Pobřeží Amalfi mě hodně nadchlo, i když řídit tam a hlavně parkovat bylo trochu stresující. Upřímně řečeno v hlavní sezóně bych tam asi jet nechtěla. Teda když už bych tam jela, asi bych se upíchla někde na jedné pláži a jen popíjela limoncello a citronádu.
Tip: Pokud míříte na Pobřeží Amalfi, určitě si nenechte ujít návštěvu plavby podél Amalfi a výlet do Pompejí. Doporučuju rezervovat vstupenky online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.
Kde je pobřeží Amalfi
Pobřeží Amalfi (Costiera Amalfitana) je jedním z nejmalebnějších a nejznámějších přímořských regionů v Itálii. Leží na jihu regionu Kampánie, podél Tyrhénského moře. Pobřeží se táhne asi 50 km od města Salerno na východě směrem k Sorrentu na západě. Nejbližším velkým městem je Neapol.
Čím je zajímavé pobřeží Amalfi
Pobřeží je považované za jedno z nejkrásnějších a nejromantičtějších v Evropě. Kombinuje dramatickou krajinu, strmé útesy a malebné vesničky jako Positano, Ravello, Praiano, Minori a Amalfi, které jsou rozmístěné mezi kopci a mořem.
Pobřeží Amalfi nabízí i množství možností pro výlety, ať už po moři, nebo pěšky. Plavby lodí kolem pobřeží nebo výlety na skály a do skrytých zátok nabízí možnost jak vidět oblast z jiného úhlu. Oblíbené turistické stezky, jako je Sentiero degli Dei (Stezka bohů), vedou k úchvatným výhledům.
Oblast je známá svými výjimečnými citrony (Limoni di Amalfi), které se pěstují na terasovitých svazích, kde díky příjemnému středomořskému klimatu dosahují vysoké kvality a charakteristické chuti. Citrony jsou nejen významnou složkou místní gastronomie, ale i symbolem regionu.

Kde se ubytovat na Pobřeží Amalfi
Positano je nejikoničtější volba. Pastelové domky na útesech, luxusní hotely a výhledy, které tě nepřestanou bavit. Počítej ale s vyššími cenami a nekonečnými schody. Amalfi je skvělá základna pro objevování celého pobřeží. Město s nádhernou katedrálou a rušnou atmosférou, odkud máš vše po ruce – lodě, autobusy i další vesničky.
Ravello tě okouzlí klidem a výhledy. Leží výš v horách a nabízí romantickou atmosféru, krásné zahrady a únik od davů. Maiori a Minori jsou cenově dostupnější varianty. Širší pláže, méně turistů a přátelské ceny, ale pořád jsi v srdci Amalfi.
Tipy na ubytování na pobřeží Amalfi
- Hotel Santa Caterina – Luxusní hotel s nádherným výhledem a soukromou pláží.
- Le Sirenuse – Butikový hotel v Positanu s úžasným designem a bazénem.
- Hotel Marincanto – Skvělé ubytování s panoramatickým výhledem na moře.
Jak se dostat na pobřeží Amalfi
Pokud přijedete autem, ať už vlastním z domova nebo půjčeným po příletu (nejspíš do Neapole), připravte se na to, že pobřeží Amalfi není úplně značka ideál. Zejména tedy pokud se to týká cestování po městečkách. Pobřeží Amalfi je hodně turistické a je tam mraky aut, ale v těch malých vesničkách (zvlášť když chcete být poblíž centra) je málo možností parkování. Byli jsme tu v dubnu, ještě před hlavní sezónou a místama to bylo trochu strašidelné. Nejednou jsem nechala auto stát někde, kde to řekněme nebylo 100% podle pravidel.
Jednodušší i levnější je cestování autobusy SITA. V sezóně bývají narvané, ale zase si můžete v klidu užívat výhledy.

Co je typické pro pobřeží Amalfi
Tohle pobřeží má atmosféru, kterou nikde jinde nezažijete. Každý kout Amalfi voní mořem, citróny a italským dolce vita.
Amalfinský citron
Amalfitanský citron je považován za jeden z nejlepších citronů na světě. Má velkou, hrubou kůru a je hodně aromatický. Chuť je intenzivní, sladší než běžné citrony, s jemně kyselým podtónem, což ho dělá ideálním pro výrobu citrónových produktů. Citrony jsou pěstovány tradičně na malých terasovitých políčkách na strmých svazích pobřeží Amalfi, kde je sklizeň často velmi náročná.
Citrony se tu používají nejen v sladkých dezertech, ale i v slaných jídlech. Mezi nejznámější jídla, kde můžete narazit na amalfinský citron patří:
- Spaghetti alle vongole – těstoviny s mušlemi, kde citron dodává svěžest.
- Insalata caprese – tradiční italský salát s mozzarellou, rajčaty a bazalkou, kde je citron přidáván pro zvýraznění chuti.
- Deliziosa torta al limone – citronový koláč.

Asi nejznámnějším produktem z místních citronů je limoncello, sladký likér, který je zde vyráběn již po staletí. Limoncello se vyrábí macerováním citronové kůry v alkoholu, často smíchaným s cukrem a vodou, což dává vzniknout intenzivnímu a osvěžujícímu nápoji. V této oblasti je považován za tradiční aperitiv, který se podává jako digestiv po jídle. Každá rodina v oblasti má svou vlastní recepturu a limoncello je často vyráběno i v malém, což mu dává ještě větší autentičnost.
Citronové festivaly
V oblasti Amalfi se konají různé festivaly a slavnosti, které oslavují citrony. Jedním z největších je Festa del Limone v Maiori, kde se konají soutěže v přípravě citronových jídel, ukázky tradičního pěstování a výroby limoncella.
Malebné vesničky přilepené ke skále
Positano, Amalfi, Ravello… Každé město na pobřeží vypadá jako z pohlednice. Barevné domky se tísní na útesech, uličky jsou tak úzké, že se v nich sotva vyhneš s kolem, a za každým rohem se otevře výhled, který tě přinutí zastavit a jen se kochat.

Klikaté silnice a dechberoucí výhledy
Jízda po pobřežní silnici je adrenalinový zážitek. Úzké serpentiny, strmé srázy a italský styl řízení – připrav se na to, že si občas instinktivně přidržíš sedačku. Ale ty výhledy! Každá zatáčka odhalí nové scenérie moře, útesů a vesniček rozesetých po kopcích.

Nejkrásnější místa Pobřeží Amalfi
Každý kout Amalfi má něco do sebe, ale některá místa jsou vysloveně nezapomenutelná.
Nejfotogeničtější Positano
Positano je symbolem pobřeží Amalfi. Domy v pastelových barvách jsou postavené do prudkého svahu, a tak se připrav na neustálé stoupání a klesání po schodech. Nejlepší výhled na město je z pláže Spiaggia Grande, odkud vidíš celé Positano v jeho plné kráse. Chceš ještě lepší pohled? Vydej se na Spiaggia di Fornillo, menší a klidnější pláž, kam nechodí tolik lidí. Hlavní třída Viale Pasitea je lemovaná obchody s ručně vyráběnými sandály, keramikou a módou typickou pro Positano – lehkými lněnými šaty a košilemi.
Amalfi
Amalfi je největší město pobřeží a historicky nejvýznamnější. Ve středověku bylo silnou námořní republikou a dodnes tu najdeš památky, které připomínají jeho slavnou minulost. Hlavním lákadlem je katedrála svatého Ondřeje (Duomo di Amalfi), která stojí na hlavním náměstí Piazza del Duomo. Katedrála kombinuje arabské, normanské a barokní prvky a její dominantou je impozantní schodiště. Uvnitř se nachází hrobka svatého Ondřeje, jednoho z Ježíšových apoštolů. Nevynechej návštěvu Arsenale della Repubblica, bývalých loděnic, kde se dozvíš víc o námořní historii Amalfi.

Zahrady Ravello a Villa Cimbrone
Ravello leží ve výšce 365 metrů nad mořem a je známé svým klidem a nádhernými výhledy. Hlavními atrakcemi jsou Villa Rufolo a Villa Cimbrone, dvě historické vily s rozlehlými zahradami. Villa Cimbrone je slavná díky Terase Nekonečna (Terrazza dell’Infinito), odkud se otevírá panoramatický pohled na pobřeží. Ve Ville Rufolo se v létě konají koncerty v rámci festivalu Ravello Festival. Kromě vil stojí za návštěvu i Chiesa di San Giovanni del Toro, kostel s mozaikovou kazatelnou z 12. století.

Fjord di Furore
Fjord di Furore je úzká mořská zátoka sevřená mezi vysokými skalami, nad kterou vede starý kamenný most. Toto místo je jedním z nejfotografovanějších na pobřeží a v létě se tu konají závody ve skocích do vody. Pláž v zátoce je malá a kamenitá, ale voda je tu průzračně čistá. Dostaneš se sem autem po pobřežní silnici nebo pěšky po schodech vedoucích dolů od silnice. Pokud se chceš vyhnout davům, doraz brzy ráno, protože místo je velmi populární mezi turisty i místními.
Sentiero degli Dei (Stezka bohů)
Stezka bohů (Sentiero degli Dei) je nejznámější trek na pobřeží Amalfi a nabízí jedny z nejlepších výhledů v celé oblasti. Trasa spojuje Bomerano (část města Agerola) s Nocelle (nad Positanem) a měří asi 7,8 km. Cesta vede po horském hřebeni a poskytuje panoramatické pohledy na moře, útesy a vesnice v dálce. Terén je místy kamenitý a úzký, ale není příliš náročný – zvládne ho i běžný turista. Nejlepší čas na túru je ráno nebo pozdě odpoledne, protože přes den může být velké horko. Pokud nechceš jít zpět stejnou cestou, z Nocelle můžeš sejít do Positana po 1 700 schodech nebo si vzít autobus dolů.
Atrani – nejmenší město Itálie
Atrani je často přehlížené, ale pokud chceš zažít autentickou atmosféru bez davů turistů, tohle místo tě nadchne. Je to nejmenší město v Itálii, ale zároveň jedno z nejpůvabnějších. Na rozdíl od rušného Amalfi, které je hned vedle, si Atrani zachovalo klidnou, tradiční atmosféru. Hlavním bodem je Piazza Umberto I, malé náměstí obklopené kavárnami, kde místní hrají karty a popíjejí espresso. Kostel San Salvatore de‘ Birecto je historická perla s krásným románským portálem. Pokud se chceš vykoupat, pláž Spiaggia di Atrani je klidnější než ty ve větších městech a voda tu bývá nádherně čistá.
Grotte dello Smeraldo
Tahle jeskyně dostala své jméno díky neskutečné smaragdově zelené vodě, která se třpytí ve světle pronikajícím otvorem ve skále. Grotta dello Smeraldo leží mezi Amalfi a Praiano a dostanete se sem lodí nebo výtahem z pobřežní silnice. Uvnitř tě čeká malá projížďka na loďce, během které si prohlédneš fantastické krápníkové útvary a podvodní světlo, které vytváří až nadpřirozenou atmosféru. Jeskyně byla objevena teprve ve 30. letech 20. století, a i když není tak známá jako Modrá jeskyně na Capri, rozhodně stojí za návštěvu.
Cetara – rybářská vesnička
Cetara je malá rybářská vesnice, která si dodnes zachovala svůj tradiční ráz. Nenajdete tu luxusní hotely ani masovou turistiku, ale pokud milujete dobré jídlo, tohle místo nesmíš minout. Cetara je hlavním centrem výroby colatura di alici, speciální fermentované ančovičkové omáčky, která se tu vyrábí už po staletí. Stačí pár kapek na těstoviny nebo čerstvý chléb a pochopíte, proč ji místní považují za poklad. Vesnice má také jednu z nejhezčích pláží na pobřeží – Spiaggia Lannio, která je méně známá, ale nádherná.

Minori a slavná cukrárna Sal De Riso
Minori je menší, klidnější varianta Amalfi, ale má jedno velké eso v rukávu – patisserie Sal De Riso. Tahle slavná cukrárna je rájem pro milovníky sladkostí a ochutnat tu musíš hlavně Delizia al Limone, nadýchaný citronový dortík plný svěžesti. Minori je také známé svou starověkou vilou Villa Romana, která pochází z 1. století našeho letopočtu a nabízí dobře zachovalé mozaiky a fresky. Místní pláž Spiaggia di Minori je jednou z nejdostupnějších na celém pobřeží a má pozvolný vstup do moře, což ocení rodiny s dětmi.
Nejlepší pláže na Pobřeží Amalfi
Pobřeží Amalfi sice není typickou plážovou destinací, protože většina pobřeží je skalnatá, ale přesto tu najdeš několik úžasných míst ke koupání.
- Spiaggia di Marina Grande v Positanu je nejznámější, s nádherným výhledem na celé město, ale také nejrušnější.
- Klidnější je Spiaggia di Arienzo, kam vede 300 schodů dolů od silnice – díky tomu tu bývá méně lidí. Pláže na Amalfi bývají často malé a kamenité, ale voda je tu křišťálově čistá a scenérie naprosto úchvatná.
- Fiordo di Furore – tahle pláž je úplně jiná než ostatní – nachází se v úzkém fjordu mezi skalami a působí spíš jako tajná zátoka. Nad pláží vede kamenný most, který je oblíbeným místem pro skoky do vody. Místo je malé, ale atmosféra je jedinečná, hlavně brzy ráno, než dorazí davy.
- Marina da Praia – malá oblázková pláž se ukrývá mezi vysokými útesy u města Praiano. Je menší než ostatní pláže, ale díky poloze mezi skalami tu bývá méně větru a voda je klidná. Najdete tu i několik restaurací přímo na břehu, kde si můžeš dát čerstvou rybu s výhledem na moře.

Co ochutnat na pobřeží Amalfi
Jídlo na Amalfi je jednoduché, ale plné chutí skvělé italské kuchyně. Ráno si dejte sfogliatellu, křupavé pečivo plněné ricottou, a k tomu silné espresso. Po obědě osvěží limoncello z místních obřích citrónů Sfusato Amalfitano. Hlavním chodem musí být scialatielli ai frutti di mare, domácí těstoviny s čerstvými mořskými plody, nebo jednoduché špagety s pár kapkami colatura di alici, ančovičkové omáčky z Cetary. A na závěr Delizia al Limone, nadýchaný citronový dortík, který chutná jako Amalfi samo.