Muscat – co vidět v přímořském letovisku v Ománu

Muscat, hlavní město Ománu, je fascinující směsicí starého a nového, která odráží bohatou historii a kulturu země. V tomto článku se podíváme na to, jak se do Muscatu dostat, jak se dostat z letiště do centra, jak se po městě pohybovat, kde se ubytovat, co vidět, co ochutnat, kam pro dobrý výhled a kam na výlety.

Jak se do Muscatu dostat

Letecky

Muscat International Airport (MCT) je hlavním vstupním bodem pro návštěvníky města. Letiště je spojeno s mnoha mezinárodními destinacemi a slouží jako domovská základna pro ománskou národní leteckou společnost Oman Air.

Jak se dostat z letiště do centra

Taxi

Nejjednodušší způsob, jak se dostat z letiště do centra Muscatu, je taxík. Na letišti jsou k dispozici oficiální letištní taxíky, které nabízejí pevné ceny do různých částí města.

Autobus

Autobusová linka Mwasalat poskytuje spojení mezi letištěm a centrem města. Autobusy jsou klimatizované a pohodlné, ale mohou být pomalejší než taxi kvůli zastávkám.

Jak se dopravovat

Taxi

Taxi jsou nejběžnějším způsobem dopravy v Muscatu. Je důležité dohodnout cenu před nástupem do vozu, protože většina taxíků nemá taxametry.

Půjčení auta

Pronájem auta je další možností pro průzkum Muscatu a okolí. Je třeba si uvědomit, že provoz může být náročný a je nutné dodržovat místní pravidla silničního provozu.

Veřejná doprava

Veřejná doprava v Muscatu zahrnuje autobusy Mwasalat, které spojují hlavní části města. Autobusy jsou levné, ale méně pohodlné a méně frekventované než taxi.

Kde se ubytovat

Mutrah

Mutrah je stará část Muscatu, která je ideálním místem pro ubytování díky své blízkosti k tradičním trhům, přístavu a historickým památkám.

Qurum

Qurum je modernější část Muscatu, která nabízí širokou škálu ubytování, včetně luxusních hotelů, obchodů a restaurací. Tato oblast je ideální pro návštěvníky, kteří chtějí být blízko pláže a zároveň v centru dění.

Al Khuwair

Al Khuwair je další populární oblast pro ubytování v Muscatu. Zde najdete mnoho hotelů střední třídy, obchodů a restaurací. Tato čtvrť je vhodná pro obchodní cestující a turisty, kteří hledají dobrý poměr ceny a kvality.

Co vidět

Velká mešita Sultan Qaboos

Velká mešita Sultan Qaboos je jednou z nejvýznamnějších mešit v Ománu a jedním z největších na světě. Tato nádherná stavba je otevřena pro veřejnost mimo modlitební časy.

Královský palác Al Alam

Královský palác Al Alam je oficiální rezidence sultána Ománu a jednou z nejikoničtějších staveb v Muscatu. Palác není otevřen veřejnosti, ale můžete si ho prohlédnout zvenčí a obdivovat jeho jedinečnou architekturu.

Operní dům Muscat

Operní dům Muscat je první operní dům v Ománu a skvělé místo pro milovníky umění a kultury. Zde se pořádají koncerty, divadelní představení a další kulturní akce.

Pevnost Al Jalali a pevnost Al Mirani

Tyto dvě historické pevnosti se nachází na obou stranách královského paláce Al Alam a sloužily jako obranné struktury pro město. Pevnosti nejsou otevřené veřejnosti, ale stojí za to je vidět zvenčí a obdivovat jejich historickou architekturu.

Muzeum Bait Al Zubair

Muzeum Bait Al Zubair je soukromé muzeum věnované ománské kultuře, historii a umění. Zde naleznete sbírky tradičních ománských uměleckých děl, archeologických nálezů a fotografických exponátů.

Mutrah Souq

Mutrah Souq je tradiční arabský trh, kde si můžete koupit různé zboží, jako jsou koření, šperky, textil a tradiční ománské řemeslné výrobky. Procházka po trhu je zážitkem plným vůní, zvuků a barev.

Korniš Muscat

Korniš Muscat je nádherná pobřežní promenáda, která se táhne podél pláže a nabízí krásný výhled na moře a horizont města. Je to ideální místo pro večerní procházky nebo pikniky na pláži.

Wadi Al Arbeieen

Wadi Al Arbeieen je malebné údolí, které se nachází asi 90 km od Muscatu. Toto místo je populární pro pěší turistiku, kempování a koupání v přírodních bazénech.

Pláž Qurum

Pláž Qurum je jednou z nejpopulárnějších pláží v Muscatu, kde si můžete užít slunce, moře a písek. V blízkosti pláže se nachází několik kaváren a restaurací, kde můžete ochutnat místní i mezinárodní kuchyni.

Pevnost Nakhal

Pevnost Nakhal je historická pevnost, která se nachází asi 120 km od Muscatu. Pevnost je postavena na vrcholu skalnatého kopce a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.

Co ochutnat

Ománská kuchyně je bohatá na chutě a kombinuje arabské, indické a perské vlivy. Mezi tradiční pokrmy, které stojí za to vyzkoušet, patří:

  • Shuwa: pomalu pečené jehněčí nebo skopové maso marinované v kořeněném mixu
  • Majboos: ománská verze pilafu, který se připravuje s rýží, masem, zeleninou a kořením
  • Harees: pokrm z krupice a masa, který se často podává během ramadánu
  • Halwa: tradiční ománský dezert z cukru, růžové vody, šafránu a ořechů

Kam pro dobrý výhled

Pro nejlepší výhledy na město a okolí navštivte vyhlídkovou terasu na vrcholu pevnosti Al Jalali nebo vyhlídkové místo Riyam Park, odkud budete mít panoramatický pohled na pobřeží a město.

Kam na výlet

Kromě návštěvy výše zmíněných míst mimo město, jako jsou Wadi Al Arbeieen a pevnost Nakhal, můžete také zvážit výlet do následujících destinací:

Wadi Shab

Wadi Shab je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších údolí v Ománu. Nachází se asi 140 km od Muscatu a je ideální destinací pro pěší turistiku, koupání a objevování malebných jeskyní a vodopádů.

Nizwa

Nizwa je historické město vzdálené asi 140 km od Muscatu. Zde můžete navštívit tradiční trhy, nádhernou pevnost Nizwa a prohlédnout si tradiční ománskou architekturu.

Wahiba Sands

Wahiba Sands, známé také jako Sharqiya Sands, jsou rozsáhlé písečné duny asi 180 km od Muscatu. Je to ideální místo pro milovníky pouště, kde si můžete vyzkoušet jízdu na velbloudech, čtyřkolkách nebo prožít přenocování v pouštním kempu.

Jebel Akhdar

Jebel Akhdar, což znamená “Zelená hora”, je součástí pohoří Al Hajar a nachází se asi 150 km od Muscatu. Tato oblast je známá svými terasovitými zahradami, růžovými plantážemi a malebnými vesnicemi. Jebel Akhdar je ideálním místem pro pěší turistiku, cykloturistiku a pozorování hvězd.

Tipy na cestování nejen do Ománu

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

Rate this post

Napsat komentář