Dovolená na Sicílii: Co vidět + itinerář na roadtrip

Na Sicílii jsem se těšila úplně nejvíc, protože je to domov mých oblíbených arancini a canolli, takže jsem tam jela doslova s představou, že je budu jíst každý den (a skoro to tak i bylo). Kromě toho mi obecně přijdou přitažlivé sopečné destinace, a tady je Etna, na kterou tu vidíte fakt z mnoha míst na ostrově. A kromě toho ještě nádherné pláže, antické chrámy, barokní města i ospalé vesničky.

Kde je Sicílie

Sicílie (Sicilia) je největší ostrov Středozemního moře, leží na jihu Itálie, přímo u špičky „italské boty“. Od pevniny je oddělena Messinskou úžinou (Stretto di Messina), ta má v nejužším místě jen něco přes 3 kilometry. Ostrov omývají vody Tyrhénského, Jónského a Středozemního moře. Hlavním městem je Palermo na západě, nejvýraznějším prvkem je sopka Etna na východě.

Kde je se ubytovat na Sicílii

Palermo je skvělou volbou, pokud chcete zažít autentickou sicilskou atmosféru, rušné trhy a bohatou historii. Na východním pobřeží se nachází Taormina, kde si můžete užít luxusní pobyt s výhledem na moře i sopku. Pokud dáváte přednost klidnějším místům, Syrakusy nabízejí kombinaci historie a přímořské pohody.

Milovníci pláží by měli zamířit na severní pobřeží, kde leží malebné Cefalù nebo San Vito Lo Capo s bílým pískem a tyrkysovou vodou. A pokud chcete objevovat venkovskou Sicílii mimo turistické trasy, vnitrozemí nabízí farmy a malá rodinná ubytování mezi vinicemi.

Jak se dostat na Sicílii

Na ostrov míří pravidelné lety z celé Evropy a hlavní letiště jsou tři. Palermo (PMO) je nejlepší pokud plánujete objevovat západní část Sicílie – ideální pro výlety do Trapani, Marsaly nebo k divokým plážím v přírodní rezervaci Zingaro. Catania (CTA) je lepší, pokud se chystáte na východní pobřeží, k Etně, do Taorminy nebo Syrakus, případně na Liparské ostrovy. Letiště Trapani (TPS), úplně na západním pobřeží obsluhují hlavně lowcost aerolinky.

Trajektem na Sicílii

Jestli vyrážíte autem nebo se vám prostě líbí představa příjezdu lodí, můžete využít trajekt. Nejrychlejší spojení je z pevninské Kalábrie – trajekty z Villa San Giovanni do Messiny, jezdí celý den a cesta trvá jen 20 minut.

Pokud si naopak chcete užít trochu času na palubě a naopak ušetřit řízení auta, můžete nasednout na noční trajekt z Neapole, Janova nebo Livorna přímo do Palerma. Plavba trvá několik hodin, takže se můžete v klidu prospat a ráno se probudit už na ostrově.

Jak se pohybovat po Sicílii

Sicílie je velká a pokud ji chcete opravdu prozkoumat, je samozřejmě ideál mít tu auto, ať už dojedete vlastním nebo přiletíte a auto si půjčíte. Je to ale Itálie, takže dopravní předpisy tu fungují víceméně orientačně, počítejte s tím hlavně v turističtějších místech.

Jsou tu ale i vlaky, což je fajn na delší trasy, například mezi Palermem, Messinou a Catanií. Jsou pohodlné a levné, ale nejsou to ty rychlovlaky jako v centrální Itálii. Autobusy pokrývají celý ostrov a často jsou jedinou možností, jak se dostat do menších měst.

Čím je Sicílie typická

Sicílie není jen o krásných plážích a antických ruinách. Je to místo s vlastní duší, kde se střetávají kultury, chutě a přírodní divy. Jakmile sem vkročíte, ucítíte vůni citronovníků, uslyšíte místní hovor plný gest a zjistíte, že život tady plyne trochu jinak – pomaleji, ale intenzivněji.

Sopečný ostrov

Jedním z největších symbolů ostrova je Etna, nejvyšší aktivní sopka v Evropě. Když je klidná, můžete se vydat na její vrchol a projít se mezi lávovými poli, která vypadají jako z jiné planety. Když se probudí nabízí ohnivou podívanou, na kterou místní hledí s respektem i hrdostí.

Taormina a Etna
Taormina a Etna

Arabská, normanská a řecká architektura

Kdo miluje historii, ten tu bude v ráji. Řekové, Římané, Arabové, Normané i Španělé – ti všichni tu zanechali něco ze své kultury. Na severu najdete normanské katedrály s arabskými prvky, v údolí Agrigenta se tyčí řecké chrámy a barokní města jako Noto nebo Ragusa vám vezmou dech svou honosností.

Citroníky, pomerančovníky a pistácie z Bronte

Příroda tu voní citrusy a pistáciemi. Právě ze Sicílie pocházejí nejlepší pistácie na světě, konkrétně z městečka Bronte, kde rostou na úpatí Etny a získávají díky sopečné půdě jedinečnou chuť. Na trzích si můžete koupit čerstvé citrony a pomeranče.

Tradiční sicilské vesnice

Zatímco velká města pulzují životem, sicilské vnitrozemí si žije vlastním tempem. Malé vesničky na kopcích, kam se ještě neprobojoval masový turismus, nabízejí pohled do minulosti. Úzké uličky, starci sedící na zápraží a rodinné trattorie, kde vám naservírují domácí pastu, to je pravá Sicílie.

Olivové háje, vinice a keramika z Caltagirone

Sicílie je také zemí oliv a vína. Na ostrově najdete rozsáhlé olivové háje, které dávají vynikající extra panenský olivový olej, a vinice produkující skvělá sicilská vína, jako je Nero d’Avola nebo slavné sladké Marsala. A pokud si chcete přivézt něco typicky sicilského, ikonická keramika z Caltagirone, ručně malovaná a zdobená motivy citronů nebo tradičních sicilských hlav „teste di moro“, je ideální suvenýr.

Sicilská mafie

Mafie a Sicílie – dvě slova, která k sobě historicky patří. Cosa Nostra, jak se sicilská mafie nazývá, ovládala ostrov po desítky let a její vliv sahal od politiky po každodenní život běžných lidí. Nejhorší období přišlo ve 20. století, kdy mafie ovládala obchod, podnikání i státní instituce, a v 80. a 90. letech docházelo k rozsáhlým vyřizováním účtů. Právě tehdy byla zavražděna dvojice nejslavnějších soudců bojujících proti mafii – Giovanni Falcone a Paolo Borsellino. Jejich smrt ale odstartovala obrovskou vlnu odporu a od té doby se situace změnila.

Dnes už mafia nehraje v každodenním životě Sicílie takovou roli. Města jako Palermo jsou mnohem bezpečnější než dřív a turisté tu rozhodně nejsou ohroženi žádným mafiánským nebezpečím. Pokud byste o historii mafie chtěli vědět víc, můžete navštívit Antimafiánské muzeum v Palermu nebo si projít „Itinerario della Memoria“, trasu vedoucí místy spojenými s bojem proti mafii.

Co se týče bezpečnosti obecně, Sicílie je pro turisty bezpečná destinace. Platí tu stejná pravidla jako kdekoliv jinde – v rušných městech si hlídejte osobní věci, občas tu operují kapsáři, hlavně na trzích a ve veřejné dopravě. Večer se raději vyhýbejte odlehlým a temným uličkám, zvlášť v Palermu nebo Catanii, ale to platí pro většinu velkých měst na světě. Pokud si půjčíte auto, dávejte pozor na místní styl řízení – pravidla se tu berou hodně volně a přednost na křižovatkách není vždy samozřejmostí.

Nejkrásnější místa na Sicílii

Sicílie je plná míst, která vás dostanou svou historií, přírodou i atmosférou. Od antických chrámů přes dramatické útesy až po malebná městečka, kde se zastavil čas. Pokud přemýšlíte, kam se na ostrově vydat, tady je šest míst, která byste rozhodně neměli minout.

Sopka Etna

Etna je jedním z největších přírodních divů Evropy. Tato stále aktivní sopka se tyčí do výšky přes 3 300 metrů a nabízí neskutečné výhledy i adrenalinový zážitek. Na vrchol se dá dostat lanovkou a následně terénním vozem, nebo můžete vyrazit po svých a projít se lávovými poli, která vypadají jako krajina z jiné planety. A pokud máte štěstí, můžete vidět i dým nebo menší erupci – připomenutí, že tahle sopka nikdy nespí.

Výhled na Etnu z Taorminy
Výhled na Etnu z Taorminy

Palermo

Palermo je město, které vás pohltí svou energií. Historické paláce a kostely tu stojí vedle rušných tržnic, kde voní smažené arancini a čerstvé mořské plody. Určitě navštivte Normanský palác s nádhernou Palatinskou kaplí, katedrálu a slavnou tržnici Ballarò, kde si můžete dát některou z místních specialit. A pokud se nebojíte trochu morbidní podívané, Kapucínské katakomby s mumifikovanými těly jsou opravdu jedinečným místem.

Staré město Cefalù

Pokud hledáte kombinaci krásného historického města a pohody u moře, Cefalù je ideální volba. Staré kamenné domy se tu mačkají mezi katedrálou a pobřežím, zatímco na promenádě si můžete dát skvělou večeři s výhledem na moře. Nejlepší je vyšplhat na skálu La Rocca, odkud je nádherný panoramatický výhled na celé město i tyrkysové moře.

Amfieteátr v Taormině

Taormina je perlou východního pobřeží. Je to jedno z nejkrásnějších měst na Sicílii, kde na vás dýchne elegance starých časů. Hlavní atrakcí je řecký amfiteátr, odkud se otevírá dechberoucí výhled na moře a kouřící Etnu. Projděte se hlavní třídou Corso Umberto, zastavte se na kávu na náměstí Piazza IX Aprile a pak si užijte koupání na pláži Isola Bella, která je jen kousek od města.

Taormina: Teatro Antico
Taormina: Teatro Antico

Bílé útesy Scala dei Turchi

Pokud chcete vidět něco opravdu unikátního, zamiřte na Scala dei Turchi. Tyto bílé vápencové útesy se táhnou podél pobřeží a vytvářejí fascinující kontrast s azurovým mořem. Místo je ideální nejen na focení, ale i na koupání, protože voda je tu mělká a krásně průzračná. Nejlepší je dorazit v podvečer, kdy slunce barví skály do zlatavých odstínů a vytváří tak dokonalou kulisu pro romantický západ slunce.

Historická Ortygie v Syrakusách

Syrakusy patřily ve starověku k nejvýznamnějším městům Středomoří a jejich historická atmosféra vás dostane i dnes. Nejkrásnější částí je Ortygie, malý ostrov propojený s pevninou, kde se proplétají úzké uličky s barokními paláci, kavárnami a nádhernou Piazzou Duomo. Kousek dál se nachází řecké divadlo, jedno z největších a nejstarších na světě, kde se dodnes konají představení pod širým nebem.

Solné pláně a víno v Marsala a Trapani

Na západě Sicílie se krajina mění – místo dramatických útesů tu najdete nekonečné solné pláně, větrné mlýny a malebné laguny. Trapani je přístavní město s krásným historickým centrem a skvělými mořskými plody, zatímco Marsala je známá svým ikonickým sladkým vínem. Nezapomeňte navštívit saliny v Nubii, kde můžete vidět tradiční těžbu soli a užít si jeden z nejkrásnějších západů slunce na ostrově.

Liparské ostrovy

Severně od Sicílie leží Liparské ostrovy, sopečný ráj, kam se dostanete trajektem z Milazza. Lipari je hlavní ostrov s krásnými plážemi a malebným městem, Vulcano nabízí bahenní koupele a výstup na dýmající sopku, ale opravdový zážitek vás čeká na Stromboli – jeden z mála aktivních vulkánů na světě, kde můžete pozorovat pravidelné erupce lávy přímo z vrcholu.

Liparské ostrovy: Pobřeží Panarea
Liparské ostrovy: Pobřeží Panarea

Barokní města Noto, Ragusa, Modica

Pokud milujete italskou architekturu, barokní města na jihovýchodě Sicílie vás nadchnou. Noto je doslova barokní pohádka – procházet se tu pod zlatavými fasádami paláců a katedrál je zážitek sám o sobě. Ragusa se dělí na dvě části, přičemž starší Ragusa Ibla je jako vystřižená ze starých pohlednic. A pokud máte rádi čokoládu, vyrazte do Modicy, kde se vyrábí jedinečná čokoláda podle aztécké receptury.

Katedrála v Noto
Katedrála v Noto

Messina – brána na Sicílii

Messina je první město, které spatříte, pokud přijedete na Sicílii trajektem z pevninské Itálie. I když ji mnoho turistů jen projíždí, stojí za zastávku. Hlavním lákadlem je katedrála s největším astronomickým orlojem v Itálii, který každý den v poledne předvádí působivou zvukovou a pohyblivou show. Pár kilometrů za městem pak najdete krásné výhledy na Messinskou úžinu a nedaleké pláže.

Messina: Sacrario di Cristo Re
Messina: Sacrario di Cristo Re

Ikonické řecké chrámy Valle dei Templi (Agrigento)

Sicílie má jedny z nejlépe zachovalých řeckých památek v Evropě, a Údolí chrámů v Agrigentu je toho nejlepším důkazem. Najdete tu majestátní ruiny chrámů ze 4. století př. n. l., které se rozkládají na kopcích s výhledem na moře. Nejznámější je Chrám Concordie, který se svou zachovalostí vyrovná i aténskému Parthenónu. Nejlepší čas na návštěvu? Pozdě odpoledne, kdy slunce zalije chrámy zlatým světlem a vytvoří kouzelnou atmosféru.

Catania

Catania je druhé největší město Sicílie a oproti Palermu působí moderněji, ale zároveň si uchovala jedinečný barokní styl. Historické centrum tvoří impozantní budovy z černé lávy, hlavní náměstí Piazza Duomo s fontánou slona je srdcem města a místní rybí trh La Pescheria patří k nejautentičtějším na ostrově. Navíc odtud máte nejjednodušší přístup k Etně, která se majestátně tyčí v pozadí.

Catania: Výhled z kostela na katedrálu
Výhled z kostela na katedrálu v Catanii

Nejlepší pláže na Sicílii

Sicílie nabízí neuvěřitelně pestrý výběr pláží – od širokých písčitých pobřeží přes dramatické útesy až po skryté zátoky s křišťálově čistou vodou. Ať už hledáte místo na celodenní lenošení nebo romantickou zátoku na večerní koupání, tady si určitě vyberete.

  • San Vito Lo Capo – jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově, proslulá bílým pískem a tyrkysovou vodou. Připomíná Karibik a je ideální pro rodiny i milovníky šnorchlování. V letní sezóně tu ale bývá hodně lidí.
  • Scala dei Turchi – ikonické bílé útesy na jižním pobřeží. Koupání je tu skvělé, ale hlavním lákadlem jsou právě hladké vápencové skály, které vytvářejí nádhernou kulisu pro západy slunce.
  • Isola Bella (Taormina) – malebná oblázková pláž s malým ostrůvkem, kam se dá dojít po úzkém písečném pásu. Voda je tu průzračná a ideální na šnorchlování.
  • Mondello (Palermo) – oblíbená pláž místních, jen kousek od centra Palerma. Má jemný písek, pozvolný vstup do moře a skvělou atmosféru, hlavně o víkendech.
  • Fontane Bianche (Syrakusy) – pláž s jemným bílým pískem a tyrkysovým mořem, ideální pro ty, kdo hledají klidnější místo na jihu ostrova.
  • Pláže ostrova Favignana – součást Egadských ostrovů, kde najdete jedny z nejkrásnějších lagun na Sicílii. Voda je tu azurově modrá a pláže působí téměř nedotčeně.
Sicílie: Isola Bella
Isola Bella

Nejznámější festivaly a akce

Sicílie je ostrov oslav a festivalů. Každé město a vesnice tu má svůj vlastní svátek, často spojený s náboženstvím, jídlem nebo hudbou. Pokud se trefíte do správného termínu, můžete zažít ostrov ve své nejživější podobě.

  • Infiorata di Noto – květnový festival v barokním městě Noto, kdy se hlavní ulice promění v obrovský koberec z barevných květinových lístků.
  • Karneval v Acireale – jeden z největších karnevalů v Itálii s alegorickými vozy, maskami a živou hudbou. Koná se v únoru a patří k nejveselejším akcím na ostrově.
  • Svátek svaté Agáty (Catania) – oslava patronky města, která přitahuje tisíce lidí. Koná se v únoru a je spojená s velkolepým procesím, ohňostroji a tradičními sicilskými sladkostmi.
  • Sagra del Pistacchio (Bronte) – festival pistácií v městečku Bronte, které je známé svou vysoce kvalitní produkcí. Probíhá na podzim a ochutnáte tu všechno od pistáciového gelata po domácí těstoviny s pistáciovou omáčkou.

Trhy se sicilskými dobrotami

Sicílie je rájem pro milovníky tržišť. Na těch nejznámějších narazíte na čerstvé ryby, sicilské citrusy, voňavé koření i pouliční jídlo, které by byla škoda neochutnat.

  • Ballarò (Palermo) – nejživější trh v Palermu, kde koupíte všechno od čerstvé zeleniny po sicilské street food, jako jsou arancini nebo sfincione (sicilská pizza).
  • Vucciria (Palermo) – legendární trh, který se večer mění v obrovskou venkovní party se stánky s jídlem a pitím.
  • Rybí trh La Pescheria (Catania) – jeden z nejautentičtějších trhů na Sicílii, kde místní rybáři prodávají čerstvé úlovky. Atmosféra je hlučná a nefalšovaná.
  • Trhy v Syrakusách – ideální místo, kde koupit sicilské sýry, sušená rajčata nebo místní vína. Především dopoledne tu bývá skvělá atmosféra.
  • Modica – trh s čokoládou – v tomto městě se vyrábí slavná sicilská čokoláda podle starodávné aztécké receptury. Můžete tu ochutnat různé varianty s chilli, pomerančem nebo skořicí.
Catania: Rybí trh
Rybí trh v Catanii

Itinerář na roadtrip po Sicílii (10 dní)

Sicílie je ideální destinací na roadtrip – scenérie se tu mění každou chvíli, vzdálenosti nejsou přehnaně velké a na každém rohu narazíte na něco, co vás ohromí. Pokud máte deset dní, tady je plán, jak si ostrov užít naplno.

Itinerář počítá se startem v Palermu. Je to ale okruh, takže pokud přijedete přes Messinu nebo přiletíte do Catanie, stačí vyměnit start a zachovat pořadí.

Den 1–2: Palermo

Začněte v hlavním městě ostrova. Projděte si historické centrum, navštivte Normanský palác a katedrálu, projděte si trhy Ballarò a Vucciria a ochutnejte místní street food. Pokud chcete únik k moři, Mondello je skvělá volba na odpolední relax.

Den 3: Cefalù

Vydejte se na sever do malebného přímořského města Cefalù. Projděte si úzké uličky starého města, vyšplhejte na skálu La Rocca kvůli panoramatickému výhledu a užijte si den na krásné pláži. Večer si dejte večeři s výhledem na moře a ochutnejte čerstvé mořské plody.

Den 4–5: Taormina a Etna

Dál pokračujte na východ do Taorminy, kde vás čeká řecký amfiteátr s neuvěřitelným výhledem na Etnu i moře. Projděte se elegantní ulicí Corso Umberto a vydejte se na pláž Isola Bella. Druhý den vyrazte k Etně – můžete si vybrat mezi organizovaným výletem terénním autem, lanovkou nebo pěší turistikou po lávových polích.

Den 6: Catania

Prozkoumejte druhé největší město ostrova, které má úžasnou barokní architekturu, rušnou atmosféru a vynikající jídlo. Začněte na Piazza Duomo, projděte si rybí trh La Pescheria a ochutnejte slavnou granitu s brioškou.

Den 7: Syrakusy a Noto

Vydejte se na jih do Syrakus, kde se projdete po kouzelné Ortygii, navštívíte řecké divadlo a vychutnáte si večeři v jedné z romantických restaurací u přístavu. Odpoledne se zastavte v Noto, které je barokním klenotem UNESCO a ideálním místem na večerní procházku.

Den 8: Agrigento a Scala dei Turchi

Ráno vyrazte na jihozápad a navštivte Valle dei Templi, úchvatné řecké chrámy v Agrigentu. Odpoledne se zastavte u Scala dei Turchi, bílých vápencových útesů, kde si můžete odpočinout na pláži a užít si západ slunce.

Den 9: Marsala a Trapani

Přesuňte se na západ k solným pláním u Trapani, kde uvidíte větrné mlýny a tradiční těžbu soli. Poté zamiřte do Marsaly, kde ochutnáte slavné sicilské víno a projdete si historické centrum. Pokud máte čas, vyrazte lanovkou do středověkého městečka Erice, které nabízí nádherné výhledy na pobřeží.

Den 10: San Vito Lo Capo nebo Favignana

Na závěr si dopřejte odpočinek na pláži. Můžete se vydat do San Vito Lo Capo, kde vás čeká karibsky bílý písek a tyrkysová voda, nebo se trajektem přesunout na ostrov Favignana, kde najdete nádherné zátoky a průzračné moře.

Rate this post

Diskuse a zkušenosti