Co ochutnat na Gran Canarii, Tenerife, Fuerteventura a dalších Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy jsou nejvzdálenější od pevninské části Španělska, přesto se místní kuchyně příliš neliší a je tu k dostání vše, co známe z klasické španělské kuchyně. Je ale pravda, že některé španělské klasiky tu nejsou k vidění v tak velké koncentraci (rozuměj vždy a všude) jako na pevnině. Ale pořád tu jsou.

Pokud nejste dobře obeznámeni se španělskou kuchyní obecně, vězte, že těchto top 5 jídel byste každopádně ochutnat měli také:

  • paella – rýžový pokrm se zeleninou, kuřetem a/nebo mořskými plody,
  • tapas a pinxtos – malá jídla a chlebíčky,
  • gazpacho nebo salmorejo – studené zeleninové polévky,
  • jamón ibérico – sušená šunka,
  • tortilla de patatas – bramborová omeleta.

Dál už se budu soustředit na regionální jídla, která jsou specifická přímo pro Kanárské ostrovy, ne celé Španělsko, ale pokud vás zajímalo i to, mám tu celý podrobný článek o španělské kuchyni.

Speciality Kanárských ostrovů

Ostrovní kuchyně je pochopitelně hodně založená na čerstvých rybách a mořských plodech. Krevety, kalamáry, chobotnice jsou všude. Místní specialitou je sancocho canario, dušená nasolená ryba s brambory, batáty, gofio a zalité omáčkou mojo. Hlavně ve vnitrozemí je pak hojně k mání kozí (cabra) a králičí (conejo) maso. Tradiční úpravou králíka je conejo en salmorejo (králík v pikantní rajčatové omáčce).

Ostrovní ovoce je skvělé a tak nějak chutnější než u nás z dovozu. Co ale u nás nemáme a co bych vypíchla je plod kaktusu, konkrétně opuncie. Říkají mu kaktusový fík (higo de cactus). Velkých opuncií najdete po ostrovech plno a jejich plody jsou jedlé, nicméně trhat nedoporčuju — mají miliardy malých mikroskopických bodlinek, kterých se z prstů (nebo nedejbože pusy) budete zbavovat věčnost.

Lepší koupit na trhu nebo v obchodě. Pozor ještě na jeden chyták. Vnitřek plodu je sytě růžový a stejně taková bude vaše pusa a ruce. Takže opatrně, nejlépe přeříznout a vyjíst lžičkou.

✈️ Vyrážíte na Gran Canarii? Mám tu článek s tipy na Las Palmas a výlety po Gran Canaria.

Papas arrugadas

V překladu vrásčité brambory. Jsou malé brambůrky (obvykle jde o žlutomasou odrůdu z Tenerife) vařené ve šlupce ve slané vodě a poté sušené na ohni. Tím se jejich slupka zvrásní, na povrchu zůstává tenká slaná krusta. Podávají se jako samostatné jídlo nebo předkrm s červenou omáčkou mojo nebo i jako příloha.

Omáčka Mojo

Tradiční je mojo rojo (červená omáčka), která se dělá z rajčat, papriky a mleté papriky. Její ostřejší a výraznější verzí je mojo picón, kam se přidávají ještě červené chilli papričky. A do třetice tu máme mojo verde (zelená omáčka). Ta se dělá z petržele, bylinek, česneku a koriandru, je jemnější a hodí se tedy hlavně k rybám.

Gofio

Mouka. Taková speciální kanárská. Je to mouka celozrnná, obsahuje hodně vitamínů, bílkoviny a vlákninu. Nepotřebuje tepelnou úpravu, na rozdíl od mouky klasické. Dávají jí do všeho, na zahuštění jídel, vaří z ní samostatná příloha (kaše), ale i se to pije smíchané s mlékem, za tepla, za studena, do smoothies, to je jedno. Koupíte v každém obchodě, jsou i varianty s příchutí, třeba čokoládové gofio.

Gofio - kanárská mouka
Čokoládová a vanilková mouka gofio

Kanárské polévky

Rancho Canario je hustá polévka se zeleninou a masem. Na zahuštění se používá gofio. Potaje je hustá zeleninová polévka. Potaje de berros je oblíbená kanárská řeřichová polévka. Kromě řeřichy obsahuje ještě brambory, fazole, kukuřici a vepřové.

Co se pije na Kanárských ostrovech

Pivovary jsou na Kanárských ostrovech dva. Tropical a La Dorada. Na ostrově La Gomera se vyrábí Mistela (víno, rum, cukr, med). Ron miel (medový rum) je kanárský rum s kořením a medem.

Na Kanárských ostrovech se jako na jednom z prvních míst začala pěstovat cukrová třtina, ze které se dělá i rum v místní likérce Arehucas na Gran Canarii, ten je nejlepší ochutnat na prohlídce s degustací přímo tam. Samotnou šťávu z cukrové třtiny si tu lze také koupit, třeba na víkendových trzích v Terroru (Gran Canaria).

Kanárské ostrovy jsou proslulé dobrými bílými víny. Co jsem si oblíbila já je (trochu sladší) vino de platano (banánové víno).

Polvito uruguayo

To nejlepší na konec. Nejtypičtější kanárský dezert. Sladkost nad sladkost. Tak trochu kalorická bomba. Vyvolává závislost. Ano, o polvito uruguayo vám můžu vyprávět hodiny, protože už jsem pár(set)krát měla tu čest. Většinou se servíruje ve skleničce, někde ale i jen na talířku. Receptury se také liší podnik od podniku, ale obecně je tam základ nějakého těsta (často rozdrobená sušenka), vanilkový krém, šlehačka, rozdrobená sněhová pusinka a karamel. Je to hodně sladké, ale pokud je to udělané dobře, je to zároveň lehké.

Polvito uruguayo
Polvito uruguayo

Seženete skoro všude, nejlepší jsem měla na Gran Canarii v Las Palmas v El Paseo na jižním konci Las Canteras a v Bochinche El Chato.

Další kanárské dobroty

  • Almogrote – pasta z tvrdého sýra, rajčat, česneku a papriky, obvykle na toastu,
  • Bienmesabe – dezert s medem, žloutkem a mletými mandlemi,
  • Ropa Vieja – doslova “staré hadry”, směs masa, brambor a cizrny, ochucená různými kořením,
  • Cherne – místní druh ryby, často podávaný grilovaný s omáčkou mojo,
  • Queso Asado – grilovaný sýr, často s omáčkou mojo nebo palmovým medem,
  • Barraquito – kávový nápoj s kondenzovaným mlékem, likérem a skořicí.

Další zahraniční kuchyně

4.5/5 - (10 votes)

Napsat komentář