Tak trochu jiné místo

  • dvě strany / Madalén a to druhý, křesťanská / muslimská, vliv Turecka (musaka)
  • hrad, etnografické muzeum, kostelík

Ubytování na dvě noci jsme měli v Guesthouse Linda 93. Majitelé jsou postarší pár co pronajímají pokoj nebo dva v horním patře svého domu. Ani jeden neumí anglicky (jakože moc ani základní slova), ale na překážku nám to nebylo. Nějak jsme se domluvili, že snídaně bude v 8. Na bookingu psali „kontinentální snídaně“, tak jsem s trochu bála, že to bude nepovedený pokus o „západňáckou snídani, na jakou jsme zvyklí“, ale ne. Snídani jsme dostali až ke dveřím, byla to hromada zeleniny, hromada melounu, chleba opečený ve vajíčku, fíková marmeláda a slaný sýr. Moc dobré. Druhý den zeleniny, ovoce, toustový chleba, vajíčka natvrdo, marmeláda a sýr. 
Trochu nešťastnou dominantou města je hotel …… Je na konci promenády, vidíte ho zeshora z hradu. Ta budova je pěkná a vlastně se tam i celkově hodí, jen je prostě divný, že takhle výrazná budovat není památka, ale obyčejný hotel. Rozhodně ale hotel respektující celkový ráz města (stejně jako víceméně kompletní výstavba v Beratu), ne jako v Kruje, kde si klidně do krásného výhledu na hory postavili hotel mrakodrap.
Etnografické muzeum a hrad

Tradiční restaurace Lili

Jednoznačně super zážitek byla návštěva restaurace Lili. Ta je v Magdalemu pod hradem na zahradě u majitele Liliho  (je to zkrácenina z jména Elilian, spíš trochu jinak, trochu jsem to zapomněla), vaří tam jeho žena. Kuchyň je tradiční, meníčko má udělané jako takovou tabuli z fotek, které přinese ke stolu a vysvětlí. Několik bezmasých a několik masových jídel. 
My si vybrali fërgesë, které jsme si v Albánii hodně oblíbili, ale nikdy jsme je neměli v restauraci, vždycky jsem jen ohřála zavařovačku z obchodu, pečený lilek s česnekem a Berati biftek, což je překvapivě vepřové plněné sýrem, obalené a upečené. A červené víno a dostali jsme chleba.
U bezmasých jídel jde objednat poloviční porci, což jsme udělali a i ty poloviční porce byly dost velké. Přiznávám, ten lilek jsme tam přihodili jen tak aby se neřeklo a abychom vyzkoušeli něco nového, ale bylo to úplně skvělý. Fërgesë nejlepší za celý pobyt a Berati Biftek luxusní. Trochu jsme se teda klasicky přejedli, po jídle jsme dostali ještě ovoce (žlutý meloun a hrušku) a samozřejmě rakiju.
V podniku byla super atmosféra, Lili je trochu střelený (až bych řekla, že by to někomu nemuselo sednout), je trochu jak na drogách, hrozně nadšený, že tam jsme, že nám chutná, hodně komunikativní, všechny nás oslovoval jmény, takže jsme se pak i bavili mezi stoly. Udělali jsme si rezervaci, jeden stůl tam byl sice nakonec volný, ale věřím, že v jiné sezóně než 2020 by to bez rezervace mohl být problém. 

Tipy na cestování do Albánie

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

Rate this post

Napsat komentář