Riga v Lotyšsku

Riga, hlavní město Lotyšska, je malebné město, které skýtá nádhernou směsici historických a moderních architektonických skvostů. V tomto článku se dozvíte, jak se do Rigy dostat, jak se v ní dopravovat, kde se ubytovat, co vidět, co ochutnat, kam pro dobrý výhled a kam na výlet.

Jak se do Rigy dostat

Riga je snadno dostupná letecky, autobusem, vlakem i lodí.

Letecky: Mezinárodní letiště v Rize (RIX) je hlavním vstupním bodem pro mezinárodní lety. Přímé lety spojují Rigu s mnoha evropskými městy, jako jsou Londýn, Paříž, Berlín nebo Moskva.

Autobusem: Autobusové spojení zajišťuje mnoho společností, které spojují Rigu s evropskými městy jako Tallinn, Vilnius, Varšava a další.

Vlakem: Vlakové spojení je omezené, ale stále je možné cestovat vlakem z Ruska, Estonska a Litevské republiky.

Lodí: Riga má také přístav, odkud je možné cestovat trajektem do Stockholmu a dalších destinací.

Jak se v Rize dopravovat

Riga nabízí různé možnosti dopravy, včetně autobusů, tramvají, trolejbusů a taxíků. Jízdenky je možné zakoupit v trafikách nebo přímo u řidiče. Pro turisty je výhodnější zakoupit 24hodinovou nebo týdenní jízdenku, která zahrnuje všechny druhy městské dopravy. Půjčovny kol a elektrických kol jsou také populární a cenově dostupné pro průzkum města.

Kde se ubytovat

Riga nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů po levné hostely a apartmány. Pro turisty je ideální ubytovat se v centru města nebo ve Starém městě, které je srdcem města a odkud je vše snadno dostupné pěšky.

Co vidět v Rize

Staré město

Staré město je historické jádro Rigy, kde najdete nádherné náměstí, úzké uličky a malebné stavby. Prohlédněte si radnici, Dům černohlavců a trojici kostelů – sv. Petra, sv. Jakuba a sv. Jana.

Rigský dóm

Rigský dóm je největší a nejstarší středověký kostel v Lotyšsku a jedna z nejvýznamnějších památek města. Jeho impozantní varhany a bohatě zdobený interiér stojí za návštěvu.

Hrad v Rize

Hrad v Rize je sídlem prezidenta republiky a současně hostí Národní historické muzeum Lotyšska. Prohlídka hradu vás seznámí s historií země a jeho obrannými systémy.

Památník svobody

Svobody památník je symbol nezávislosti a svobody Lotyšska. Nachází se v centru města a je obklopen krásnými parky, které jsou ideální pro procházku nebo piknik.

Umělecký muzeum Rigy

Umělecký muzeum Rigy je jedním z největších muzeí v zemi a hostí sbírky lotyšského i zahraničního umění od středověku po současnost.

Národní operní dům

Národní operní dům je impozantní budova, kde můžete navštívit operu, balet nebo koncert. Se svým bohatým programem je to ideální místo pro kulturní zážitek.

Centrální tržiště

Centrální tržiště je největší tržiště v Rize a jedno z největších v Evropě. Nabízí čerstvé potraviny, tradiční lotyšské výrobky a exotické dobroty. Je ideálním místem pro ochutnávku místních specialit a nákup suvenýrů.

Alberta iela

Alberta iela je proslulá svými nádhernými secesními budovami, které jsou součástí UNESCO. Procházka touto ulicí je jako cesta do minulosti a návrat do zlatého věku Rigy.

Latvian Ethnographic Open-Air Museum

Toto muzeum na otevřeném prostranství je jedním z nejstarších a největších svého druhu v Evropě. Nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat tradiční lotyšskou architekturu a způsob života.

KGB Corner House

KGB Corner House je bývalé sídlo sovětské tajné policie v Rize. Dnes slouží jako muzeum, které připomíná temnou éru komunistické nadvlády a její dopad na lotyšskou společnost.

Co ochutnat v Rize

Riga je skvělým místem pro ochutnání lotyšské kuchyně. Zkuste tradiční pokrmy, jako je škvarková bábovka, zelňačka či kārtoflis (bramborové placky). Navštivte místní restaurace a kavárny, kde můžete ochutnat různé lotyšské speciality.

Kam pro dobrý výhled

Pro panoramatický výhled na Rigu navštivte vyhlídkovou terasu kostela sv. Petra. Odtud můžete obdivovat nádherný pohled na celé Staré město a jeho okolí.

Kam na výlet

Riga je ideálním výchozím bodem pro výlety do okolí. Navštivte pobřežní město Jūrmala s jeho nádhernými plážemi a lázeňskými resorty, nebo se vydejte do přírodního parku Gauja, který nabízí nádherné scenérie, historické památky a mnoho aktivit pro milovníky přírody.

Rate this post

Napsat komentář