Bologna je italský gastronomický ráj. Abych byla přesná, jeden z mnoha gastronomických rájů v Itálii. Bolognu jsem navštívila mnohokrát, vždycky ale jen jako rychlou zastávku na oběd nebo večeři cestou do Toskánska. Taková chyba! Až při poslední návštěvě jsem měla příležitost zdržet se tu několik dní. A řeknu vám, dost jsem se proklínala za ty roky, kdy mi nedošlo, že Bologna nemá být jen na cestě, ale že to má být cíl cesty. Je tady hodně co vidět a hlavně hodně co ochutnávat.
Kde je Bologna
Bologna je v severní Itálii, v regionu Emilia-Romagna, asi 100 km severně od Florencie.
Kde se v Bologni ubytovat
Bologna je celkem hodně vyhledávaný turistický cíl a ubytování je tu dražší. Samozřejmě nejlepší je to v Centro Storico, historickém centru města, odkud všechno důležité zvládnete pohodlně pěšky.
Pokud budete chtít z Bologni víc cestovat po okolí, vyplatí se být poblíž nádraží Bologna Centrale (ideálně mezi centrem a nádražím). Nádraží je asi kilometr od centra, takže nic co by se nedalo zvládnout. Tím směrem ale třeba už nebylo moc zajímavých restaurací, takže za jídlem jsem zašla stejně radši až k centru.
Jak se dostat do Bologni
Přímé lety do Bologni bývají v sezóně, letenky se dají sehnat do 2 tisíc. Poblíž jsou ještě další letiště a díky rychlým vlakům se sem i z dost vzdáleného Říma dostanete za dvě a čtvrt hodiny. Nejbližší je Rimini, Florencie (40 minut), Miláno, Benátky a Pisa.
Doporučuju se tedy dívat i po letenkách do jiných měst a výlet do Bologni klidně s něčím nakombinovat (pokud máte víc času, tak třeba přílet do Pisy, návštěva Bologni a odlet z Benátek).
Autem je to z Prahy 940 kilometrů, z Brna o něco méně. Z Brna navíc nejkratší trasa vede přes Benátky, z Prahy by byly Benátky s malou zajížďkou, ale na trase je pro změnu Verona (balkón Romeo & Julie).
Z letiště do centra
Z letiště sem jede vlak Marconi Express. Cesta trvá jen 7 minut, vlakové nádraží Bologna Centrale je severně od centra, asi kilometr pěšky. Lístek si můžete koupit předem online přes aplikaci rogerapp.it nebo pak v automatu ve stanici. Stojí 11 eur jednosměrný nebo 20 zpáteční. Trasu jede ze stejného místa i autobus, asi 20 minut.
Co vidět v Bologni
Těstoviny a dezerty. Ne kecám, při vzpomínce na Bolognu se mi prostě jako první vždycky vybaví jídlo, ale nebojte, dostane se i na památky. Ostatně člověk musí mezi prvním a druhým obědem stejně trochu vytrávit.
Trhy v Bologni
Nedá se svítit, musím začít trhy, protože prostě přes krásy všech historických památek v Bologni, místní gastronomie je tady to hlavní. Oba trhy nabízí jak čerstvé potraviny, tak i stolečky s jídly. Mercato dell Erbe je větší a má větší jak nabídku ovoce, zeleniny a sýrů, tak i větší posezení u restaurací, hodně sem chodí nakupovat místní. Mercato di Mezzo je menší, modernější a jsou tam malé stánky a mezi nimi pár stolečků. Je víc zaměřený na turisty a je tu většinou víc narváno, ale pořád to stojí za návštěvu.
Doporučuju ochutnat nějaké druhy těstovin co jste nikdy neměli (což tu fakt není těžké, protože je tu hodně různých barev a hodně různých náplní). V Mercato di Mezzo jsem si oblíbila pistáciové tiramisu do hrnečku.
Dvě věže – Le due Torri
Torre degli Asinelli a Torre Garisenda jsou hlavním symbolem města a jeho panoramatu. Obě věže sloužily jako součást obranného systému Bologne a byly symbolem rivality mezi šlechtickými rodinami ve středověku.
Obě věže jsou šikmé, ale každá v jiném sklonu. Garisenda je významně šikmější. Původně měla být vyšší, ale kvůli nestabilnímu podloží byla zkrácena na 48 metrů. Asinelli je méně šikmá, ale má 97 metrů. Což je mimochodem vyšší než slavná šikmá věž v Pise, ale Asinelli nemá zdaleka takový náklon.
Garisenda není přístupná veřejnosti z bezpečnostních důvodů, navštívit tedy můžete jen Asinelli a to po 498 schodech až na vrchol. Odtud je nádherný výhled na Bolognu i okolí.
Piazza Maggiore
Hlavní náměsti v Bologni, Piazza Maggiore, je už od středověku centrem veškerého veřejného dění ve městě. Ať už jde o historické události, trhy, festivaly nebo politiku.
Náměstí je obklopené historickými budovami a památkami jako Basilica di San Petronio, Neptunova fontána nebo radnice Palazzo d’Accursio.
Basilica di San Petronio
San Petronio je patronem Bologně. Velká katedrála přímo u hlavního náměstí je jedna z největších v Itálii. Je dlouhá 132 metrů a široká 66 metrů. V katedrále je unikátní astronomický kalendář, který byl navržen a postaven v 17. století a využívá sluneční světlo k určení různých astronomických událostí.
Vstup do samotné katedrály je zdarma.
Neptunova fontána
Neptunova fontána byla navržena jako symbol moci a bohatství Bologně. Neptun, bůh moře, reprezentuje sílu a kontrolu, což odráží ambice města. Bronzová socha Neptuna na kruhovém podstavci je velká asi 3 metry, kolem jsou sochy dalších postav a mořských koní.
Archiginnasio
Archiginnasio byl založen v roce 1563 jako hlavní budova Univerzity v Bologni, která je jednou z nejstarších univerzit na světě, s kořeny sahajícími až do 11. století. Byla určena jako místo pro výuku práv, filozofie a teologie.
Kde se dobře najíst v Bologni
Můj skromný tip je, že v podstatě kdekoliv. I když jsem říkala, že třeba v oblasti, kde jsem bydlela moc dobrých restaurací nebylo, tak jsem mluvila o Boloňských poměrech. Na Bolognu podprůměr je pořád lepší než průměrná italská restaurace v Praze. Skvělé jídlo jsem měla dokonce v nádražní restauraci. Takže asi tak.
Nicméně začnu podnikem, ve kterém jsem se právě roky stavovala po cestě do Toskánska, i když možná není nejlepší z toho, co jsem v Bologni ochutnala, ale je to vyhlášený podnik na tagliatelle al ragù a pro mě je to taková hezká tradice sem vždycky zavítat. Ten podnik se za těch asi 15 let co jsem tu byla poprvé nezměnil a to mě na tom baví. Je to Osteria dell’Orsa. Ideálně se snažte nepřijít sem v době oběda (a večeře), to si vystojíte pěknou frontu.
Další vyhlášený podnik je Sfoglia Rina. Můžete si tu dát skvělé těstoviny a mají tu i prodejní pult, kde je nespočet druhů čerstvých těstovin, jak bývá v Itálii zvykem. Tady jsem si kupovala i těstoviny s sebou na večerní uvaření.
Le Stanze je malé bistro s barem. Drinky a jídlo super, ale to hlavní je ten prostor. La Stanze je totiž umístěné v bývalé kapli a je to prostě hodně jiné.
Kam z Bologni na výlet
Bologna má geniální podmínky na spoustu jednodenních nebo vákendových výletů, protože je v centru regionu a má dobré vlakové spojení po okolí. Vlaky jsou tu rychlé, takže za hodinku se dá dojet na spoustu míst. Autem je to o něco pomalejší, ale to samozřejmě taky není problém. Můj výběr výletů po okolí:
San Marino
San Marino je zrovna už o něco dál než hodinu, ale kdo by si chtěl nechat ujít tenhle malý stát uvnitř Itálie, když už je tak blízko. San Marino je na kopci kousek od Rimini a z hradu Monte Titano (což tvoří společně s podhradím prakticky celé město, resp. celou zemi) je krásný výhled po okolí. Je tu hezká atmosféra a dost restaurací a kaváren.
Rimini
Když už jsme tímhle směrem, za pozornost stojí Rimini. Víc než město jako takové spíš jeho pláže, Rimini je dovolenková destinace a pokud chcete z Bologni na výlet za mořem, tak tohle je dobrá volba. Vlak sem jede hodinu a čtvrt.
Parma
A teď něco pro kamarády foodies, protože kdo by odolal návštěvě města, kde se zrodil parmazán a parmská šunka, prosciutto di parma. Na gurmánský výlet ideální, ale jsou tu i památky jako katedrála Cattedrale di Parma a Teatro Regio, jedno z nejslavnějších italských operních divadel.
Florencie
Srdce Toskánska a jedno z nejvýznamnějších měst Itálie. Vlakem je to sem z Bologne 40 minut a doporučuju vyrazit co nejdřív ráno, protože k vidění je toho tu hodně a navíc budete chtít určitě posedět nějakou chvíli u kávičky, když ne u florentýnského steaku.
Ve Florencii je Duomo, velký kostel, slavná socha Davida od Michelangela, most Ponte Vecchio nebo Galerie Uffizi. Z Piazzale Michelangelo nad Florencií je krásný výhled na celé město.
Modena
Sídlo Ferrari a rodiště balsamikového octa. Navštívit tu můžete muzeum Enzo Ferrari, které se věnuje historii automobilky. Také je tu Duomo di Modena, jeden z nejkrásnějších románských kostelů v Itálii.