Bergamo: co vidět v městečku v severní Itálii

Bergamo mojí pozornosti unikalo poměrně dlouho. Hlavně s ohledem na to, že letenky sem stojí často pár korun. Nakonec jsem se sem vydala v období Vánoc, což tomuhle krásnému městečku přidalo ještě nějaké to kouzlo navíc a líbilo se mi tu fakt moc. Milán Bergamo je takové to vzdálenější letiště Milána, to pro nízkonákladovky. Ale já jsem se rozhodla ze své návštěvy Miláno úplně vynechat a navštívila jsem samotné Bergamo. Je to tu menší, klidnější a i když ne tak velkolepé, řekla bych hezčí.

Kde je Bergamo

Bergamo je na severu Itálie, v regionu Lombardie, asi 40 kilometrů severovýchodně od Milana. Leží na úpatí Alp v přechodové oblasti mezi Pádskou nížinou a začínajícími Bergamskými Alpami. Na sever od Bergama už se zvedají alpské hřebeny.

Leží prakticky mezi jezery Lago d’Iseo (asi 30 km východně) a Lago di Como (asi 40 km severozápadně). Lago di Garda už je trochu dál (asi 90 km východně).

Jak se dostat do Bergama

Z Prahy i Brna je to cesta kolem 900 kilometrů (z Prahy trochu blíž), takže něco přes 9 hodin čistého času.

Bergamo je sice malé město, ale letiště v Bergamu, Aeroporto di Bergamo-Orio al Serio (BGY) je klíčovým dopravním uzlem v severní Itálii a jedním z nejvytíženějších letišť v zemi. Specializuje se na nízkonákladové lety a je jednou ze základen společnosti Ryanair. Létá sem tedy denně (někdy i několikrát), za celkem dobré ceny (běžně pod 1000 Kč za zpáteční let).

V některé dny (teď co koukám je to čtvrtek, ale to si proklikejte celý týden pro aktuální info) je reálné navštívit Bergamo na otočku, s letem ráno a návratem večer. I to letový řád umožňuje a cesta mezi městem a letištěm je rychlá, Bergamo je kompaktní městečko, takže se dá stihnout vidět to důležité a ještě si vychutnat nějaké italské dobroty.

Bergamo: Výhled na město
Výhled na město

Z letiště do centra

Autobus č. 1 je přímo před výlezem z letiště. Jsou tam pochopitelně i autobusy do Milána, na které míří většina lidí, tak se nenechte strhnout davem, ty jsou až opodál. Lístek koupíte v automatu na zastávce, kde můžete zvolit i celodenní lístek – ten platí pak i na lanovku a další autobusy. Já teda Bergamo celé prochodila a koupila jsem jen jednu cestu lanovkou a cestu z letiště, což vychází o pár centů levněji než celodenní lístek. Pokud ale pojedete ten samý den i zpět, tak už se vyplatí.

Lístek se dá koupit i v autobuse, ne u řidiče, ale v takovém zeleném automatu na platbu kartou, tam už jen klasicky na 90 minut na jednu zónu nebo více zón (ten z letiště je na více zón).

Autobus má víc zastávek, ty hlavní jsou Porta Nuova, v centru v dolním městě, které si můžete projít a vydat se odtud lanovkou nahoru, ale jede i až nahoru do Città Alta.

Bergamo: Ulice v Città Alta
Ulice v Città Alta

Kde se v Bergamu ubytovat

Za mě je fajn historické centrum, Città Alta. Zejména pokud jedete do Bergama na jednu noc mi to tady dává největší smysl. V dolním městě, novém centru, je to ale na bydlení taky moc pěkné a dává to smysl hlavně pokud jedete do Bergama na delší návštěvu. Protože přecijen historické centrum je maličké, je tam pár super podniků a uliček, ale druhý den už to máte prozkoumané křížem krážem. V dolním městě je taky lepší bydlet pokud se chystáte ráno na letiště do Milána nebo když chcete cestovat po okolí, pak je lepší být někde poblíž nádraží.

Mezi Città Alta a Città Bassa jezdí lanovka (Funiculore Città Alta). Přímo u lanovky nahoře (ještě než vyjdete do města) je kavárna, s celkem pěknou nabídkou, ale hlavně výhledem na dolní město. Tam jsem teda nebyla, protože vždycky když jsem šla okolo byla buď tma nebo mlha.

Co vidět v Bergamu

Bergamo má dvě hlavní části města, horní, historické Città Alta a dolní, nové, Città Bassa. Zmíním za chvíli pár konkrétních památek, ale chci vypíchnout, že na Bergamu je k vidění právě to samotné město jako celek. Z obou částí jsou totiž krásné výhledy na tu druhou, zespoda nahoru i zeshora dolů.

Bergamo: Città Alta
Città Alta

Mura Venete – hradby kolem Città Alta

Città Alta je na kopci Colle di Bergamo, v nadmořské výšce asi 380 metrů a celé centrum je obehnáno středověkými benátskými hradbami (Mura Venete) o celkové délce 6 kilometrů, které kromě toho že jsou zapsané v UNESCO nabízí krásnou procházku kolem dokola a spoustu výhledů. Hradby jsou v některých místech vysoké až 50 metrů a široké 5 metrů (často ani nemáte pocit, že jste na hradbách, prostě jdete po široké cestě).

Hradby okolo Bergama
Hradby okolo Bergama

Hradby jsou perfektně zachovalé díky tomu, že přestože byly stavěné masivní, vojenské, tak se do žádné bitvy nikdy nedostaly. Symbolizují moc a bohatství Benátské republiky, která se snažila zabezpečit důležitá města na svých severních hranicích.

Hradby okolo Bergama
Hradby okolo Bergama

Na hradby se dá dostat z mnoha míst z centra, tak, že prostě odbočíte z centra směrem ven a někde dřív nebo později na hradby narazíte. A nebo jednodušeji, jděte rovnou k městské bráně Porta San Giacomo a začněte odtud. Je to nejbližší místo hradeb cestou ze Città Bassa a nebo ze Città Alta se sem dostanete uličkou od horní zastávky lanovky.

Bergamo: Porta San Giacomo
Porta San Giacomo

Kromě Porta San Giacomo mají hradby ještě 3 významné brány: Porta Sant’Agostino na východě, pro přístup z Milána, Porta Sant’Alessandro na severozápadě směrem k San Vigilio a horským cestám a Porta Garibaldi na severovýchodě.

Piazza Vecchia

Krásné centrální náměstí v Città Alta (prý jedno z nejkrásnějších v Itálii), uprostřed s fontánou Contarini. Okolo náměstí jsou významné budovy a je tu několik restaurací.

Bergamo: Piazza Vecchia
Piazza Vecchia

Basilica di Santa Maria Maggiore

Bazilika z 12. století. Románská architektura, interiér bohatě zdobený freskami, zlacením a tapisériemi. Řadím to k těm místům, kde stojím a koukám s otevřenou pusou. Platí se tu teda vstupné, ale stálo to za to.

Bergamo: Interiér baziliky
Interiér baziliky

Cappella Colleoni

Hned vedle baziliky je kaple s nádherně zdobenou fasádou z mramoru.

Bergamo: Cappella Colleoni
Cappella Colleoni

Torre Campanone

Středověká věž s krásnými výhledy na celé město i okolní krajinu. Nahoře je zvon, který když se bez varování rozezněl jsem málem spadla z věže, protože jsem zrovna stála přímo vedle něj.

Bergamo: Výhled z věže
Výhled z věže

Za slunečného počasí je odtud výhled na celou Pádskou nížinu a Alpy v pozadí. Pozor ale v zimě, to se ráno, kdy je vlhkost vzduchu nejvyšší a teplota nejnižší, pravidelně objevuje mlha, která mizí až když se vzduch ohřeje, což může být až pozdní odpoledne. Když je navíc zataženo, může se mlha držet celý den.

Bergamo: Výhled z věže na Piazza Vecchia
Výhled z věže na Piazza Vecchia

Já šla zrovna na věž v prosinci hned po desáté a i když bylo sluníčko a čekala jsem tam docela dlouho, jestli se mlha nezvedne, tak ne. Ale zas to bylo takové tajemné, když bylo město nasvícené sluníčkem, ale v mlze.

Bergamo: Výhled na baziliku a kapli
Výhled na baziliku a kapli

Rocca di Bergamo

Pevnost s vyhlídkovou věží a dalšími výhledy na Bergamo a okolí. Uvnitř pevnosti je muzeum historie Bergama (Museo della Storia di Bergamo) a okolo jsou volně přístupné zahrady.

Lanovka na San Vigilio

Ještě jedna lanovka jede na kopec San Vigilio kde jsou rujny hradu, zahrady a další nádherné výhledy. Stanice lanovky v Città Alta je u Porta Sant’Alessandro.

Sentierone

Už jsme v dolním městě. Sentierone je široká pěší zóna, kolem které jsou stromy, obchody, kavárny a restaurace. Takové centrum dolního centra. Bývají tu i sezónní trhy, třeba ten vánoční.

Bergamo: Città Bassa
Bergamo: Città Bassa

Co ochutnat v Bergamu

Bergamo je místo, kde se setkávají tradiční recepty s lokálními produkty. Kuchyně regionu Lombardie se opírá o rustikální a sytá jídla. Samozřejmě tu je k dostání klasika italské kuchyně v podobě těstovin a pizzy. Dokonce je tu i pobočka slavné L’Antica Pizzeria da Michele známé z Neapole, pokud byste měli chuť na neapolskou pizzu.

Každopádně typickou lokální surovinou je polenta, jako příloha k mnoha jídlům. Ikonický dezert Bergama je polenta e osei, který ale s polentou nemá nic společného, kromě tedy toho, že ji má vzhledově připomínat, odkazuje na místní tradici a je víceméně poctou polentě, ale jinak ne, není to sladká polenta. Je to kulatý piškot, uvnitř kterého je čokoládová krémová náplň a nahoře vanilkový krém a žlutá vrstva cukru nebo žloutkového marcipánu (tím má právě připomínat polentu). Nahoře jsou ještě malí čokoládoví nebo marcipánoví ptáčci (osei), odkazující na tradici v lovení ptáků. Ta vrchní vrstva je teda ultrasladká.

Další lokální jídlo je casoncelli alla Bergamasca, těstoviny podobné raviolám plněné směsí z ricotty, strouhanky, masa, přelité máslem se šalvějí a pancettou. Svůj původ v Bergamu má také zmrzlina stracciatella s kousky čokolády. A konečně moscato di Scanzo je červené dezertní vílo z údolí Scanzo blízko Bergama. Je chráněné DOCG, což je nejvyšší stupeň ochrany vína v Itálii.

Kam v okolí Bergama

V okolí Bergama je hodně zajímavých turistických cílů a vlastně spíš myslím, že do Bergama se člověk podívá náhodou při pobytu v okolí, než naopak.

Lago di Como

Jedno z nejkrásnějších italských jezer, obklopené horami. Kolem jezera jsou pěkná historická městečka jako Como, Bellagio nebo Varenna.

Milán

Jen půl hodinky vlakem z Bergama. Italské město módy, jedno z největších a nejvýznamnějších v Itálii. Totální opak poklidného Bergama. Je tu slavná katedrála Duomo di Milano s výhledem na Alpy ze střechy. Nebo luxusní ocbhodní Galerie Vittorio Emanuele II.

Franciacorta

Region Franciacorta je známý výrobou šumivého vína (franciacorta DOCG). Pokud máte rádi víno, je to ideální místo na degustace a procházky po vinicích.

Rate this post

Diskuse a zkušenosti