Toskánsko

Toskánsko, ležící v srdci Itálie, je světoznámým regionem, který láká turisty svou malebnou krajinou, bohatou historií a vynikající kuchyní. Proč se vydat právě sem? Nabízí nespočet uměleckých pokladů, vinice s prvotřídním vínem a nádherná místa, která stojí za návštěvu.

Jak se do Toskánska dostat

Nejjednodušší způsob, jak se dostat do Toskánska, je letecky. Mezinárodní letiště v Pise a Florencii nabízí přímé lety z mnoha evropských destinací. Alternativně můžete přiletět do Říma nebo Milána a pokračovat vlakem či autem.

Jak se dopravovat

Toskánsko je známé svými malebnými silnicemi a nádhernou krajinou. Prozkoumávání regionu autem je ideální, jelikož vám to umožní navštívit odlehlá místa a malé vesničky. Půjčovny aut naleznete na všech letištích a ve větších městech.

Kde se ubytovat

Toskánsko nabízí různé možnosti ubytování, od luxusních hotelů až po tradiční venkovské agroturismy. Doporučujeme se ubytovat v jednom z těchto měst či oblastí:

 • Florencie: Ideální pro milovníky kultury a umění.
 • Siena: Malebné historické město s charakteristickým náměstím.
 • Pisa: Proslulá svou šikmou věží a mnoha dalšími památkami.
 • Chianti: Oblast pro milovníky vinařství a nádherné krajiny.
 • Val d’Orcia: Ubytování v srdci toskánské krajiny.

Jaká místa navštívit

Florencie

Florencie, hlavní město Toskánska, je považováno za kolébku renesance. Zde naleznete nespočet uměleckých a architektonických pokladů, jako je katedrála Santa Maria del Fiore, galerie Uffizi a Ponte Vecchio.

Siena

Siena je jedno z nejkrásnějších středověkých měst v Itálii. Navštivte náměstí Piazza del Campo, kde se koná slavný koňský závod Palio, a katedrálu Duomo di Siena.

Pisa

Pisa je známá svou ikonickou šikmou věží, která je jednou z nejznámějších staveb na světě. Kromě toho stojí za návštěvu i katedrála, baptisterium a Campo dei Miracoli.

Lucca

Lucca je malebné město obklopené impozantními hradbami, které stojí za procházku. Navštivte katedrálu San Martino, Piazza dell’Anfiteatro a mnoho dalších historických památek.

San Gimignano

San Gimignano je známé jako “město věží” a je proslulé svými středověkými mrakodrapy. Procházka po jeho uličkách vás přenese zpět v čase.

Volterra

Volterra je etruské město se zachovalými hradbami, římským amfiteátrem a fascinujícím muzeem etruského umění.

Chianti

Oblast Chianti je srdcem toskánského vinařství. Projížďka po vinicích, ochutnávka místního vína a návštěva malebných vesnic vám poskytne nezapomenutelný zážitek.

Montepulciano

Montepulciano je malebné městečko na vrcholu kopce, známé svým vínem Vino Nobile. Prohlédněte si jeho historické centrum a navštivte některé z místních vinařství.

Pienza

Pienza je ideálním městem pro milovníky architektury. Prohlédněte si nádherné náměstí Piazza Pio II, katedrálu a Palazzo Piccolomini.

Montalcino

Montalcino je další vinařské městečko, proslulé svým vínem Brunello di Montalcino. Navštivte místní vinařství a procházka po historickém centru.

Cortona

Cortona je malebné etruské město s úžasnými výhledy na toskánskou krajinu. Prohlédněte si jeho náměstí, kostely a etruské hradby.

Maremma

Maremma je nedotčená oblast Toskánska, která nabízí nádherné pláže, přírodní parky a malebné vesničky.

Viareggio

Viareggio je přímořské město známé svým karnevalovým průvodem, pěknými plážemi a živým nočním životem.

Arezzo

Arezzo je město bohaté na historii a umění. Navštivte Piazza Grande, kostel San Francesco a nádhernou fresku Legenda o pravém kříži od Piera della Francesca.

Livorno

Livorno je přístavní město s bohatou historií a kulturou. Prohlédněte si místní trhy, pevnost Fortezza Nuova a romantickou čtvrť Venezia Nuova.

Co ochutnat

Toskánská kuchyně je známá svou jednoduchostí, čerstvými surovinami a vynikajícími chutěmi. Nezapomeňte ochutnat následující pokrmy a produkty:

 • Bistecca alla fiorentina: Výborný toskánský steak z místního chovu skotu.
 • Pappa al pomodoro: Hustá polévka z rajčat, chleba a čerstvých bylinek.
 • Ribollita: Zeleninová polévka s fazolemi a chlebem, typická pro region.
 • Pecorino: Místní ovčí sýr, který se vyrábí v různých zralostech.
 • Panzanella: Chutný salát z rajčat, červené cibule, bazalky a namočeného chleba.
 • Cantucci: Mandlové sušenky, které se tradičně namáčejí do sladkého vína Vin Santo.
 • Chianti: Nejznámější toskánské červené víno z oblasti Chianti.
 • Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano: Další vynikající červená vína z regionu.

Festa della Vendemmia

Festa della Vendemmia, neboli slavnost sklizně, je důležitou součástí toskánské kultury. Během září a října se konají v mnoha městech a vesnicích slavnosti, při kterých se oslavuje sklizeň hroznů a začátek vinařské sezóny. Účast na těchto slavnostech vám umožní ochutnat místní vína, pokrmy a zažít autentickou atmosféru toskánského života.

Rate this post

Napsat komentář