Alghero, Sardinie: co vidět a kam na výlet

Pro druhou půlku pobytu na Sardinii jsem po Cagliari zvolila Alghero. Těšila jsem se na další skvělou sardinskou kuchyni, starobylé přístavní město i výlety autem po severní části ostrova. A Alghero mě ani trochu nezklamalo. Úžasné pláže, skvělé jídlo, historické centrum. Něco mezi rybářskou vesnicí, malebným italským městečkem a španělskou kolonií.

Tip: Pokud míříte do Alghero, určitě si nenechte ujít návštěvu Neptunovy jeskyně a plavby při západu slunce. Doporučuju rezervovat vstupenky online předem.

Kde je Alghero

Alghero je na severozápadě italského ostrova Sardinie, na pobřeží Středozemního moře. Město je v provincii Sassari, asi 35 km jihozápadně od stejnojmenného města Sassari. Na západ dál přes moře je španělská Barcelona a město (kterému se mimochodem přezdívá „Malá Barcelona“) si dodnes uchovalo katalánský vliv.

Kde se ubytovat v Algheru?

Historické centrum je sázka na jistotu, pokud hledáte atmosféru. Úzké uličky, kamenné domy, malé kavárny, kde místní popíjejí espresso a sledují ruch města. Perfektní pro ty, kdo chtějí mít památky a noční život na dosah.

Pokud se chystáte hlavně relaxovat na pláži, skvělou volbou je Lido San Giovanni. Tato oblast se táhne podél pobřeží a nabízí široký výběr hotelů i apartmánů. Ideální, pokud cestujete s rodinou a chcete mít moře hned za rohem.

Pro ty, kdo dávají přednost klidnějším místům, je tu Fertilia – menší čtvrť nedaleko letiště, kde si užijete víc klidu, ale stále budete v pohodlné vzdálenosti od centra Alghera.

Tipy na ubytování v Alghero

Jak se dostat do Alghera?

Nejjednodušší cesta je letadlem. Letiště Alghero-Fertilia (AHO) je jen pár kilometrů od města a přímé lety sem míří z několika evropských měst, včetně Prahy a Vídně. Let trvá přibližně dvě hodiny, takže se sem dostanete rychle a pohodlně.

Pokud už jste na Sardinii, můžete do Alghera dorazit trajektem do nedalekého Porto Torres, odkud je to do města asi 35 minut jízdy autem. Trajekty sem jezdí z Itálie (Janov, Civitavecchia) i z Francie.

A pokud už jste na ostrově a plánujete objevovat Sardinii na vlastní pěst, auto je nejlepší volbou. Alghero je dobře dostupné i autobusem nebo vlakem z větších sardinských měst, jako je Sassari nebo Cagliari.

Co vidět v Algheru

Alghero je město, kde se historie prolíná s nádhernou přírodou. Stačí se projít jeho kamennými uličkami, projít se po mohutných hradbách nebo nasednout na loď a nechat se unést k jeskyním, které jako by ani nepatřily do tohoto světa. Tady je pět míst, která byste rozhodně neměli minout.

Historické centrum

Vstoupit do historického centra Alghera je jako cestovat časem. Úzké dlážděné uličky, kamenné domy s barevnými okenicemi a romantická zákoutí, kde se zastavil čas.

Alghero si díky své minulosti zachovalo výrazný katalánský vliv, který poznáte nejen v architektuře, ale i v nápisech na ulicích nebo v místním dialektu, kterému se říká algherese a má blízko právě ke katalánštině. Po stopách minulosti se můžete vydat třeba ke kostelu San Francesco, jehož gotický interiér je nádherně zachovalý, nebo k Palazzo Guillot, starobylému paláci, který kdysi patřil katalánské šlechtě.

Není nad to jen tak bloumat, objevovat malé obchůdky, zastavit se na gelato nebo aperol a nechat se unášet rytmem města.

Pobřeží u Alghero
Pobřeží u Alghero

Algherské hradby a Bastioni

Mohutné hradby obepínají staré město a jejich procházka podél moře je jeden z nejlepších zážitků, které v Algheru můžete mít.

Hradby byly postaveny už ve středověku, aby chránily město před piráty a dobyvateli, a dnes jsou perfektním místem pro odpolední procházku. Přes den si tady užijete krásný výhled na moře, ale skutečná magie přichází až při západu slunce. Slunce se pomalu noří do moře, obloha hraje všemi odstíny oranžové a červené a město se halí do zlatavého světla.

Katedrála sv. Marie

Hlavní sakrální stavbou Alghera je Cattedrale di Santa Maria, která dominuje starému městu. Nenechte se zmást její poměrně strohou fasádou – uvnitř vás čekají nádherné gotické prvky, vysoké oblouky a honosné oltáře.

Katedrála se začala stavět už ve 16. století, ale dokončená byla až v 18. století, takže v ní najdete mix různých architektonických stylů. Jedním z jejích nejzajímavějších prvků je impozantní osmiboká zvonice, ze které je úžasný výhled na celé město.

Pokud máte rádi tajemná zákoutí kostelů, určitě si projděte i postranní kaple, které ukrývají cenné historické relikvie a malby. A jestli chcete zažít katedrálu v celé její kráse, navštivte ji večer, kdy je krásně nasvícená.

Neptunova jeskyně

Jestli existuje jedno místo, které si v Algheru nesmíte nechat ujít, je to Grotta di Nettuno. Tohle přírodní dílo je ukryté pod dramatickými útesy Capo Caccia.

Capo Caccia
Capo Caccia

Dostat se sem můžete dvěma způsoby. Buď lodí přímo z Alghera (což je pohodlné a nabízí krásné výhledy na pobřeží), nebo autem nad jeskyni a pak pěšky po Escala del Cabirol, což je 654 schodů vytesaných do skály. Druhá varianta je sice náročnější, ale odmění vás epickými výhledy na moře a útesy.

Uvnitř jeskyně jsou impozantní stalaktity a stalagmity, tajemná jezera a fantastické skalní útvary, které vypadají jako z jiného světa. Celá jeskyně je nasvícená tak, že každý kout vypadá jako scéna z fantasy filmu.

Schody k Grotta di Nettuno
Schody k Grotta di Nettuno

Pláž Spiaggia di Maria Pia

Sardinie je známá svými úchvatnými plážemi, a i když jich v okolí Alghera najdete spoustu, Spiaggia di Maria Pia je sázka na jistotu. Jemný bílý písek, křišťálově čistá voda a dlouhá pobřežní linie lemovaná voňavými borovicemi.

Pláž je ideální jak pro rodiny s dětmi, tak pro ty, kteří si chtějí užít klid a pohodu. Voda je tady mělká a krásně průzračná, takže se skvěle hodí i na šnorchlování. A když už budete mít dost slunce, můžete se schovat do stínu borovic, které poskytují přirozený úkryt před horkem.

Pokud si chcete užít pláž v té nejhezčí atmosféře, přijďte brzy ráno nebo naopak večer. Ranní klid a ticho nebo romantický západ slunce nad mořem stojí za to!

Trh Mercato Civico – chuť Sardinie na jednom místě

Kdo chce opravdu poznat nějaké místo, měl by se vydat tam, kde nakupují místní. A v Algheru je to Mercato Civico – krytý trh, kde se to hemží vůněmi, barvami a lahůdkami, které musíte ochutnat.

Najdete tu čerstvé ryby a mořské plody, sušenou bottargu (delikátní rybí jikry, které jsou sardinskou specialitou), domácí sýry jako pecorino, šťavnaté ovoce a samozřejmě i výběr místních vín a olivových olejů.

Pokud máte rádi autentické gastronomické zážitky, doporučuju si sem zajít ráno, kdy jsou stánky nejlépe zásobené. A hlavně – nebojte se ochutnávat! Místní prodejci vám rádi dají kousek sýra nebo sušeného masa na zkoušku a vy si tak můžete vybrat ten nejlepší kousek, který si odvezete domů.

Přístav Alghero – brána k moři a lodním výletům

Alghero není jen krásné historické město, je to taky důležitý přístav. A právě tady si můžete vychutnat tu pravou středomořskou atmosféru. Procházka podél přístavu je ideální na ráno nebo podvečer, kdy jsou mola plná rybářských lodí, luxusních jachet i lodí, které míří na výlety kolem pobřeží.

Právě odsud vyrážejí lodní výlety k Neptunově jeskyni, ale pokud máte čas, určitě zvažte i plavbu kolem pobřeží Alghera. Z moře je pohled na město i okolní přírodu úplně jiný zážitek a během letních měsíců si na lodi můžete užít i zastávky na koupání v krásných zátokách.

Večer se přístav promění v rušné místo plné restaurací a barů, kde si můžete dát čerstvé mořské plody a sklenku vína s výhledem na lodě houpající se na vlnách. Skvělý závěr dne v Algheru.

Přístav v Alghero
Přístav v Alghero

Museo del Corallo – poklad ukrytý v moři

Alghero a korály – tohle spojení není náhodné. Město je proslulé svou korálovou tradicí, která sahá až do antických dob, a právě Museo del Corallo vás zavede do fascinujícího světa těchto mořských pokladů.

Muzeum se nachází v historické budově Villa Costantino a uvnitř vás čeká vše o červených korálech, které jsou pro Alghero typické. Dozvíte se, jak se korály těžily, jak se zpracovávaly a proč jsou dodnes tak ceněné v místním šperkařství. Kromě historických exponátů tu najdete i unikátní šperky, které dokazují, že práce s korálem je v Algheru opravdovým uměním.

A pokud vás tahle fascinující tradice chytne, po návštěvě muzea se můžete vydat do některého z místních obchodů a pořídit si vlastní šperk z algherského korálu jako krásnou památku.

Torre de Sulis

Na první pohled jen další stará věž. Ale Torre del Sulis (nebo Torre de l’Esperó Reial) je jedním z nejvýraznějších symbolů Alghera a její historie je plná dramatických momentů.

Postavená v 16. století jako součást městského opevnění, tahle mohutná kruhová věž měla za úkol chránit město před nájezdy. Její jméno je ale spojené s legendou o Donu Vincenzu Sulisovi, který byl ve věži vězněn neuvěřitelných 22 let. Dnes už sice žádné vězně neukrývá, ale stále působí impozantně a večer, když je nasvícená, dodává městu tajemnou atmosféru.

Alghero: Torre de Sulis
Torre de Sulis

Kam na výlet z Alghera

Pokud se vám po pár dnech v Algheru začne zdát, že už jste viděli všechno (což se nejspíš nestane), nebo si prostě chcete udělat výlet, máte hned několik skvělých možností. Sardinie je plná nádherných míst a z Alghera je to k některým z nejlepších jen kousek.

Capo Caccia

Jen asi 25 km od Alghera najdete jeden z nejúchvatnějších přírodních úkazů Sardinie – Capo Caccia. Tohle místo vás dostane svou surovou krásou. Mohutné bílé útesy, které se dramaticky tyčí nad mořem, divoké vlny narážející do skal a úplně na vrcholu maják, který působí, jako by stál na konci světa.

Capo Caccia je perfektní na pěší túru – můžete se vydat po stezkách podél útesů a užít si dechberoucí výhledy na moře. A pokud vás láká dobrodružství, určitě nevynechejte už zmíněnou Neptunovu jeskyni, která se nachází přímo pod těmito útesy.

Bosa

Pokud hledáte jedno z nejfotogeničtějších míst na Sardinii, Bosa vás nadchne. Z Alghera je to jen hodinu jízdy autem podél pobřežní silnice, která sama o sobě stojí za to – výhledy na moře jsou neskutečné.

Bosa je známá svými pestrobarevnými domy, které se zvedají do kopce pod hradem Castello Malaspina. Můžete se tu jen tak procházet křivolakými uličkami, vyšplhat až nahoru k hradu a kochat se panoramatem nebo si dát skleničku vína Malvasia, které se v této oblasti vyrábí.

A pokud máte rádi autentická místa, určitě se zastavte na nábřeží řeky Temo, kde najdete staré loděnice a útulné restaurace s mořskými plody.

Bosa
Bosa

Stintino & La Pelosa

Pokud máte slabost pro bílé pláže a tyrkysovou vodu, výlet na La Pelosa je naprostá nutnost. Tahle pláž, která se nachází u městečka Stintino, je považovaná za jednu z nejkrásnějších v Evropě. A ano – opravdu připomíná Karibik.

Jemný bílý písek, mělká azurová voda a v dálce malý ostrůvek Isola Piana s historickou strážní věží – tohle místo je prostě pohádka. Z Alghera sem dojedete autem za necelou hodinu, ale počítejte s tím, že v létě bývá pláž hodně plná. Pokud se chcete vyhnout davům, zkuste vyrazit brzy ráno nebo mimo hlavní sezónu.

Co ochutnat v Algheru

Jestli existuje něco, co v Algheru rozhodně musíte zažít, je to místní gastronomie. Sardinie má svou vlastní kulinářskou identitu a v Algheru se k tomu ještě přidává katalánský vliv, který dává některým pokrmům jedinečný charakter.

Nejznámější specialitou je aragosta alla catalana, tedy čerstvý humr s rajčaty, cibulí a olivovým olejem – jednoduché, ale dokonalé. Další typickou pochoutkou je bottarga, sušené rybí jikry, které se strouhají na těstoviny nebo servírují s chlebem. Skvělou volbou je i fregola s mořskými plody, malé těstovinové kuličky v rajčatové omáčce.

Kam na jídlo v Algheru

Dobré mořské plody mají v Trattoria Maristella, kde připravují vynikající humra i těstoviny s bottargou. Pokud chcete spíš něco neformálního, zkuste La Botteghina, kde nabízejí lokální tapas a skvělé víno. A jestli chcete nakoupit čerstvé produkty, sýry nebo sušené maso, zamiřte na Mercato di Alghero.

Rate this post

Diskuse a zkušenosti