Kam cestovat na Vánoce k moři

Odcestovat na vánoční svátky a třeba na Silvestra do exotiky a do tepla k moři je za mě skvělá volba. Sama jsem už tenhle čas v roce trávila v Dubaji, na Kanárských ostrovech a nebo na Maledivách. Pravda je, že vydat se můžete kamkoliv vás srdce táhne, ale možná jste sem dorazili právě proto, že potřebujete nějakou inspiraci v nerozhodnosti. Tak tady je!

Proč cestovat na Vánoce k moři

Spousta lidí si neumí Vánoce představit jinak než doma, s rodinou, se stromečkem a kaprem a vánoční svátky plné cestování po příbuzných a přátelích a navštěvování tradičních míst ve svém městě. A někdo radši té hlavní vánoční náloži unikne a stráví Vánoce raději na dovolené. Někdo na zasněžených horách a někdo radši u moře. Proč k moři?

  • Hádám, že takovým tím hlavním motivem je využití vánočních svátků a to jak ve formě státních svátků i firemních dovolených, tak i třeba volnějšího pracovního režimu. Není tolik práce a to je dobrá příležitost vzít si volno.
  • Kdo by nemiloval vánoční úklid a tlačenice ve frontách v obchodem. Ale asi se shodneme, že lepší je uniknout vánočnímu shonu, dárky pořešit předem, v zahraničí nebo moc neřešit a výzdobu nechat na zaměstnancích hotelu, stejně jako přípravu štědrovečerní hostiny. Prostě Vánoce v klidu.
  • Když už jsme u toho shánění vánočních dárků, ne každý rád dostává pravidelně hromady věcí. Pro někoho je mnohem lepší nadělit si zážitek jako dárek a to třeba ve formě dovolené u moře.
  • Koncem prosince už je tu zima dost dlouho, sluníčka málo, je to únavné a člověk potřebuje trochu dobít baterky. Dopřát si nějaký ten relax a regeneraci a načerpat do zásoby sluníčko uprostřed zimy. Sama funguju na solární pohon, takže tomuhle fakt rozumím.

Vánoční svátky a dny volna

Pro ty profese, které mají automaticky ve státní svátky volno nabízí Vánoce hned 4 státní svátky (24., 25. a 26. prosince a 1. ledna), které jde přilepit k víkendům a vybrané dovolené a na delší dovolenou tak nevyčerpáte moc dní.

  • 2024 – Štědrý den a vánoční svátky vychází hezky v pracovním týdnu (úterý až čtvrtek), Nový rok je ve středu, takže na 12 dní dovolené od 21. 12. do 1. 1. jsou jen 4 pracovní dny.
  • 2025 – Štědrý den i vánoční svátky opět komplet v pracovním týdnu (středa až pátek), Nový rok je ve čtvrtek. To dělá hezkou dovolenou na 16 dní od 20. 12. do 4. 1. s 6 pracovními dny.

Ceny letenek a ubytování v době Vánoc

Ceny letenek bývají o svátcích drahé. Zejména ty po Evropě, což bohužel ale ovlivní i cenu letu do Asie s přestupem v Evropě (například z Prahy přes Amsterdam do Malajsie). Na Vánoce cestuje hodně lidí a to nejen na dovolenou, ale také za rodinou.

Čím dříve v prosinci poletíte, tím lépe. Řekněme třeba kolem 10. prosince jsou ceny ještě jakž takž normální, ale od 17. prosince ta poptávka roste.

Samostatnou kapitolou jsou lety na Štědrý den a na Silvestra. Tady se může stát, že budete mít štěstí, protože hodně lidí v tyhle dny letět nechce. To se netýká ani tak krátkých letů po Evropě (tam je normální vrátit se domů akorát těsně před Štědrým večerem), ale třeba u letů z Evropy do Asie.

Pokud vám tedy nevadí sedět na Štědrý den nebo na Silvestra v letadle, mrkněte i na letenky v tyto dny. Já letěla na Silvestra z Malediv na Srí Lanku a bylo to fajn, ten let má taky trochu jinou atmoseféru než normálně (všichni si dávali šampaňské, i když jsme tedy přistávali ještě před půlnocí).

Nejlepší období pro rezervaci letenek a ubytování na Vánoční prázdniny

Čím dřív, tím líp. Ale zase záleží, kam letíte. Ubytování v Asii seženete levné pár dní předem, tam je spíš problém Čínský Nový rok (ten bývá až v druhé polovině ledna nebo v první půlce února).

Pokud ale chcete letět do Paříže, do Říma, do Londýna, doporučuju na nic nečekat a klidně rezervovat ubytování už v létě. Pokud vám fakt záleží na tom, kde budete bydlet (konkrétní čtvrť, specifičtější typ hotelu nebo dokonce konkrétní hotel), tak klidně i dřív. Ubytování seženete i den předem, to se bát nemusíte, ale ty lepší nabídky jak v kvalitě, tak v ceně už budou dávno pryč.

Kulturní rozdíly v oslavě Vánoc

Zažít Vánoce někde, kde je neslaví nebo je slaví jinak je taky fajn. Pamatuju jak jsme byli o Vánocích na Maledivách, což je skoro 100% muslimská země a zrovna se někde na Novinkách psalo, jak tam je křesťanství pomalu trestné. Tak jsme z obezřetnosti dělali jakože nic, ale místní nás na každém kroku zastavovali s „happy Christmas“ a v guesthousu nám udělali i vánoční výzdobu. Má to pak zas úplně jiné vánoční kouzlo.

Kam k moři v Evropě

V Evropě je hodně míst, kam můžete jen o Vánocích k moři a máte velkou šanci, že tam bude hezky slunečno. Například do španělské Valencie nebo do Malagy na jihu Španělska. Na Mallorcu nebo na Maltu. Na Sicílii, Sardinii nebo na řecké ostrovy. Tam všude bude s velkou šancí slunečno, nebude tam mrznout, ale nebude to na koupání.

Terasy na Santorini
Terasy na Santorini

Kanárské ostrovy

Prakticky jedinou evropskou destinací, kde se dá v prosinci koupat (i když nejste otužilec) jsou Kanárské ostrovy. Ani tady to není takové to vedro, kdy chodíte do půlnoci jen v tílku, večer už je to na světřík. Já mám v oblibě Gran Canaria, konkrétně Las Palmas, ale chybu neuděláte s žádným z Kanárských ostrovů. Jen na Fuerteventuře dost fouká a možná vám to koupání tam bude připadat chladnější.

Přímořské destinace do 8 hodin letu

Pokud chcete zažít vánoční atmosféru trochu jinak, tak vyrazte mimo Evropu, kde budou tradiční vánoční zvyky odlišné a prostředí trochu exotické. Samozřejme jsou země, kde je kultura (a hlavně náboženství) natolik odlišné, že se tam moc s vánočními trhy ani nesetkáte, ale díky globalizaci a silný expat komunitách i v zemích co nejsou křesťanské můžete hezké vánoční trhy zažít a budou o to zajímavější.

Pro kratší lety a lety ještě bez přestupu prakticky přichází do úvahy Afrika a Blízký východ.

Zanzibar

Pokud sníte o tropických Vánocích na bílých plážích, tak je dobrou volbou ostrov Zanzibar patřící Tanzánii. V prosinci je tu kolem 30 °C a oceán je příjemně teplý, můžete se tu potápět nebo šnorchlovat.

Vánoční výzdobu tu potkáte na turistických místech, ale celkem v respektu k místní kultuře. Tady je to od Vánoc spíš útěk do tropického prostředí a k magickým západům slunce.

Dubaj

Vánoční výzdoba v kombinaci s mořem, pláží a pouštěmi má taky něco do sebe. V prosinci jsem byla v Dubaji už třikrát a mám to tu ráda. Není tu tropické vedro, ale teplo tu je.

Když se tu Vánocemi chcete nechat pohltit, můžete. V Dubaji, i když je v části světa pro kterou není typické křesťanství, to Vánocemi žije hodně. Protože je tu hodně expatů. Velké obchoďáky doslova svítí od hlavy až k patě. Ale když chcete na Vánoce na chvíli zapomenout, není to tak těžké, stačí si lehnout na pláž nebo k bazénu, vyjet jeepem do pouště a nebo si udělat výlet do staré části Dubaje, Deiry.

Vánoční trhy v Madinat Jumeirah v Dubaji
Vánoční trhy v Madinat Jumeirah v Dubaji

Pěkný klasický vánoční trh je v Madinat Jumeirah, což je kousek od Burj Al Arab a je odtud na ni i pěkný výhled. Můžete se tu projet i na lodičce, kterou kapitánuje Santa Claus.

Tipy na ubytování v Dubaji

Omán

Další oblíbenou zimní destinací je Omán. Tady můžete Vánoce strávit jak v hotelovém rezortu a na pláži, tak i třeba roadtripem po krásné přírodě Ománu.

Chybu neuděláte s příletem na sever do Muscatu ani na jih do Salalah. V obou případech jsou pláže i možnosti okolních výletů do přírody a do hor.

Vzdálenější exotické destinace

Nemám moc ráda dlouhé lety, takže na cesty do Asie nebo Jižní Ameriky už uvažuju o dovolených delších než dva týdny, ideálně aspoň měsíc. Letenky do vzdálených destinací navíc taky už něco stojí, tak je lepší to využít pro delší cestu. Ale tohle máme samozřejmě každý jinak, včetně možnosti vzít si delší dovolenou.

Jihovýchodní Asie

Tady ani nemá smysl vybírat některé destinace z regionu. Celá Jihovýchodní Asie má co nabídnout a je těžké říct, co je nejlepší. Nedokážu ani říct, která země okouzlila nejvíc mě. Levné ubytování, skvělou kuchyni, streetfood, nádherné pláže, milé lidi, odlišnou kulturu, tropické počasí, to najdete všude.

Tak aspoň malý tahák. Letišť po Jihovýchodní Asii je spousta, ale taková ta 3 velká mezinárodní letiště s nejfrekventovanějšími lety, přes která často poletíte jsou: Bangkok, Kuala Lumpur a Singapur. Všechny 3 jsou super města kde je co objevovat (a jsou tam vedle asijského streetfoodu i top restaurace, pořád za dobrou cenu). Takže pokud vám vychází třeba let na Bali přes Kuala Lumpur nebo Singapur, doporučuju nebát se udělat si malý stop over a podívat se i sem.

Kuala Lumpur: Petronas Twins Tower (jedna věž)
Petronas Twins Tower (jedna věž)
  • Thajsko – dobré letenky s jedním přestupem bývají do Bangkoku, odtud se můžete vydat na některý z ostrovů jako Phi Phi, Koh Lanta, Koh Chang, kde si užijete projíždky lodí po moři, potápění nebo šnorchlování, nádherné pláže. Thajská kuchyně je pestrá, streetfood nestojí skoro nic.
  • Vietnam – má krásné pláže a potápěcí lokace (já si tu dělala Open Water Diver kurz), ale myslím, že sem radši pojedete cestovat po přírodě, horách, rýžových polích i kávových plantážích. Na jihu Vietnamu (Ho Chi Minh) jsou o Vánocích tropy, na severu (Hanoi) je mírnější podnebí, což je dobrá volba pokud chcete někam, kde je hezky, ale úplně nemusíte vedro. Vietnam je velký a mezi severem a jihem se dá celkem levně přeletět, ale pro první (nebo kratší) návštěvu bude možná lepší zvolit si jen jednu oblast. Vietnamské jídlo asi netřeba představovat.
  • Filipíny – jedny z nejkrásnějších pláží co jsem viděla. Létá se do Manily na severu nebo Cebu na jihu. Já byla na ostrovech Cebu, Bohol, Negros a Malapascua a je to nádhera.
  • Malajsie – přijde mi vedle Thajska taková opomíjená, přitom není o nic horší a opět musím vyzdvihnout malajsijskou kuchyni, která má hodně vlivů čínské a indické a prakticky nemá šanci začít vás nudit. Nejznámnější je Langkawi a Penang nebo Brunej, pláže jsou tu krásné jako v Thajsku, ale za mě vedou neplážové destinace, vnitrozemská příroda Taman Negra nebo historické městečko Melaka.
  • Bali – takové jihoasijské Chorvatsko, jezdí tam teď každý a místama je to tam spíš takový tropický Karlín plný hipsterských kaváren. Bali je nejspíš trošku nadhodnocené, ale to neznamená, že není krásné. Navíc nemusíte zůstat u Bali, Indonésie má víc pěkných ostrovů, třeba Jávu nebo Sumatru, kde to bude zase úplně jiné.
Prodej ovoce ve Vietnamu
Prodej ovoce ve Vietnamu

Exotika v Jižní, Střední a Severní Americe

Úplně to samé co o Jihovýchodní Asii platí i o americkém kontinentu. Neuděláte chybu a těch zemí a ostrovů je tam fakt hodně, ve většině jsem ani nebyla (ale se chystám, samosebou).

Hodně se sem jezdí právě za exotikou jako jsou Bahamy, Dominikánská republika, Jamajka nebo Kostarika. Všude tu jsou krásné pláže.

Typicky levnější letenky v tomhle regionu se dají koupit do Mexika (Cancún) a Brazílie (Sao Paulo), ale taky to není vždycky pravidlem, je potřeba to sledovat.

Margarita v El Timón de Cancún
Margarita v El Timón de Cancún na pláži Carocal
  • Mexiko – Yucatán je hodně oblíbená destinace, pláže v Cancúnu, Playa del Carmen nebo Tulum a na ostrově Holbox jsou nádherné a výlety na pyramidy taky. Levné a skvělé jídlo i ubytování (mimo teda ty plážové hotelové zóny). Super na ty pláže, ale prostě turistické, autentičtější Mexiko je spíš Mérida nebo třeba Oaxaca, kde jsem si to dost oblíbila.
Rate this post

Diskuse a zkušenosti