Jak fungují hostely a na co se připravit

Bydlení v hostelu má svá specifika a samotné mi chvilku trvalo, než jsem se poprvé odhodlala to vyzkoušet. Taky jsem podlehla obecně trochu dehonestujícímu brandingu hostelů, které jsou mnohdy v očích lidí brané jako špinavé studentské díry s rozvrzanými palandami kde spí 20 lidí v malém pokoji. Ale tak to není. Hostely umí být krásné, designové až i trochu luxusní a bydlení v hostelu má spoustu benefitů, které hotely a apartmány nenabízí. Má to samosebou i své nevýhody a určitě to není pro každého.

Na svých cestách jsem bydlela už v aspoň 30 různých hostelech, takže zkušenost mám velkou, ušetřila jsem díky tomu spoustu peněz a zažila zážitky, co vás na hotelu nečekají. Pokud se pro hostel rozhodnete a nevíte co očekávat, sepsala jsem pár věcí na co se připravit.

Co je hostel

Původně hostely opravdu vznikly jako řešení ubytování pro cestující studenty a do dneška návštěvníky hostelů do značné míry studenti (a mladí lidé) jsou, ale je to dáno hlavně tím, že jde o levný způsob ubytování.

Levné je to proto, že jde o sdílené ubytování, kdy na jednom pokoji spí více (cizích) lidí. Neobjednáváte si tedy pokoj, ale postel. Sdílíte tedy prostor, i další vybavení, jako třeba koupelnu.

Hostely jsou z podstaty doménou sólo cestovatelů, ale většina hostelů nabízí i soukromé pokoje, kterých často využívají páry a dokonce někdy i rodiny s dětmi (to se samozřejmě nebavíme o párty hostelech, to je jiná kapitola). Můžete tak čerpat benefity hostelu ale zároveň si zachovat soukromí. Platí to i naopak, jsou provozovatelé ubytování, kteří se nenazývají hostelem, ale vedle soukromých pokojů mají třeba jeden sdílený.

Dávno už neplatí, že hostely jsou výhradně pro mladé nebo výhradně pro chudé cestovatele. Mnohokrát jsem potkala na hostelu lidi 60+, pravda je, že se to byli vždycky lidi mladí duchem, nadšení cestovatelé v kondici. A mnohokrát jsem potkala investory, majitele firem. Ostatně já taky volím hostel často z jiných důvodů než z nutnosti ušetřit.

Rozdíl mezi hotelem a hostelem

Rozdíl je primárně v tom sdílení pokoje. U hotelu rezervujete celý pokoj, u hostelu místo v pokoji. Zároveň hostely mívají víc sdílených prostor, typicky je to vybavená sdílená kuchyň a sdílený pracovní prostor, případně terasa. Ale to záleží, ne každý hostel tohle má a většina hotelů zas lobby, lounge nebo bar, který funguje taky dobře jako pracovní prostor.

Hostely většinou mívají i nějaké socializační prvky, společné akce a podobně, ale není to vysloveně pravidlo. V hotelu spíš počítáte, že se s nikým nijak kamarádíčkovat nebudete.

Výhody ubytování v hostelu

Pro každého je důležité něco jiného, ale vypíchnu ty nejtypičtější důvody proč si člověk zabookuje radši hostel než hotel.

Cena pro sólo cestovatele

Asi ten nejčastější důvod je cena. Hostely jsou levné. Zvlášť pokud cestujete sami a v hotelu platíte celý pokoj vyjde ve srovnání hostel obvykle podstatně líp. Někdy se finančně vyplatí i pokud cestujete ve dvou, ve třech už je ale většinou výhodnější koupit si soukromý pokoj. Pokud ovšem nepreferujete některou z dalších výhod hostelu.

Socializace a aktivity

Na pokoji potkáte lidi. Jste si blízko, dáte se do řeči, často se domluvíte a vyrazíte na pivo, na večeři nebo na celodenní výlet. Často jsou to lidi, kteří žijou cestováním – nechci generalizovat, ale řekla bych, že v hotelu jsou víc dovolenkoví turisti, v hostelu často narazíte na lidi co jsou na cestě v řádu měsíců. Logicky, když cestujete několik měsíců v kuse, v Evropě, ne v levné Asii, tak si většina lidí nemůže dovolit bydlet permanentně v hotelu.

Hostely často pořádají nějaké socializační aktivity. Pravidelně i nárazově. Jsou to akce typu pondělní pizza party, čtvrteční barbeque, pátek se sangríou. Samozřejmě podle země kde se zrovna nacházíte. Akce s jídlem nebo pitím jsou asi nejčastější, ale můžou to být i kurzy vaření, kurzy tance nebo výlety na zajímavá místa v okolí pořádané přímo hostelem.

Jak se připravit na pobyt v hostelu

Dá se říct, že není potřeba se vysloveně připravovat na pobyt v hostelu a balit si jinak než jste zvyklí při jakémkoliv jiném cestování. Některé věci ale fungují trošku jinak a jak se říká je lepší být připraven, nežli překvapen.

Smíšené pokoje

Je běžné, že hostelové pokoje jsou smíšené, tedy na stejném pokoji bydlí holky i kluci. U větších hostelů ale není výjimkou, že vedle smíšených pokojů mají pokoje jen pro ženy a některé hostely mají i pokoje jen pro muže.

Tohle samozřejmě není loterie, jejíž výsledek se dozvíte až při vstupu do pokoje. Typ obsazení pokoje uvidíte už při výběru ubytování a vyberete si ten, který vám vyhovuje (a zároveň „tam smíte“). Pokoje co jsou buď jen pro muže nebo jen pro ženy typicky bývají o trošku dražší než ty smíšené, ale ne o moc.

Pokoje jsou nejčastěji asi pro 6-8 lidí, bývají ale i pro 4 a bývají třeba i pro 20. Zase je to věc kterou víte už před rezervací pokoje. Paradoxně bych řekla, že nutně neplatí, že čím víc lidí, tím hůř. Někdy jsou právě ty „velkokapacitní“ pokoje udělané tak, že máte pocit většího prostoru a soukromí než na malém.

Párkrát už se mi stalo, hlavně u těch pokojů pro 4, že jsem na hostelovém pokoji bydlela sama. Dokonce i několik dní.

Společná koupelna

Koupelny jsou společné. Jsou mimo pokoj nebo přímo v pokoji. Když jsou mimo pokoj většinou je sdílí několik pokojů naráz a jsou větší (několik sprch, záchodů a umyvadel, podle velikosti hostelu). Venkovní někdy bývají oddělené na muže a ženy. Někdy ne, ale v obou případech to jsou plně zavírací sprchy, kde máte soukromí. U umyvadel už se na soukromí zas až tak moc nehraje.

Když je to přímo na pokoji, je to nejčastěji jedna koupelna (někdy dvě sprchy), ale jen pro lidi co bydlí v tom pokoji.

Palandy

Ve většině hostelů spíte na palandách. Někdy jsou to ne dvě, ale tři postele nad sebou. Ale není to úplné pravidlo, v některých hostelech palandy nejsou a spíte na klasických postelích, aniž by nad vámi někdy byl. Což je na jednu stranu super, že nemusíte lézt nahoru, na druhou stranu je to úplně odkrytá postel bez závěsu a jakékoliv možnosti schovat se do soukromí.

Soukromí na palandách běžně máte zajištěné právě závěsy (nebo i pevnou otevírací stěnou). Jestli tam budou palandy nebo normální postele a jaké krytí před okolím vám nabídne závěs zjistíte už z fotek pokoje při výběru.

Viděla jsem jen párkrát, že si při rezervaci můžete vybrat jestli chcete spodní nebo horní postel. Většinou dostanete co na vás vyjde. V některých hostelech si můžete vybrat volnou postel poté, co přijdete na pokoj, ale většinou vám už na recepci dají číslo pokoje.

nemám ráda horní postele a tak se rovnou na recepci ptám, jestli pro mě mají volnou spodní postel. Když se někde ubytovávám na dýl, píšu to už do poznámky k rezervaci jako prosbu. Skoro vždycky mám fakt spodní a párkrát jsem i poprosila o přesun, když na mě nezbyla, ale později se uvolnila.

Kuchyň a společné prostory

Není to stoprocentní pravidlo, ale většinou mají hostely společnou vybavenou kuchyň, kde si můžete připravit jídlo nebo ohřát v mikrovlnce a do ledničky dát vlastní potraviny. K tomu pak typicky velký jídelní stůl, kde se dá s někým do řeči i zapřísáhlý introvert.

K dispozici je společná místnost, která slouží pro práci nebo relax. Často jsou hostely domy co mají nějaký vnitřní dvorek nebo střešní terasu. A někdy mají třeba i bazén.

Některé hostely mají i vlastní místnost s pračkou a sušičkou (spíš s několika).

Uložení věcí

Typicky máte pro svoje věci dedikovaný úložný prostor pod postelí nebo samostatnou skříňku. Obojí je celkem prostorné, ale obří kufr na 30 kilo věcí se tam spíš nevejde. Samozřejmě je nejlepší i z mnoha dalších důvodů cestovat s menším zavazadlem. Ale pokud to nevyjde, počítejte s tím, že kufr si prostě nebudete mít kam zamknout (ale aspoň si zamknete ten kufr) a dost možná nebude vždycky i kam dát aby nepřekážel vám nebo i ostatním lidem.

Skříňky a úložné prostory jsou zamykací, buď na vlastní zámek nebo moderněji přímo na kartu hostelu (kterou si odemykáte i pokoj).

Klimatizace a větrání

Jednou z bolístek v hostelu může být klimatizace. Znáte to, že se někdy neshodnete ani se svým spolucestujícím / partnerem na jakou teplotu nastavíte klimatizaci a jestli ji budete vůbec pouštět? No, tak na hostelovém pokoji máte takhle třeba 8 lidí s různým názorem.

Dneska už je ale celkem běžné, že hostely mají centrální klimatizaci, která je nastavená na nějakou teplotu centrálně. I to může být problém, zvlášť pro lidi co preferují teplejší místnost. Ale většinou je to rozumně nastavené na nějakou středovou teplotu.

Co si vzít s sebou do hostelu

Většinou je na hostelu vybavení takové, jaké byste měli na hotelu, i když je sdílené, ale samozřejmostí bývají i fény, kávovary a pitná voda. Některé věci ale je lepší si ohlídat.

Ručník, sprcháč, šampón

Většinou je v koupelně k dispozici jak šampón, tak sprcháč, ale ne vždycky je to pravidlem. Já s sebou vždycky vozím jedno mini balení pro případ. A samozřejmě pokud jste citliví na to, co na sebe dáváte, tak je to samozřejmost.

Ručníky k dispozici někdy také nejsou, vždycky je ale možné si je půjčit za nějaký jednorázový poplatek (cca 5 eur v Evropě). Což je při pobytu na jednu noc nesmyslně moc, ale když jste tam přes týden, tak se to líp rozprostře. Já s sebou třeba ručník buď nevozím vůbec nebo mám jen ten maličký rychloschnoucí pro případ nutnosti.

Maska na spaní a špunty do uší

Světlo je taky jeden z rozčilujících faktorů na hostelech. Lidi ho prostě zapomínají vypínat, přijde jim, že je ještě (už) den v jinou denní dobu než vám a nebo se prostě vrátí ve 3 ráno a rozsvítí si. Záleží na typu postele, někdy světlo nepronikne až k vám, ale preferuju mít s sebou masku na oči.

Špunty do uší nebo earplugy se taky hodně hodí. Lidi chrápou, přichází pozdě večer, odchází brzo ráno, někdy si spolu povídají a někdy i mluví ze spaní. A někdy jde hluk zvenčí.

Zámeček na skříňku

Pokud bude skříňka na kartu nebo s sebou nevezete nic, co byste si museli zamykat, tak nepotřebujete. Ale v případě skříněk na zámek většinou na recepci nemívají na půjčení vůbec (museli byste shánět po městě) a pokud ano, tak obvykle za peníze. Nejlépe nějaký s tenkým a delším třmenem (nebo ocelovým lankem). Tlustší nebo kratší nemusí sedět do spousty těch různých oček, které můžete v hostelech potkat.

Typy hostelů

Většina hostelů jsou prostě hostely pro každého, bez nějakých bližších specifik. Některé ale svým uzpůsobením, aktivitami nebo lokalitou přitahují specifičtější skupinu cestovatelů. Což nutně neznamená, že nemůžete být třeba v surf hostelu a nesurfovat, ale zkrátka to tam bude samý surfař.

Párty hostely

Někdo to vyhledává, ale někdo to zas nechce. Pozor na to, že některé hostely jsou vysloveně cílené na zábavu a úplně nejlpí na dodržování nočního klidu a zároveň nejsou dobře odhlučněné. Poznáte to často už z popisu hostelu nebo fotek a rozhodně z recenzí, ale někdy to člověk prostě neprojde důsledně a něco přehlédne.

Z jednoho takového hostelu jsme se stěhovaly s kamarádkou v Mexiku. To místo bylo skvělé, lidi milí a mělo úplně super střešní terasu. Ale v noci na té střeše jela hudba na plný pecky. Naštěstí v hostelu pochopili naši stížnost a nechali nás vystěhovat se anož bychom platily storno za ty zrušené noci.

Backpacker a Youth hostely

Většinou se zaměřují na mladé lidi. Jsou dokonce hostely, které mají věková omezení (třeba do 30 let), ale je jich málo.

Tematické hostely

Některé hostely sdružují převážně konkrétní skupinu lidí s konkrétními zájmy. Oblíbené jsou nomádské hostely, které často ani nejsou tak inzerované, ale zkrátka mají dobré podmínky pro digitální nomády. Mají ultrarychlý internet, prostory dobře uzpůsobené práci (někdy vysloveně patří ke coworku), jsou v lokalitách oblíbených nomády a někdy mají místo párty spíš vzdělávají a networkingové akce. Když chcete pracovní focus, je ideální mít kolem sebe lidi, co taky pracují.

V přímořských oblastech kde se surfuje jako jsou třeba Kanáry nebo Portugalsko jsou oblíbené surfařské hostely. Ty jsou ideální právě pokud chcete surfovat, protože si lekce domluvíte přímo na hostelu, půjčíte si tu vybavení a třeba vás i odvezou do surfařských lokací, pokud to není přímo u moře. Podobně i diving centra občas mají svůj hostel.

Některé hostely se zaměřují na jógu a nebo jsou tu eco hostely s důrazem na udržitelnost.

Boutique a luxusní hostely

Moje oblíbená kategorie. Spoustu hostelů má hodně moderní vybavení, jsou designové a jejich společné prostory by mohly konkurovat kdejakému špičkovému hotelu (a často i klasické soukromé hotelové pokoje mají). Spíte sice na sdíleném pokoji, ale jinak je to fakt top.

Speciální kategorií jsou takové řekla bych hostelové pokoje v resortu. Na to jsem se naučila v Asii, vlastně můj úplně první hostel byl právě něco takového. V podstatě je to luxusní ubytování s různýma vymoženostma jako je restaurace na místě, bazén, lehátka, venkovní posezení na zahradě.

Kapsulové hostely

Moje preferovaná kategorie hostelů ve městě. Kapsulové hostely nabízí mnohem víc soukromí, protože nespíte v posteli se závěsem, ale v takové kapsuli, kóji. Je to taková postel co má zdi, uvnitř máte světlo, zásuvku, nějakou tu poličku, někdy třeba i minitrezor. Je to velikosti postele nebo o maličko širší (delší). Některé hostely mají kapsule i pro dva.

Jak si vybrat a rezervovat hostel

Hostely jsou normálně dostupné na Booking.com, když si zobrazíte nabídku v městě kde se chcete ubytovat a seřadíte podle ceny, na začátku budete mít hodně hostelů. Pokud vám nejde ani tak o cenu jako o ostatní benefity hostelu, pak je lepší přímo platforma Hostelworld, která se specializuje na hostely.

Jak postupovat při výběru? Stejně jako když si vybíráte ubytování na Bookingu. U hostelů doporučuju speciálně dát si pozor na hodnocení (vyšší než 8), projít si fotky, abyste věděli jak bude vypadat postel, pokoj a ideálně i koupelna a společné prostory. Pro mě jsou společné prostory třeba extrémně důležité, protože na hostelu chci v pokoji trávit vlastně jen čas, kdy spím (nebo chci odpočívat). Pokud neplánuju být celý den venku, tak chci aby se mi líbilo v hostelu. A pak si pročtěte recenze, ideálně s vyhledáním klíčových slov toho, co vás zajímá (hluk, čistota, apod.).

Rate this post

1 komentář u „Jak fungují hostely a na co se připravit“

  1. Nevýhodou hostelů může prostě být i ranní fronta na sprchu/WC. V Bilbau jsem bydlel v jednom kapslovém hotelu, když se tam běžel maraton a část běžců bydlela právě tam. I při dostatečné kapacitě sprch/WC se fronty tvořily. Tohle se ale může stát při plném vybookování kdykoliv 🙁

Diskuse a zkušenosti