Tbilisi: Průvodce pro cestovatele mířící do krásné Gruzie

Tbilisi, hlavní město Gruzie, je fascinující destinace plná historie, kultury a přírodních krás. Během mé návštěvy jsem byla ohromena rozmanitostí a pohostinností místních obyvatel. V tomto článku se s vámi podělím o své tipy a zkušenosti z cesty do Tbilisi, aby vaše dobrodružství bylo co nejlepší.

Jak se dostat do Tbilisi

Nejrychlejší způsob, jak se z Prahy dostat do Tbilisi, je letecky. Přímé lety z Prahy do Tbilisi nabízí několik leteckých společností, jako je Georgian Airways a Czech Airlines. Let trvá zhruba 3 hodiny a 45 minut. Pokud nemáte výhrady vůči přestupu, můžete využít i jiných leteckých společností s přestupem v jiných evropských městech, což může být někdy levnější.

Doprava po městě

MHD v Tbilisi zahrnuje metro, autobusy a maršrutky (minibusy). Metro je nejrychlejší a nejefektivnější způsob dopravy, ačkoli pokrývá pouze dvě linky. Autobusy a maršrutky mají širší pokrytí města, ale mohou být zpočátku matoucí pro cizince. Doporučuji zakoupení “Metromoney” karty, která umožňuje snadné a rychlé platby za jízdu ve veřejné dopravě.

Taxi a jízda smluvními službami

Taxi jsou dostupné a cenově dostupné, ale je důležité dohodnout cenu předem, protože většina taxikářů nemá taxametry. Alternativně můžete využít služeb jako Bolt nebo Yandex, které nabízejí pevné ceny a snadné objednání přes aplikaci.

Měna a peníze

Místní měnou v Gruzii je gruzínské lari (GEL). Většina obchodů, restaurací a hotelů v Tbilisi přijímá kreditní karty, ale je dobré mít u sebe také hotovost, zejména pro menší nákupy a použití veřejné dopravy. Bankomaty jsou v Tbilisi běžně dostupné.

Ubytování v Tbilisi

Staré město

Ubytování v historickém centru Tbilisi, zvaném Staré město, vám umožní být v srdci dění a mít všechny hlavní památky na dosah ruky. Zde najdete řadu hotelů, penzionů a hostelů v různých cenových kategoriích. Navíc budete mít snadný přístup k veřejné dopravě, obchodům a restauracím.

Vake

Vake je moderní a klidná čtvrť, která se nachází západně od centra města. Tato oblast je ideální pro ty, kteří hledají klidnější prostředí s množstvím zeleně a parků. Vake nabízí široký výběr ubytování, včetně hotelů, apartmánů a penzionů.

Co v Tbilisi vidět

Staré město

Staré město Tbilisi je srdcem města a místo, které byste rozhodně neměli vynechat. Procházka úzkými uličkami, pozorování tradičních gruzínských domů s dřevěnými balkóny a návštěva kostelů, jako je Sioni katedrála nebo Metechi kostel, vás zavede zpět v čase. Nedaleko se také nachází proslulé horké prameny, které byly důvodem založení města.

Tsminda Sameba (Svaté trojice) katedrála

Tsminda Sameba je největší katedrála v Gruzii a ikonická stavba Tbilisi. Její impozantní architektura a zlatý kříž, který se tyčí nad městem, ji činí jedním z nejznámějších míst v Tbilisi. Návštěvníci se mohou pokochat nádhernými výhledy na město z okolních zahrad.

Národní muzeum Gruzie

Národní muzeum Gruzie je ideálním místem pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o bohaté historii a kultuře Gruzie. Muzeum nabízí řadu stálých i dočasných výstav, které zahrnují archeologické nálezy, dějiny umění a historii země.

Mtatsminda Park

Mtatsminda Park se nachází na vrcholu Mtatsminda hory a nabízí nádherné výhledy na Tbilisi. Park je oblíbenou destinací pro rodiny a nabízí řadu zábavných atrakcí, jako je zábavní park, lanovka, restaurace a pikniková místa.

Místní kuchyně a gastronomie

Chinkali

Chinkali jsou tradiční gruzínské knedlíčky naplněné masem, zeleninou a kořením. Chinkali jsou oblíbeným pokrmem a můžete je ochutnat v mnoha restauracích po celém Tbilisi. Nezapomeňte je ochutnat spolu s místním vínem.

Chačapuri

Chačapuri je tradiční gruzínský pokrm, který byste neměli vynechat. Jedná se o chléb plněný sýrem, který může být upraven různými způsoby, například s vajíčkem nebo máslem. V Tbilisi naleznete řadu restaurací a pekáren, které nabízí různé druhy chačapuri.

Kam na hezký výhled

Narikala pevnost

Narikala pevnost je historické opevnění, které se tyčí nad Starým městem Tbilisi a nabízí nádherný výhled na město a řeku Mtkvari. Můžete se sem dostat pěšky nebo lanovkou z parku Rike.

Most Míru

Most Míru je moderní skleněný most, který překonává řeku Mtkvari a spojuje Staré město s parkem Rike. Z mostu je krásný výhled na město, zejména v noci, kdy je osvětlený.

Kam jet na výlet v okolí Tbilisi

Mtskheta

Mtskheta je starobylé město nacházející se jen několik kilometrů severozápadně od Tbilisi. Je považováno za kolébku gruzínské křesťanské kultury a nabízí řadu impozantních památek, jako je Džvari klášter a Svetitskhoveli katedrála. Mtskheta je snadno dostupná autobusem nebo taxi z Tbilisi.

David Gareja

David Gareja je komplex skalních klášterů a jeskynních měst nacházející se na jihovýchodě Gruzie, poblíž hranic s Ázerbájdžánem. Tato jedinečná památka je obklopena nádhernou přírodou a nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat starobylé kláštery a jeskyně. Na výlet do David Gareja se můžete vydat organizovaně nebo na vlastní pěst.

Uplistsikhe

Uplistsikhe je starobylé skalní město a archeologická lokalita, která se nachází asi 100 km západně od Tbilisi. Zde můžete prozkoumat jeskynní město, které bylo kdysi důležitým střediskem pohanského náboženství a obchodu. Uplistsikhe je snadno dostupná z Tbilisi vlakem nebo autobusem.

Rate this post

Napsat komentář