Sarandë a pláže Ksamil: skvost albánského pobřeží

Sarandë (česky Saranda), je jedno z nejkrásnějších měst na albánském pobřeží. Sarandë je vyhlášená hlavně krásnými plážemi v okolí, je tu ale i hezké město plné skvělých albánských restaurací a plno příležitostí pro výlety do okolí. V červenci a srpnu je to město plné bohatého nočního života s plážemi plnými turistů. My tu byli měsíc na přelomu září a října, kdy je město o poznání klidnější, ale počasí stejně slunečné a moře pořád krásně teplé.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Sarandë.

Jak se dostat do Sarandë

Autem z Prahy je to něco přes 1800 kilometrů, což je cesta, kterou bych nedoporučovala jet na jeden zátah. Hlavní možné cesty, na kterých můžete na jednu, dvě nebo tři noci udělat přestávku, jsou dvě, zhruba stejně dlouhé:

 • Jedna vede skrz Rakousko a Slovinsko a podél chorvatského pobřeží a nakonec přes Černou horu. Albánií vede přes shkoderské jezero a Durrës.
 • Druhá vede kolem Budapešti přes Maďarsko, středem celého Srbska, Severní Makedonií a pak až Řeckem poblíž Soluně. Do Sarandë tak přijedete lehce zespoda, jen posledních pár kilometrů bude přes Albánii.

Za mě skvělá volba jet jedním směrem tam, druhým zpět a ideálně nespěchat a rozdělit každou cestu minimálně dvěma přespáními na 3 části. Je to skvělá příležitost zastavit se během jedné dovolené v 9 různých zemích.

Letecky do Tirany nebo na Korfu

Přímo v Sarandë letiště není.

 • Nejbližší možností je letiště na Korfu, odtud se přesunete lodí, která jezdí několikrát denně. Cesta trvá půl hodiny a přístav je u centra Sarandë.
 • Nejběžnější je letět do albánské metropole Tirana (TIA) a odtud dojet autobusem. Nebo si půjčit auto.
 • Nejbližší letiště ze Sarandë (150 km) pozemní cestou je Preveza (PVK) v Řecku, kam i v sezóně létá Smartwings, ale letenky bývají celkem drahé, proto to spíš nevyužijete.

Kde se v Sarandě ubytovat

Jsou v zásadě 3 možnosti, kde bych zvažovala ubytování:

 • Centrum Sarandë – pokud chcete být obklopeni spíš městským životem a pokud chcete podnikat výlety do okolí místními autobusy, je centrum města ideální volba.
 • Ksamil – pokud jste se přijeli spíš válet na pláži, bude lepší ubytovat se přímo v Ksamilu, protože tady je nejvíc hezkých pláží a stejně byste sem pak z centra chtěli jet.
 • Borsh – je malebná vesnička asi 20 kilometrů jižně od Sarandë. Je obklopena olivovými háji a nabízí nádherné pláže. Narozdíl od Ksamilu tu ale není tolik turistů, je tu větší klid.

Co v Sarande vidět

Sarande je plné historických a kulturních atrakcí, které stojí za návštěvu. Zde je několik z nich:

Lëkurësi

Hrad Lëkurësi se nachází na kopci, který nabízí úchvatný výhled na Sarande a jónské moře. Tento středověký hrad byl postaven v 16. století a je jedním z nejzajímavějších historických míst v okolí. Uvnitř hradu najdete také restauraci, která nabízí tradiční albánskou kuchyni a nádherný výhled.

Synagoga v Sarande

V centru Sarande se nachází zřícenina starověké synagogy, která byla postavena v 5. století n.l. Tato historická památka dává návštěvníkům nahlédnout do bohaté kulturní historie města a nabízí možnost prozkoumat některé z nejstarších artefaktů v Albánii.

Nejlepší pláže v okolí Sarande

Pláže v okolí Sarandë patří k těm nejkrásnějším na albánské riviéře.

Ksamil

Ksamil je malé městečko asi 15 km jižně od Sarande, které je známé pro své krásné písečné pláže a tyrkysově modré moře. Pláže v Ksamilu jsou ideální pro relaxaci, opalování a koupání v teplých vodách jónského moře.

Pasqyrat

Pláž Pasqyrat, známá také jako zrcadlová pláž, je jednou z nejklidnějších pláží v okolí Sarande. Tato pláž je oblíbená pro své křišťálově čisté vody a malebné prostředí.

Borsh

Borsh je nejdelší pláž v Albánii, která se táhne na 7 km. Tato pláž nabízí nádherný písek a čisté moře. Je obklopena olivovými háji a nádhernou přírodou, což ji činí ideálním místem pro relaxaci a odpočinek.

Pláž Dhërmi

Dhërmi je malebná vesnice a plážové letovisko, které se nachází asi 60 km severně od Sarande. Pláže v Dhërmi jsou známé pro svůj jemný bílý písek a tyrkysově modré moře. Můžete zde navštívit i klášter Dhërmi, který se nachází na kopci s panoramatickým výhledem na pobřeží.

Jaké hlavní místní speciality tu ochutnat

Albánská kuchyně je bohatá a rozmanitá, a Sarande nabízí mnoho příležitostí k ochutnání místních specialit. Nezapomeňte vyzkoušet některé z těchto lahůdek:

 • Tavë kosi: jehněčí pečené v jogurtové omáčce s rýží
 • Byrek: vrstvený koláč plněný sýrem, špenátem nebo masem
 • Fërgesë: směs paprik, rajčat, cibule a bílého sýra, podávaná s chlebem
 • Qofte të fërguara: pikantní masové kuličky, podávané s bramborami nebo rýží
 • Trilece: dezert z piškotového těsta nasáklý třemi druhy mléka, zdobený karamelovou polevou

Kam na hezký výhled

Kromě výhledu z hradu Lëkurësi, Sarande nabízí i další skvělé vyhlídky, ze kterých si můžete užít panoramatický pohled na město a jeho okolí:

 • Vyhlídka Kalaja: Nachází se nedaleko hradu Lëkurësi a nabízí úchvatný výhled na Sarande a okolní pobřeží.
 • Poda Island: Tento malý ostrůvek se nachází nedaleko Ksamilu a nabízí krásný výhled na okolní pláže a tyrkysově modré moře.

Kam jet na výlet

V okolí Sarande se nachází mnoho zajímavých míst, která stojí za návštěvu:

Butrint

Butrint je starověké archeologické naleziště a jedno z nejvýznamnějších kulturních památek v Albánii. Nachází se asi 20 km jižně od Sarande a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Procházejte se po troskách starověkého města, které zahrnuje římské divadlo, byzantskou baziliku a mnoho dalších pozoruhodných staveb.

Gjirokastër

Gjirokastër je historické město asi 50 km severovýchodně od Sarande. Je známé pro své zachovalé osmanské domy a úzké kamenné uličky. Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je ideálním místem pro jednodenní výlet z Sarande.

Syrské jezero

Syrské jezero je horské jezero, které se nachází v pohoří Mali i Gjerë, asi 50 km severně od Sarande. Jezero je obklopeno strmými vápencovými útesy a hustými lesy, což ho činí ideálním místem pro turistiku a piknik.

Syri i Kaltër (Blue eye)

Blue eye (Syri i Kaltër) je překrásný přírodní pramen, který se nachází asi 25 km východně od Sarande. Jedná se o zřídlo s křišťálově čistou vodou, která mění barvu v závislosti na světle. Modré oko je obklopeno hustými lesy a je ideálním místem pro osvěžení a piknik.

Sarande je skvostem albánského pobřeží, který nabízí jedinečnou kombinaci historie, kultury, krásných pláží a nádherné přírody. V tomto detailním článku jsem se pokusila poskytnout veškeré informace potřebné pro nezapomenutelnou dovolenou v Sarande. Doufám, že vám tento průvodce pomůže naplánovat cestu do tohoto úžasného města a objevit všechny jeho kouzla.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář