Cancún v mexickém Karibiku

Do Cancúnu bývají od nás nejlevnější letenky, také je to nejbližší letiště, na východním cípu Mexika. Pokud jde o pobyt u moře, tak na to Cancún úplně postačí, je to v Karibiku. Jinak je to ale také skvělý výchozí bod pro cestování po Yucatánu a Quintana Roo. Cancún je také nejčastějším místem první  zahraniční dovolené Američanů.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Cancúnu a na Yucatánu.

Jak se do Cancúnu dostat

Z Prahy do Cancúnu bohužel přímé lety nelétají, létají ale z Vídně (Lufthansa) nebo Mnichova (Lufthansa). S přestupem z Prahy se látá buď přes Frankfurt (Lufthansa) nebo Zurich (Swiss). Nejrychlejší lety s přestupem trvají podle délky na přesupu zhruba kolem 14 hodin. Po příletu do Cancúnu stačí projít imigračním, kde není potřeba (pro občany ČR) mít nic předem zařízeného, víza jsou “on arrival” na 90 dní. Imigrační pracovník se maximálně zeptá na formální otázky (na jak dlouho sem jedete, proč a kde budete bydlet). Východ z letiště je lemovaný agenturami nabízejícími dopravu, pronájem auta a výlety.

Cancún z letadla - plážová Zona hotelera
Cancún z letadla – plážová Zona hotelera

Z letiště do centra nebo dál

Do centra Cancúnu jezdí z letiště červené autobusy společnosti ADO. Jezdí v běžnou denní dobu zhruba každou půl hodinu, lístek je potřeba koupit vevnitř, přímo u stánku společnosti (tedy s označením ADO). Pro jednoho stojí lístek 105 MXN, včetně zavazadel. Zastávka je asi 200 metrů před letištěm (zase je potřeba vyhnout se nemalému množství prodejců, co chtějí vnutit transporty a výlety).

ADO bus na letišti Cancún
ADO bus na letišti Cancún

Společnost ADO dopravuje i do dalších nejoblíbenějších turistických míst po Yucatánu, takže se tam střídají autobusy každou chvíli a z letiště je to na dohled. Jezdí ještě např. na: Playa del Carmen (225 MXN), Tulum (340 MXN), Mérida (892 MXN), Cozumel (474 MXN včetně Ferry), Chiquilá (648 MXN včetně ferry).

Cancún Downtown

Cancún má dvě hlavní oblasti, rezidenční část Ciudad Cancun a turistickou část Zona Hotelera, plnou hotelů, resortů a nočních klubů. A samozřejmě pláží. To celé se dá stihnout za den. Pokud nechcete čas trávit vysloveně v resortu a na pláži, v Cancúnu není moc důvodů zůstávat déle.

Mercado 28

V centru je nejzajímavějším místem Mercado 28, obrovské tržiště plné krásných i ošklivých předmětů vhodných jako suvenýr z Mexika a také restaurací. Z těch bych vypíchla restauraci Emera Antojitos Yuacateros s yucatánskou kuchyní a skvělou steakovou restauraci, jejíž název si nepamatuju a nenašla jsem ani v mapě, ale je to velký bílý nápis Antojitos (občerstvení) na červené  a grilují tam super maso. Je to ze severní vnější strany trhu (směrem do parkoviště).

Zona Hotelera – Boulevard Kukulcán

Turisti, kteří přijeli do Cancúnu pobýt u pláže se ubytovávají v hotelové zóně, kde je vše – hotely, obchody, restaurace, bary a kluby. Zóna vede podél pláže a je kilometry dlouhá. I pokud máte v Cancúnu jen přestupní stanici dál po Yucatánu nebo Quintana Roo a máte pár hodin, dává smysl zajet se sem podívat. Voda je tu krásně azurová a procházka po pláži stojí za to. Jen pozor, že pláž a silnici od sebe oddělují hotelové komplexy, mezi kterými nemusí být úplně jednoduché projít.

Do zóny jezdí autobusy MHD (R-1, R-2, R-48 a asi i další) každou chvíli (Mexičani tam sice nebydlí, ale tisíce jich tam pracují, takže to jezdí každou chvíli. Lístek stojí 12 pesos a cesta z centra trvá necelou půlhodinku zhruba ke Caracol beach, kde se dá dobře koupat a jsou tam i pěkné, nepředražené (ne hotelové) plážové bary.  Zastávku na vystoupení z autobusu jsme vybírali tak, že jsme koukali do mapy kde je maják a když už se nám  to líbilo, tak jsme vystupovali. V autobusech se zvoní tlačítkem na znamení, že chcete vystoupit. Uberem se tam dá dostat lehce přes 100 pesos, ale místňácký autobus je fajn záležitost.

Faro de Punta Cancún
Faro de Punta Cancún

Z Carocal beach je také odjezd lodí (jeden z možných přístavů) na Isla Mujeres, případně Cozumel. Po pláži se dá dojít k majáku Faro de Punta Cancún. A pokračovat dál. Minuli jsme všechny větší a hotelové restaurace a jídlo jsme si dali v zapadlejší street food uličce ve stánku (co je na Google mapách) El Pirata, celá ta ulička vypadá dost dobře. Drink pak přímo na pláži (byl super a stoleček na pláži taky) v El Timón de Cancún.

Margarita v El Timón de Cancún
Margarita v El Timón de Cancún na pláži Carocal

Isla Mujeres

Malý ostrov u Cancúnu, na který jede trajekt asi 20 minut. Původní rybářská vesnička má krásné bílé pláže, azurovou vodu a je dobrým místem pro šnorchlování.

Isla Mujeres
Isla Mujeres

Mezi Isla Mujeres a Cancúnem je podvodní muzeum MUSA, kam se pořádají šnorchlovací výlety lodí.

Kam z Cancúnu

Pokud z Cancúnu nechcete letět někam dál, jako další, dojezdové destinace, ať už autem nebo autobusem, se nabízí:

  • Holbox – ostrov na severu poloostrova Yucatán.
  • Valladolid – městečko ve vnitrozemí.
  • Mérida – kulturní město.
  • Playa del Carmen – turistická oblast s plážemi, bary a restauracemi.
  • Tulum – také turistická oblast s plážemi, na rozdíl od Playa del Carmen tu je ale centrum města vzdálené několik kilometrů od moře a ubytování v hotelové zóně na pláži je o dost dražší.

Tipy na cestování nejen do Mexika

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

4/5 - (4 votes)

Napsat komentář