Booking.com je globální platforma pro rezervaci ubytování. Sdružuje nabídku hotelů, hostelů i soukromých apartmánů po celém světě. Od lowcostových po pětihvězdičkové. Je to nejrozšířenější a nejjednodušší způsob, jak si zajistit ubytování na dovolené, když jedete na vlastní pěst. Na Bookingu rezervuju ubytování často, víc jak desetkrát ročně a mám tak už celkem zajetý postup. V článku vám dám tipy, jak Booking používat, abyste našli ubytování jaké hledáte a neutratili zbytečně moc.
Moje workflow na Bookingu
Začínám samozřejmě tím, že vyberu destinaci a období, kdy tam chci bydlet. Pak už pokračuju ve výběru:
- vyfiltruju si rovnou jen ubytování podle mých preferencí,
- mrknu na doporučená ubytování,
- většinou ale pokračuju seřazením podle ceny od nejnižší,
- rozkliknu si několik ubytování, která mě zaujmou,
- prohlídnu fotky, přesnou lokalitu, zobrazím si podrobnosti k hodnocení a mrknu na recenze,
- rozhodnu se a bookuju.
Filtrování ubytování podle preferencí
Booking má desítky možných filtrů, které můžete použít pro upřesnění toho, co hledáte. Od lokality a ceny, přes vybavení a služby až po bezbariérovost. Všechny zdaleka nevyužívám a v různých situacích používám různé filtry, podle toho, co zrovna potřebuju, zmíním ty nejčastější:
Hodnocení 8+
Vždycky rovnou filtruju ubytování s dobrým hodnocením. Pod 8 to velmi často má už nějaké háčky a pokud jsem v pohodě s cenou, nebudu riskovat. Pokud jde ale o drahé destinace nebo je málo jiných nabídek, je to třeba jen na jednu noc a potřebuju víceméně jen přespat. Často 7,5 až 7,9 sice není žádná hitparáda, ale je to úplně v pohodě. Níž ale nikdy nejdu.
Naopak, když vyhledávám v levných destinacích a nabídka ubytování je široká, vyfiltruju si 9+ a užiju pobyt ve výjimečně dobrém hotelu.
Lokalita
Podle toho, kde se ubytování nachází, lze filtrovat vzdálenost od centra, od pláže nebo konkrétní čtvrť. Když jedu do města, většinou filtruju méně než 1 km od centra, ale zase to má výjímky, zejména u drahých destinací nebo rozlehlých měst jako je třeba Paříž.
Když se chystám někde pobýt dýl, nejdřív se podívám, co je v místě k vidění a jaké jsou tam dobré kavárny a restaurace. Zanesu si body zájmu do mapy, abych pak měla lepší představu o tom, jak blízko bude můj hotel tomu, co je pro mě důležité.
Vybavení hotelu a nabízené služby
Hodně záleží kam jedu a co tam chci dělat. Často nefiltruju vůbec nic, ale má to výjimky:
- wi-fi – většinou mám s sebou práci, takže potřebuju mít k dispozici internet. V Evropě, velkých městech tohle neřeším a počítám s tím, že v dobrém ubytování to prostě bude. Když ale jedu směrem Blízký východ, Asie, Jižní Amerika, míň turistické destinace, radši si filtr zaškrtnu, ať mám jistotu.
- recepce 24 hodin denně – ne do každého ubytování lze přijet kdykoliv. Když vím, že dorazím pozdě večer nebo nevím kdy dorazím, filtruju si rovnou ubytování s non-stop recepcí, kde s tím nebude problém.
- lednička / kuchyň / pračka – když jedu na víc než pár dní, většinou počítám s tím, že si něco uvařím nebo aspoň uskladním potraviny. Když jedu na déle než týden, budu si chtít i vyprat (což není úplně nutné řešit přímo v ubytování, ale nejdříve se kouknu, jestli si nevyberu už rovnou mezi možnostmi s pračkou).
- snídaně v ceně – často se nechci vázat na snídani v ubytování a často chci chodit na snídani na nějaké hezké místo v destinaci. Taky za snídani nemám chuť vždycky připlácet (že je v ceně neznamená, že je zadarmo, ale že cena pokoje už je dražší o snídani). Někdy mám ale naopak chuť se probudit a užít si snídani na hotelu. Nebo jsem na místě, kde nic moc přijatelného venku neseženu. Pak hledám rovnou snídani.
- klimatizace – když jedu do opravdu horké destinace, dávám si pozor, aby tam byla klimatizace. Ne všude je to samozřejmost.
- parkoviště – pokud tam potřebuju přijet autem.
- bazén – když chci bazén, filtruju bazén. V Česku, když jedu třeba s kamarádkama relaxovat tak zas používám filtr na wellness.
Zhodnocení vybraných ubytování
U konkrétního ubytování se pak hlavně koukám na mapu, jestli je tam kde potřebuju. Upřímně, cestuju fakt často a často taky roadtripovým způsobem, tj. skoro každý den hledám nové ubytování. A samozřejmě mi to nemůže zabrat hodiny času. Na měsíčním roadtripu Španělskem jsem si dala jako pravidlo vybrat ubytování do 5 minut. Naopak když jsem hledala ubytování na 2 týdny v Kuala Lumpur, tak to jsem si dala záležet.
Chci říct, doporučuju číst popisky hotelů a recenze, ale ne vždycky mám sama čas to dělat a prostě to jen prolítnu.
![Moje zkušenosti s Booking.com a rezervací ubytování [recenze 2025] 1 Snídaně v hotelu Silverland v Ho Chi Minh](https://petraontheway.com/wp-content/uploads/2022/04/hotel-silverland-ho-chi-minh-snidane-1024x768.webp)
Fotky
Bydlet v hezkém ubytování je pro mě dost důležité, hlavně chci světlo, moderní, ideálně prostornější pokoj. Kvůli práci dost koukám na to, jestli je v pokoji psací stůl a taková ubytování preferuju. Stejně tak mám ráda když je tam ještě křesílko nebo gaučík, prostě místo, kde si můžu třeba číst a není to postel ani židle.
Po čem koukám jsou výhledy, společné prostory (zase pro práci), jestli bazén je spíš na koukání nebo se v něm dá i plavat a jak bude vypadat snídaně.
Pozor na časté věci, kterými je možná potřeba nenechat se hned zlákat:
- krásné fotky města – hodně ubytování si dává fotky výhledů v městě, památek i zážitků. Dělají jim sice hezkou prezentaci, ale myslete na to, že to je něco, co v tom městě zažijete ať už bydlíte kdekoliv. Pozor hlavně u těch výhledů, tam je to občas matoucí, že má člověk pocit, že takhle to uvidí přímo z hotelu.
- fotky nejlepších pokojů – v těch vybraných třeab 30+ fotkách co každý hotel má jsou typicky upřednostněné ty nejhezčí pokoje. Samozřejmě pokoje jsou si podobné, ale když si pak vybíráte ten nejlevnější jednolůžkový pokoj, koukněte se přímo na fotky tohoto typu pokoje (pod odkazem v tabulce výběru pokojů), protože dost možná nemá design ani vzdáleně podobný tomu, co se vám tak zalíbilo u střešního apartmánu.
- profi fotky a stáří hotelu – počítejte s tím, že fotky byly nafocené když to bylo nové, pokoj byl vytůněný pro focení, fotilo se při nejlepším světle. Často ten rozdíl není zásadní a několikrát se mi dokonce stalo, že jsem přišla do pokoje, co předčil moje očekávání. Někdy se ale také stane, že to vypadá jako na fotkách, jen potahy jsou ošoupanější, zdi šedivější, nábytek trochu odřený. Tohle je pak věc co se odrazí v hodnocení a recenzích, proto stojí za to podívat se i tam.
Hodnocení hotelu
Hodnocení na Bookingu je od uživatelů a dá se mu dost věřit – i když i tady existují výjimky, kdy se třeba změní personál a najednou je to horší nebo hotel co má tisíce hodnocení už prostě stárne a není co býval.
Booking má kromě celkového hodnocení ještě rozdělení do podkategorií: personál, zařízení, čistota, pohodlí, poměr ceny a kvality, lokalita, wifi.
![Moje zkušenosti s Booking.com a rezervací ubytování [recenze 2025] 2 Booking.com: Kategorie hodnocení hotelu](https://petraontheway.com/wp-content/uploads/2022/04/booking-kategorie-hodnoceni-1024x198.webp)
Mně zajímá hlavně wifi, lokalita a čistota, i když důležité je aby bylo na nějaké dobré úrovni všechno. Pokud si vybírám někdy třeba dražší ubytování než obvykle, protože si chci užít trošku toho luxusu, tak si dávám pozor na poměr ceny a kvality, protože přesně v téhle části hodnocení najud odpověď na otázku, jestli to bude stát za to.
Jak čtu recenze na Bookingu
Recenze čtu primárně proto, abych se ujistila, že souhlasí s představou, co jsem si zatím o ubytování udělala. U ubytování, která mají skvělá hodnocení, řekněme třeba 8,7+ se chci hlavně podívat, jak moc hosté oceňovali právě to, co přitáhlo mou pozornost (třeba výhled, snídaně, krásné pokoje). U těch s ne tak skvělým hodnocením už hledám v čem třeba mohl být problém (je to hezké, ale hlučné, není tam výtah, apod.).
Pokud nemám jistotu, že je tam něco jak potřebuju – třeba silná wifi, rovnou si vyhledám pomocí klíčového slova recenze, které to zmiňují – vyhledám recenze, co zmiňují wifi.
Je potřeba mít na paměti, že drtivá většina lidí co tam napsali recenzi nejsou jako já a nemají stejné požadavky jako já (ani jako vy). Proto vždycky recenze čtu s velkou rezervou. Vím, že jsem třeba náročný foodie a když tam někdo píše o skvělých snídaních, nemusí to znamenat, že budu spokojená, protože pro něj to třeba znamenaly velké hromady čokoládových donutů, zatímco já chci rozmanitou snídani z kvalitních lokálních surovin.
Hotel vs ubytování v soukromí
Dřív byly na Bookingu prakticky jen ubytování hotelového typu. Dneska už je tam dávno i spoustu nabídek od soukromých provozovatelů, jak těch, co to mají jako byznys a nabízí více apartmánů, tak i vysloveně soukromých osob, co nabízí jeden svůj byt (a nebo dokonce pokoj v době, kde bydlí). Na to i pozor, já občas prolítávám při hledání ubytování tak rychle, že některé detaily dokážu přehlídnout.
U ubytování u soukromého hostitele typicky na rozdíl od hotelu:
- nemáte snídani v ceně, pokud ano (někteří hostitelé to nabízejí, pokud pronajímáte jen pokoj), tak to nebude formou bufetu,
- nikdo vám denně neuklízí pokoj,
- nemáte k dispozici recepci, kam můžete kdykoliv seběhnout a zeptat se na co potřebujete, room service samozřejmě také ne.