Cestuju často a bez internetu jsem v zahraničí (a vlastně i doma) úplně nepoužitelná. Potřebuju mapy, abych se neztratila a našla si spojení, potřebuju si po cestě koupit lístky, ve vlaku si načíst co chci vidět nebo ochutnat a cítím se komfortněji, když jsem ve spojení se světem. A protože na cestách i pracuju, chci mít možnost podívat se do e-mailu i když třeba mířím na výlet a mít nějakou zálohu pro případ, že nefunguje na ubytování wi-fi. Neustále dostupný internet je pro mě ale také základní bezpečnostní prvek cestování v zahraničí.
Jak být online v zahraničí
Pokud cestujete do zemí Evropské Unie máte automaticky k dispozici v mobilu internet z domácího tarifu podle smlouvy členských států RLAH (Roam Like At Home). Po Brexitu operátoři většinou nabízí stejný princip i pro Velkou Británii a Gibraltar, takže i když nejsou v EU, můžete odtud čerpat data z tarifu, nikoliv roaming.
V zemích mimo Evropu nebo mimo EU (z Evropských zemí například Švýcarsko, Andorra nebo Albánie) už ale nemůžete využít domácí tarif a využíváte roaming buď v 2. nebo 3. pásmu. Buď tak, že platíte nějaký roamingový tarif a nebo přímo čerpané megabyty. To už je dost drahé a s omezenými daty, takže je nejlepší se tomu vyhnout.
Jaké jsou další možnosti?
- být offline,
- připojovat se pouze na wi-fi na hotelu, v restauracích nebo jiné veřejné wi-fi,
- koupit si místní SIM kartu,
- koupit si eSIM.
Být offline je něco, co mi vysloveně nevyhovuje a tahle možnost se mi neděje snad vůbec. S dostupností jen na wi-fi se spokojím jen velmi výjimečně při hodně krátkých návštěvách zemí, kde se ideálně trochu orientuju. V drtivé většině případů se ale snažím mít non-stop přístup k internetu z mobilu.
Lokální SIM karta
Co dělám většinou je, že si koupím lokální SIM kartu. Typicky se dá pořídit už na letišti ve stánku operátora, jinak někde v centru. Většinou to funguje tak, že mají k dispozici nějaké datové tarify pro turisty na různé počty dní (třeba 7 nebo 30) s nějakým datovým limitem (jak kdy, někdy dost nízkým a někdy s neomezenými daty).
Cena je v různých zemích různá, ale často je to dost levné, na měsíc nezřídka levnější než kolik platíte za domácí tarif. To se týká hlavně zemí Jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky, kdy je to klidně do 300 Kč za měsíc za neomezená data.
Nevýhody lokální SIM karty:
- vystát frontu někdy docela trvá, v některých zemích vám navíc SIM kartu vydají jen oproti pasu,
- někteří operátoři mají nastavené restrikce, které neumožňují vytvořit hotspot a sdílet internet (ani s pro mobily kamarádů, ani s jinými zařízeními, třeba notebookem), stává se to zřídka, ale pozor na to,
- pokud nevstupujete do země letecky (nekoupíte SIM na letišti) nebo přilétáte pozdě večer nebo brzy ráno kdy jsou obchody a stánky na letišti ještě zavřené, nemůžete si pořídit SIM kartu hned po příletu a použít ji už pro navigaci do hotelu nebo objednání Uberu.
Výhody eSIM karty
eSIM karta je virtuální karta, kterou si nahrajete přes QR kód, což má nesporné výhody:
- nepotřebuje slot na SIM kartu, takže nemusíte mít duální telefon a stejně můžete používat 2 SIM karty, jednu fyzickou, druhou eSIM,
- koupíte ji online kdykoliv a na pár kliknutí, takže ušetříte čas ve frontě a papírování v destinaci,
- koupíte ji kdekoliv, i když nevstupujete země přes letiště kde se dá koupit nebo ji tam třeba neprodávají nebo už (ještě) mají zavřeno,
- eSIM se dá koupit i regionální, pokrývající více zemí, což se hodí, když cestujete z jedné země do druhé.
Jak funguje datová eSIM od Airalo
Na eSIM od Airalo oceňuju především jednoduchost. Pro vybranou zemi si ji můžu pořídit asi tak během minuty, takže i když si na to vzpomenu na poslední chvíli, zvládnu to vyřídit třeba během čekání na odlet a nemusím nikde stát fronty ani se s nikým dohadovat co přesně v sobě nabídka SIM karty má nebo nemá.
eSIM Airalo normálně sdílí internet na další zařízení, takže lze vytvořit hotspot pro kamaráda i hotspot pro notebook na práci.
Aplikace Airalo
Pro možnost kupování eSIM si stáhnete do mobilu aplikaci Airalo. Samotná appka je zdarma, v rámci ní si pak vybíráte zemi nebo země, kde potřebujete datovou eSIM.
Například, jedu do Singapuru a chci být online, takže:
- v appce vyhledám Singapur,
- podle délky pobytu (můžu si vybrat 7 dní, 15 dní nebo 30 dní) a množství dat která chci (na 30 dní to například 3 GB, 5 GB, 10 GB nebo 20 GB) si vyberu co se mi hodí,
- kliknu na „koupit“ a koupím za stanovenou cenu (ta se v různých zemích liší),
- zaplatím jednoduše přes Apple Pay nebo Google Pay,
- eSIM mám koupenou, ale ještě není aktivní, aktivuju si jednoduše kliknutím na „aktivovat“ ve chvíli, kdy ji už budu potřebovat, tzn. třeba před hranicemi dané země nebo nástupem do letadla nebo až na letišti po příletu (jen pozor na aktivaci potřebujete být online),
- pak už jsem online a v appce si můžu sledovat, kolik dat mám vyčerpáno, pokud mám nějaký ten menší balíček.
Co Airalo neumí
Pro pořádek zmíním pár věcí, s kterými třeba počítat, aby to někoho nezaskočilo:
- Je potřeba ověřit, jestli telefon podporuje eSIM – ale není to úplně nová technologie, takže pokud nemáte fakt starý telefon, měl by to umět.
- Airalo je jen datová eSIM, tzn. nedá se přes to volat. Což typicky není potřeba, protože v zahraničí má každý stejně jako u nás WhatsApp.
- Pro žádný tarif nemá neomezená data, ale pokud člověk vysloveně nekouká celé
Z praxe – v jakých situacích kupuju eSIM
Airalo staví svou prezentaci na tom, že „neplaťte drahý roaming, kupte si datovou eSIM„, což pro mě není zrovna přesvědčivý argument, protože jak už jsem psala, v zahraničí si obvykle kupuji lokální SIM, internet potřebuju tak často, že nejsem blázen, abych vůbec zapnula roaming. Srovnání s roamingem mi přijde teda trochu mimo mísu. Zároveň ale ta jednoduchost a rychlost s jakou jsem v cílové destinaci online je obrovské plus a má to pro mě využití, typicky:
- když jedu skrz více zemí a přesouvám se po zemi (nemám si hned kde za hranicema koupit SIM a nechci být offline než dojedu do nějakého města),
- krátké cesty, kdy jsem v zemi ne víc jak týden a šetřím čas tím, že se vyhnu zařizování SIM karty,
- geniálně se hodí, když mám někde delší stopover a chci se mrknout do města a nechci ničím ztrácet čas, ale zároveň se nechci ztratit,
- když přilétám do destinace pozdě večer (nebo i brzo ráno) a předpokládám, že SIM na letišti nekoupím, ale zároveň chci být bezpečně ve spojení se světem cestou z letiště,
- na zaoceánské plavbě lodí, kdy vstoupím do další země po moři, nebudu mít příležitost (a čas) shánět SIM, ale chci být online už třeba jen na palubě v přístavu,
- když je zemí na cestě víc nebo jsou ve stejném regionu vyplatí se regionální eSIM, která pokrývá více zemí nebo dokonce globální eSIM, která pokrývá 124 zemí,
- když chci pro jistotu záložní řešení co umožní mít 2 různé SIM pro mobilní internet,
- kdykoliv, když vidím cenu, která je akceptovatelná (nebo vím, že fyzická SIM na místě nebude levnější).
Můj setup je iPhone, ve kterém mám českou eSIM – ano, funguju na domácím tarifu na eSIM a ten slot na fyzickou SIM si nechávám volný pro zahraničí. V tomhle případě nemůžou být aktivní dvě eSIM naráz, takže českou vypínám, což mi nijak zvlášť nevadí, protože i telefonní hovory mám v drtivé většině přes online aplikaci (WhatsApp, Viber, Facetime).
Zdravím paní Petro,píšete o zkušenosti s esimkou,pokud ji chci koupit přes Airalo,musím mít nejdříve zařízenou esim u našich operátorů a až potom přes staženou appku Airalo mohu koupit data země,kam chci? Děkuji poz:mobil by mi esimku podporoval přes Android.
Nene, vůbec. Na české SIM ani eSIM to není nijak závislé. Nemusíte mít v mobilu vůbec žádnou. Naopak aktivní může být v tu danou dobu jen jedna eSIM, takže je spíš nevýhoda mít českou eSIM (ale já to tak zrovna mám).