Drážďany – co vidět a kam na výlet

Drážďany, hlavní město německého spolkového státu Sasko, jsou známé svou bohatou historií, architekturou a uměleckými poklady. V tomto článku se dozvíte, jak se do Drážďan dostat, jak se po městě pohybovat, kde se ubytovat a jaká místa stojí za návštěvu. Navíc vám nabídneme tipy na místní speciality a výlety do okolí.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Drážďanech.

Jak se do Drážďan dostat

Letecky

Drážďanské letiště (IATA: DRS) je mezinárodní letiště s přímými spoji do mnoha evropských měst. Z letiště můžete do centra města dojet vlakem nebo autobusem.

Autem

Drážďany leží na dálnici A4, která je dobře napojena na celoněmeckou dálniční síť. Dálnice A17 vede od Drážďan k českým hranicím a dále na Prahu.

Vlakem

Drážďany disponují dvěma hlavními nádražími – Drážďany Hlavní nádraží (Dresden Hauptbahnhof) a Drážďany-Neustadt. Oba nádraží nabízejí spojení do celého Německa a sousedních zemí.

Autobusem

Drážďany jsou dobře dostupné i autobusem. Několik dálkových autobusových společností, jako je Flixbus nebo RegioJet, spojuje Drážďany s ostatními městy v Německu a Evropě.

Jak se dopravovat po Drážďanech

Drážďany jsou příjemné město pro pěší turistiku, zejména v historickém centru, kde se nachází většina památek a atrakcí.

Městská doprava

Drážďany disponují dobře fungující městskou dopravou, která zahrnuje tramvaje, autobusy a vlaky S-Bahn. Denní a týdenní jízdenky usnadňují cestování po městě.

Půjčení kola

Město Drážďany je vhodné pro cyklisty a nabízí několik možností půjčení kol, včetně sdílených kol a elektrických kol. Cyklistické stezky a zóny pro chodce a cyklisty usnadňují pohyb po městě.

Kde se ubytovat

Staré Město

Staré Město (Altstadt) je ideální pro turisty, kteří chtějí být v centru dění a v těsné blízkosti hlavních památek. Najdete zde širokou škálu hotelů, penzionů a apartmánů.

Nové Město

Nové Město (Neustadt) je populární čtvrť s mnoha bary, restauracemi a obchody. Ubytování zde je často levnější než ve Starém Městě, a přesto jste jen kousek od centra.

Blasewitz

Blasewitz je klidnější rezidenční čtvrť, která nabízí ubytování pro ty, kteří hledají klidnější pobyt. Díky dobrému spojení s centrem města je to skvělá volba pro rodiny a páry.

Co vidět

Frauenkirche

Frauenkirche je ikonický protestantský kostel s majestátní kopulí, který byl znovu postaven po druhé světové válce. Nabízí úchvatný výhled na město z vyhlídkové terasy.

Zwinger

Zwinger je impozantní barokní palác, který slouží jako muzeum a galerie. Jeho nádherné zahrady a fontány jsou ideálním místem pro odpočinek.

Semperova opera

Semperova opera, jedna z nejkrásnějších operních budov na světě, nabízí bohatý program oper, baletů a koncertů.

Residenzschloss

Residenzschloss, drážďanský zámek, je domovem řady muzeí a galerií, včetně proslulého Grünes Gewölbe (Zeleného trezoru) s poklady saských kurfiřtů a králů.

Fürstenzug

Fürstenzug, nejdelší keramický reliéf na světě, zobrazuje saskou historii prostřednictvím portrétů panovníků.

Brühlská terasa

Brühlská terasa, známá jako “Balkón Evropy”, nabízí nádherný výhled na řeku Labe a historické centrum Drážďan.

Kunsthofpassage

Kunsthofpassage je součást uměleckého projektu v Drážďanech-Neustadt, kde se nachází několik nádvoří s unikátními fasádami a instalacemi. Je to skvělé místo pro procházku a objevování nekonvenčního umění.

Japonský palác

Japonský palác je barokní budova inspirovaná japonskou architekturou. Dnes slouží jako muzeum a kulturní centrum s různými výstavami a akcemi.

Yenidze

Yenidze je bývalá továrna na tabák s orientálním vzhledem, která byla přestavěna na kancelářský a kulturní prostor. Stojí za návštěvu pro svou unikátní architekturu a výhled z vyhlídkové terasy.

Co ochutnat

Tradiční saská kuchyně

V Drážďanech si nenechte ujít tradiční saské speciality, jako jsou Sächsischer Sauerbraten (nakládaný hovězí), Leipziger Allerlei (směs zeleniny a masa) nebo Kartoffelpuffer (bramborové placky).

Drážďanský stollen

Drážďanský stollen je vánoční pečivo plněné sušeným ovocem, ořechy a marcipánem. Je to místní delikatesa, kterou musíte ochutnat.

Eierschecke

Eierschecke je tradiční saský dezert, který se skládá ze tří vrstev těsta, tvarohu a pudinku. Je to lahodná sladkost, která stojí za ochutnání.

Kam pro dobrý výhled

Frauenkirche

Vyhlídková terasa kostela Frauenkirche nabízí panoramatický výhled na Drážďany a okolí.

Brühlská terasa

Brühlská terasa, známá jako “Balkón Evropy”, je ideálním místem pro výhled na řeku Labe a historické centrum.

Loschwitzský most

Loschwitzský most, známý také jako “Modrý zázrak”, nabízí úchvatný výhled na řeku Labe a přilehlé čtvrti.

Kam na výlet

Sächsische Schweiz

Sächsische Schweiz je národní park ležící asi 40 km od Drážďan. Nabízí mnoho turistických tras, skalních útvarů a úchvatných výhledů.

Míšeň

Míšeň, známá pro svůj porcelán a středověké centrum, je krásné město, které stojí za návštěvu. Nachází se pouhých 25 km od Drážďan a je snadno dostupná vlakem nebo autem.

Pillnitz

Pillnitz je barokní zámek s nádhernými zahradami, který se nachází na břehu řeky Labe. Můžete se sem vydat lodí z Drážďan nebo autobusem a vlakem.

Moritzburg

Moritzburg je honosný lovecký zámek obklopený lesy a rybníky. Nachází se asi 15 km severozápadně od Drážďan a je snadno dostupný vlakem nebo autem.

Bastei

Bastei je impozantní skalní útvar s panoramatickým výhledem na údolí řeky Labe. Nachází se v Národním parku Sächsische Schweiz a je ideálním místem pro pěší turistiku a fotografování.

Drážďanská kultura a festivaly

Drážďanský Filmový festival

Drážďanský Filmový festival (Filmfest Dresden) se koná každoročně v dubnu a nabízí výběr krátkých filmů z celého světa.

Dresdner Musikfestspiele

Dresdner Musikfestspiele je každoroční hudební festival, který se koná v květnu a červnu. Nabízí bohatý program koncertů v různých žánrech, od klasické hudby po jazz a world music.

Drážďanský vánoční trh

Drážďanský vánoční trh (Striezelmarkt) je jeden z nejstarších vánočních trhů v Německu. Koná se každý rok od konce listopadu do prosince a nabízí široký výběr vánočních dekorací, dárků a jídla.

Drážďanský karneval

Drážďanský karneval (Dresdner Semperopernball) je významná společenská událost, která se koná každý rok v únoru. Karnevalový večer nabízí pestrý program plný hudby, tance a zábavy.

Tipy na cestování nejen do Drážďan

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

Rate this post

Napsat komentář