Sapa Praha je velká vietnamská tržnice, je tu hromada nevýznamných obchodů s hadrama, ale především asi 30 bister, velký supermarket s vietnamskými potravinami a pár malých obdchůdků. Když jsem tu byla kdysi dávno poprvé, dlouho jsem se pak trochu bála jít sem sama. Přišlo mi, že se zaručeně ztratím a bez zkušeného doprovodu tam budu za vetřelce. Tahle doba už je ale dávno pryč, vietnamská kuchyně je oblíbená, do Sapy chodí spousta pražáků i turistů a já už se tu přinejmenším dokážu neztratit. Vietnamské jídlo miluju, takže do Sapy se zkrátka občas musí!
Pokud vás zajímá ta opravdová Sa Pa ve Vietnamu, tak tam navštivte trh Bac Ha

Sapa, někdy přezdívaná jako Malá Hanoj nebo Malý Saigon, oficiálně TTTM Sapa (Trung Tâm Thương Mại = obchodní centrum), má své kouzlo. Na rozdíl od vietnamských bister v centru je tu hodně těch specializovaných — některá bistra vaří jen jediné jídlo, některá vaří třeba jen z jediného druhu masa. Přesně tak, jak to znám přímo z Vietnamu. Vietnamská kuchyně zpracování z masa úplně všechno. Kosti nikdy nevyhazují, dělají z nich vývar. Velkou lahůdkou je salát z kůže z kuřecích pařátů, samozřejmostí jsou vnitřnosti a do polívky můžete dostat vepřovou nožičku.
Květen trávím na severu Španělska. Sleduj mé cesty ve stories na @petraontheway.
Hải Hà
Mým oblíbeným (i vůbec prvním navštíveným) bistrem je Hải Hà, je tu k dostání nejlepší bún chả jakou jsem kdy jedla. Ano, paradoxně ani ve Vietnamu jsem nejedla lépe vychucené maso. Skoro je těžké to minout, grilovaný vepřový bůček tu z venkovního grilu voní opravdu do dálky.

Dũng Liên
V Dũng Liên se specializují na kachnu. Z kachny spotřebují každý kousek masa. Běžně tu uvidíte mističky s takovou červenou omáčkou — tak to je kachní krev. Zamíchaná se solí, aby se zahustila. Nechutnala jsem, je to vlastně chlapská záležitost — aby se zneškodnili možné bakterie, prokládá se jídlo tvrdým alkoholem. Měla jsem tu výbornou pečenou kachnu, ochucenou galgánem a sezamovými semínky. K tomu ledový salát, vietnamskou bazalku a vývar s koriandrem a jarní cibulkou. Maso se namáčí do sójové omáčky s chili papričkami a česnekem. A k tomu samozřejmě nudle.
📚 Tip na knihu: Vietnamská kuchyně je sice u nás dostupná doslova na každém rohu, můžete si ji ale zkusit uvařit i doma. Třeba podle kuchařky Víc než jen vietnamská kuchařka. Kromě vietnamských receptů obsahuje i zajímavosti z viatnemské kuchyně, tipy na nákup surovin a tipy na vietnamské restaurace.
Phương Phượng
Specialisti na jediné jídlo jsou v Phương Phượng. Vaří tu snídaňové jídlo bánh cuốn, rýžové rolky dělané na páře. Jsou to opravdu luxusní závitky, plněné mletým vepřovým masem a černými houbami a posypané smaženou cibulkou. K tomu se jí ještě chả lụa, plátky masa podobné (vzhledem, ne chuťově) sekané.

Huế Xưa
Větší restaurace s pestřejší nabídkou, jídla tu dělají v normální a malé porci. Malá stačí, je hodně velká. Mají tu výborné Bún bò Nam Bộ (i variantu s kuřecím, která pořád nevím, jak se vietnamsky správně řekne). A pak taky vietnamské kafe, které si dávám spíš místo dezertu. Vietnamská káva je totiž doplněná nezanedbatelnou porcí kondenzovaného mléka.
Phở Tùng
Opět specializovaný podnik na polévky phở bò (hovězí) a phở gà (kuřecí), ke kterým prodávají quẩy, takový smažený chleba.

Tamda Foods a Thực Phẩm Thắng Liên
Kromě s sebou zabaleného nedojedeného jídla si ze Sapy ráda odvážím i nějaké potraviny, mají tu speciální asijské, ale i běžné. Nakupovat sem je dobré chodit ve všední den nebo v neděli. V sobotu sem chodí ve velkém nakupovat Vietnamci (často do svých bister), je tu dost narváno a „turistický způsob nakupování“ obchodníky zdržuje. K dostání je leccos od bylinek, ovoce, zeleniny a masa, přes kafe až po nádobí.
Co nakoupit v Sapě
V Sapě seženete kdeco, já si tam jezdím pro:
- bylinky a exotičtější ovoce,
- thajské pasty,
- kokosové mléko,
- pálivou sriracha omáčku a další omáčky,
- rýžové nudle a rýžový papír na závitky.
Vietnamské stolování
- jídlo se obvykle sdílí, ze společné misky se tedy nabírá obrácenou stranou hůlek (pokud teda nejíme s rodinou, kde to nevadí),
- jídlo začíná tak, že nejmladší pozve starší k jídlu (resp. každý mladší pozve každého staršího), něco jako naše “dobrou chuť!”,
- dobrý vietnamský hostitel vám nenechá prázdný talíř, vždycky doplní, takže jsme-li plni, je dobré něco málo na talíři nechat (to se teda netýká restaurací, tam s další porcí nikdo nepřiběhne).
Jak se do Sapy dostat a jak se tam vyznat
Sapa Praha je v Libuši, takže pro ty, kdo nebydlí v jihovýchodní části Prahy to bude trochu z ruky. Přímo před Sapou je automusová zastávka Sídliště Písnice, na kterou jede autobus 197 ze Smíchovského nádraží, přes Chodov.
Pro lepší orientaci v podnicích v Sapě existuje krásný projekt Sapamapa.cz, kde jsou všechny podniky, které stojí za návštěvu zanesené v mapě včetně krátkého popisku co tam sníst nebo koupit.
Kterýkoliv den v týdnu včetně víkendu.
Vietnamské jídlo. Bun cha, Pho bo, Bánh cuốn, vietnamská káva.
Za skvělými specialitami vietnamské kuchyně a na nákup (nejen) asijských potravin.
Přímo v areálu je mnoho parkovacích míst, ale zvláště o víkendu možná budete volné místo chvíli hledat.