Bournemouth na jižním pobřeží Anglie

Původní idea byla, že budu cestovat vlakem (a udělám si okruh, nebudu bydlet v Bournemouth). To jsem si jednak nestihla úplně dobře promyslet, druhak se ukázalo, že vlaky v Anglii jsou celkem dost drahé. Tak jsem vzala ubytování na 3 noci v Bournemouth s tím, že výlety budu dělat odtud a autobusem. Na tohle je Bournemouth jak stvořený, autobusy staví přímo v centru (narozdíl od vlaků, kde je to k nádraží kus cesty autobusem), jezdí jich odtud hodně na všechny strany a jezdí často. Klasické anglické dvoupatrové autobusy.

Do Bournemouth jsem jet nikdy neplánovala. Přišlo to až když na mě vykoukly akční letenky za 258 Kč. Popravděřečeno musela jsem si najít, kde to je, úplně jistá jsem si nebyla ani zemí. Bournemouth je na jižním pobřeží Anglie. Moje původní představa byla, že tam prostě strávím 4 dny na pohodu ve městě a udělám si pár výletů po pobřeží. Když jsem ale hledala výlety v okolí, začla na mě vyskakovat samá povědomá anglická městečka. Hádám, že většinou je znám z romantických nebo historických filmů nebo knížek Dicka Francise (které jsem přečetla snad všechny) z této část Británie. A anglických osobností, třeba lord Salisbury, že jo. No a nebo třeba puška Winchestrovka. A tak jsem se rozhodla vyjet i dál za hranice města. 

Letiště v Bournemouth a cesta do města

Letiště je tu maličké, létají tu jednotky letů denně. Do centra se dá dostat autobusem číslo 737 (Yellow buses), který staví přímo před příletovou halou. V příletové hale je jen pár sedátek a autobus jezdí cca jednou za dvě hodiny (a poslední někdy v ….. ????? …. večer), takže na delší čekání je lepší přejít do odletové haly (asi 100 metrů venkem, vpravo od příletů), je tam kavárna a víc prostoru k sezení. Lístek do Bournemouth stojí 3,20 liber, cesta trvá asi třičtvrtě hodiny.

Bournemouth

Z kaváren můžu doporučit Coffee Lab, Esquiero a …. ???? ….

Salisbury

Jedno z měst jižní Anglie, které mě praštilo do očí jako první. Co jsem do té chvíle taky úplně přesně netušila, že právě odtud se jezdí na Stonehenge (nejbližší městečko je Amesbury, ale pravidelná “turistická” autobusová linka je právě Salisbury – Stonehenge). A protože mám Stonehenge na bucket listu, bylo to docela na ráně. Z několika důvodů jsem se ale nakonec rozhodla Stonehenge z plánů (prozatím) vynechat. Proč? Chtěla bych ho vidět při východu slunce, ale ty autousy tam jezdí až od 10 ráno, takže z tohohle pohledu je lepší být autem. Co jsem nevěděla je, že Stonehenge je normální placená turistická atrakce. To znamená nejen cenu 19 liber za podívíní se na těch pár kamenů, ale taky to, že Stonehenge je kolem dokola oplocený. Nějak mi to úplně zkazilo dojem. Kromě toho, jela jsem na začátku listopadu a předpověď počasí nebyla nic moc, vidět šedivé kameny proti šedivé obloze by moje zklamání zřejmě dokonalo.
Každopádně i bez Stonehege mi Salsbury stálo za to udělat si tam výlet. Zpáteční lístek z Bournemouth stál 8,80 liber. Mimochodem autobus staví ve městě na stejném místě, odkud pak vyjíždí bus na Stonehenge. Cena tohohle busu mi taky trochu vyrazila dech. 16 liber (snad zpáteční), 31,50 i se vstupenkou na Stonehenge.

Southapmthon


Sandbanks 


Ani nevím, jak mě napadlo tam jet. Sandbanks je malý výběžek na západ od Bournemouth. Trajektem se odtud dá dojet do protilehlého …. ???? …., cesta trvá tak 5 minut, je to na dohled a jezdí to pořád. Taky je odtud vidět hrad ….. ???? …. Je tu krásná pláž a takový příjemný venkovský klídek. 


Poole


Ze Sandbanks jsem vyrazila do většího města Poole. Jezdi odtud výletní lodě po okolí. Tuhle prohlídku jsem ale vynechala, protože v listopadu byla možnost jen projížďky kolem přístavu a počasí bylo dost špatné na to, aby to vůbec za něco stálo. Každopádně lodě jezdí z přístavu kousek od centra, přímo v přístavu jsou stánky lodních společností, kde se dají koupit lístky.
Centrum je taková jedna dlouhá ulice pro pěší s obchůdky a restauracemi po obou stranách. Tuhle ulici křižují vlakové koleje, takže když projíždí vlak, spadnou závory a na obou stranách lidé čekají. Dá se přejít i hezkým nadchodem, ale většina lidí prostě čeká. 
Pobřeží
Původní plán vidět to hezké pobřeží se moc nevydařil, nakonec jsem kvůli logistice vzdala místa, která si určitě nechávám v plánu na příště, ideálně pokud budu cestovat autem. Corfe Castle, Durdle Door a Old Harry Rocks.
Corfe Castle a Durdle Door (2x), za mě hezčí a zajímavější než celý Stonehange
Avebury – taky kamenné kruhy, ale trochu menší na větší rozloze. Moc se o tom ale neví, takže je tam větší klid. A potom Wiltshire horses – po okolí jsou na stráních vyhrabané obrazy koní. Jeden je hned u Avebury.
Old Harry Rocks

Tipy na cestování nejen do Anglie

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

Rate this post

Napsat komentář