Většina lidí jezdí v létě k moři. Ale na moři je to mnohem lepší než u moře. Jachting je láska. Jeden z nejlepších zážitků, který pak už budete chtít jen opakovat a možná trochu vylepšovat. Vím to dobře, na týdenní plavbě jachtou jsem byla už sedmkrát, z toho jednou v Řecku, jednou v Itálii na Liparských ostrovech a zbytek v Chorvatsku. A hned bych jela zas.
Kolik stojí týden na jachtě
Řeknete si dovolená na jachtě, to je jen pro vyvolené. Paradoxně je ale týden na jachtě levnějši než kolik většina lidí zaplatí za dovolenou někde u moře. Bavím se tedy o tom nejběžnějším případu lodi, charterové plachetnici. Jestli se chystáte na nějakou luxusní jachtu včetně několikačlenné posádky a vlastního šéfkuchaře, tak to tady ani nečtěte a vybavte se prostě tak, jako byste jeli do pětihvězdičkového resortu.
Takže cena na takové jachtě se samozřejmě liší podle lodi a podle počtu lidí mezi které se rozpočítává. Taková ta největší klasika je, že jedete s kapitánem co má zkoušky C na 16 metrů dlouhou loď a 20 mil od břehu. V lodi velikosti 14-16 metrů jsou typicky 4 kajuty po dvou, takže tam může být 8 lidí (další 2 teoreticky v salonku nebo na palubě, ale to už není úplně komfortní).
Klíčové faktory pro cenu plavby jsou:
- cena lodi samotné – závisí od sezóny a kvality lodi, to rozmezí je docela široké, ale pokud jde o charterovky, řekněme 30 až 90 tisíc za týden,
- počet lidí v posádce – cena dělená mezi 8 lidí je samozřejmě nižší než když jede jen 6 lidí,
- s kapitánem nebo bez – pokud si pronajmete loď i s kapitánem, prodraží se to dost jednak za cenu služby kapitána a jednak o to, že zabírá místo na lodi (rozpočítáváte náklady automaticky mezi míň lidí), jet bez kapitána znamená mít v posádce (mezi kamarády) někoho, kdo má kapitánské zkoušky,
- kotvení – pokud budete loď parkovat v marině (na noc nebo na část dne, v Chorvatsku třeba 80 eur na noc), je to dražší než upíchnout loď na bójku (v Chorvatsku třeba 50 eur za noc), nejvýhodnější je kotvení v zátoce zdarma.
- nafta – plachtění nic nestojí, ale pokud se jede na motor (třeba proto, že nefouká vítr), tak to stojí víc,
- jídlo a útrata cestou – to už je úplně individuální, typicky se vaří přímo na lodi a občas se jde na pevnině na oběd nebo kafíčko, záleží tedy co sníte (a vypijete).
Suma sumárum mě obvykle cena plavby v Chorvatsku vyšla kolem 15 tisíc, včetně dopravy z Prahy a opulentní večeře na rozloučenou. V Itálii a Řecku to bylo o letenku a ubytování na pár dní před naloděním dražší.
Jak to vypadá na jachtě
Pokud si představujete jachtu jako luxusní plovoucí hotel, možná budete zklamaní. Jak velikost lodi napovídá, prostor bude trošku stísněný, ale žádný strach, vybavení lodi umožňuje víceméně plnohodnotný život, nebo řekněme týdenní pobyt.
V podpalubí jachty
Centrem lodi je salon, což je taková hlavní společenská místnost, kde se je i galley (lodní kuchyň) a navigační stanoviště. Na zádi a na přídi lodi v podpalubí jsou umístěné kajuty.
Navigační stanoviště
Je to takový malý koutek, někdy i se stolem (mapovým), kde jsou různé kontrolní prvky a přístroje potřebné pro řízení a správu lodi, včetně vypínačů pro elektrické systémy, ovládání kotvy, navigačních přístrojů a dalších zařízení, od světel po lednici.
Galley
Kuchyň na lodi se zásadně neliší od malé kuchyňky někde v bytě s pár zásadními rozdíly. Trouba a sporák jsou kardanově zavěšené, to znamená že nejsou pevně přidělané jako v normální kuchyně, ale naklání se podle náklonu lodi. Prostě tak, aby hrnec s polívkou byl pořád vodorovně a moc se toho nevylilo i když se loď houpe.
Lednice v kuchyni chladí pouze když loď jede na motor (nebo je v marině zapojená v elektřině). Při plachtění nebo kotvení se spotřebiče vypínají, aby se nevybila baterka, takže lednice nechladí. Nějakou dobu tam chladno vydrží, ale za půl dne už tam bude celkem teplo. Proto je dobré trochu plánovat potraviny a to co se rychle kazí (kuře, měkké šunky), plánovat spíš jen k okamžité spotřebě než na skladování týden.
Voda teče z kohoutku sladká (a z druhého na hrubé mytí slaná z moře). Pitné vody je ale málo tak je potřeba s ní trochu šetřit.
Jinak je v kuchyni spoustu skříněk s nádobím (normální sklo a porcelán) a skříněk na uskladnění potravin a dobrot. Skříňky jsou opatřené push-to-open zámkem, aby se neotvíraly jen tak když se loď rozhoupe.
Salon
Stůl a sedačky jsou koncipované tak, aby se tam vešla celá posádka lodi. Obvykle se to dá složit tak, aby se na tom ještě dva lidi vyspali. V sedačkách a podlaze salonu bývá ještě spousta dalšího úložného prostoru, typicky na nápoje v lahvích (v úložných prostorách v podlaze už může být i trochu mokro).
Kajuty
Podle typu lodi, většinou dvě na přídi trošku větší, dvě na zádi. Charterovky to dávají i s povlečením, polštářkem a ručníkem, skoro jako hotel, jen ta postýlka je menší a je napasovaná na maximální šířku kajuty, ode zdi ke zdi. Jinak je v kajutě minimální prostor (ale 2 lidi se normálně vejdou), jsou tu skříňky na věci, některé celkem nepoužitelné, protože se k nim blbě dostává. Jsou tu malá okýnka, světlo a to je tak všechno.
Okna v salonu i v kajutách jsou dobře těsnící (proti šplouchající vodě), když jsou zavřená. Když se nejede na plachty můžou být klidně ale otevřená nebo jen na ventilačku.
Koupelna a záchod
Taky podle typu lodi, bývají 2 až 4 záchody. Koupelna a záchod je ta samá místnost, žádný sprchový kout, prostě je tam zavěšená sprchová hadice a sprcháčem je rázem celá ta místnost.
Jak se chodí na lodi na záchod? Záchod na lodi je teda celkem normální záchod, s tím rozdílem, že se pro spláchnutí musí pořádně pumpovat, aby se neucpal. Ze záchoda jde všechno buď rovnou do moře nebo u novějších lodí se dá používat i „nádrž“, která se pak vyprázdní až na širém moři. Každopádně v nějaké fázi jde všechno do moře, takže pokud jde o čistotu moře, je celkem jedno, jestli se jdete vyčůrat při koupání v moři, na záchod, nebo z paluby. Všechny cesty vedou do moře.
Na palubě jachty
Na palubě jachty budete trávit většinu dne. Na zádi jsou obvykle dvě kormidla (to aby kapitán při plachtění mohl řídit loď s výhodnějším výhledem na jedné nebo druhé straně. U nich jsou navigační panely. Na zádi lodi je někdy baden plato, plošina pro snadnější přístup do vody, někdy jen žebřík. Na zádi bývá taky sprcha (hadice).
Je tu skládací stůl s lavicemi po obou stranách (v nich je úložný prostor). Vedle stolu směrem do středu lodi už jsou dvířka a schůdky co vedou do podpalubí. Na stolem a celým kokpitem je bimini, ochranná stahovací stříška proti slunci. Ta se vytahuje většinou když loď stojí nebo když prší, za jízdy je přes ní blbě vidět a zůstává tedy většinou stažená. Před kokpitem je ještě jedna nízká ochranná plátěná konstrukce, sprayhood, hlavně kvůli stříkající vodě a větru zepředu.
Od zádi na příď vedou po bocích lodi dva „chodníčky“, na přídi je kotevní skříň. Na přídi je také připevněn motorový člunek (odendavací motor je pak na zádi). Ve středu je stěžeň, plachty, a k zádi pak směřuje ráhno k rozvinutí hlavní plachty. Plachty se pak ovládají ze zádi, kde je systém lan a kladek na utahování a povolování plachet.
Jak je to s mořskou nemocí
Na lodi to houpá. Většinu času je to jen takové příjemné pohupování, ale při bouřce (to se nestává často ani to netrvá dlouho) nebo při plachtění to hází i víc. S mořskou nemocí je to prý tak, že asi 5 % lidí jí netrpí vůbec a 5 % lidí jí trpí vždycky, zbylých 90 % je drtivou většinu času v pohodě, ale když se sejdou okolnosti, tak tu šavli hodí ani neví jak.
Před první týdenní plavbou je dobré mít ověřeno, že nepatříte mezi těch horních 5 %, protože to by vám pobyt na lodi 168 hodin prakticky v kuse vážně dobře nedělal. Druhý den byste se nejspíš někde nechali vysadit. Jinak není čeho se bát, sami brzo poznáte co vám nedělá dobře a co vám naopak pomůže:
- vždycky vám bude líp na palubě než v podpalubí, tam se houpání snáší hůř,
- ještě hůř v podpalupí vám bude v uzavřené kajutě nebo na záchodě,
- ano, vlny se dají i zaspat, ale pokud vám už začne být trochu blbě, spíš neusnete,
- nepříjemná je kombinace s dehydratací, takže nezapomeňte na lodi hodně pít (vodu), ono se to nemusí zdát, protože za jízdy příjemně pofukuje a občas cákne nějaká ta voda, ale trávíte dost času v horku a na přímém slunci,
- když máte pocit, že vám začíná nebýt dobře, najděte si záchytný bod, třeba loď na obzoru, a na ten fixujte pohled,
- jsou na to i prášky, je ale potřeba vzít si je včas, nemám s tím zkušenost, ale asi je nejlepší vzít si je ráno po vyplutí.
Co se dělá na jachtě
Život na jachtě zahrnuje spoustu různých zábav a dobrodružství a asi trochu záleží na tom s jakou krevní skupinou posádky jste se na moře vydali. Z těch nějběžnějších věcí je to zhruba tohle:
- Plavba a plachtění – v první řadě na moři jste proto, abyste se někam podívali a propluli se lodí. Zkušený kapitán zvládne leccos sám, ale při plachtění a vjezdu do mariny je zapotřebí určité součinnosti posádky. Obnáší to zejména tahání lan, vytahování plachet a uvazování fendrů. Nic co by běžný člověk s dobrými pokyny nezvládl.
- Koupání – jezdíte do krásných zátok, kde se koupete, plavete, vytáhnete paddleboardy nebo šnorchl, doplavete si na pláž a vyběhnete na vyhlídku na ostrůvku. A na moři můžete třeba surfovat za lodí.
- Výlety do přístavních městeček – cestou budete potkávat ostrovy s většími městečky a některá budou stát za návštěvu, takže tam uvážete loď k molu, vystoupíte, projdete si město, zajdete na hrad, dáte si zmrzlinu. Prostě jako byste jeli na výlet autem. Při té příležitosti i dokoupíte zásoby.
- Chill (nebo práce) – na palubě lodi je spousta místa kde se opalovat nebo si jen lehnout s knížkou, podcastem nebo hudbou. Já s sebou zatím na každé plavbě měla i notebook a práci, ne na dřinu 8 hodin denně, ale občas když se zakotvilo nebo při klidné plavbě na motor se dá i pracovat.
- Vaření a jídlo – ve vaření na lodi jsme se vždycky střídali, takže je celkem zábava těšit se, co kdo připraví za dobrotu. Při první jachtě jsem se trochu bála, že skončím o chlebu a lanšmítu, ale nevím, jestli je to lidma nebo prostředím, ale čím déle jezdíme, tím víc to směřuje ke kuchařské soutěži. Takže english breakfast, pho, burgery, žádné konzervy. Vaříme většinou spíš večer a přes den, když se plachtí, dojídáme zbytky a krájíme salámky, sýry a zeleninu.
- Hry, kytara, drinky – večery jsou prokecané nebo skončí u nějaké stolní hry a když je v týmu kytara, tak i hulákáním na celou zátoku.
Co si sbalit na jachtu
V první řadě co si s sebou nebrat. Nebrat si kufr, ale tašku nebo batoh. Úložných prostor je sice dost, ale jednotlivě jsou malé a rozhodně není prostor mít kufr postavený někde v koutě, nic takového tam není. Potřebujete zavazadlo, co jde složit a schovat do malé skříňky.
Oblečení na jachtu
Obecně platí, že na jachtě toho stačí málo, zvlášť pokud vás čeká letní týden plný slunce. To si s menší nadsázkou vystačíte s plavkama. Míň věcí, víc zážitků.
Ale ani počasí nemusí být vždycky konzistentní, pokud nejedete v úplně hlavní sezóně, ale třeba na konci září nebo v květnu, může být už chladněji. Na lodi jsme zažili už taky nejednu velkou bouřku. Takže je dobré být trochu připraven. Vynechám klasické nezbytnosti, ale na co nezapomenout?
- plavky – jsou základ a budete v nich trávit nejspíš většinu času na lodi, takže čím víc plavek tím líp, beru si klidně čtvery,
- neprofoukavá a nepromokavá bunda – nějaká větrovka, na lodi, když jede to dost fouká, když je horko to nevadí, ale třeba navečer nebo mimo sezónu se do vás fakt už může dát zima. Celkem běžně nosím bundu jen přes plavky, když neprofouknu, zima mi není.
- teplejší oblečení na večer – vozívám dvoje legíny a mikinu, pár triček. Většinu času na lodi chodím bosa, i když prší, ale večer, i v létě se hodí mít s sebou ponožky.
- pokrývka hlavy co neulítne – já nosím na hlavě šátek nebo i čepici (takovou spíš surfařskou) když hodně fouká, můžete mít klobouk, ale na šňůrce nebo kšiltovku, k těm se dělají takové klipsy k přichycení k tričku (ulítlých kšiltovek už jsem viděla několik, ono to na té hlavě klidně několik dní drží a pak foukne trochu jinak a je pryč),
- boty – já třeba nenosím skoro vůbec, ale samozřejmě třeba navečer, když je na lodi mokro nebo i při tahání lan a tak je to asi lepší. A pak samozřejmě na výlety. Obvykle teda beru žabky a tenisky. Je dobrá dát pozor na to, aby podrážka byla aspoň trochu protiskluzová a světlá.
- jedny (max dvoje) hezký šaty – do města, do přístavu, na večeři. Na lodi se jinak moc velká paráda neudělá, po většinou jsou to plavky, kraťásky, tílko, je zbytečný tahat s sebou kufr plný večerní róby.
- tričko do vody – to je teda moje specialitka a nemívá to snad nikdo s kým jezdím, ale já se jednak radši ochráním proti slunci, protože ve vodě jsem jako doma a někdy tam vydržím fakt dlouho a taky kvůli blbnutí ve vodě jsem radši když si nemusím hlídat horní díl plavek jestli je na svém místě a neukazuju moc.
Vybavení
- věci na šnorchlování – maska nebo i ploutve se můžou hodit, já hodně plavu, tak si beru i plavecké brýle,
- drybag – když plavete na souš a buď tam jdete na zmrzku a chcete si vzít peníze nebo si prostě chcete vzít mobil na fotky, hodí se mít drybag (jinak ale na lodi je člun, kterým se obvykle lidi dopravují ke břehu, takže drybag zas spíš pro plavce),
- ručník – nebo i osuška, já někdy vozím takové to ručníkové pončo,
- opalovací krém – padesátku nejlépe, slunce bude všude, a protože jste na moři tak ideálně v nějaké eko variantě, stejně jako sprcháč a šampón.
- kinedryl – pokud vysloveně trpíte mořskou nemocí, tak na jachtu radši nechoďte, ale hodně lidí si bere kinedryl na první dny, pro jistotu a nebo na dny kdy hodně fouká a plachtí se,
- rukavice na tahání lan (pokud budete ten, kdo pořád tahá lana, tak je to lepší, ale dá se i bez).
Vybavení posádky
Věci, které je dobré mít, ale stačí jednou nebo dvakrát na loď, tak je lepší se domluvit jestli a co někdo bere.
- prodlužovačka – aby si víc lidí naráz mohlo nabít telefony a jiná zařízení,
- paddleboard a nafukovací kruhy do vody – s tím je vždycky zábava,
- jídlo a voda na první dny.
Povinnosti posádky a pravidla chování na lodi
Hlavní povinností posádky je poslouchat kapitána. Přecijen jachting není sport úplně bez bezpečnostních rizik, loď je malá, moře velké. Kapitán určuje co kdo bude dělat, zodpovídá za bezpečnost a navigaci.
- jedna ruka patří lodi – při pohybu po palubě (zejména za jízdy při přebíhání ze zádě na příď) by se měl každý držet (zábradlí).
- smrtící ráhno – při přehazování plachet se uvolňuje ráhno, které je v zádi lodi u stolu posádky a když se uvolní příliš rychle, dokáže shodit člověka co pod ním stojí (ránou do hlavy), proto je při manipulaci s plachtami dávat pozor kde je ráhno a nestát pod ním.
- 2+ lidi na palubě – na palubě by za jízdy nikdy neměl být člověk sám. Pro člověka, který nešťastnou náhodou spadne do vody je dost těžké rychle se vrátit a stále ho mít na očích i když reagujete v tom okamžiku (loď je rychlá, obrátit ji zabere čas, vysoké vlny schovají člověka, že ho nevidíte). Kdyby byl v tu chvíli na palubě sám, možná už ho nikdy neuvidíte (nehledě na to, že by loď nebyla nikým řízená a nikdo by o tom nevěděl). Nechci strašit, když nebudou velké vlny tak se nejspíš muž přes palubu nějak zachrání, ale téměř jistě ho nezachrání posádka, která ani neví před jak dlouhou dobou vypadl z lodi.
- skleničkama se neťuká – tradice a pověrčivost říká, že nechcete naštvat cinkáním vládce moří a přivolat nepřízeň počasí, při přípitku se přiťukává jen potichu „přes prsty“. Z podobných důvodů se i dodržuje tradice odlít na začátku plavby trochu rumu do moře Neptunovi a poprosit ho o hladký průběh. Stejným způsobem pak na konci poděkovat, že to dobře dopadlo.