Atény: Co vidět v řecké metropoli

Atény, hlavní město Řecka, jsou místem s bohatou historií a nezapomenutelnými památkami. Tento článek vám poskytne vše, co potřebujete vědět pro vaši návštěvu Atén, od dopravy až po ubytování, místa k návštěvě a ochutnávku řeckých specialit.

Jak se do Atén dostat

Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se do Atén dostat, je letecky. Mezinárodní letiště Elefthérios Venizélos (ATH) se nachází asi 30 km od centra města a obsluhuje přímé lety z mnoha evropských i mimoevropských destinací.

Jak se v Aténách dopravovat

Atény disponují dobře fungujícím systémem veřejné dopravy, který zahrnuje metro, autobusy, tramvaje a elektrické trolejbusy. Pro turisty je nejvýhodnější zakoupit si vícedenní jízdenku, která umožňuje neomezené cestování po všech linkách.

Kde se ubytovat v Aténách

Atény nabízejí množství ubytovacích možností pro různé rozpočty. Pro turisty se doporučuje hledat ubytování v následujících částech města:

 • Pláka: historická čtvrť s úzkými uličkami a množstvím restaurací
 • Monastiraki: živá oblast s tržištěm a dobrým spojením na Akropoli
 • Syntagma: centrální část s dobrým spojením na většinu památek

Co vidět v Aténách

Akropole

Symbol Atén a jedna z nejznámějších památek světa, Akropole je návrším, na kterém se nachází několik starověkých staveb, jako je Parthenón, Erechtheion a Propylaje.

Partenón

Partenón je nejvýznamnější a nejznámější stavbou na Akropoli. Tento starověký chrám byl postaven na počest bohyně Athény a je známý pro svůj dokonalý poměr a harmonii.

Chrám Olympského Dia

Chrám Olympského Dia, známý také jako Olympieion, je impozantní chrám zasvěcený nejvyššímu z řeckých bohů, Diovi. Jeho zbytky sestávají z 15 obrovských korintských sloupů.

Pláka

Pláka je malebná historická čtvrť s úzkými uličkami, barevnými domy a množstvím kaváren, obchodů a restaurací, kde můžete ochutnat tradiční řeckou kuchyni.

Monastiraki

Monastiraki je živá čtvrť s tržištěm, kde si můžete koupit suvenýry, oblečení nebo tradiční řecké potraviny. Nenechte si ujít Monastirakiho náměstí se svou mešitou a pravoslavným kostelem.

Erechtéion

Erechtéion je další významnou stavbou na Akropoli, známou pro svou architekturu a sloupy s karyatidami, které podpírají střechu.

Národní archeologické muzeum

Národní archeologické muzeum je jedním z nejlepších muzeí Řecka a světa, které nabízí bohatou sbírku starověkých řeckých uměleckých děl, soch a artefaktů.

Ágora

Ágora byla v antických dobách centrem veřejného a politického života Atén. Dnes můžete navštívit zbytky několika antických staveb, jako je chrám Hefaistova nebo Stoa Attalova.

Panathinaiko Stadion

Panathinaiko Stadion, známý také jako Kallimarmaro, je impozantní stadion z mramoru, kde se konaly první moderní olympijské hry v roce 1896.

Filopappou

Filopappou je kopec nedaleko Akropole, který nabízí krásný výhled na celé město a Akropoli. Na vrcholu kopce se nachází také památník Filopappou, postavený na počest římského prince Gáia Julia Antioka Filopappa.

Co ochutnat v Aténách

Při návštěvě Atén byste neměli vynechat ochutnávku tradiční řecké kuchyně. Mezi oblíbené pokrmy patří:

 • Souvlaki: špízy z grilovaného masa
 • Moussaka: vrstvený pokrm z masa, lilků a brambor pokrytý bešamelovou omáčkou
 • Fasolada: tradiční řecká fazolová polévka
 • Řecký salát: salát s rajčaty, okurkou, cibulí, olivami a fetou
 • Loukoumades: smažené těstoviny s medem a skořicí

Kam pro dobrý výhled

Chcete-li si vychutnat úchvatný výhled na Atény a jejich památky, vydejte se na některé z následujících míst:

 • Lykavittos: nejvyšší kopec Atén s kaplí sv. Jiří na vrcholu
 • Areopag: skalnatý kopec poblíž Akropole, který nabízí výhled na město a antické ágory
 • Filopappou: kopec s výhledem na Akropoli a panoramatickým výhledem na celé Atény

Kam v Aténách na pláž

I když Atény nejsou známé pro své pláže, najdete v okolí města několik možností, kde se můžete vykoupat a užít si slunce. Následující pláže se nachází v blízkosti Atén a jsou přístupné veřejnou dopravou nebo autem:

 • Vouliagmeni: Luxusní plážové resorty s krásnou písčitou pláží a čistou vodou se nacházejí asi 20 km jižně od centra Atén. Vouliagmeni je také známé pro své termální prameny.
 • Varkiza: Tato oblíbená písčitá pláž se nachází asi 25 km jižně od centra Atén a nabízí dobré vybavení, jako jsou lehátka, slunečníky a sportovní aktivity.
 • Glyfada: Na jižním pobřeží Atén naleznete pláže ve čtvrti Glyfada. Zde najdete jak veřejné, tak soukromé pláže s řadou barů, restaurací a sportovních zařízení.
 • Alimos: Alimos Marina Beach, známá také jako Kalamaki, se nachází jen 11 km od centra Atén. Je oblíbená pro svou snadnou dostupnost a nabídku vodních sportů.
 • Lagonisi: Tato písčitá pláž se nachází asi 40 km jihovýchodně od centra Atén a je obklopena zelení a klidným prostředím.

Vzhledem k tomu, že Atény leží u pobřeží, můžete také využít trajektů a vydat se na nedaleké ostrovy, jako je Aegina, Hydra nebo Poros, kde naleznete idylické pláže a krásné scenérie.

Kam na výlet

Atény jsou také skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí. Zde je několik nápadů na jednodenní výlety:

 • Ostrov Aegina: malebný ostrov s chrámem Aphaia, který je snadno dostupný trajektem z Atén
 • Sounion: starověký mys s chrámem Poseidóna a úchvatným výhledem na Egejské moře
 • Delfy: slavné archeologické naleziště se svatyní Apollóna a antickým divadlem
 • Nafplio: malebné přístavní město s pevností Palamidi a historickým centrem
Rate this post

Napsat komentář