Umbrie: perla italského vnitrozemí

Umbrie, známá také jako “zelené srdce Itálie”, je malebná a bohatá na historii, kulturu a přírodní krásy. Tento region je ideální pro ty, kteří hledají klid a pohodu, ale také pro milovníky umění, architektury, gastronomie a vína. Navštivte Umbrii a užijte si její nezapomenutelné scenérie, středověká města a vesnice, zelené kopce a nádherné údolí.

Jak se do Umbrie dostat

Umbrie je snadno dostupná z hlavních italských měst, jako jsou Řím, Florencie nebo Pisa. Nejběžnější způsob, jak se sem dostat, je autem nebo vlakem. Z Říma můžete jet vlakem do Perugie, hlavního města Umbrie, za necelé dvě hodiny. Z Florencie je cesta vlakem do Perugie asi o něco delší než dvě hodiny.

Jak se dopravovat

Umbrie je nejlépe prozkoumávat autem, protože mnoho malebných měst a vesnic je dostupných pouze po silnici. Půjčovny aut najdete na letištích nebo ve větších městech. Vlaky a autobusy vám umožní cestovat mezi většími městy, ale pokud chcete prozkoumat venkov, auto je nejlepší volbou.

Kde se ubytovat

Umbrie nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů až po venkovské agroturismy a rodinné penziony. Doporučujeme zvážit ubytování v některém z těchto měst a vesnic:

 • Perugia: Hlavní město Umbrie a ideální místo pro milovníky historie a umění.
 • Assisi: Světoznámé poutní místo a rodiště svatého Františka z Assisi.
 • Orvieto: Město na útesu s impozantní katedrálou a krásným výhledem na okolní krajinu.
 • Spoleto: Historické město s řadou kulturních a uměleckých akcí, jako je Festival dei Due Mondi.
 • Gubbio: Malebné středověké městečko s bohatou historií a zachovalými památkami.

Místa, která musíte navštívit

Perugia

Perugia, hlavní město Umbrie, je bohaté na historii a kulturu. Navštivte Piazza IV Novembre s fontánou Fontana Maggiore, katedrálu San Lorenzo a Palazzo dei Priori. Nezapomeňte také navštívit Národní galerii Umbrie, kde se nachází významná díla italského umění.

Assisi

Assisi je důležité poutní místo a rodiště svatého Františka z Assisi, zakladatele františkánského řádu. Prohlédněte si baziliku svatého Františka, která je zdobena freskami Giotta, Cimabueba a Simone Martiniho. Navštivte také baziliku svaté Kláry a středověké náměstí Piazza del Comune.

Orvieto

Orvieto je impozantní město postavené na strmém útesu z tufu. Jeho dominantou je nádherná katedrála Duomo di Orvieto s jedinečnou fasádou a významnými freskami. Navštivte také podzemní město Orvieto s mnoha jeskyněmi, studnami a podzemními cestami.

Spoleto

Spoleto je historické město s mnoha památkami, jako je římský amfiteátr, katedrála Santa Maria Assunta a pevnost Rocca Albornoziana. Spoleto je také známé díky svému kulturnímu festivalu, Festival dei Due Mondi, který se koná každé léto.

Gubbio

Gubbio je malebné středověké městečko s bohatou historií a zachovalými památkami, jako je Palazzo dei Consoli, románská katedrála a bazilika svatého Ubalda. Nezapomeňte navštívit také tradiční trhy, které se konají na náměstí Piazza Grande.

Todi

Todi je další malebné městečko s nádherným výhledem na okolní krajinu. Prohlédněte si zdejší památky, jako jsou katedrála Santa Maria Annunziata, Palazzo del Popolo a Palazzo dei Priori. Todi je také známé svým tradičním jarmarkem TodiFiera, který se koná každoročně v říjnu.

Città di Castello

Città di Castello je historické město se zajímavými památkami, jako je katedrála San Florido, Palazzo Vitelli a mnoho dalších. Navštivte také Pinacoteca Comunale, kde se nachází díla umělců, jako jsou Raffael nebo Signorelli.

Deruta

Deruta je malebná vesnice proslulá svou keramikou. Navštivte muzeum keramiky, které se nachází v Palazzo dei Consoli, a podívejte se na tradiční řemeslo, které zde má kořeny již od 13. století. Prohlédněte si také místní dílny a obchody, kde můžete zakoupit originální keramické výrobky jako suvenýry.

Montefalco

Montefalco je známé jako “Balkon Umbrie” díky svému nádhernému výhledu na okolní krajinu. Prohlédněte si zdejší historické centrum s kostelem San Francesco, který dnes slouží jako muzeum, a ochutnejte místní víno Sagrantino, které je považováno za jeden z nejlepších italských vín.

Norcia

Norcia je malebné městečko s bohatou historií a kulinářskými tradicemi. Navštivte zdejší historické centrum s náměstím Piazza San Benedetto a bazilikou svatého Benedikta. Norcia je také proslulá svými černými lanýži a výrobou tradičních uzenin, které můžete ochutnat v místních obchodech a restauracích.

Co ochutnat

Umbrie je známá svou vynikající kuchyní a kvalitními místními surovinami, jako jsou olivový olej, černé lanýže, čerstvé těstoviny a výborná vína. Mezi typická jídla, která byste měli v Umbrii ochutnat, patří:

 • Strangozzi: Tradiční těstoviny podávané s černými lanýži nebo rajčatovou omáčkou.
 • Porchetta: Pečené vepřové maso ochucené bylinkami a kořením.
 • Torta al testo: Místní placka z kvasnicového těsta, která se podává s uzeninami, sýrem nebo zeleninou.
 • Pecorino: Ovčí sýr z mléka z okolních pastvin.
 • Castelluccio lentils: Čočka z oblasti Castelluccio, která je známá svou vysokou kvalitou a jedinečnou chutí.
 • Sagrantino: Místní červené víno z Montefalca, které je považováno za jeden z nejlepších italských vín.

Užijte si svůj pobyt v Umbrii

Umbrie je skvělou destinací pro ty, kteří hledají klid, pohodu a autentický zážitek z italského života. Navštivte její malebná města a vesnice, prozkoumejte bohatou historii a kulturu, ochutnejte vynikající místní kuchyni a užijte si nádherné přírodní scenérie, které tento region nabízí. Ať už máte rádi umění, historii, gastronomii nebo přírodu, Umbrie je destinací, která vás určitě nadchne a obohatí o nezapomenutelné zážitky.

Další tipy pro návštěvu Umbrie

 • Místní festivaly: Umbrie je známá svými tradičními svátky a festivaly. Plánujte svou návštěvu tak, abyste mohli zažít některou z těchto kulturních událostí, jako je například Umbria Jazz v Perugii, Festival dei Due Mondi ve Spoletu nebo Corsa dei Ceri v Gubbiu.
 • Přírodní rezervace: Umbrie je domovem několika přírodních rezervací a národních parků, jako je Monti Sibillini National Park nebo Regional Park of Monte Cucco. Tyto oblasti nabízejí nádherné scenérie, turistické stezky a možnosti pozorování místní flóry a fauny.
 • Termální lázně: Umbrie je známá svými termálními prameny a lázněmi, které poskytují příjemné uvolnění a ošetření pro tělo i mysl. Mezi nejznámější patří Terme di Fontecchio ve Città di Castello nebo Terme di San Casciano dei Bagni.
 • Řemesla a tradiční výrobky: Kromě keramiky z Deruty se v Umbrii vyrábějí také další tradiční produkty, jako jsou textilie, kůže, dřevo nebo kov. Navštivte místní dílny a obchody, kde můžete zakoupit originální suvenýry a podpořit tak místní řemeslníky.

Ať už hledáte dovolenou plnou klidu, kultury, gastronomie nebo přírody, Umbrie vám nabídne to vše a mnohem více. Tak neváhejte a objevte kouzlo tohoto malebného italského regionu.

Rate this post

Napsat komentář