučit se o léčivých účincích aloe vera. Farmy nabízí prohlídky i možnost koupit si přírodní kosmetiku a výrobky z aloe vera.

La Oliva

Město známé díky historické budově Casa de los Coroneles, což byla dřív rezidence vojenských guvernérů Fuerteventury. Budova pochází z 18. století a nyní slouží jako kulturní centrum a galerie.

Fuerteventura: Casa de los Coroneles
Casa de los Coroneles

Montaña de Tindaya

Posvátná hora Guančů, což byli původní obyvatelé Fuerteventury. Pro ně měla posvátný význam, prováděly se tu náboženské rituály. Guančové věřili, že hora má magické vlastnosti, a považovali ji za spojení mezi světem lidí a božstvy.

Montaña de Tindaya je vysoká přibližně 400 metrů nad mořem, je na severozápadě ostrova, asi 20 km západně od Puerto del Rosario.

Jednou z nejvýznamnějších archeologických zajímavostí na Montaña de Tindaya jsou skalní rytiny (tzv. podéy), které zde Guančové vytesali na vrcholu hory. Rytiny, často ve tvaru lidských stop, jsou obrácené směrem k západu, k moři. Stejným směrem při jasném počasí odtud můžete vidět i sopku Teide na ostrově Tenerife.

Fuerteventura: Mirador Morro Velosa
Mirador Morro Velosa

Salinas del Carmen

Muzeum soli. Tradiční solné pánve a muzeum, jsou na východním pobřeží Fuerteventury, asi 15 km jižně od Puerto del Rosario a nedaleko letoviska Caleta de Fuste.

Salinas del Carmen byly založeny v 18. století a byly jedním z hlavních center produkce soli na Fuerteventuře. Na vrcholu své produkce zde byly vyráběny stovky tun soli ročně, především pro konzervaci ryb a dalších potravin. I dnes se v Salinas del Carmen stále vyrábí sůl tradičním způsobem (odpařováním mořské vody v mělkých pánvích) stejně jako před stovkami let.

Cuevas de Ajuy

Mořské jeskyně Ajuy jsou jedny z nejstarších geologických útvarů na Kanárských ostrovech, některé části jsou staré až 70 milionů let. Jsou tvořené černými vulkanickými útesy.

K jeskyním vede pobřežní stezka z pláže Playa de Ajuy, která nabízí úchvatné výhledy na dramatické útesy a oceán. Cesta je dobře značená a na pohůdku. Samotné jeskyně jsou přístupné a jde se normálně procházet uvnitř. Dříve prý jeskyně sloužily jako útočiště pro piráty, kteří zde ukrývali své poklady.

Fuerteventura: Cuevas de Ajuy
Cuevas de Ajuy

Nejlepší pláže na Fuerteventuře

Fuerteventura je často označována jako ráj pláží. Má jedny z největších a nejkrásnějších pláží v celém souostroví, světlejší než na Lanzarote, větší a méně zalidněné než na Tenerife a Gran Canarii. Pláže jsou většinou písečné, s jemným zlatým nebo bílým pískem a mají mělké moře, což je ideální pro koupání, windsurfing, kiteboarding a jiné vodní sporty.

Fuerteventura: Playa de Corralejo
Playa de Corralejo
  • Playa de Cofete (jih ostrova)- jedna z nejkrásnějších a nejdivočejších pláží v Evropě je na poloostrově Jandía, obklopená pohořím. Vede sem prašná cesta z Morro Jable a moc lidí tu nebývá, moře je tu divoké, je to tu spíš na obdivování přírodních krás než na koupání.
Fuerteventura: Playa de Cofete
Playa de Cofete
  • Playa de Sotavento (jihovýchod ostrova) – 9 km dlouhá písčitá pláž s mělkými lagunami. Je to jedno z nejlepších míst na světě na kiteboarding a windsurfing, koná se tu i mistrovství světa.
  • Playa de Esquinzo (sever ostrova) – menší pláž schovaná mezi útesy, vede sem nezpevněná cesta, takže tu není moc přelidněno. Je to spíš pro surfaře, jsou tu větší vlny a příboj.
  • Playa de El Cotillo (severozápad ostrova) – poblíž vesnice El Cotillo je oblíbená pro přírodní laguny vytvořené lávovými útesy, malé bazénky jsou ideální pro děti a lávové bariéry chrání pláž před větrem a příbojem. Je to oblíbené místo pro šnorchlování a pozorování západu slunce.
Fuerteventura: Pobřeží poblíž El Cotillo
Pobřeží poblíž El Cotillo
  • Playa de La Concha – krásná pláž s klidnou vodou poblíž El Cotillo.
  • Playa de Ajuy (západ ostrova) – úplně jiná pláž, je tu černý sopečný písek. Je v malé rybářské vesnici a jsou tu mořské jeskyně, které můžete navštívit. Moře je tu ale divoké, na koupání to není.

Co ochutnat na Fuerteventuře

Fuerteventura nabízí speciality kanárské kuchyně, jako je místní sýr queso Majorero, papas arrugadas s omáčkou mojo. Časté je tu kozí maso a rybí polévka. A samozřejmě tu můžete všude ochutnat i klasickou španělskou kuchyni, tapas, paellu nebo skleničku sangrie.

Výlety z ostrova

Když už jste na Fuerteventuře, stojí za to přemýšlet i o výletech na okolní ostrovy, zejména Lobos a Lanzarote, kde zase uvidíte úplně jinou krajinu.

Ostrov Lobos

Malý neobydlený ostrůvek je mezi Fuerteventurou a Lanzarote. Ostrov má jen 4,5 km². Je tu celkem nedotčená příroda a je to dobré místo na procházku.

Lodě sem jezdí z Corralejo, cesta trvá ani ne 20 minut. Trajekt (jen pro lidi, bez aut) sem jezdí několikrát denně, ideální je vyrazit ráno a vrátit se odpoledne. Zpáteční jízdenku doporučuju rezervovat předem, zejména v sezóně.

Lobos je přírodní rezervace a proto je tu omezení počtu návštěvníků. O povolení vstupu na ostrov musíte požádat předem online na stránce lobospass.com. Je to jednoduché a zdarma, jen je potřeba to mít a nejde to kupovat až s trajektem.

Lanzarote

Ideální je, pokud si na Lanzarote vyhradíte celý den (nebo i víc, pokud máte víc času) a vyrazíte brzo ráno. Ještě lépe rovnou s autem, abyste si mohli Lanzarote projet. Trajekty mezi ostrovy jezdí z Corralejo.

Hlavní atrakcí je Národní park Timanfaya s dramaticjými lávovými poli a vulkanické kužely. A také přírodní lávové jeskyně Jameos del Agua a Cueva de los Verdes přetvořené umělcem Cézarem Manriquem. Pro fanoušky kaktusů je tu Jardín de Cactus, botanická zahrada s tisíci kaktusy, mnohem větší než ta v Antigua na Fuerteventuře.

Rate this post

Diskuse a zkušenosti