Jak využít instantní odpovědi Google pro plánování cestování: 13 tipů, které možná neznáte

Takové moje guilty pleasure, nebo spíš divná úchylka, jsou cestovatelské skupiny na Facebooku. Občas něco přihodím z cest, občas poradím, ale většinu času se nestačím divit nad otázkama položenýma random cizím lidem místo vyhledání oficiálního zdroje nebo často mnohem rychlejším způsobem nalezitelnýma kdekoliv jinde, třeba na Googlu. A já si jen říkám, proč si to nevygůglíš?!

Google samozřejmě ví o cestování prakticky všechno. Na letenky je Google Flights, na to kde se ubytovat a jak se odkud kam dostat jsou Google Maps, na dorozumívání Google Translate. Inspiraci a praktické informace zajistí vyhledávač na pár základních dotazů typu “co vidět v …”.

Chápu, že research nejen v oblasti cestování je dřina. A prohrabávat se pár desítkama stránek pro nalezení odpovědi trochu otrava. Tak tu mám jen pro inspiraci instantní odpovědi Googlu.

Co jsou instantní odpovědi Googlu

Malá vsuvka. Někomu asi nemusím připomínat, že stránka výsledků vyhledávání na Googlu je moje oblíbená část internetu. Jsou tu nejen odkazy na stránky, co nabízí nejlepší obsah na téma, které hledáte, ale i reklamy, nabídky produktů z e-shopů, navrhovaná videa, místa, atd.

Výsledky mají mnoho různých podob, od obyčejně seřazených odkazů na weby, rozklikávacích návrhů otázek “lidé se také ptají”, přes feautured snippety, kdy je odpověď na otázku s celým kontextem z konkrétního webu zvýrazněná jako první výsledek vyhledávání. To všechnno teď přeskočím.

Instantní odpovědi jsou případy, kdy vám Google rovnou dá odpověď. Ne odkazy na stránky, kde odpověď najdete, ale rovnou tu odpověď. Bez zbytečných keců okolo.

Google Instant Answer: Definice pojmu
Google Instant Answer: Definice pojmu

Určitě jste jich už hodně viděli. Vybrala jsem ty, co souvisí s cestováním a budu doufat, že mezi nimi najdete něco, co neznáte a přijde vám to užitečné.

Příklady Google instantních odpovědí pro cestování

Počasí v destinaci

Rovnou říkám, že samozřejmě některé věci typicky ani s Googlem neřeším. Zrovna na počasí mám (iPhone má) appku, kam si vždycky před cestou naklikám místa, která navštívím a už se jen koukám, jak bude. Stačí se Googlu zeptat “weather Kuala Lumpur”.

Google Instant Answer: Počasí
Google Instant Answer: Počasí

Kurz lokální měny

Když někam jedu a potřebuju vědět kolik je místní měna v korunách, abych si ji mohla přepočítávat (a radovat se, jak levně si tu žiju). Je to aktuální tržní kurz, takže je to i místo kde si ověřit, jestli banka nebo někdo jiný nenabízí až moc nevýhodný kurz. Pro zjištění jsem zadala do Googlu “1 MYR to CZK”.

Google Instant Answer: Přepočet měny
Google Instant Answer: Přepočet měny

Průměrná délka života

Dlouhověkost je téma co mě hodně zajímá, přecijen čas se krátí a potřebuju toho hodně vidět. A zrovna touha procestovat celý svět vyžaduje, aby člověk nejen dožil dlouhého věku, ale byl i v tom pozdním věku v kondici přežít cestu letadlem i zvládnout nějaký ten výšlap na hezkou vyhlídku. Už teď cítím, že to není co bývalo.

Vždycky když někam jedu se koukám, jakého věku se tady místní dožívají. A pak si tak odhaduju čím by to mohlo být, jak se chovají, co jedí. Udělám si tak obrázek, kde bych měla nebo neměla chtít žít. Zjistím s “life expectancy Malaysia”, často funguje i pro jednotlivá města, hlavně v Evropě. Ty rozdíly jsou často obrovské.

Google Instant Answer: Očekávaná délka života
Google Instant Answer: Očekávaná délka života

Kam volat o pomoc

Stát se může cokoliv, takže se hodí vědět, kam volat v případě nouze. Ve většině zemí jsou tísňová volání dostupná aniž byste měli lokální sim kartu (i tu ale většinou mám). Stačí zadat “emergency number Malaysia”.

Google Instant Answer: Tísňové volání
Google Instant Answer: Tísňové volání

Kdy je západ slunce

Při cestování jedna z klíčových informací. Některé vyhlídky prostě západ slunce umocní, fotky ze zlaté hodinky před západem slunce mají zvláštní kouzlo a někam prostě nechcete dorazit po setmění. Stačí se zeptat “sunset Kuala Lumpur”. Analogicky funguje i zjištění východu slunce, “sunrise Kuala Lumpur”, ale já jsem spíš přes ty západy.

Google Instant Answer: Západ slunce
Google Instant Answer: Západ slunce

Letenky

Každý asi máme svou oblíbenou aplikaci na hledání letenek a svou má i Google – Google Flights. Lety ale můžete zjistit i přímo ve vyhledávání, stačí zadat “flight Prague tu Kuala Lumpur”. Rovnou uvidíte kdo tu trasu lítá i v kterých dnech jsou letenky levnější.

Google Instant Answer: Vyhledávač letů
Google Instant Answer: Vyhledávač letů

Informace o letu

Když už nějakou tu letenku máte, hodí se informace o letu. Častěji teda používám na sledování když má třeba někdo jiný let nebo má přiletět a já čekám. O aktuálních letech má Google informace, stačí znát číslo letu a zadat třeba “status QR852”. Pro příklad můj let do Kuala Lumpur, který přiletěl o fous dřív.

Google Instant Answer: Informace o letu
Google Instant Answer: Informace o letu

Co tam dělat

Aniž byste se museli probírat články o destinaci, Google vám vyhodí nejzajímavější věci v destinaci včetně fotky, hodnocení a ceny vstupenek. Stačí si říct o “must do Kuala Lumpur”.

Google Instant Answer: Must do
Google Instant Answer: Must do

Kdy je otevřeno

Google dá rovno info i o otvíracích hodinách. Řekne vám to o památce i o kavárně, samozřejmě to musí být něco co dobře zná (a dokáže odlišit od ostatních podobných). Stačí si říct “open Petronas Towers” a rovnou odpoví dnešní otvírací dobu, na rozkliknutí pak celý týden.

Google Instant Answer: Otevírací hodiny
Google Instant Answer: Otevírací hodiny

Kam zajít

Aniž byste se museli prodírat weby, abyste zjistili kam na nejlepší snídani, Google nějaké návrhy dá. Stačí zadat třeba “rooftop bar Kuala Lumpur” a hned dá nějaké návrhy. Pokud sdílíte s Googlem polohu, můžete dát třeba “breakfast near me”. Na jídlo a kafe to teda spíš nepoužívám, protože chci nejlíp, ne nejblíž. Ale hodně se mi hodí když hledám servis, opravnu nebo prodejnu něčeho co mi chybí.

Google Instant Answer: Podniky v mapách
Google Instant Answer: Podniky v mapách

Co ochutnat

Bez procházení foodie článků, stačí “traditional food Malaysia”.

Google Instant Answer: Tradiční jídla
Google Instant Answer: Tradiční jídla

Časový posun

Zásadní věc, pokud jedete trochu dál nebo na jiný kontinent. Časový posun v daném místě zjistíte s “time Prague vs Kuala Lumpur”. Pro ty kdo zvládají odečítání nebo stačí vědět kolik hodin tam je (ne o kolik víc/míň) postačí “time Prague”, abych třeba zjistila, jestli už jste tam doma vzhůru nebo ještě ne.

Google Instant Answer: Časový posun
Google Instant Answer: Časový posun

Jak se domluvit

Mám samozřejmě staženou appku Google Translator, ale pokud nemáte, tak Google vám ten výsledek dá přímo ve vyhledávání. Stačí se zeptat “jak se řekne děkuji malajsky”.

Google Instant Answer: Překladač
Google Instant Answer: Překladač

Ty otázky se často dají položit mnoha různými způsoby (třeba flight QR852, ale i status QR852), ne jen těmi příklady co jsem napsala. Většina funguje dobře i česky (a jiných jazycích). U méně známých míst třeba ty výsledky už nejsou, někdy je nutné specifikovat lokalitu – jakože když se ptám na Petronas Towers a sedím v Kuala Lumpur, tak je to asi jasný. Ale když se budu ptát v Praze na Plaza de España, tak úplně nemusí být jasné, o kterém městě chci informace.

Znáte nějaké další instantní odpovědi Googlu? Podělte se…


5/5 - (1 vote)

1 komentář u „Jak využít instantní odpovědi Google pro plánování cestování: 13 tipů, které možná neznáte“

  1. Nutno dodat, že třeba u instantní odpovědi na konkrétní let NEMUSÍ mít Google vždy pravdivé informace. Naposledy jsem si to vyzkoušel cca před týdnem, kdy Google vytrvale hlásil hodinu zpoždění na odletu z Biškeku. Let ale odletěl přesně.

Diskuse a zkušenosti