Londýn mám ráda, i když sem nejezdím moc často. Je to jedno z těch měst, kdy si při návštěvě řeknu proč sem sakra nejezdím častěji, když je to tak krásný. Miluju fasády londýnských domů, projíždění ulicemi města červeným double deckerem, prolézání knihkupectví a papírnictví, londýnské trhy s jídlem a v neposlední řadě všudypřítomnou britskou angličtinu, které sice občas moc nerozumím, ale hrozně dobře se mi poslouchá.
Jak se dostat do Londýna
Letecky do Londýna
Nejrychlejší způsob jak se dostat do Londýna je letadlem. Londýn má hned 4 letiště, Heathrow (LHR), Gatwick (LGW), Stansted (STN) a Luton (LTN). Heathrow je největší a nejvýznamnější letiště, létají sem například British Airways a dálkové lety předních společností, je také nejblíž centru. Heathrow Express autobus jede na nádraží Paddington 15 minut.
Nízkonákladovými společnostmi se dostanete do Londýna klidně kolem 1500 za zpáteční let, často jsou i pod tisícovku. Ryanair létá na Stansted, Wizzair na Stansted i Luton. Let z Prahy trvá necelé 2 hodiny. Při plánování cesty ale rovnou počítejte s tím, že i cena za dopravu z letiště do centra bude stát dost. Například autobus z Lutonu na Victoria Station stojí 14 liber (jedním směrem).
Autem do Londýna
Cesta z Prahy autem trvá (čistého času) až 15 hodin, podle provozu. Dopravit se potřebujete do francouzského přístavu Calais, odkud pojedete buď trajektem po moři do přístavu Dover, nebo Eurotunelem na vlaku pro auta do Folkestone.
Jet radši trajektem nebo Eurotunelem?
- trajekt – máte to s výhledem, na moři, ale jezdí méně často (cca každých 30 – 60 minut) a je pomalejší (asi 1,5 hodiny), dýl trvá i nalodění a vylodění. Bývá ale levnější, cena je cca 40-70 liber.
- Eurotunel – ani v tunelu neřídíte, auto naložíte na vlak, který jezdí každých 15 – 20 minut, cesta je rychlejší, trvá asi 35 minut a i „nalodění“ je rychlejší. Bývá dražší, cca 50 – 100 liber.
Do Calais dojedete nejlépe přes Norimberk, Frankfurt, Kolín nad Rýnem a Gent nebo přes Drážďany, Dortmund a Antverpy.
V obou případech vás po překonání Lamanšského průlivu čeká změna strany silnice, na které budete řídit (místo vpravo se v Anglii řídí vlevo). Do správného směru budete navedeni a není v tom žádný zásadní problém.
Vlakem do Londýna
Vlakem se dá jet například European Sleeper do Bruselu a odtud dalším vlakem. Cesta bude podstatně rychlejší než autobusem, ale spíš dražší.
Autobusem do Londýna
Cesta autobusem do Londýna je asi nejdelší a celkem drahá varianta. Z Prahy i Brna sem jezdí Flixbus, ale s přestupem (nejkratší varianta s jedním přestupem v Bruselu) cesta trvá podle denní doby cca 25 až 30 hodin a stojí kolem 3 tisíc.
Kde se v Londýně ubytovat
Londýn je velké město a není to úplně na to obejít všechny body zájmu pěšky, protože jsou roztroušené na celkem velkém území. Zároveň se Londýnem můžete kochat i z Double deckeru, takže za mě je tady v pohodě ubytovat se i dál od centra. Mimojiné i proto, že Londýn je hodně drahý, v centru o to víc.
Osobně se mi moc líbilo v Battersea.
Doprava v Londýně
Na dopravu po Londýně je možné použít předplacenou kartu Oyster card. Za mě ale lepší řešení platba bezkontaktně kartou – při každém vstupu a výstupu stačí přiložit ke čtecímu zařízení kartu (já používám platbu kartou v mobilu). Po konci dne se pak všechny jízdy sečtou a z karty se strhne daná suma. Horní limit za den je 8,50 liber a za týden 42,70 liber, pokud byste jezdili víc než to, už se to nestrhne.
Doprava v Londýně je trošku dražší, tím že člověk se bez cesty autobusem nebo metrem spíš neobejde, pokud nebydlí v centru a navštěvuje od sebe vzdálenější místa. Počítejte, že se spíš dostanete nad stovku (stovky) denně (i bez započtení cesty z/na letiště).
Londýnské metro
Tube, londýnské metro, má 11 linek a 270 stanic, které pokrývají celé město. Zní to děsivě, ve stanicích si můžete vyzvednout plánek metra. Vstup do metra je vždycky označen červeným kruhem s horizontálním modrým pruhem s nápisem „underground„.
Double deckery
Nejhezčí způsob jak Londýnem cestovat je double decker – dvoupatrový červený autobus. Úplně nejlíp, když si sednete v horním patře hned dopředu a užíváte si výhled. Takhle mi ani nevadilo, že cesta trvá třeba i přes půl hodiny, protože jsem si mohla hezky prohlížet ulice města. Zvlášť k večeru, když už je člověk uchozený, tak je to fajn způsob jak vidět víc.
Lodí po Temži
Můžete si pořídit třeba zážitkovou plavbu s Afternoon Tea, pokud jde ale čistě o přesun nebo výhled, postačí i běžná loď, Uber Boat by Thames Clippers. Ty jezdí ze stanice Putney (u Bishop’s park a Fulham Palace) po Woolwich (až za Greenwich). Zastávky jsou některé na jednom, jiné na druhém břehu řeky a loď pochopitelně projíždí i kolem Big Ben a pod Tower Bridge.
Zaplatíte kartou Oyster, bezkontaktně kartou, aplikací Uber nebo si koupíte lístky ve stanici v automatu (to je trošku dražší). Cena je podle pásma, kterým jedete, začíná na 5,60 liber, neomezený denní lístek stojí 22,10.
Londýnem na kole
V Londýně jsou k dispozici i sdílená kola jako Santander Cycles nebo Boris Bikes.
Londýnské trhy s jídlem
Londýn je proslulý rozmanitou gastronomickou scénou a trhy s jídlem jsou skvělé místo, kde můžete ochutnat jak místní speciality, tak mezinárodní kuchyni. A za lepší cenu než v restauracích. Kromě dvou nejznámnějších – Borough a Camden můžete navštívit ještě Maltby Street Market, Brick Lane Market, Broadway Market, Southbank Centre Food Market nebo Exmouth Market.
Borough Market
Jeden z nejstarších a nejznámějších trhů s jídlem v Londýně je vedle Southwark Cathedral, kousek od London Bridge. Je obrovský a najdete tu všechno, od sýrů, pečiva, ovoce, přes anglické, španělské nebo thajské speciality až po gin tonic. Můj každopádně nejoblíbenější. Připravte se na davy, kterými se budete prodírat i fronty u nejlepších stánků.
Camden Market
Camden Town je čtvrť, která žije bohatým denním i nočním životem. Camden Market má lehce alternativní atmosféru. Není tak velký jako Borough (ale v celé té čtvrti jsou další zajímavé podniky), leží na Regent’s Canal Towpath.
Co vidět v Londýně
V Londýně je toho k vidění spousta a kdyby nehrozilo, že to jednoho zrujnuje, řekla bych, že tak 5 dní až týden je ideální. Ale i za jeden den v Londýně se dá stihnout to nejdůležitější.
Big Ben
Ikonický symbol Londýna a jedna z nejznámnějších památek Spojeného království. Najdete ho v srdci Londýna, hned u řeky Temže, u Westminster bridge. Je součástí Westminsterského paláce, sídla britského parlamentu.
Big Ben, i když se to tak používá, není původně označení pro hodinovou věž (ta se jmenuje Elizabeth Tower), ale pro zvon, který je uvnitř. Ten váží 13 tun a je známý pro svůj hluboký tón.
Elizabeth Tower byla dokončena v roce 1859 a je vysoká 96 metrů. Na každé straně věže je nahoře velký ciferník (celkem tedy 4 ciferníky). Nahoru vede 334 schodů (a žádný výtah). Běžně ale věž veřejnosti není přístupná, britští občané mohou požádat o vstup prostřednictvím Member of Parliament a občas jsou tu otevřené speciální prohlídky (najdete případně na stránkách britského parlamentu).
Celý komplex Westminsterského paláce je zapsán v dědictví Unesco.
Buckinghamský palác
Oficiální rezidence britské monarchie v Londýně od dob královny Viktorie. Postavený byl v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu a pak ho koupil král Jiří III. pro svou ženu Charlotte a palác byl významně rozšířen.
Jak je Buckinghamský palác velký? Má 775 místností, včetně 19 státních apartmánů, 52 královských a hostinských ložnic, 188 ložnic pro zaměstnance, 92 kanceláří a 78 koupelen.
Nejbližší stanice metra k Buckingham Palace je Victoria, Green Park nebo St. James’s Park.
Co vidět v Buckinghamském paláci?
- výměna stráží – slavnostní ceremonie před palácem se koná v 11 dopoledne, ale je dobré si zkontrolovat aktuální rozvrh.
- státní pokoje – během letních měsíců je část paláce otevřena veřejnosti a můžete navštívit nádherně zdobené státní pokoje,
- královská stáje – můžete se podívat na koně i královské kočáry,
- královské zahrady – rozlehlé zahrady za palácem jsou přístupné během letního otevření a je tam kromě spousty vzácných rostlin také jezero nebo tenisové kurty.
Tower Bridge
Další ikonická stavba Londýna je unikátní kombinací visutého a zvedacího mostu přes řeku Temži. Byl navržený s cílem umožnit průjezd vysokých lodí do přístavu v Pool of London.
Most má dvě hlavní věže spojené dvěma horizontálními chodníky ve výšce 42 metrů nad řekou. Mostní věže jsou postaveny z oceli obložené granitem a portlandským vápencem, což jim dává charakteristický gotický vzhled. Centrální část mostu je zvedací a umožňuje lodím projíždět. Původní zvedací mechanismus byl poháněn parními stroji, ty byly později nahrazeny elektrickými a hydraulickými systémy.
Most se zvedá přibližně tisíckrát ročně, takže tuhle podívanou můžete s trochou štěstí v Londýně zažít. Pozorovat to můžete buď z nábřeží nebo můžete být i přímo na mostu. Zvedání mostu trvá asi 10 minut. Na oficiálních stránkách Tower Bridge je rozvrh zvedání, takže si prohlídku Londýna můžete plánovat i tak, abyste to viděli.
V roce 2014 byly na vyvýšených chodnících instalovány skleněné podlahy, kterými vidíte přímo na řeku a můžete přes ně pozorovat i zvedání mostu. Při různých významných příležitostech a festivalech bývá Tower Bridge osvětlen. Uvnitř mostu je muzeum, kde můžete vidět leccos o historii i původní parní stroje.
Tower of London
Londýnský Tower je jednou z nejvýznamnějších historických památek Velké Británie. Hrad a pevnost na severním břehu Temže má bohatou historii sahající více než tisíc let zpět. Postavený byl v roce 1066 Vilémem Dobyvatelem po jeho vítězství v bitvě u Hastingsu. Původní bílá věž (White Tower), která dala hradu jeho jméno, byla dokončena v roce 1078 a sloužila jako symbol normanské moci.
Hrad sloužil historicky ke spoustě účelům – jako královská rezidence, vězení, místo poprav, pokladnice, zbrojnice nebo zoologická zahrada.
Co vidět v Tower of London?
- korunovační klenoty – jsou dnes asi největším lákadlem,
- White Tower – nejstarší část hradu postavená z bílého vápence, uvnitř věže je královská zbrojnice s expozicí zbraní a brnění,
- královská mincovna – expozice o historii mincovnictví v Tower of London,
- havrani – přítomnost havranů patří k tradici Tower of London, podle legendy musí být na hradě vždy alespoň 6 havranů, aby království neupadlo. O havrany se tu stará speciální strážce, Ravenmaster.
Slavná místa v Londýně
V Londýně se, mimojiné, odehrává spoustu legendárních příběhů a některé z nich jsou spjaté s Londýnem natolik, že z nich vznikla oblíbená turistická místa.
10 Downing Street
Jedna z nejznámnějších politických adres na světě. Oficiální rezidence a kancelář předsedy vlády Spojeného království. Je v samém srdci Londýna, ve Westminsteru, nedaleko parlamentu a dalších významných vládních budov. Pobývali tu Winston Churchill i Margaret Thatcher.
Dům snadno poznáte podle černých dveří, které nemají zvenčí kliku, dají se otevřít pouze zevnitř. Downing Street je ale přísně střežená a k samotnému domu veřejnost přístup nemá.
Nástupiště 9 ¾
Ikonické místo v univerzu Harryho Pottera na nádraží King’s Cross. Tady studenti, kteří míří do Bradavic prochází branou mezi 9. a 10. nástupištěm, aby se dostali na nástupiště 9 ¾ tak, že běží proti cihlové zdi.
Pro fanoušky Harryho Pottera bylo na nádraží King’s Cross vytvořeno foto místo s označením „Platform 9 ¾“ kde je vozík napůl zmizelý ve zdi.
Baker street
Ulice je slavná díky literární postavě Sherlocka Holmese, který tu bydlel na fiktivní adrese 221B. Adresa byla fiktivní v době psaní knihy, ale dnes je na ní Muzeum Sherlocka Holmese. Najdete ji v Marylebone ve Westminsteru.
Na rohu Marylebone Road a Baker Street je také slavné muzeum voskových figurín Madame Tussauds. Doporučuju taky omrknout stanici metra Baker street, která je vyzdobena mozaikami Sherlocka Holmese. Pro fanoušky je tu k dispozici i Holmes Hotel, hezký, moderní, dobře hodnocený hotel vyzdobený ve stylu Sherlocka Holmese.
Co v Londýně ochutnat
Doporučuju si nenechat ujít Afternoon Tea, které se pořádají často v lepších hotelech, zhruba od 15 do 17 hodin a je lepší si na ně udělat rezervaci předem. Pokud jste v Londýně v neděli, pak je to příležitost pro Sunday Roast. Kterýkoliv den si ale můžete užít anglickou snídani. O dalších specialitách píšu v článku o britském jídle.
Tipy na cestování nejen do Londýna
✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.