Rok 2021: 7 ostrovů, jachting a Gruzie

Další covidový rok máme za sebou a i když jsem letos nestrávila na cestách tolik času, jako u mne bývá zvykem, byl to cestovatelsky pestrý rok. Co jsem cestovatelsky stihla?

  • být v zahraničí 87 dní,
  • navštívit 7 zemí, z toho 2 poprvé,
  • podívat se na 7 různých ostrovů.

Mallorca

Mallorca byla jedním z mála míst, kam se v dubnu dalo bez nějakých větších komplikací a opatření jet. Žádný tedy div, že v letadle i na ostrově jsem pak potkala hned několik kamarádů, kteří měli ten samý nápad. Tyhle klasické turistické destinace někdy dokážou pořádně překvapit. Člověk si to zařadí jako letovisko s obrovskými hotelovými komplexy a přeplněnými plážemi a pak je každý den jak u vytržení z krásných městeček a přírody. Ty betonové resorty jsou tam na pár místech taky, ale dá se jim bez potíží vyhnout.

Mallorca - městečko Petra
Mallorca – Petra v městečku Petra

Na Mallorce jsem zůstala bezmála měsíc a procestovala ji skoro celou, i když nějaké resty na příště ještě zůstaly. Když už jsme se tam tak sešli půlka Prahy (a Brna), tak jsme se domluvili na společném bydlení v úplně boží vile.V 6 lidech to vyšlo na pár korun a společné večerní hostiny jsou nezapomenutelné. A dalším highlightem bylo město Petra, které na Mallorce mají a z pochopitelných důvodů jsem ho musela navštívit. Je krásné a je tam jeden z nejhezčích hřbitovů, co jsem kdy viděla.

Chorvatsko na jachtě

V červnu jsme opět vyrazili s kamarády na týden na moře. Vyráželi jsme z Trogiru a počasí bylo báječné – až na jeden příšerný fičák u Korčuly, kde se nám slušnou chvíli nedařilo zakotvit a později večer jsme na druhé straně města pozorovali i loď utrženou z kotvy.

V moři v Chorvatsku
Odpočinek kdesi na moři v Chorvatsku

Budapešť

Už dlouho jsem měla zálusk jet do Budapešti na víc než víkend a trochu si město užít. Budapešť jsem měla vždycky ráda, ale až teď jsem si všimla, jak moc se v mnoha ohledech podobá Praze a jak musí být super tam žít. Za 10 dní jsem ochutnala spoustu maďarských specialit a vyzkoušela kafe i práci v několika skvělých kavárnách.

Vyhlídka v Budapešti
Vyhlídka v Budapešti

Odpočinek v Mariánkách a Peci

V létě jsme vyrazily s kamarádkou do Mariánských lázní nedělat nic. Nejdřív mi to nešlo, ale po pár hodinách jsem si zvykla a jestli je na místě dát si do nového roku nějaké to předsevzetí, tak by to rozhodně mělo být nedělat nic častěji. Moc jsem si to užila a i “dělat něco” mi po návratu pak šlo mnohem líp.

Mariánské lázně
Mariánské lázně a zpívající fontána

Na zimu jsme vyrazily ještě do Pece pod Sněžkou. Nebyly tam lázně, ale zas tam byla sauna a sníh. Založily jsme a dodržely mariánskou tradici dát si na každém takovém relaxačním výletu dukátové buchtičky 🙂

Gruzie

Gruzii už mám taky v hledáčku dlouho, ale kvůli komplikacím s nějakými termíny doma jsem se nakonec rozhodovala ze dne na den. V pátek jsem kupovala letenku a v neděli už jsem přistávala v Kutaisi. Příjemná změna, že ani nebyl čas na obavy, že mi cestu zruší nějaké covidové opatření.

Katedrála Bagrati v Kutaisi
Katedrála Bagrati v Kutaisi

Ze 3 týdnů jsem většinu strávila v Tbilisi a výlety po okolí, část v Kutaisi a roadtripem po západní části Gruzie. Tahle země má rozhodně co nabídnout, nejen k jídlu.

Corfu

Přesně rok před tím jsem koukala na Corfu měsíc ze Sarandë v Albánii a bylo mi líto, že tam nejde kvůli covid opatřením lodí jet. Teď na konci září jsme se do Řecka vydaly s mojí novou kamarádkou z Mallorcy. Půjčily jsme si auto a objely celé Corfu a ještě si udělaly výlet na ostrovy Paxos a Antipaxos. Začly jsme jihem a mnohem lepší sever si nechaly na konec.

Corfu - Kerkyra
Kerkyra na Corfu

Snědly jsme tak dvě kila tzatziků, navštívily skvělé taverny přímo na pobřeží, viděly krásné pláže, projely spoustu serpentýn a dokonce se ukázalo, že mi asi chutnají mušle. Z nejvyšší hory Pantokrator na seveorvýchodě Corfu jsem měla zase Sarandë jako na dlani.

Malta

Nevím, proč mě pokaždé ještě překvapí, že když někam jedu, je to tam ještě hezčí, než jsem čekala. Malta má dechberoucí hlavní město Vallettu, s nádherným výhledem z hradeb a na Vallettu je zase skvělý výhled ze Senglea. Krajina je tu překrásná, moře, útersy, pláže a městečka.

Malta - Dingli Cliffs
Dingli Cliffs na Maltě, v pozadí Dingli radar (silně větrno)

Navštívili jsme i dva vedlejší ostrovy Gozo a Comino. Gozo je rozhodně nutnost a jedna z nejhezčích částí Malty. U Comina pořád ještě váhám, jestli je to nejturističtější apokalypsa nebo jedno z nejnádhernějších míst kde jsem kdy byla. Tímhle mi trochu připomíná thajský párty ostrov Phi-Phi. Stačí jen popojít za roh a máš ráj sám pro sebe.

Catania na Sicílii

Před vánoci na mě dolehl strašný cestovatelský absťák (ano, ani ne po dvou měsících) a strašně jsem toužila někam odletět. Zároveň se mi ale všude něco nepozdávalo – předražený letenky, málo teplo nebo složitá opatření. Do cesty mi vpadla akce Wizzair, letenky jedním směrem za 59 Kč. Shodou okolností tam byla i Catania, na kterou jsem se dívala dva dny před tím a trochu to už zvažovala, navíc v hezkém předvánočním termínu. Den před odletem Itálie změnila opatření a musela jsem ještě narychlo na PCR test, takže jsem se stejně komplikacím nevyhnula, ale co už.

Catania a Etna
Výhled na Catanii a Etnu z kostela sv. Agáty

V žádné části Itálie jsem nebyla už několik let a úplně jsem si vzpomněla, jak jsem si kdysi říkala, že by bylo krásné tam žít. Catania mi připomněla, jak dobré jídlo Italové mají. V každý řadový cukrárně tu mají ve vitríně hezčí výstavku než v Praze v Myšákovi (#sorryjako) a když měly v Noto zavřené oba podniky, které jsem si vybrala a zašla jsem do úplně random restaurace, dostala jsem snad nejlepší těstoviny, co jsem kdy jedla. A to v nich ani nebylo maso.

Taormina - Theatro antico
Taormina a výhled na Etnu

Bylo tam krásně, trochu jsem se ohřála a trochu i promrzla, ono tam občas docela extrémně fouká, nejvíc v Siracusa. A viděla jsem Etnu asi ze stovky různých míst.

Cestovatelský plán na rok 2022?

Na únor mám letenku na otočku do Říma. Jinak žádné konkrétní plány nemám, ale ještě pořád mě to nepřešlo, takže hádám, že i tenhle rok mě čeká hodně zajímavých míst.

Měla jsem v plánu takový okruh Kyjev – Sofie – Bukurešť, který se mi nikam nevešel, ale pořád na to pamatuju, snad to nějak nezkomplikuje rusko-ukrajinská situace. A vedle Gruzie mi zbyla ještě Arménie.

Taky jsem si ale připomněla, jak mi chybí Itálie a že se určitě chci zase podívat do Toskánska. No a co jsem zhltla na Netflixu seriál Emily in Paris, tak mi to připomnělo, že i Paříž je taková moje zapomenutá láska a že se tam chci brzy znovu podívat a zkontrolovat croissanty. Ve Francii mám zálusk ještě trochu na Bordeaux. A taky se chci trochu víc porozhlédnout po Česku.

Souhrny z předchozích let: 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015.

5/5 - (3 votes)

Napsat komentář