Britská kuchyně: Co ochutnat v Londýně i celé Anglii?

Anglická kuchyně je tak trochu pověstná tím, že není nijak zajímavá. A pojďme si upřímně říct, že v porovnání s italskou nebo francouzskou angličani úplně kreativní nebyli. Ale to vůbec neznamená, že se v Anglii dobře nenajíte, naopak! Kromě toho, že například Londýn je vyhlášeným gastronomickým centrem světové kuchyně, má i v Británii gastronomie nějakou tradici, která přináší pár zajímavých a výjimečných dobrot. A protože se až na pár výjimek britské pochoutky úplně neproslavily do světa, je potřeba udělat si výlet do Británie, abyste je mohli ochutnat. A to se vyplatí!

Typické britské produkty

Britská kuchyně odráží historii a rozmanité regionální tradice. Jedním z nejznámějších britských produktů je cheddar, sýr z vesnice Cheddar v Somersetu. Dalším ikonickým britským sýrem je Stilton, modrý sýr s výraznou chutí, který se vyrábí v Derbyshire, Leicestershire a Nottinghamshire. Existuje i bílá varianta Stiltonu, jemnější, ale stejně dobrá. Oblíbený je také Red Leicester, tvrdý sýr s červenooranžovou barvou, a Wensleydale, drobivý sýr s jemnou chutí, který se obvykle kombinuje se sušeným ovocem.

York Ham je tradiční uzená sušená šunka z Yorku. Wiltshire Ham pochází z oblasti Wiltshire je uzená šunka a používá se v sendvičích nebo jako součást slavnostních jídel. Cumberland Sausage je kořeněná klobása z oblasti Cumbrie, typicky stočená do spirály. Black Pudding je klobása vyrobená z vepřové krve, ovesných vloček a koření a často je součástí anglické snídaně.

Tradiční je pomerančová marmeláda, která se často podává k snídaňovému toastu. Nejznámější je marmeláda značky Dundee Marmalade, která se vyrábí podle receptu ze 18. století. Jahodový a malinový džem jsou populární součástí odpoledního čaje, podávají se ke scones a clotted cream, hustou smetanou z jihozápadní Anglie, hlavně z Devonu a Cornwallu. Clotted cream je neodmyslitelnou součástí tradičního čajového obřadu a dodává sladkým pečivům bohatou a lahodnou chuť.

Mezi další typické britské produkty patří Branston Pickle, sladkokyselé zeleninové chutney, které se často podává s ploughman’s lunch (chléb, sýr a studené maso). Pickled onions, nakládané cibulky, jsou součástí britských snacků, často podávané s sýrem a masovými koláči.

Tradiční britské nápoje zahrnují silný černý čaj, jako je English Breakfast Tea a Earl Grey Tea, který je aromatizovaný bergamotovým olejem. Alkoholické nápoje, jako je cider vyrobený z fermentovaných jablek, a gin, základ mnoha koktejlů, jsou také důležitou součástí britské kulinářské tradice.

Anglická snídaně

Anglická snídaně, full english breakfast, je velká snídaně, která obsahuje obvykle vajíčka, opečený toast, klobásku, hash brown (smaženou bramborovou placičku), pečené fazole v rajčatové omáčce, slaninu, opečené rajče, žampiony a klobásku black pudding. Je oblíbená mimojiné kvůli velikosti a sytosti.

Anglické jídlo: Anglická snídaně
Anglická snídaně

Anglický čaj

Anglický čaj je symbolem britské kultury a životního stylu. Má hluboké kořeny v britské historie a je spojen se spoustou tradic. Historie pití čaje sahá až do 17. století, kdy byl čaj do Británie přivezen z Číny.

Pro přípravu se používá kvalitní sypaný čaj, který se nechá v konvičce louhovat. Mezi nejoblíbenější patří English Breakfast Tea, silný černý čaj ideální jako „ranní kafe“ a Earl Grey Tea, aromatizovaný bergamotovým olejem, s jemnou vůní citrusů. Čaj se podává s mlékem a cukrem, přičemž mléko se často nalévá do šálku jako první (aby hrneček pod náporem horkého čaje neprasknul).

Anglické jídlo: English Breakfast Tea
English Breakfast Tea

Typická anglická jídla

Tradiční britská kuchyně je poměrně dost o mase, není lehká jako třeba středomořská.

Fish & Chips

Asi nejznámnější britské jídlo. Smažená ryba (typicky treska) s hranolkami. Často se podává i s hráškovým pyré (mushy peas). Fish & Chips jsou populární po celé Británii a jsou považované za britské národní jídlo.

Beef Wellington

Na přípravu trochu „vyšší dívčí“, možná i proto je to hlavně slavnostní jídlo. Hovězí svíčková je potažená paštikou typicky z foie gras a houbami (duxelles), to celé obalené v listovém těstě a pečené. Na řezu má být maso pěkně růžové.

Skotské vejce

Skotské vejce je vařené vejce, které je zabalené do mletého (obvykle vepřového), masa a to je celé obalené a smažené. Je to spíš snack, piknikové jídlo a jí se i studené.

Anglické jídlo: Skotské vejce
Skotské vejce

Shepherd’s pie

Zapečené mleté jehněčí maso s vrstvou bramborové kaše. Podobný je také cottage pie, kde je místo jehněčíhé hovězí maso.

Roastbeef

Pečené hovězí, typicky svíčková nebo vysoký roštěnec. Upeče se tak, že je maso uvnitř růžové a šťavnaté (až lehce krvavé). Je to oblíbené jídlo hlavně na Sunday roast.

Britské jídelní tradice

Britové si na tradice a jejich dodržování potrpí a my máme to štěstí, že jejich nejznámnější gastronomické tradice se neodehrávají jen za zdmi Buckinghamského paláce nebo v domácnostech, ale můžeme si je užít i jako turisti, protože i Britové je užívají „venku“.

Afternoon Tea / Čaj o páté

Rituál „čaje o páté“ zavedla v 19. století Anna, vévodkyně z Bedfordu, a rychle se stal oblíbeným způsobem společenského setkání. Afternoon tea se obvykle podává mezi třetí a pátou hodinou odpoledne a zahrnuje nejen samotný čaj, ale také jídlo.

K čaji se podávají 3 hlavní věci:

  • sendviče – s různými klasickými náplněmi jako šunka a hořčice, máslo a okurka nebo uzený losos,
  • scones – sladké pečivo (taková buchtička, ale není z kynutého těsta), které se rozřízne na půl a maže jahodovou marmeládou a clotted cream, což je hodně hustá smetana,
  • sladkosti – minidortíky, makronky nebo sušenky.

Jídlo se podává na etažéru (podnos se třemi talíři v patrech nad sebou), ve spodním patře sendviče, v prostředním scones a v horním sladkosti. Ve stejném pořadí se také předpokládá, že se to bude jíst.

Afternoon tea si typicky můžete užít v luxusních hotelech nebo čajovnách. Je lepší mít na to předem rezervaci.

Cream Tea

Oblíbená jednodušší a méně formální varianta Afternoon Tea, která se zaměřuje jen na čaj a scones s džemem a clotted cream. Tradice je populární hlavně v jihozápadní Anglii, konkrétně v hrabstvích Devon a Cornwall.

Jak už to tak u některých jídel bývá, i scones má své nekonečné spory ohledně toho, jak mazat džem a clotted cream. Zatímco v Devonu mažou nejdřív cream a na něj džem, v Cornwallu nejdřív džem a pak až cream. Tak jestli pojedete do Devonu nebo Cornwallu, tak ať si nezpůsobíte nějaké faux-pas.

Sunday Roast

Jak název napovídá, jedná se o jídlo, co se podává obvykle v neděli (ale některé podniky nabízí i v sobotu) v poledne nebo jako pozdní oběd. Co Sunday roast obnáší?

  • pečené maso – typicky hovězí, ale může být i jehněčí (s mátovou omáčkou), kuřecí nebo vepřové,
  • pečené brambory – které se obvykle připravují společně s masem,
  • Yorkshire pudding – do křupava pečené pečivo (pečený puding), ideální k namáčení do omáček,
  • omáčky – gravy (omáčka z výpeku masa) je nezbytnou součástí, často se k hovězímu dává i křenová omáčka, k jehněčímu mátová a k vepřovému jablečná,
  • zelenina – mrkev, hrášek, brokolice, kapusta nebo zelí.

Gin

Destilát aromatizovaný různými bylinami s dominantní složkou jalovce má své kořeny v Británii. Na nabídku ginů a ginových koktejlů tak narazíte na každém kroku, stejně jako na miniatury ginových lahví, které můžete pořídit jako suvenýr k domácí degustaci.

Další zahraniční kuchyně

5/5 - (1 vote)

Diskuse a zkušenosti