Shkoder v Albánii: co vidět a kam na výlet

Shkoder (místňácky Shkodra) je až úplně na severu Albánie, u Skadarského jezera, které je z části už v Černé hoře. Je to místo, odkud se typicky vyráží do “Albánských Alp”, národního parku Theth, k jezeru Komani a řece Lumi e Shales. Po Durrës a Tiraně je Shkoder moc pěkné město.

Centrum města je hezké s původními domečky, po kamenných ulicích jsme došli až do našeho bydlení, tentokrát v rámci kondominia (několik spojených bytů/domů se společným prostorem, zahradou). Byt byl fajn, i když jsme se potýkali s občasnými výpadky elektřiny, studenou vodou, mravenčími průvody a celkem omezeným vybavením. Co to ale kompenzovalo byla velká společná terasa, na kterou jsme chodili snídat, obědvat i večeřet a prakticky pokaždé jsme tam byli sami.

Jak se dostat do Shkoderu

Pokud nejedete autem, ale letíte do Tirany, cesta povede autobusem. Autobus z Tirany (za 300 leků) nás vysadil v centru přímo před mešitou u hlavní třídy s restauracemi a kavárnami.

Jak se dopravovat po městě

Shkoder je poměrně malé město, takže se po něm snadno dostanete pěšky nebo na kole. Město je známé svou cyklistickou kulturou, takže si můžete pronajmout kolo a prozkoumat Shkoder na dvou kolech. Městská hromadná doprava zahrnuje autobusy a minibusy, které jezdí po hlavních trasách, a taxíky, které jsou cenově dostupné a snadno dostupné.

V které části města se ubytovat

Shkoder nabízí širokou škálu ubytování, od levných hostelů po luxusní hotely. Zde jsou některé části města, které byste měli zvážit při hledání ubytování:

 • Centrum města: Tato oblast nabízí mnoho možností ubytování v blízkosti hlavních turistických atrakcí a restaurací. Zde najdete několik kvalitních hotelů a penzionů.
 • Rozafa: Tato čtvrť se nachází v blízkosti pevnosti Rozafa a nabízí několik malých hotelů a penzionů s výhledem na pevnost a okolní krajinu.
 • Shiroka: Tato oblast se nachází na břehu jezera Shkodra a je ideální pro ty, kteří hledají klidnější ubytování v blízkosti přírody. Zde najdete několik kempů, penzionů a hotelů s výhledem na jezero.

Co v Shkoderu vidět

Pevnost Rozafa

Pevnost Rozafa je jednou z nejvýznamnějších historických památek ve Shkoderu. Tato středověká pevnost se nachází na vrcholu kopce a nabízí úchvatný výhled na město, řeku Drin a jezero Shkodra. Při návštěvě pevnosti se dozvíte o její bohaté historii a legendách spojených s místem.

Historické muzeum

Historické muzeum ve Shkoderu je ideálním místem pro seznámení se s albánskou historií a kulturou. Muzeum se nachází v budově bývalého osmanského domu a vystavuje artefakty z různých období albánských dějin, od illyrských časů po současnost.

Ebu Bekr Mosque

Ebu Bekr Mosque je jedním z nejvýznamnějších náboženských staveb ve Shkoderu. Tato krásná mešita byla postavena v 19. století a je známá svými nádhernými malbami a bohatě zdobeným interiérem. Navštivte mešitu během dne, kdy je otevřena pro veřejnost, a obdivujte její klidnou atmosféru a architektonické krásy.

Pedonale Street

Pedonale Street je hlavní pěší zóna ve Shkoderu a je ideální pro procházku, nakupování nebo ochutnávku místních specialit. Tato ulice je lemována řadou obchodů, kaváren a restaurací, které nabízejí autentické albánské jídlo a suvenýry.

Nejlepší místní speciality

Shkoderská kuchyně je ovlivněna osmanskou, italskou a řeckou kuchyní. Zde je několik místních specialit, které byste měli ochutnat při návštěvě Shkoderu:

 • Tavë kosi: Toto tradiční albánské jídlo se skládá z jehněčího masa pečeného v jogurtové omáčce. Tavë kosi je často podáváno s rýží nebo chlebem.
 • Byrek: Byrek je slaný koláč plněný sýrem, masem nebo zeleninou. V Shkoderu najdete několik druhů byreku, jako je byrek me spinaq (s špenátem) nebo byrek me mish (s masem).
 • Fërgesë: Fërgesë je tradiční pokrm z oblasti Shkoder, který se skládá z mletého masa smíchaného se sýrem, rajčaty a paprikou. Fërgesë je často podáván s chlebem nebo těstovinami.
 • Trileqe: Tento sladký dezert je oblíbeným albánským pokrmem. Trileqe je karamelový pudink s lehkou a nadýchanou texturou, podávaný s polevou z kondenzovaného mléka.

Kam na hezký výhled

Shkoder nabízí několik míst s nádherným výhledem na město a okolní krajinu. Zde jsou některá z nich:

 • Pevnost Rozafa: Jak již bylo zmíněno, pevnost Rozafa nabízí úžasný výhled na město, řeku Drin a jezero Shkodra. Je to ideální místo pro piknik nebo jen pro obdiv panoramatického výhledu.
 • Shiroka: Shiroka je klidná oblast na břehu jezera Shkodra, která nabízí nádherný výhled na jezero a okolní hory. Zde můžete relaxovat na pláži nebo se vydat na procházku po břehu jezera.
 • Tarabosh Mountain: Tarabosh Mountain je dalším místem, které nabízí úžasný výhled na Shkoder a okolí. Můžete se vydat na pěší túru na vrchol hory nebo si pronajmout horská kola a objevovat okolní lesy.

Kam jet na výlet

Shkoder je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolních přírodních krás a historických památek. Zde jsou některé z nejlepších výletů, které můžete podniknout z Shkoderu:

 • Theth: Theth je malebná horská vesnice v srdci albánských Alp. Je to ideální místo pro turistiku, rafting nebo jen pro relaxaci v malebném prostředí horských údolí a průzračných řek.
 • Komani Lake: Komani Lake je nádherné horské jezero, které se nachází asi 2 hodiny jízdy od Shkoderu. Můžete se vydat na loďkovou výlet po jezeře a obdivovat úchvatné scenérie nebo se zúčastnit turistiky v okolních horách.
 • Kruja: Kruja je historické město, které se nachází asi 1,5 hodiny jízdy od Shkoderu. Kruja je známá svou pevností, která byla sídlem slavného albánského hrdiny Skanderbega, a tradičním bazarem, kde můžete nakoupit autentické albánské suvenýry a řemeslné výrobky. Navštivte také Skanderbegovo muzeum, které představuje život a dějiny tohoto hrdiny.
 • Valbona Valley National Park: Valbona Valley National Park je jedním z nejkrásnějších národních parků v Albánii, který se nachází v severovýchodní části země. Park je ideální pro pěší turistiku, cyklistiku nebo jízdu na koni a nabízí nádherné výhledy na albánské Alpy.

Shkoder jedním z nejlepších míst k návštěvě v Albánii, ať už hledáte historické památky, malebné krajiny nebo autentickou albánskou kulturu a kuchyni. Doufám, že vám tento průvodce pomohl získat lepší představu o tom, co můžete očekávat při návštěvě tohoto úchvatného města. Přeji vám příjemnou cestu a nezapomeňte si užít vše, co Shkoder nabízí!

Rate this post

Napsat komentář