Brno

Brno je druhé největší město České republiky a nabízí mnoho zajímavostí a atrakcí, které stojí za návštěvu. V tomto článku se dozvíte, jak se do Brna dostat, jak se v něm dopravovat, kde se ubytovat, co vidět, co ochutnat a kam vyrazit na výlet.

Jak se do Brna dostat

Do Brna se můžete dostat několika způsoby:

 • Letecky: Brno má mezinárodní letiště s pravidelnými spoji do několika evropských destinací.
 • Autobusem: Z Prahy a jiných českých i zahraničních měst jezdí pravidelné autobusové spoje.
 • Vlakem: Brno je dobře napojeno na železniční síť a je snadno dostupné z Prahy, Ostravy, Vídně či Bratislavy.
 • Autem: Brno leží na dálnici D1 z Prahy do Ostravy a je snadno dostupné z různých směrů.

Jak se v Brně dopravovat

Brno je geniální město na pěší procházení, všechno je v centru v docházkové vzdáleností. Pro dopravení mimo centrum jsou tu brněnské šaliny (tramvaje), lístek jde koupit z mobilu jako SMS jízdenku – stačí odeslat na číslo 90206 zprávu BRNO20 pro dvacetiminutovou jízdenku nebo BRNOD pro celodenní jízdenku.

Kde se v Brně ubytovat

V Brně je mnoho možností ubytování v různých částech města. Některé z populárních čtvrtí zahrnují:

 • Centrum: Ideální pro turisty, kteří chtějí být v srdci dění a mít snadný přístup k hlavním památkám.
 • Královo Pole: Klidnější oblast s dobrou dostupností do centra města, vhodná pro rodiny nebo ty, kteří hledají klidnější pobyt.
 • Žabovřesky: Oblast s mnoha obchody a restauracemi, která je blízko Brněnské přehrady a nabízí možnosti pro turistiku a cyklistiku.

Co v Brně vidět

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk je jedním z nejznámějších symbolů Brna a nabízí krásný výhled na celé město. Původně středověký hrad, později byl přestavěn na pevnost a vězení. Dnes zde naleznete Muzeum města Brna a můžete se zúčastnit prohlídky hradu.

Katedrála svatého Petra a Pavla

Dominanta města, katedrála sv. Petra a Pavla, se nachází na Petrově vrchu. Je to impozantní stavba v goticko-barokním stylu, která je známá svými věžemi a zvonem, který zvoní v poledne o 11 hodině jako připomínka brněnské obrany proti Švédům.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat je mistrovským dílem moderní architektury navrženým Ludwigem Miesem van der Rohe. Je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je otevřena veřejnosti pro prohlídky.

Stará radnice

Stará radnice je nejstarší dochovaná budova v Brně, která dnes slouží jako informační centrum a galerie. Je známá svou gotickou věží a barokním portálem se zlomeným hřebenem, který je spojován s legendou o mistru Antonínu Pilgramovi.

Labyrint pod Zelným trhem

Pod Zelným trhem se rozkládá rozsáhlý systém středověkých sklepů a chodeb, který dnes slouží jako muzeum a místo pro různé kulturní akce. Prohlídka labyrintu vás seznámí s historií města a každodenním životem jeho obyvatel v minulosti.

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je největší a nejstarší muzeum na Moravě. Jeho expozice pokrývají široké spektrum témat, od archeologie a historie až po etnografii a přírodní vědy.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně představuje vývoj techniky, průmyslu a dopravy na Moravě a v České republice. Najdete zde například historické automobily, leteckou techniku, parní stroje či výstavu o vývoji fotografování a kinematografie.

Park Lužánky

Park Lužánky je nejstarší veřejný park v Brně a ideální místo pro odpočinek a procházky. Park nabízí příjemné prostředí, dětská hřiště, sportovní zařízení a pravidelně se zde konají kulturní akce.

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada je oblíbeným rekreačním místem pro obyvatele i návštěvníky Brna. Nabízí možnosti koupání, jachtingu, windsurfingu nebo půjčení lodiček a šlapadel. V okolí je také zoologická zahrada a lesopark.

Mendelovo muzeum

Mendelovo muzeum je zasvěceno životu a dílu Gregora Mendela, otce genetiky, který žil a pracoval v Brně. Muzeum se nachází v areálu augustiniánského kláštera, kde Mendel prováděl své slavné pokusy s hráškem.

Kam pro dobrý výhled

Pro krásný výhled na město vyrazte na hrad Špilberk, katedrálu svatého Petra a Pavla nebo na rozhlednu na Kraví hoře.

Kam z Brna na výlet

V okolí Brna se nachází mnoho zajímavých míst pro výlety, například:

 • Zámek Lednice a Valtice, součást Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznamu UNESCO.
 • Jeskyně Moravského krasu, s největší podzemní propastí v České republice – propastí Macocha a prohlídkovou trasou Punkevní jeskyně.
 • Austerlitz (Slavkov u Brna), historické místo bitvy u Slavkova, známé také jako bitva tří císařů.
 • Pálava, malebná krajina s vinicemi, zříceninami hradů a přírodní rezervací s mnoha možnostmi pro turistiku a cyklistiku.
 • Zámek Mikulov, historické městečko s barokním zámkem, židovskou čtvrtí a vinnými sklípky.
Rate this post

Napsat komentář