Norimberk – co vidět a kam na kafe

Krásné bavorské městečko v dojezdové vzdálenosti z Prahy méně než 4 hodiny. Leží na řece Pegnitz, severně od Mnichova. Vyhlášené jsou tu norimberské grilované klobásky (podávané v housce – drei im weckla) a norimberský perník. Město je charakteristické hrázděnými domky.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Norimberku.

Jak cestovat po Norimberku

Centrum je maličké a hlavní památky jsou v docházkové vzdálenosti od sebe i od hlavního autobusového i vlakového nádraží (Hauptbahnhof). Pokud ale nebydlíte přímo v centru nebo se chcete podívat i do sousedního hezkého městečka Fürth, bude se hodit naskočit na metro. Lístky lze koupit ve stanicích, ale ještě jednodušší je stáhnout si mobilní aplikaci VGN (Verkehrsverbund Großraum Nürnberg), kde si můžete koupit jednotlivé lístky, ale i třeba celodenní jízdenku.

🎄 Norimberk je vyhlášený také pro krásné vánoční trhy. A v létě pro pivní slavnosti.

Kde se v Norimberku ubytovat

Co vidět v Norimberku

Kaiserburg – Císařský hrad

Nad starým městem se tyčí středověký opevněný hrad. Nejen z věže, ale i z ochozů je krásný výhled na centrum města.

Na hrad jsou možné vstupenky buď jen na Sinwell-Turm (věž) a Tiefer Brunner (studna) nebo jen na Palas a muzem a nebo kombinovaná do celého areálu. Venkovní prostory jsou přístupné volně, ale zavírá se celkem brzy, v zimě ve 4 odpoledne, v sezóně v 6 večer.

Sinwell-Turm je nejvyšší hradní věž, 41 metrů vysoká. Na věž vede pár desítek schodů, které hravě zvládne na jeden zátah i málo trénovaný lenoch. Je z ní krásný 360° výhled na město.

Tiefer Brunner je 50 metrů hluboká studna. Otevírá se každou půlhodinu, lidi obestoupí studnu, poslouchají vyprávění a sledují jak na dno studny spouští svíčky a lijí vodu, která žbluňkne až za 4 vteřiny, tak hluboké to je.

Kostel Frauenkirche

Dominantou hlavního náměstí Hauptmarkt je kostel Panny Marie, Frauenkirche. Na kostele je ochoz, na který je možné vstoupit zdarma a mít tak výhled na celé náměstí. Frauenkirche má také svůj orloj, Männleinlaufen, po zatroubení trubačů dá do pohybu 7 postaviček každý den v pravé poledne.

Fontána Schöner Brunnen

Na hlavním náměstí Hauptmarkt je také fontána s 19 metrů vysokým sloupem, která přežila druhou světovou válku chráněná betonem. Sloup je posázen barevnými postavami.

Henkerbrücke

Na konci ostrůvku Trödelmarktinsel na řece Pegnitz je hrázděný pískovcový most s vodárenskou věží Wassetrurm.

Další zajímavosti Norimberku

  • Weissgerbergasse – Původní dochovalá ulička s 22 hrázděnými domy.
  • Lorenzkirche – kostel s dvěma osmdesátimetrovými věžemi. U kostela je stejnojmenná stanice metra, která je tou nejbližší historickému centru Norimberku.
  • Dům Albrechta Dürera – dům malíře v původním hrázděném domě, slouží jako muzeum.
  • ZOO s delfináriem.
  • Weisser turm – bílá věž, před kterou je Ehekarussell, kašna manželství, se šesti sochami zobrazujícími 6 emocí v manželství.

Kam v Norimberku na kafe

Přiznám se bez mučení, že pobyt v Norimberku jsem přežila na norimberských klobáskách, perníčkách a jiném jídle u stánků. Kafe jsem ale nevynechala, hned vedle Lorenzkirche se mi líbilo v Espressolab (no dobře, když už jsme v tom přiznávání, dala jsem si místo normálního kafe pro slušné lidi nutella latté, a teda omg mňam!) a v Machhörndl Kaffee, které má po městě víc poboček. Co mě moc mrzí a nechávám si na příště je ginový bar Gin & Julep bar, který měl otevřeno jen od čtvrtka do soboty (a já tu byla od neděle do středy).

Tipy na cestování nejen do Norimberku

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář