Sapa Praha — vietnamská tržnice v Praze: nejlepší restaurace a nejlepší jídlo

Sapa Praha je velká vietnamská tržnice, je tu hromada nevýznamných obchodů s hadrama, ale především asi 30 bister, velký supermarket s vietnamskými potravinami a pár malých obdchůdků. Když jsem tu byla kdysi dávno poprvé, dlouho jsem se pak trochu bála jít sem sama. Přišlo mi, že se zaručeně ztratím a bez zkušeného doprovodu tam budu za vetřelce. Tahle doba už je ale dávno pryč, vietnamská kuchyně je oblíbená, do Sapy chodí spousta pražáků i turistů a já už se tu přinejmenším dokážu neztratit. Vietnamské jídlo miluju, takže do Sapy se zkrátka občas musí!

Sapa Praha - chè
Chè – puding s černými fazolemi

Sapa, někdy přezdívaná jako Malá Hanoj nebo Malý Saigon, oficiálně TTTM Sapa (Trung Tâm Thương Mại = obchodní centrum), má své kouzlo. Na rozdíl od vietnamských bister v centru je tu hodně těch specializovaných — některá bistra vaří jen jediné jídlo, některá vaří třeba jen z jediného druhu masa. Přesně tak, jak to znám přímo z Vietnamu. Vietnamská kuchyně zpracování z masa úplně všechno. Kosti nikdy nevyhazují, dělají z nich vývar. Velkou lahůdkou je salát z kůže z kuřecích pařátů, samozřejmostí jsou vnitřnosti a do polívky můžete dostat vepřovou nožičku.

Hải Hà

Mým oblíbeným (i vůbec prvním navštíveným) bistrem je Hải Hà, je tu k dostání nejlepší bún chả jakou jsem kdy jedla. Ano, paradoxně ani ve Vietnamu jsem nejedla lépe vychucené maso. Skoro je těžké to minout, grilovaný vepřový bůček tu z venkovního grilu voní opravdu do dálky.

Bún chả v Hải Hà

Dũng Liên

V Dũng Liên se specializují na kachnu. Z kachny spotřebují každý kousek masa. Běžně tu uvidíte mističky s takovou červenou omáčkou — tak to je kachní krev. Zamíchaná se solí, aby se zahustila. Nechutnala jsem, je to vlastně chlapská záležitost — aby se zneškodnili možné bakterie, prokládá se jídlo tvrdým alkoholem. Měla jsem tu výbornou pečenou kachnu, ochucenou galgánem a sezamovými semínky. K tomu ledový salát, vietnamskou bazalku a vývar s koriandrem a jarní cibulkou. Maso se namáčí do sójové omáčky s chili papričkami a česnekem. A k tomu samozřejmě nudle.

📚 Tip na knihu: Vietnamská kuchyně je sice u nás dostupná doslova na každém rohu, můžete si ji ale zkusit uvařit i doma. Třeba podle kuchařky Víc než jen vietnamská kuchařka. Kromě vietnamských receptů obsahuje i zajímavosti z viatnemské kuchyně, tipy na nákup surovin a tipy na vietnamské restaurace.

Phương Phượng

Specialisti na jediné jídlo jsou v Phương Phượng. Vaří tu snídaňové jídlo bánh cuốn, rýžové rolky dělané na páře. Jsou to opravdu luxusní závitky, plněné mletým vepřovým masem a černými houbami a posypané smaženou cibulkou. K tomu se jí ještě chả lụa, plátky masa podobné (vzhledem, ne chuťově) sekané.

Sapa Praha - Banh cuon
Bánh cuốn

Huế Xưa

Větší restaurace s pestřejší nabídkou, jídla tu dělají v normální a malé porci. Malá stačí, je hodně velká. Mají tu výborné Bún bò Nam Bộ (i variantu s kuřecím, která pořád nevím, jak se vietnamsky správně řekne). A pak taky vietnamské kafe, které si dávám spíš místo dezertu. Vietnamská káva je totiž doplněná nezanedbatelnou porcí kondenzovaného mléka.

Phở Tùng

Opět specializovaný podnik na polévky phở bò (hovězí) a phở gà (kuřecí), ke kterým prodávají quẩy, takový smažený chleba.

Sapa Praha -phở bò s quẩy
Phở bò s quẩy

Tamda Foods a Thực Phẩm Thắng Liên

Kromě s sebou zabaleného nedojedeného jídla si ze Sapy ráda odvážím i nějaké potraviny, mají tu speciální asijské, ale i běžné. Nakupovat sem je dobré chodit ve všední den nebo v neděli. V sobotu sem chodí ve velkém nakupovat Vietnamci (často do svých bister), je tu dost narváno a „turistický způsob nakupování“ obchodníky zdržuje. K dostání je leccos od bylinek, ovoce, zeleniny a masa, přes kafe až po nádobí.

Co nakoupit v Sapě

V Sapě seženete kdeco, já si tam jezdím pro:

  • bylinky a exotičtější ovoce,
  • thajské pasty,
  • kokosové mléko,
  • pálivou sriracha omáčku a další omáčky,
  • rýžové nudle a rýžový papír na závitky.

Vietnamské stolování

  • jídlo se obvykle sdílí, ze společné misky se tedy nabírá obrácenou stranou hůlek (pokud teda nejíme s rodinou, kde to nevadí),
  • jídlo začíná tak, že nejmladší pozve starší k jídlu (resp. každý mladší pozve každého staršího), něco jako naše “dobrou chuť!”,
  • dobrý vietnamský hostitel vám nenechá prázdný talíř, vždycky doplní, takže jsme-li plni, je dobré něco málo na talíři nechat (to se teda netýká restaurací, tam s další porcí nikdo nepřiběhne).

Jak se do Sapy dostat a jak se tam vyznat

Sapa Praha je v Libuši, takže pro ty, kdo nebydlí v jihovýchodní části Prahy to bude trochu z ruky. Přímo před Sapou je automusová zastávka Sídliště Písnice, na kterou jede autobus 197 ze Smíchovského nádraží, přes Chodov.

Pro lepší orientaci v podnicích v Sapě existuje krásný projekt Sapamapa.cz, kde jsou všechny podniky, které stojí za návštěvu zanesené v mapě včetně krátkého popisku co tam sníst nebo koupit.

4.3/5 - (10 votes)

Napsat komentář