Costa del Sol: kam na jižním španělském pobřeží

Costa del Sol, v překladu Slunečné pobřeží, je asi nejvyhledávanější pobřeží jižního Španělska. Horké léto a mírná zima, dlouhé písečné pláže, azurové moře, luxusní hotely i krásné přímořské vesničky.

Kde je Costa del Sol

Costa del Sol je dlouhé pobřežní pásmo na samém jihu Andalusie. Na západě začíná u města La Línea de la Concepción, které přímo sousedí s Gibraltarem. Na východ se táhne až k městu Nerja u přírodního parku Sierras de Tejeda. Největším městem na pobřeží a centrem pozornosti je Málaga.

Jak se dostat na Costa del Sol

Z Česka je to na bližší konec Costa del Sol, k Nerja, přes 2600 kilometrů. Létá se do Málagy, let trvá asi 3 a půl hodiny.

Kde se na Costa del Sol ubytovat

Tipy na ubytování na Costa del Sol

Kam jet na Costa del Sol

Málaga

Hlavní a největší město na Costa del Sol a také jediné letiště. Vybrat z míst na Costa del Sol právě Málagu dává smysl, pokud chcete městský život, kulturu, velký výběr restaurací, vidět památky, ale užít si i pláže.

Málaga - katedrála La Manquita
Katedrála La Manquita

Navštívit tu můžete maurskou pevnost Alcazaba z 11. století, hrad Gibralfaro, katedrálu s výhledem ze střechy, Picassovo muzeum, ale hlavně krásná náměstí a spletité uličky města poseté spoustou tapas barů se skvělou španělskou kuchyní. Kousek od centra je La Malagueta, dlouhá písečná pláž s čistou vodou a plážovými bary (chiringuitos).

Málaga - Malagueta, pláž
Pláž Malagueta

Marbella

Marbella je symbolem andaluské elegance. V krásném přístavu Puerto Banús můžete obdivovat jachty nebo nakupovat v buticích známých značek. Historické centrum Marbelly nabízí tradiční kouzlo Andalusie, úzké uličky s bílými domy a modrými květináči. Za návštěvu stojí kostel Iglesia Mayor de la Encarnación a náměstí Plaza de los Naranjos, kde najdete i tapas restaurace a bary.

Pro relax je tu pláž Playa de la Fontanilla a je tu také několik golfových hřišť.

Nerja

Městečko Nerja je známé svými jeskyněmi, Cueva de Nerja, kde uvidíte prehistorické malby a impozantní stalaktity a stalagmity. Na útesu v centru města je na útesu postavená vyhlídka Balcón de Európa s výhledem na Středozemní moře. I v Nerja jsou tradiční andaluské bílé domky a úzké uličky.

Na koupání a opalování je tu například pláž Playa de Burriana, jezdí se sem ale také za potápěním a projížďkami na kajaku.

Benalmádena

Hodně oblíbený cíl turistů je Benalmádena známá přístavem Puerto Marina a akváriem Sea Life Aquarium a zábavním parkem Tivoli World. Je tu velký Paloma Park s jezery, zahradami a volně se pohybujícími zvířaty. Nad Benalmádenou je hora Calamorro, na kterou se dá vyjet lanovkou a je odtamtud nádherný výlet.

Benalmádena má i krásné pláže, třeba Playa de Bil Bil.

Estepona

Menší městečko leží kousek od Marbelly a má opět tradiční andaluské kouzlo. Historické centrum je plné úzkých uliček, bílých domů a květinových dekorací. Po celém městě je plno soch a nástěnných maleb. Je tu Orchidarium s velkou sbírkou orchidejí a tropických rostlin.

Dá se tu hrát golf i jezdit na koni. Oblíbenou pláží je Playa de la Rada.

Fuengirola

Fuengirola leží na poslední stanici linky C1 metra z Málagy, takže se sem dostanete úplně snadno z Málagy asi za 25 minut. Je tu moderní zoo Bioparc Fuengirola zaměřené na ochranu ohrožených druhů. Je tu hrad Sohail, kde se konají kulturní akce a festivaly.

Ve Fuengirole je bohatý noční život, bary a kluby. Jsou tu dlouhé pláže Playa de los Boliches.

Calahonda

Klidné letiviskou mezi Marbellou a Fuengirolou. Jsou tu čisté, méně obsazené pláže. Město je také vyhlášené svými golfovými hřišti. V okolních horách je dost příležitostí i pro pěší turistiku.

Frigiliana

Jedno z nejkrásnějších pueblos blancos (bílých městeček) v celé Andalusii. Leží v horách nad Nerjou, takže nenabízí pláže, ale zase jsou tu krásné dlážděné uličky obsypané květinami. Je tu kostel San Antonio a muzeum archeologie a řemeslné trhy a obchody s místními produkty jako olivový olej a víno.

V okolních horách je řada stezek s nádhernými výhledy na moře a přírodu. Frigiliana je ideální pro klidnou a autentickou atmosféru, je poměrně mimo turistické davy.

Pláže na Costa del Sol

Mezi nejoblíbenější pláže na Costa del Sol patří: La Malagueta (Málaga), Playa de Burriana (Nerja), Playa de Cabopino (Marbella), Playa de la Carihuela (Torremolinos), Playa de Calahonda (Mijas Costa), Playa de Los Álamos (Torremolinos), Playa de Maro (Nerja), Playa del Cristo (Estepona), Playa de Carvajal (Fuengirola), Playa de Bil Bil (Benalmádena), Playa de Guadalmar (Málaga) nebo Playa de Artola (Cabopino).

Kam na celodenní výlet z Costa del Sol

Ať už budete bydlet kdekoliv na Costa del Sol, budete mít nejspíš příležitost udělat si odtud hezké okružní výlety a jednodenní roadtripy. Některá místa jsou ale tak zajímavá, že stojí za to vyhradit si na ně celý den.

Ronda

Proslulé městečko Ronda je postavené na dvou skalních útesech spojených impozantním mostem Puente Nuevo nad hlubokou roklinou El Tajo. Odtud jsou nádherné výhledy. Jsou tu i zachovalé arabské lázně ze 13. století a historický palác Palacio de Mondragón s nádhernými zahradami. Plaza de Toros je jedna z nejstarších arén pro býčí zápasy ve Španělsku, kde se koná tradiční festival Feria Goyesca.

Gibraltar

Britské úzamí těsně sousedící s Costa del Sol známé hlavně monumentální vápencovou skálou The Rock kde se volně pohybují opice a je odtud výhled na Afriku. Je tu také unikátní runway, která vede přes jedinou vstupní cestu na Gibraltar a na kterou je ze skály také krásný pohled.

Na tenhle výlet si nezapomeňte vzít cestovní pas, protože Gibraltar je mimo EU.

Gibraltar: Silnice s výhledem na maják a Afriku
Silnice s výhledem na maják a Afriku

Tarifa

Punta del Tarifa je nejjižnější bod kontinentální Evropy. Samotná tarifa je moc pěkné městečko a okolní pláže přejí vodním sportům a surfování. Zároveň nejsou tak obsypané lidmi jako na Costa del Sol. Na kitesurfing můžete zajet třeba na Playa de Los Lances.

Caminito del Rei

Známá pěší stezka vedoucí skrze dramatickou krajinou kaňonu Desfiladero de los Gaitanes. Závěsný most Puente Colgante nabízí dechberoucí výhledy.

Granada

Granada je město s bohatou historií, leží na úpatí pohoří Sierra Nevada. Je tu jedna z nejnavštěvovanějších památek v celém Španělsku, maurský palác Alhambra se zahradami Generalife. Historická arabská čtvrť Albaicín má úzké uličky s tradičními bílými domy a najdete tu Mirador de San Nicolás s výhledem na Alhambru. Za pozornost stojí i renesanční katedrála v Granadě.

Granada je také jedno z andaluských měst vyhlášených tím, že prakticky všude k pití tu automaticky dostanete talířek s tapas.

5/5 - (1 vote)

1 komentář u „Costa del Sol: kam na jižním španělském pobřeží“

  1. Frigiliana je nádherná. Pokud někomu nevadí více lidí na jednom místě, doporučuji spojit její návštěvu s Fiesta de San Sebastián (leden). Měl jsem možnost se zúčastnit a byla to vážně paráda (vidět naživo nástroj zambomba taky stojí za to).

Napsat komentář