Nejlepší zmrzlina v Praze – tipy pro rok 2024

Viděla jsem hodně zmrzlináren ve spoustě koutů světa, včetně vysloveně jižních národů, kde je zmrzlina na úplně každém rohu. Drtivá většina je ale umělá, plná dochucovadel a barviv. Tu fakt ráda nemám, od zmrzliny čekám, že bude z opravdového ovoce, čokolády, smetany. Že bude chutnat přesně tak, jak očekávám, jahodová jako jahody, oříšková jako oříšky. Prostě že bude skvělá. Česko je podle mě zmrzlinová velmoc a v Praze je naštěstí těchhle skvělých zmrzlináren dostatek. Vlastně ani neznám jiné město na světě, kde je jich tolik. Jižani můžou jen závidět.

Je to jednoduché, nemůžete udělat chybu, pokud si vyberete z top čtyřky:

  • Angelato,
  • Créme de la Créme,
  • Puro gelato,
  • Zmrzlinář.

Tohle je na jistotu. Pořadí je podle abecedy, protože na poli těchto top chutí by se mi těžko argumentovalo. Někde mají lepší jednu, jinde druhou. Velký výběr příchutí, od tradičních, přes moderní a lehce hipsterské až po ty trochu extravagantní. A velké porce. Ale máme toho v Praze ještě mnohem víc!

Můj tip jak prokouknout kvalitu zrmzlinárny

Vždycky, když objevím novou zmrzlinárnu, která třeba vypadá krásně, ale nikdy předtím jsem tam nebyla, vždycky si nejdřív pozorně prohlédnu barvy jednotlivých příchutí zmrzliny. Nejlepším barometrem je pro mě pistáciová – když je jasně nebo pastelově zelená, z pistácií to není, je to plné chemie a jakoukoliv zmrzlinu tu pro mě nemá smysl zkoušet. Když je světle hnědozelená, což je barva pistáciových oříšků, možná nevypadá tak dobře, ale dost pravděpodobně bude chutnat po pistáciích. Podobně mám v oku chemický odstín jahodové nebo žlutou vanilkovou (vanilka opravdu žlutá není, úplně ideální vanilková je bílá a má v sobě černé tečky vanilky). Jak někde vidím šmoulovou, zdrhám pryč rovnou. Všichni asi tušíme, že ze šmoulů to není, takže z čeho asi. Ze spousty umělého modrého barviva. 

Kam v Praze na nejlepší zmrzlinu

Ale zpátky k pražským zmrzlinárnám.

Zmrzlinář (2AD)

Pamatuju si, jak se před několika lety objevila u Prahy první takhle skvělá zmrzlina. Tenkrát tu žádné kvalitní zmrzliny nebyly a zmrzlina z poctivých surovin vysoce převyšovala jakoukoliv jinou nabídku.

Tenkrát jsme jezdili za 2AD zmrzlinou až do Tuchlovic někde u Kladna, protože to prostě stálo za to, lepší, ale ani srovnatelná neexistovala. Rozumějte, vesnice, kde chcíp pes, pár domečků a pak na rohu fronta aspoň 10 lidí, ať jste přijeli kdykoliv. Dnes má 2AD zmrzlina provozovnu v Kačicích, ale už tam nejezdíme. 2AD zmrzlinu v Praze prodává Zmrzlinář a je k dostání taky v některých kavárnách (Můj šálek kávy, Místo, Alza café), tam ale jen tak dvě tři příchutě. Právě tady jsem objevila kouzlo pistáciové zmrzliny. 

Na pultu jsou vždy 4 nejoblíbenější příchutě – vanilková, čokoládová, jahodová a pistáciová a 12 dalších, které se obměňují a mohou vás tak překvapit. Kopečky jsou tady menší, tak jak to mám ráda já.

Točená ve Světozoru – absolutní pražská klasika

Na tuhle zmrzlinu se chodilo ještě když jsem byla dítě. Když žádná jiná z ostatních zmíněných zmrzlináren ještě dlouho neexistovala. A vypadá pořád stejně – klasický zmrzlinový kornoutek a v něm červeno-žlutá točená zrmzlina. Jahodovo-banánová. Složení není stoprocentní podle zadání, o kterém jsem psala výše, ale tady to odpouštím.

Najdete ji v Pasáži Světozor, výdejní okýnko je ven do pasáže (nemusíte chodit do cukrárny, leda byste k tomu chtěli i dortík nebo chlebíček). Minout nemůžete, protože skoro vždycky je tam fronta. A nejlepší místo kam s sebou vzít tuhle zmrzlinu je procházka v sousední Františkánské zahradě. Mají tu i další zmrzlinovou nabídku, ale to už bych nebrala, jen tu točenou.

Angelato

Od roku 2007 funguje v Praze Angelato s nabídkou širokého spektra různých příchutí, včetně sezónních obměn.

Nabízí i netradiční příchutě, jako je rýžová zmrzlina nebo čokoládový sorbet (ne smetanová, ale sorbet).

Puro Gelato

Ludmila Abrhám se naučila italské gelato na univerzitě Carpigiani Gelato v Bologni.

V aquaparku v Čestlicích má od léta 2023 Puro Gelato dokonce svůj zmrzlinový automat Express Gelato, který vydává řemeslnou točenou zmrzlinu.

Crème de la Crème

Recepty na italskou zmrzlinu vytváří zmrzlinář Honza Hochsteiger. V nabídce jsou klasické smetanové zmrzliny, ovocné sorbety, ale i veganské verze neovocných zmrzlin a zdravé zmrzliny bez přidaného cukru, slazené stévií. V Praze najdete 5 zmrzlináren Crème de la Crème.

Můj tip jak ochutnat co nejvíc příchutí

Teda tenhle tip je jen pro ty, kdo nezvládnou sníst 20 kopečků zmrzliny na posezení. A že i takoví existují.

Já třeba zmrzlinu miluju, ale zase jí nesním tolik. I nejmenší porce je na mě velká a s údivem sleduju labužníky, co si objednávají velké porce. Zase ale ráda ochutnávám, ono to není jen tak, přijít do zmrzlinárny, kde mají třeba 20 příchutí, z nichž jedna zní žratelněji než druhá, a vybrat si jen jednu.

Většina zmrzlináren nemá problém rozdělit i malou porci na dvě příchutě a toho vždycky využiju. A samozřejmě vám dají i ochutnávkovou lžičku, dvě, tři…

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář