Za rok 2021 (vyhlášeno 2022) je v průvodci Michelin zmíněno 27 pražských restaurací. Přestože sekce Česká republika průvodce Michelin Main Cities of Europe hodnotí pouze restaurace v Praze, mnoho restaurací na stejně vysoké úrovni existuje i mimo Prahu, zejména v Brně nebo Olomouci. Určitě by mohly mít šanci i brněnský Ateliér nebo olomoucký Entrée.
2 Michelinské hvězdy v Praze
Dvě restaurace, které si udržely své michelinské hodnocení, byly La Degustation Bohême Bourgeoise, spadající pod síť restaurací Ambiente s šéfkuchařem Oldřichem Sahajdákem a Field s šéfkuchařem Radkem Kašpárkem. Obě restaurace jsou asi 600 metrů od Staroměstského náměstí. Každá má jednu hvězdu, která označuje „velmi dobrou restauraci ve své kategorii“.
Kromě Michelinských hvězd jsou udělována ještě další dvě ocenění: Bib Gourmand a The Michelin Plate.
Pražské restaurace s oceněním Bib Gourmand
Další michelinské ocenění, Bib Gourmand, které se uděluje restauracím s „výjimečně dobrým jídlem za přijatelné ceny“, má pět restaurací:
- Divinis – italská restaurace Zdeňka Pohlreicha, šéfkuchařem je tu Miro Čornanin.
- Eska – restaurace s pekárnou ze sítě Ambiente. Šéfkuchařem je tu Martin Štangl a asi nejvíc známý chod jsou brambory v popelu s uzenou rybou. Já do Esky chodím ráda hlavně na snídaně a občas pro nějaké to pečivo nebo větrníček.
- Na Kopci – česká a francouzská kuchyně, šéfkuchařem je Petr Vlk. Když jsem ještě bydlela a pracovala na druhé straně řeky, chodila jsem sem dost často. Hlavně na dobrý tatarák.
- The Eatery – vychází z tradiční české kuchyně, šéfkuchařem je Pavel Býček (dříve šéfkuchař v michelinském Alcronu).
- Dejvická 34 – moderní kuchyně, zejména italská. Šéfkuchařem je Tomáš Černý.
Pražské restaurace s oceněním The Michelin Plate
Michelin Plate – udělovaný za interiér, kvalitu služeb a atmosféru, s menším zaměřením na haute cuisine (vysokou kuchyni) – získalo 25 restaurací v Praze. Nejlepšího výsledku dosáhl Alcron se 3 covers (symbol vidličky a lžíce) z maximálního počtu 5, zatímco obě michelinské restaurace získaly pouze 2.
Dalšími restauracemi oceněnými Michelin plate jsou: Aromi, Bellevue, Benjamin, Café Imperial, Café Savoy, Casa de Carli, CottoCrudo, George Prime Steak, Grand Cru, Kalina Anežka, Kampa Park, La Finestra, La Veranda, Levitate, Pohostinec Monarch, Portfolio, Pot au Feu, Salabka, Sasazu, Spices, Terasa U Zlaté Studně, V Zátiší, Yamato a Zdenek’s Oyster Bar.
Moje Michelinky
Nevím, jaká jsou přesně kritéria výběru restaurací, které dostanou Michelinskou hvězdu a další ocenění. Nikdo to neví, protože veřejné to není. Kdyby se mě ale michelinský komisař ptal na názor, poslala bych ho v Praze ještě do:
- El Camino – španělská tapas restaurace u Jiřího z Poděbrad,
- Dian Prague – asijská restaurace včetně koktejlů trochu dál od centra na Brumlovce.
Historie Michelinských restaurací v Praze
První restaurací, která získala michelinskou hvězdu, bylo Allegro v hotelu Four Seasons v roce 2008 pod vedením šéfkuchaře Andrey Accordiho. Tato restaurace byla oceněna hvězdou třikrát, ale později byla uzavřena. Michelinskou hvězdu v roce 2009 získala také restaurace Maze v hotelu Hilton s šéfkuchařem Gordonem Ramsayem, ale tato restaurace byla uzavřena ještě před vyhlášením ceny. Restaurace Alcron měla michelinskou hvězdu šest let (2012–2017), ale v roce 2018 o ni přišla. Žádná restaurace v Praze (a tedy ani v celé ČR) nikdy nezískala více než jednu hvězdu.
Sansho přišel o Bib v roce 2021, Bistrøt 104 v roce 2019. Sasazu a Aureole přišli o Bib Gourmand v roce 2018. Maso a Kobliha byla v roce 2018 uzavřena.
V roce 2023 kolem Michelinského průvodce byla v ČR vášnivá debata, protože stát váhal jestli zaplatit 10 milionů ročně, aby sem vůbec michelinští komisaři jezdili a české restaurace mohly být v průvodcích. Velká část veřejnosti byla proti (protože proč by se z “jejich peněz” měl platit nějaký profit pro restaurace, které ani nenavštíví). Nakonec stát zaplatil a mohlo by to snad mimojiné znamenat i víc ocenění pro mimopražské restaurace.
Více informací o michelinských restauracích v Praze na stránkách Michelin Guide.