Vídeň – co vidět

Vítejte ve Vídni, hlavním městě Rakouska, které je známé svou bohatou historií, impozantní architekturou a kouzelnou atmosférou. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět pro svou návštěvu Vídně, od dopravy až po ubytování, turistické atrakce a jídlo.

Jak se do Vídně dostat

Letecky

Vídeňské mezinárodní letiště (VIE) se nachází 18 km jihovýchodně od centra města. Z letiště se můžete snadno dostat do centra pomocí vlaku (S-Bahn), CAT (City Airport Train) nebo autobusu.

Vlakem

Hlavní nádraží (Hauptbahnhof) ve Vídni je výchozím bodem pro vlaky do celého Rakouska a zahraničí. Nádraží je dobře napojené na městskou hromadnou dopravu.

Autobusem

Mezinárodní autobusové nádraží Erdberg je hlavním bodem pro autobusové spojení do Vídně. Autobusy zde jezdí ze sousedních zemí, jako jsou Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Německo.

Autem

Vídeň je dobře propojena se silničním systémem. Pokud přijíždíte autem, ujistěte se, že máte platnou dálniční známku (vignette) a připravte se na možné parkovací poplatky v centru města.

Jak se dopravovat ve Vídni

Městská hromadná doprava

Vídeň má vynikající systém městské hromadné dopravy, který zahrnuje metro (U-Bahn), tramvaje a autobusy. Pro cestování po Vídni si můžete zakoupit jednotlivé jízdenky, denní lístky nebo Vídeňskou kartu (Vienna Card), která nabízí neomezené cestování a slevy na atrakce.

Taxi a sdílená auta

Taxi služby a sdílená auta, jako je Uber, jsou ve Vídni také dostupné. Aplikace pro objednání taxíku nebo sdíleného auta vám umožní snadno a rychle najít dopravu.

Půjčovny kol

Vídeň je cyklisticky přátelské město s mnoha cyklostezkami a půjčovnami kol. Můžete si půjčit kolo na jeden den nebo na celý pobyt a prozkoumat město z jiné perspektivy.

Kde se ubytovat ve Vídni

Innere Stadt

Innere Stadt, první vídeňský obvod, je historické jádro města. Ubytování zde je ideální pro ty, kteří chtějí být blízko hlavních turistických atrakcí.

Leopoldstadt

Druhý vídeňský obvod, Leopoldstadt, je známý svým zeleným prostorem a Práterem. Tato část města je vhodná pro rodiny a ty, kteří hledají klidnější prostředí.

Neubau

Neubau, sedmý vídeňský obvod, je oblíbený mezi mladými lidmi a umělci. Nachází se zde mnoho obchodů, kaváren a barů, což z něj činí skvělé místo pro ubytování, pokud chcete zažít více místní atmosféry.

Co vidět ve Vídni

Schönbrunn

Schönbrunn je impozantní zámek a zahrady, které byly letní rezidencí Habsburské dynastie. Prohlídka zámku a procházka po zahradách jsou nezapomenutelným zážitkem.

Hofburg

Hofburg je bývalá zimní rezidence Habsburků a dnes slouží jako sídlo rakouského prezidenta. Komplex zahrnuje několik muzeí, jako je Kaiserliche Schatzkammer, která ukazuje korunovační klenoty.

Stephansdom

Stephansdom, nebo Katedrála svatého Štěpána, je jedním z nejznámějších symbolů Vídně. Tento impozantní gotický kostel nabízí možnost výstupu na jižní věž, odkud můžete obdivovat panoramatický výhled na město.

Belvedere

Belvedere je komplex složený ze dvou barokních paláců, které jsou obklopeny rozsáhlými zahradami. V horním paláci najdete sbírku rakouského umění, včetně slavného obrazu Gustava Klimta “Polibek”.

Prátern

Prátern je velký veřejný park, který je známý svou zábavní částí a známým Riesenradem, historickým ruským kolem. Park je ideálním místem pro odpočinek a zábavu pro celou rodinu.

Kunsthistorisches Museum

Kunsthistorisches Museum je jedním z nejvýznamnějších muzeí v Evropě a nabízí nádhernou sbírku uměleckých děl od středověku až po 18. století, včetně děl od umělců, jako jsou Titian, Rembrandt a Caravaggio.

Naschmarkt

Naschmarkt je největší a nejznámější trh ve Vídni, kde můžete ochutnat místní a mezinárodní potraviny, nakoupit suvenýry nebo si dát jídlo v jedné z mnoha restaurací a kaváren.

Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus je jedinečný bytový dům navržený rakouským umělcem Friedensem Reichem Hundertwasserem. Tato barevná a neobvyklá stavba je oblíbenou turistickou atrakcí.

Wiener Staatsoper

Wiener Staatsoper, vídeňská státní opera, je jednou z nejprestižnějších operních scén na světě. Navštivte představení nebo se zúčastněte prohlídky za scénou.

Albertina

Albertina je muzeum umění, které se specializuje na grafiku a kresby. Jeho sbírka zahrnuje díla od umělců, jako jsou Michelangelo, Dürer a Picasso.

Co ochutnat ve Vídni

Vídeň je známá svou kulinářskou tradicí, která zahrnuje slavný vídeňský řízek, sachr dort, apfelstrudel a knedlíky. Navštivte tradiční vídeňskou kavárnu, jako je Café Central nebo Café Sacher, abyste ochutnali tyto místní speciality.

Kam pro dobrý výhled

Pro úchvatný výhled na Vídeň se vydejte na vrch Kahlenberg, který se nachází v severozápadní části města. Odtud můžete obdivovat panoramatický výhled na celé město a jeho okolí. Další skvělé místo pro výhled je Donauturm, výšková věž nabízející vyhlídkovou terasu a otáčivou restauraci.

Kam na výlet

Ve Vídni a jejím okolí je mnoho možností pro jednodenní výlety. Zde jsou některé z nich:

  • Salzburg – rodiště Wolfganga Amadea Mozarta a město s bohatou historií a impozantní architekturou.
  • Wachau – malebné údolí podél Dunaje s vinicemi, středověkými městy a klášterem Melk.
  • Neusiedler See – největší stepní jezero ve střední Evropě, ideální pro plavbu na lodi, cyklistiku nebo pozorování ptáků.
  • Bratislava – hlavní město Slovenska je pouhých 60 km od Vídně a nabízí krásné historické centrum a hrad.
Rate this post

Napsat komentář